Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz na jeden dzień zamienił się w wieś - w Parku Wilsona obchodzono dożynki {WIDEO,GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz na jeden dzień zamienił się w wieś - w Parku Wilsona obchodzono dożynki {WIDEO,GALERIA ZDJĘĆ}
01-09-2013 00:48   Janusz Ludwiczak
W sobotę w Parku Wilsona odbyło się święto plonów. Najpierw odprawiono mszę św. w kościele Michała Archanioła, a po niej ulicą Śniadeckich przeszedł korowód dożynkowy, po czym Starościna i Starosta dożynek wręczyli gospodarzowi, czyli prezydentowi Poznania bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Do wieczora w Muszli Koncertowej odbywały się występy orkiestry dętej oraz zespołów folklorystycznych i ludowych. Na "mieszczuchów" czekały pokazy wypieku chleba, pokazy florystyczne, wystawy królików, drobiu ozdobnego i zwierząt egzotycznych, warsztaty kowalstwa, garncarstwa i wikliniarstwa.

Poznańskie święto plonów rozpoczęło się o godz. 13:00 mszą świętą, którą w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej odprawił ks. biskup Grzegorz Balcerek. W trakcie eucharystii poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów.

Później ulicą Stolarską, Śniadeckich i Parkową do Parku Wilsona przeszedł korowód dożynkowy, po czym Starościna i Starosta dożynek wręczyli gospodarzowi, czyli prezydentowi Poznania bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów.

Do wieczora w Muszli Koncertowej odbywały się występy orkiestry dętej oraz zespołów folklorystycznych i ludowych. Na "mieszczuchów" czekały pokazy wypieku chleba, pokazy florystyczne, wystawy królików, drobiu ozdobnego i zwierząt egzotycznych, warsztaty kowalstwa, garncarstwa i wikliniarstwa. Swoje stoisko miała również Fundacja dla Zwierząt "Animalia", która przygotowała pokaz kotów do adopcji.

Chętni mogli również skosztować wojskowej grochówki i to za darmo. Na najmłodszych czekała m.in. dmuchana zjeżdżalnia i skoki na trampolinie. W Parku Wilsona można było również kupić prawdziwy wiejski chleb czy inne artykuły, których na co dzień w mieście nie dostaniemy.

Mało kto wie, ale Poznań jest miastem rolniczym i to dość sporym. W dawnym województwie poznańskim, czyli jeszcze w 1998 roku Poznań był drugą co do wielkości gminą rolniczą w Polsce po Obornikach. W Poznaniu jest 700 gospodarstwa rolniczych, ponad 800 hektarów użytków rolnych. Co prawda rolnictwo jest to na obrzeżach miasta, ale jest ono bardzo znaczące - powiedział Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Czy więc dożynki będą organizowane częściej w ścisłym Poznaniu?

Zazwyczaj dożynki organizowaliśmy na Krzesinach, na które przybywały osoby bezpośrednio zainteresowane. Chcemy pokazać mieszkańcom, że w Poznaniu również znajdują się gospodarstwa rolne. W tym roku dożynki organizowane są w samym sercu miasta. Byłbym zwolennikiem, by te tradycje pokazywać jednak w śródmieściu - wskazuje prezydent Ryszard Grobelny.

W Poznaniu 9.037 ha powierzchni to użytki rolne, 7.123 ha stanowią grunty orne, 516 ha sady, 419 ha pastwiska i 883 ha łąki. Największa koncentracja użytków rolnych występuje na Nowym Mieście i Starym Mieście. Na 7.123 ha uprawia się zboża, rzepak, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki, warzywa gruntowe i inne. Uprawą warzyw zajmuje się 200 gospodarstw. Intensywną produkcję ogrodniczą w szklarniach i tunelach ogrzewanych o powierzchni 130.000 m2 prowadzi 170 producentów kwiatów i warzyw. W Poznaniu utrzymuje się 6.500 sztuk trzody chlewnej, 530 sztuk bydła i 90 koni. W Poznaniu działa również od 1992 r. Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza, pierwszy w kraju rynek hurtowy owoców, warzyw, kwiatów oraz artykułów spożywczych.

Dożynki w Parku Wilsona odbyły się pod patronatem portalu lazarz.pl.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: