Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezydent ul. Śniadeckich jechał bryczką, a Park Wilsona zamienił się w wieś {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezydent ul. Śniadeckich jechał bryczką, a Park Wilsona zamienił się w wieś {WIDEO}
31-08-2014 08:15   Janusz Ludwiczak
W sobotę w Parku Wilsona odbyły się dożynki. Najpierw w kościele Michała Archanioła ks. biskup Damian Bryl odprawił msze św., po której ulicą Śniadeckich przeszedł korowód dożynkowy, w którym bryczką jechał prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Gospodarz miasta po obrzędzie poświęcenia chleba podzielił się bochenkiem ze zgromadzonymi w Parku Wilsona mieszkańcami. Do wieczora w Muszli Koncertowej odbywały się występy orkiestry dętej oraz zespołów folklorystycznych i ludowych. Gwiazdą wieczoru był Norbi. Na "mieszczuchów" czekały również pokazy wypieku chleba, pokazy florystyczne, wystawy królików, drobiu ozdobnego i zwierząt egzotycznych, warsztaty kowalstwa, garncarstwa i wikliniarstwa.

Tegoroczne poznańskie święto plonów już po raz drugi odbyło się na Łazarzu. Najpierw o godz. 13 ks. biskup Damian Bryl w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej odprawił msze świętą, w trakcie której poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów.

Po eucharystii ulicami Stolarską, Śniadeckich i Parkową do Parku Wilsona przeszedł korowód dożynkowy, w którym bryczką jechał m.in. gospodarz miasta. Następnie Starościna i Starosta dożynek wręczyli gospodarzowi, czyli prezydentowi Poznania bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów.

Przez całe popołudnie w Muszli Koncertowej odbywały się występy orkiestry dętej oraz zespołów folklorystycznych i ludowych. Na scenie wystąpili również: Broadway Ladies, Belfast the sounds of Boney M. Gwiazdą wieczoru był Norbi.

W Parku Wilsona na "mieszczuchów" czekały pokazy wypieku chleba, pokazy florystyczne, wystawy królików, drobiu ozdobnego i zwierząt egzotycznych, warsztaty kowalstwa, garncarstwa i wikliniarstwa. Swoje stoisko miała również Fundacja dla Zwierząt "Animalia", która przygotowała pokaz kotów do adopcji.

Chętni mogli również skosztować wojskowej grochówki i to za darmo.

Już po raz drugi dożynki odbyły się w Parku Wilsona. Czy tradycja będzie kultywowana?

Nie wiem, bo to zależy mieszkańcy Poznania czy będą to dobrze odbierali. Jak widzę, po ilości osób powinniśmy to kontynuować. Jest znacznie więcej osób niż w zeszłym roku. Widać, że to się przyjęło. Ludzie chodzą między straganami, patrzą co się dzieje, atmosfera jest festynowa - powiedział dla portalu lazarz.pl Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Teren, na którym się znajdujemy ponad sto lat temu był terenem rolnym, były tu praktycznie same pola.

Łazarz dopiero na początku XX wieku przyłączono do Poznania. Wcześniej była to wieś. Do dziś w Poznaniu jest sporo obszarów rolniczych. W Poznaniu jest całkiem sporo gruntów rolnych i ponad 700 rolników, czyli więcej niż w niejednej gminie wielkopolskiej - wskazuje prezydent Ryszard Grobelny.

Dożynki w Parku Wilsona odbyły się pod patronatem portalu lazarz.pl.


W Poznaniu 9.037 ha powierzchni to użytki rolne, 7.123 ha stanowią grunty orne, 516 ha sady, 419 ha pastwiska i 883 ha łąki. Największa koncentracja użytków rolnych występuje na Nowym Mieście i Starym Mieście. Na 7.123 ha uprawia się zboża, rzepak, buraki cukrowe i pastewne, ziemniaki, warzywa gruntowe i inne. Uprawą warzyw zajmuje się 200 gospodarstw. Intensywną produkcję ogrodniczą w szklarniach i tunelach ogrzewanych o powierzchni 130.000 m2 prowadzi 170 producentów kwiatów i warzyw. W Poznaniu utrzymuje się 6.500 sztuk trzody chlewnej, 530 sztuk bydła i 90 koni. W Poznaniu działa również od 1992 r. Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza, pierwszy w kraju rynek hurtowy owoców, warzyw, kwiatów oraz artykułów spożywczych.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (1)

31-08-2014 12:12:39
Nie niszcz Pń.Nie wybieraj Grobelnego
Nie niszcz Poznania Nie wybieraj Grobelnego !!!!----->> Znów Grobelny i urzędasy robią se reklamę. Panie Grobelny Ryszardzie zwany szczotą, „najlepszym” prezydentem w Polsce. Z opłaconego Newsweek’a "POZnan* Miasto know-how" – czyli jak kantować przygłupów poznaniaków . Bądźcie ludźmi. Nie każdy się umie dobrać do koryta. Gdzie on i 1500 urzędasów mialo by lepiej 13 milionów rocznie kosztuje utrzymanie urzędników = 250zł rocznie nasz Grobelny zabiera nam z kasę z portfela. Kasa dla Fanny Janowicz z Oświaty, Klanu Ganowiczów
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: