Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zamurowano okna w kamienicy przy Głogowskiej. Obok powstanie nowy budynek - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zamurowano okna w kamienicy przy Głogowskiej. Obok powstanie nowy budynek
01-03-2023 07:13   Janusz Ludwiczak
We wtorek zamurowane zostały okna z boku kamienicy przy ul. Głogowskiej 32. Okazuje się, że zostały one wykute nielegalnie. Decyzją nadzoru budowlanego Archidiecezja Poznańska, która jest właścicielem kamienicy dokonała likwidacji otworów okiennych. Docelowo obok powstanie nowy budynek z przeznaczeniem na hotel.

Na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Głogowskiej 32 znajdowało się w sumie osiem okien, głównie do kuchni mieszkańców. Budynek należy do Archidiecezji Poznańskiej.

O sprawie już w październiku pisały "Głos Wielkopolski" oraz "Gazeta Wyborcza Poznań". W sierpniu administracja kamienicy – spółka APZ Nieruchomości poinformowała mieszkańców, że "zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania wzywa do likwidacji otworów okiennych znajdujących się na południowo-zachodniej ścianie poprzez ich zamurowanie".

– Okna powstały w zupełnie innych warunkach zarządzania lokalami przez właściciela budynku, czyli Kapitułę Metropolitalną w Poznaniu. Niejednokrotnie lokatorzy dokonywali przeróbek wynajmowanych lokali bez wiedzy i zgody właściciela. Tak też było z oknami – tłumaczył dziennikarzom gazety ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Kuria postanowiła pokryć koszty zamurowania okien i zadeklarowała, że lokatorzy, którzy wynajmują mieszkania otrzymają obniżki czynszu.

Kamienica przy ul. Głogowskiej 32 została wybudowana w 1905 roku. Na początku w budynku znajdowały się mieszkania, które miały nawet po 300 metrów kwadratowych. W latach 90` zostały podzielone na mniejsze, ale i tak mają po 70-80 m².

Okazuje się, że okna znajdujące się z boku kamienicy były wybudowane nielegalnie.

– Okna powstały w ścianie szczytowej, na granicy działek. Warunki techniczne, które obowiązują, sprawiają, że nie da się zalegalizować okien w tym miejscu. Gdyby były one cztery metry od granicy działki, nie byłoby problemu. Takiej legalizacji nie przewidywały nawet warunki techniczne obowiązujące od zakończenia drugiej wojny światowej, a nawet te z 1928 roku. Ustaliliśmy, że na budowę okien nigdy nie było wydane pozwolenie – mówił "Wyborczej" Michał Ludwiczak, referent prawny z biura Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

– Byłem osobiście przy rozmowie 10 lat temu z ówczesnym ekonomem Kurii, ks. Henrykiem Nowakiem, który na moje pytanie o te sporne okna, kategorycznie zaprzeczył, że kiedykolwiek te okna zostaną zamurowane. Miało temu skutecznie zapobiec kupno pasa gruntu przez Kurię przy ścianie szczytowej. Dzięki tym zapewnieniom moja córka stała się najemcą mieszkania na drugim piętrze. Gdyby doszło do scalenia tej działki i tej na której stoi kamienica, zarzut Nadzoru Budowlanego że nie mogą być w tej ścianie okna bo nie zostały zachowane minimum 4 metry od granicy działki byłby bezzasadny – napisał do naszej redakcji Karol Linka.

Na sąsiedniej działce ma powstać nowy budynek. Garvest, który obok buduje kompleks luksusowych apartamentów "Perfumiarnia" chce wybudować tutaj hotel.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: