
1 października 1975 - oddanie do użytku nowego domu studenckiego Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) "Eskulap" przy ulicy Przybyszewskiego.
1 października 1992 - po długim, trzecim już remoncie otwarto Palmiarnię.
3 października 2016 – Czarny protest przeszedł ulicą Głogowską – kobiety protestowały przeciwko zakazowi aborcji. Blisko 50 łazarzanek przeszło spod Parku Wilsona przez Głogowską i Roosevelta na Plac Mickiewicza, by zaprotestować przeciwko łamaniu praw człowieka i wprowadzenie w życie projektu zakładającego ochronę życia poczętego i całkowity zakaz przerywania ciąży.
ZOBACZ TAKŻE: Czarny protest przeszedł ulicą Głogowską – kobiety protestowały przeciwko zakazowi aborcji {WIDEO}
5 października 1919 – w ramach Igrzysk Wojskowych rozegrano mecz pomiędzy Unią Poznań a Szkołą Podoficerską (4:0). Spotkanie rozegrano na Placu Ciętym.
5 października 1945 - otwarcie w Poznaniu kina Bałtyk przy ul. Marszałka Focha (Głogowskiej 4).
Kino Bałtyk – początkowo znane jako Kino Stylowe zostało otwarte 8 lipca 1929 r., było reprezentacyjnym kinem Poznania z widownią na 1000 miejsc. W roku 1933 przyjęło nazwę Kino Oświatowe. Kino było zamknięte w latach 1939-1945, aby znów rozpocząć swoją działalność już pod nazwą Kino Bałtyk po II wojnie światowej – 5 października 1945. Kino to przez dziesięciolecia wryło się w świadomość mieszkańców miasta. Zostało zamknięte w lipcu 2002 r. Budynek, w którym znajdowało się kino został zburzony, na jego miejscu powstał hotel Sheraton, a od strony ul. Roosevelta powstanie 16-piętrowy biurowiec Bałtyk Tower.
5 października 2018 – po trwającej półtora roku otwarto zmodernizowany Dworzec Zachodni. W wyremontowanym obiekcie powstały m.in. poczekalnia, nowe kasy biletowe, a także punkt ZTM oraz restauracja amerykańskiej sieci fastfood Mc Donald`s. W ramach inwestycji podwyższono dach obiektu. Podczas prac odkryto m.in. zamurowane historyczne okienko, które zostało poddane renowacji, historyczny gzyms w holu oraz fragment historycznego bruku. Został on odpowiednio wyeksponowany. Ponadto odrestaurowano kolumny przed wejściem, wykonane z lastriko. Inwestycja kosztowała 7,4 mln zł.
ZOBACZ TAKŻE: Z pięciomiesięcznym opóźnieniem otwarto zmodernizowany Dworzec Zachodni
ZOBACZ TAKŻE: Zmodernizowany Dworzec Zachodni od środka {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
6 października 1941 - władze okupacyjne zarządziły zamknięcie świątyń katolickich w Poznaniu poza kościołami Św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej.
6 października 2018 – przy ulicy Małeckiego odsłonięto interaktywny pomnik poświęcony słynnemu podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi. Jest w postaci roweru, jadąc na nim można zarówno rozświetlić zabytkową latarnię, jak i naładować swój telefon komórkowy. Rower posiada również licznik, pomysłodawcy chcieliby, by za kilka miesięcy pojawiła się na nim liczba 40 tysięcy kilometrów – czyli tyle samo ile przemierzył samotnie Kazimierz Nowak przez Afrykę na rowerze.
10 października 2016 – "Obudź się Polsko i powróć do Boga", " Szatan to tchórz, niezdolny znieść spojrzenia niewinnego dziecka", "Kultura nie bluźnierstwa" – z takimi transparentami pojawili się przed pawilonem MP2 MTP członkowie Krucjaty Młodych i Poznańskiego Związku Patriotycznego Wierni Polsce, którzy protestowali przeciwko występowi Nergala i grupy Behemoth. Protestujący odmawiali publicznie różaniec i koronkę.
ZOBACZ TAKŻE: Modlitwa przeciwko satanizmowi i występowi Behemoth na MTP {WIDEO}
12 października 2014 – w lokalu na parterze kamienicy przy ul. Łukaszewicza 1 powstała Galeria Łęctwo. W sobotni wieczór odbył się wernisaż wystawy "Maszyna do przepadania", przygotowanej przez krakowską grupę artystów Flaming Lips of Love.
ZOBACZ TAKŻE: Przy Łukaszewicza powstała Galeria Łęctwo
12 października 2014 – W pawilonie 15 MTP powstało Garden City - restauracje dla ponad tysiąca gości. W ramach inwestycji powstała nowa, zewnętrzna klatka schodowa, przeszklona winda, wielospadowy świetlik. Na zewnątrz znajdzie się pierwsza w Poznaniu zielona ściana. Na fasadzie pawilonu będą rosły pnącza i krzewy.
ZOBACZ TAKŻE: Na Targach powstało Garden City, które będzie miało pierwszą w Poznaniu zieloną ścianę
13 października 1937 - zmarł Kazimierz Nowak, polski podróżnik, w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie oraz czółnem). Pod koniec życia mieszkał w kamienicy przy ul. Lodowej 32.
13 października 1963 - zmarł Roger Sławski, polski architekt. Naczelny architekt Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. W 1951 r. został na krótko projektantem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zaprojektował też liczne obiekty PeWuKi.
13 października 1978 - przy ul. Głogowskiej 72 rozpoczął działalność handlową Sklep Nr 274 Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców, pierwszy nocny sklep w Poznaniu.
13 października 2020 – ulica Głogowska została zwężona do jednego pasa ruchu.
Kierowcy mają do dyspozycji tylko jeden pas ruchu od skrzyżowania z Berwińskiego do Stablewskiego, a kierunku centrum na odcinku od Potockiej do Kanałowej. Wydzielone zostało torowisko tramwajowe, a po prawej stronie pojawiła się droga rowerowa.
ZOBACZ TAKŻE: Głogowska została zwężona - kierowcy pojadą tylko jednym pasem
14 października 2016 – w wieku 73 lat zmarł Zbigniew Wągrowski, który przez wiele lat był dyrektorem Palmiarni.
ZOBACZ TAKŻE: Zmarł Zbigniew Wągrowski, były dyrektor Palmiarni
14 października 2019 – wybory parlamentarne. Łazarski radny Franciszek Sterczewski został posłem.
ZOBACZ TAKŻE: Franciszek Sterczewski został posłem: "Chciałbym dalej pozostać radnym osiedla Św. Łazarz"
ZOBACZ TAKŻE: Tak głosowano na Łazarzu: KO - 45,24%, PiS - 23,97%, Lewica - 18,92%, frekwencja - 68,64%
16 października 2014 – Podczas uroczystej inauguracji sezonu kulturalno-oświatowego 2014/2015 na Łazarzu Janusz Heller, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg" otrzymał medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Kultury Polskiej.
20 października 2019 – Dokładnie 6 204 biegaczy wzięło udział w jubileuszowym, 20. Poznań Maraton, którego trasa już po raz ósmy prowadziła przez Łazarz. Zawodnicy mieli do pokonania ponad 42 kilometry. Jako pierwszy do mety w czasie 2 godziny 12 minut i 5 sekund dobiegł Kenijczyk Cosmas Kyeva. Wśród pań pierwsza była poznanianka Monika Strefanowicz. Równolegle rozegrano wyścig maratończyków na wózkach.
ZOBACZ TAKŻE: Na Łazarzu na Jacka Jaśkowiaka zagłosowało 54,69%. Frekwencja = 50,5% {WYNIKI WYBORÓW}
21 października 2018 – Jacek Jaśkowiak będzie II kadencję prezydentem Poznania. Z okręgu obejmującego Łazarz, Jeżyce i Wildę na radnych wybrano: Katarzynę Kierzek-Koperską, Martę Mazurek, Dorotę Bonk-Hammermeister i dwójkę dotychczasowych radnych: Lidię Dudziak i Łukasza Mikułę. Radną nie została wybrana Katarzyna Kretkowska z Lewicy.
ZOBACZ TAKŻE: Na Łazarzu na Jacka Jaśkowiaka zagłosowało 54,69%. Frekwencja = 50,5% {WYNIKI WYBORÓW}
22 października 1985 - rozpoczęły się pierwsze Targi Polagra.
22 października 2022 – Kierowca Mercedesa jadąc ulicą Głogowską przejechał torowisko tramwajowe i przeciwległe pasy ruchu, uderzając w zaparkowane samochody. Okazało się, że kierowca ten był kompletnie pijany. Policjanci odebrali mu już prawo jazdy. Mężczyźnie grozi kara do 2 lat więzienia.
ZOBACZ TAKŻE: Głogowska: Pijany kierowca wjechał w zaparkowane samochody – uszkodził 3 auta
23 października 1956 - przemianowanie ulicy Rokossowskiego na Głogowską.
25 października 2014 – 50-lecie istnienia obchodziła Szkoła Podstawowa nr 90. Jubileusz był doskonałą okazją do spotkań absolwentów z nauczycielami i wspomnień minionych lat. W ramach obchodów na gości czekał urodzinowy tort, prezentacja wystaw poświęconych historii szkoły oraz ostatniego półwiecza. Można było zobaczyć stare zdjęcia, pamiątki oraz przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły nam w czasach PRL i na początku lat 90. Z okazji 50-lecia SP90 zaprezentowano również lipdub szkoły.
ZOBACZ TAKŻE: "Dziewięćdziesiątka" obchodziła 50. urodziny {GALERIA ZDJĘĆ}
25 października 2017 – 18 zastępów strażaków przez 23 godzin gasiło pożar baraków w rejonie ulicy Grunwaldzkiej, Ostroroga i Marcelińskiej, w pobliżu szpitala klinicznego im. Heliodora Święcickiego, do którego doszło w środę popołudniu.
25 października 2022 – Po 18 latach starań rusza przebudowa Kolejowej! Na ulicy pojawi się nowa nawierzchnia, wyremontowane zostaną chodniki, a także posadzone zostaną 53 nowe drzewa.
ZOBACZ TAKŻE: Po 18 latach starań rusza przebudowa Kolejowej!
28 października 2014 – działająca od 11 lat księgarnia techniczna "Technik" na Głogowskiej przeszła do historii.
29 października 2010 - ostatni dzień pracy kolebki poznańskiej ortopedii – Wielkopolskiego Centrum Ortopedii przy ulicy Gąsiorowskich. W czwartek 28 października o 13:15 po zabiegu wszczepienia endoprotezy ostatni pacjent wyszedł ze szpitala na własnych nogach!
Szpital założyła w 1913 r. Helena Gąsiorowska z myślą o dzieciach chorych na Heinego-Medina. W 1923 r. powstała tu pierwsza w Polsce Klinika Ortopedyczna. Rok temu lekarze wykonywali ok. 1600 zabiegów. Specjalizują się m.in.. w rekonstrukcji kolana. Centrum ortopedyczne znika z mapy miasta, a szpital przy Lutyckiej gdzie przeniesiono wyposażenie likwidowanej placówki rośnie w siłę, ruszył tam nowoczesny blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnym. Tak właśnie operować będą specjaliści z Gąsiorowskich.
29 października 2016 – Ks. arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki dokonał w sobotę uroczystej konsekracji (poświęcenia) kościoła Chrystusa Sługi, którego budowa ruszyła w kwietniu 2005 r. przy ul. Palacza 7.
ZOBACZ TAKŻE: Arcybiskup konsekrował kościół Chrystusa Sługi przy Palacza {WIDEO}
30 października 2014 – Hubert Blejch przez 5 dni, 20 godzin i 54 minuty grał w grę komputerową. Tym samym 25-latek z Koszalina pobił rekord Guinessa, który należał do Australijczyka.
ZOBACZ TAKŻE: Na Targach pobito rekord Guinessa w najdłuższym graniu w grę komputerową
31 października 1945 - odbyła się próba wytrzymałości drewnianego mostu Uniwersyteckiego, zbudowanego w miejsce obiektu wysadzonego przez Niemców.
Fot: archiwum Lazarz.pl
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Park Wilsona obszarem zagrożonym wścieklizną – wprowadzono zakaz wyprowadzania niezaszczepionych psów
(22-04-2025 08:13)
· Seniorzy zasiedli do wspólnego śniadania wielkanocnego
(22-04-2025 07:20)
· Groby Pańskie w łazarskich kościołach {◎GALERIA ZDJĘĆ}
(22-04-2025 03:05)
· Zmarł Papież Franciszek
(22-04-2025 02:13)
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
maj
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: