Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Plon, niesiemy plon" - dożynki miejskie po raz trzeci odbyły się w Parku Wilsona {WIDEO, ZDJĘCIA} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Plon, niesiemy plon" - dożynki miejskie po raz trzeci odbyły się w Parku Wilsona {WIDEO, ZDJĘCIA}
30-08-2015 01:02   Janusz Ludwiczak
W sobotę w Parku Wilsona odbyło się poznańskie święto plonów. Najpierw w kościele Michała Archanioła ks. biskup Damian Bryl odprawił msze św., po której ulicą Śniadeckich przeszedł korowód dożynkowy. Po obrzędzie poświęcenia chleba wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski podzielił się bochenkiem ze zgromadzonymi w Parku Wilsona mieszkańcami. Do wieczora w Muszli Koncertowej odbywały się występy orkiestry dętej oraz zespołów folklorystycznych i ludowych. Gwiazdą wieczoru była gwiazda disco polo Pamela oraz zespół Żuki Rock&Roll Band. Na "mieszczuchów" czekały również pokazy wypieku chleba, pokazy florystyczne, wystawy królików, drobiu ozdobnego i zwierząt egzotycznych, warsztaty kowalstwa, garncarstwa i wikliniarstwa.

Dożynki miejskie na Łazarzu odbyły się już po raz trzeci. Święto plonów rozpoczęło się mszą świętą, którą o godz. 13 w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej odprawił biskup Damian Bryl. Podczas nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów.

Następnie ulicami Stolarską, Śniadeckich i Parkową do Parku Wilsona przeszedł korowód dożynkowy, w którym wzięli udział Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania, Zespół Pieśni i Tańca Łany Uniwersytety Przyrodniczego, poczty sztandarowe poznańskich rolników i ogrodników oraz mieszkańcy. Na końcu pochodu dorożkami jechali m.in. wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, posłowie Stanisław Kalemba i Tadeusz Dziuba.

W samym Parku Wilsona Zespół Pieśni i Tańca Łany przygotował obrzęd dożynkowy, a Starościna i Starosta dożynek wręczyli gospodarzowi, czyli wiceprezydentowi Mariuszowi Wiśniewskiemu bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Bochenek został podzielony wśród zgromadzonych mieszkańców.

Dożynki to stara tradycja, stanowi ona istotny element polskiej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości jak przywiązanie do zawodu, szacunek do przyrody, wolę kultywowania obyczajów ojców. Miasto Poznań to nie tylko znaczące w kraju centrum biznesu, przemysłu, kultury i nauki, ale siedziba ponad 700 gospodarstw rolnych i około 300 podmiotów prowadzących działalność zaliczaną do tego sektora. Poznańscy rolnicy gospodarują na prawie 8 400 hektarów użytków rolnych – powiedział w trakcie uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Drodzy rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, hodowcy, działkowcy, pszczelarze. Dziękuje za chleb codzienny i wszystkie produkty oferowane nam wszystkim. Zawdzięczamy to waszej ciężkiej pracy, która uzależniona jest od wielu czynników, przyrodniczych, klimatycznych i sytuacji gospodarczej w kraju. Każdy rok w rolnictwie jest inny. W tym roku z powodu trwającej suszy plony były niższe, tym bardziej proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za tegoroczne zbiory – dodał wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Po południu w Parku Wilsona odbywały się występy zespołów folklorystycznych i ludowych. Na scenie w Muszli Koncertowej wystąpili również: magik Brozi, grupa taneczka Broadway Ladies, kabaret Brozi, Teatr Szczudlarzy Z głową w chmurach, a na zakończenie gwiazda muzyki disco-polo Pamela oraz zespół Żuki Rock&Roll Band.

W Parku Wilsona na "mieszczuchów" czekały pokazy wypieku chleba, pokazy florystyczne, wystawy królików, drobiu ozdobnego i zwierząt egzotycznych, warsztaty kowalstwa, garncarstwa i wikliniarstwa. Swoje stoisko miała również Fundacja dla Zwierząt "Animalia", która przygotowała pokaz kotów do adopcji. Chętni mogli również skosztować wojskowej grochówki i to za darmo. Dożynki w Parku Wilsona odbyły się pod patronatem portalu lazarz.pl.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (3)

30-08-2015 22:53:39
miągwa lazarska
Teatr szczupła był super. :-)
30-08-2015 19:49:07
poznaniak
Taka wbardzej, że Groielka impreza wiec duzo fotek. Brawo Wspaniała pamiątka.. Tym wspaniała, że nie ma na nich Grobelnego i jego kumpli z reklamą . Odrazu lepsza atmosfera
30-08-2015 17:25:09
Iwona
Relacja fotograficzna przebogata :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: