Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Z pięciomiesięcznym opóźnieniem otwarto zmodernizowany Dworzec Zachodni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z pięciomiesięcznym opóźnieniem otwarto zmodernizowany Dworzec Zachodni
06-10-2018 14:57   Janusz Ludwiczak
W piątek po trwającej półtora roku otwarto zmodernizowany Dworzec Zachodni. W wyremontowanym obiekcie powstały m.in. poczekalnia, nowe kasy biletowe, a także punkt ZTM oraz restauracja amerykańskiej sieci fastfood Mc Donald`s. W ramach inwestycji podwyższono dach obiektu. Podczas prac odkryto m.in. zamurowane historyczne okienko, które zostało poddane renowacji, historyczny gzyms w holu oraz fragment historycznego bruku. Został on odpowiednio wyeksponowany. Ponadto odrestaurowano kolumny przed wejściem, wykonane z lastriko. Inwestycja kosztowała 7,4 mln zł.

Przebudowa Dworca Zachodniego rozpoczęła się w maju zeszłego roku. W ramach inwestycji, która pierwotnie miała zakończyć się rok później, w maju tego roku zaprojektowano nadbudowę budynku – o 2 metry podwyższono dach obiektu, a także zmieniono elewację na jasno-różową. Wymieniona została także stolarka drzwiowa i okienna.

Na podwyższonym dachu Dworca Zachodniego stanął symbol kolejnictwa - skrzydlate koło, które powróciło po blisko 75 latach. Rekonstrukcję koła z brązu wykonał Wiesław Domański, rzeźbiarz z Krakowa, na podstawie archiwalnych przedwojennych zdjęć. Rzeźba wykonana z brązu waży 280 kilogramów, ma 1,8 metra wysokości i 1,8 m rozpiętości. Oprócz tego pojawił się napis "Dworzec Zachodni" stylizowany na przełom lat 20. i 30. XX wieku.

– Realizujemy obecnie wielki program modernizacji polskiej kolei, na rekordową skalę. Łącznie w linie kolejowe, dworce i tabor zainwestujemy około 100 miliardów złotych, a województwo wielkopolskie jest jednym z tych, które już mogą cieszyć się pierwszymi efektami prac. Ten program to rezultat nowego myślenia o transporcie kolejowym i przywrócenia mu przez polski rząd należnej roli. Przez wiele lat kolej w Polsce "zwijano", zapominając, że jest ona jednym z kół zamachowych całej narodowej gospodarki. Obecnie, po długim czasie niedoinwestowania, kolej wreszcie przeżywa renesans – powiedział podczas uropczystości otwarcia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Poznański Dworzec Zachodni to już drugi w tym roku obiekt, który po gruntownej modernizacji udostępniamy pasażerom. Niedawno otwarty został zupełnie nowy dworzec Poznań Garbary, który powstał w miejscu wcześniejszego, mało funkcjonalnego budynku – dodał Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

W wyremontowanym obiekcie znalazła się poczekalnia dla podróżnych, nowe kasy biletowe kolejowych przewoźników oraz punkt informacyjny i sprzedaży biletów ZTM, a także salonik prasowy oraz restauracja amerykańskiej sieci fastfoodowej McDonald`s, która jest trzecią w okolicy (dwa kolejne "Maci" znajdują się w Avenidzie – jedna przy samym dworcu Poznań Główny, druga w samej galerii handlowej).

Wszystkie prace na Dworcu Zachodnim, który PKP określa jako "Poznań Zachodni" były realizowane pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. W ich trakcie odkryto m.in. zamurowane historyczne okienko, które zostało poddane renowacji, historyczny gzyms w holu oraz fragment historycznego bruku. Został on odpowiednio wyeksponowany. Ponadto odrestaurowano kolumny przed wejściem, wykonane z lastriko.

Zmodernizowany Dworzec Zachodni został dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, w tym osób z niepełnosprawnością. Wykonano tablice multisensoryczne, ścieżki dla osób niedowidzących, oznakowania w języku brei’la, pętle indukcyjne, toaletę dla osób na wózkach. Zlikwidowano bariery architektoniczne takie jak progi, zbyt wąskie przejścia, nierówności posadzek. Opiekunowie podróżujący z małymi dziećmi mają do swojej dyspozycji oddzielne pomieszczenie wyposażone z przewijak, umywalkę oraz miejsce do siedzenia, szczególnie przydatne w sytuacji gdy trzeba nakarmić dziecko.

Inwestycja, która koszotowała w sumie ponad 7 milionów 400 tysięcy złotych została zrealizowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetu państwa.


R E K L A M A

Komentarze (1)

07-10-2018 09:56:21
aina
ania, wypowiedz się; łakniemy Twoich lotnych przemyśleń... aina-ania
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

30

wrz

20:00
Rynek Łazarski
Premiera spektaklu "Nieproszeni" w wykonaniu Teatru Fuzja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: