Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmodernizowany Dworzec Zachodni od środka {◎ GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zmodernizowany Dworzec Zachodni od środka {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
09-10-2018 13:16   Janusz Ludwiczak
W piątek z pięciomiesięcznym opóźnieniem zmodernizowano Dworzec Zachodni. W wyremontowanym obiekcie powstały nowe kasy biletowe, poczekalnia, punkt informacji i sprzedaży biletów ZTM, dwa saloniki prasowe, placówka piekarniczo-cukiernicza oraz restauracja amerykańskiej sieci fastfood Mc Donald`s. Przedstawiamy nowy Dworzec Zachodni od środka.

Jak już informowaliśmy przebudowa Dworca Zachodniego rozpoczęła się w maju 2017 roku. W ramach inwestycji, która pierwotnie miała zakończyć się w maju tego roku zaprojektowano nadbudowę budynku – o 2 metry podwyższono dach obiektu, a także zmieniono elewację na jasno-różową. Wymieniona została także stolarka drzwiowa i okienna.

Wszystkie prace na Dworcu Zachodnim, który PKP określa jako "Poznań Zachodni" były realizowane pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. W ich trakcie odkryto m.in. zamurowane historyczne okienko, które zostało poddane renowacji, historyczny gzyms w holu oraz fragment historycznego bruku. Został on odpowiednio wyeksponowany. Ponadto odrestaurowano kolumny przed wejściem, wykonane z lastriko.

Na podwyższonym dachu Dworca Zachodniego stanął symbol kolejnictwa - skrzydlate koło, które powróciło po blisko 75 latach. Rekonstrukcję koła z brązu wykonał Wiesław Domański, rzeźbiarz z Krakowa, na podstawie archiwalnych przedwojennych zdjęć. Rzeźba wykonana z brązu waży 280 kilogramów, ma 1,8 metra wysokości i 1,8 m rozpiętości. Oprócz tego pojawił się napis "Dworzec Zachodni" stylizowany na przełom lat 20. i 30. XX wieku.

W wyremontowanym obiekcie znalazła się poczekalnia dla podróżnych, nowe kasy biletowe kolejowych przewoźników oraz punkt informacyjny i sprzedaży biletów ZTM, a także salonik prasowy oraz restauracja amerykańskiej sieci fastfoodowej McDonald`s, która jest trzecią w okolicy (dwa kolejne "Maci" znajdują się w Avenidzie – jedna przy samym dworcu Poznań Główny, druga w samej galerii handlowej).

Zmodernizowany Dworzec Zachodni został dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, w tym osób z niepełnosprawnością. Wykonano tablice multisensoryczne, ścieżki dla osób niedowidzących, oznakowania w języku brei’la, pętle indukcyjne, toaletę dla osób na wózkach. Zlikwidowano bariery architektoniczne takie jak progi, zbyt wąskie przejścia, nierówności posadzek. Opiekunowie podróżujący z małymi dziećmi mają do swojej dyspozycji oddzielne pomieszczenie wyposażone z przewijak, umywalkę oraz miejsce do siedzenia, szczególnie przydatne w sytuacji gdy trzeba nakarmić dziecko.

Inwestycja, która koszotowała w sumie ponad 7 milionów 400 tysięcy złotych została zrealizowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetu państwa.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

paź

do 23-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Poleco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Targi
"Eco-Trends" - targi ekologiczne
ODWOŁANE

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Polska" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w PoznaniuODWOŁANE

18:30
Łazarz
18. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

22

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zdobycze technologiczne w epoce koronawirusa"-wykład geriatry, prof.dr hab. n. med. Katarzyny Wieczorowskiej - Tobis. Wykład w ramach projektu "Precz z depresją"współfinansowanego z budżetu Miasta Po

23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: