Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Chcielibyśmy, by mieszkańcy zatrzymywali się tu na dłużej" - rozmowa z nowym dyrektorem Palmiarni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Chcielibyśmy, by mieszkańcy zatrzymywali się tu na dłużej" - rozmowa z nowym dyrektorem Palmiarni
23-09-2015 00:53   Janusz Ludwiczak
Przemysław Szwajkowski został nowym dyrektorem Palmiarni. Wśród planów jest m.in. zmiana układu alejek. Zmiany czekają również Park Wilsona. Z nowym dyrektorem Palmiarni przeprowadziliśmy krótki wywiad.

Janusz Ludwiczak, lazarz.pl: Dlaczego postanowił Pan startować w konkursie na dyrektora Palmiarni?
Przemysław Szwajkowski, nowy dyrektor Palmiarni: Zawsze chciałem mieć realny wpływ na to co w dzieje się w Palmiarni. Chciałbym pokazywać ludziom to, co zawsze lubiłem i kochałem. Ukończyłem Uniwersytet Przyrodniczy, zrobiłem doktorat i prowadziłem zajęcia dydaktyczne. Przez ostatnie trzy lata pracowałem w Palmiarni. Moja działalność wiązała się z hodowlą zwierząt i roślin egzotycznych.
Uważam, że Palmiarnia powinna wychodzić naprzeciw ludziom i spełniać ważne role, które w ostatnich latach nie były zbyt dobrze widoczne, mowa zwłaszcza o edukacji, dydaktyce i badaniach naukowych.

Czy są już pierwsze plany na przyszłość?
W Palmiarni powinien zmienić się układ alejek. Chciałbym, by zwiedzający mogli lepiej podziwiać dostępną roślinność, również wewnątrz pawilonów Palmiarni. Myślę o zmianie nawierzchni na bardziej wygodną dla gości. Chciałbym również, by w Palmiarni pojawiły się rośliny owadożerne, których do tej pory nie było. Jednym z planów jest również sukcesywne rozbudowywanie ekspozycji zbiorników akwariowych. Powinny pojawić się duże ryby z Ameryki Południowej i Afryki, a także ryby Azji, takie jak wężogłowy czy sumy rekinie.

Słyszałem, że planowana jest termomodernizacja pawilonów Palmiarni?
Tak, są one nieszczelne, zimą ucieka ciepło. Pojawiają się też nowe technologie. Na tą inwestycje chcemy również ubiegać się o dotacje. Obecnie analizujemy wszelkie możliwości ich pozyskania.

A co z Parkiem Wilsona?
Park Wilsona był pierwszym ogrodem botanicznym w Poznaniu, chcemy o tym przypominać. Planujemy rewitalizować alpinarium. Zmieni się jego wygląd, głównie za sprawą nowych nasadzeń. Przy czym nie chodzi nam, by stworzyć drugi Ogród Botaniczny w Poznaniu. Park Wilsona do tej pory przez większość osób traktowany jest jako cel krótkich spacerów lub skrócenia sobie drogi. Chcielibyśmy, by mieszkańcy zatrzymywali się tu na dłużej.

Pojawiały się głosy, również ze strony rady osiedla i miejskich radnych by Park Wilsona powierzyć Zarządowi Zieleni Miejskiej. Czy to dobry pomysł?
Uważam, że nie. Chcielibyśmy utrzymać Park Wilsona w lepszej kondycji niż jest obecnie. Borykamy się z wieloma problemami, które będą pojawiały się niezależnie od tego czy będzie on w administracji Palmiarni czy Zarządu Zieleni Miejskiej. Problemem są np. osoby regularnie spożywające alkohol na terenie parku. Na bieżąco usuwamy graffiti, naprawiamy i myjemy ławki. Chcemy poprawić bezpieczeństwo - pojawi się monitoring. Wiele osób nie szanuje pracy, którą tutaj wkładamy, a mamy tylko cztery osoby do obsługi parku.

Co z Muszlą Koncertową, czy będzie odbywało się w Parku więcej wydarzeń kulturalnych?
Wydarzenia kulturalne organizowane w Muszli Koncertowej spotykają się z dobrym odbiorem społecznym. Będziemy chcieli organizować nadal tego typu imprezy. Wiadomo już, że nadal w Parku Wilsona odbywać będą się dożynki.

Rada osiedla ma pomysł stworzenia edukacyjnego placu zabaw, co Pan o tym sądzi?
Chętnie zapoznamy się z projektem i planami. Jesteśmy otwarci do rozmów. Musimy jednak poznać szczegóły.

I na koniec pewnie trudne pytanie, ale muszę je zadać. Jak ocenia Pan dyrektor pracę swojego poprzednika?
Jesteśmy wdzięczni panu Zbigniewowi Wągrowskiemu za kilkadziesiąt lat pieczy nad Palmiarnią. Panu dyrektorowi należy się głębokie uznanie za historyczne dokonania względem obiektu. Dziś Palmiarnia wymaga kolejnych zmian, które są dla nas nowym wyzwaniem.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

wrz

10:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
20. rocznica poświęcenia kościoła Łaski Bożej i Centrum Parafialnego

12:15
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Odpust parafialny - 123. rocznica konsekracji kościoła Matki Boskiej Bolesnej

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"

27

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: