Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dyrektor Palmiarni w wieku 72 lat odszedł na emeryturę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dyrektor Palmiarni w wieku 72 lat odszedł na emeryturę
08-01-2015 07:32   Janusz Ludwiczak
Palmiarnia ogłosi konkurs na nowego dyrektora. Po prawie 50 latach kierowania placówką na emetyturę odszedł Zbigniew Wągrowski.

Jak poinformowało Radio Merkury po prawie 50 latach szefowania na emeryturę odszedł Zbigniew Wągrowski. Niebawem ogłoszony zostanie konkurs na nowego szefa Palmiarni. Informacje tą potwierdził Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.

Zbigniew Wągrowski ma 72 lata. Dyrektorem Palmiarni był przez prawie 50 lat. Wśród jego sukcesów są obchody 100-lecia Palmiarni oraz odbudowa obiektu, która trwała dziesięć lat. Ze względu na zły stan techniczny w 1978 roku zapadła decyzja o zamknięciu Palmiarni. Rośliny nie tylko nie mieściły się w pawilonach, ale także odpadały fragmenty szyb przy większych podmuchach wiatru. Na dodatek cała konstrukcja była pordzewiała. W 1982 roku postanowiono, że wybudowany zostanie nowy obiekt, przy zachowaniu poprzedniej kolekcji roślin. Zwiększyła się również liczba zwiedzających. Od 1992 roku Palmiarnię odwiedziło ponad 3,5 miliony osób, a rocznie do poznańskich tropików przychodzi ponad 180 tysięcy zwiedzających.

Odchodzący na emeturytę dyrektor Palmiarni przez wiele lat był przeciwny powstaniu placu zabaw w Parku Wilsona. Spór trwał od ponad dziewięciu lat. Wtedy wielokrotnie Przedszkole nr 51 i była Rada Osiedla Targowego apelowały do dyrektora Palmiarni, Zbigniewa Wągrowskiego o utworzenie w Parku Wilsona placu zabaw z prawdziwego zdarzenia.

Park powinien mieć charakter francuski. Jest podzielony na trzy części i ma być miejscem spacerowym. Nie powinno się tutaj znajdować żadne miejsce zabaw dla dzieci - wskazywał Zbigniew Wągrowski.

Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców, portal lazarz.pl wyszedł z inicjatywą zbierania podpisów pod petycją z prośbą o utworzenie na terenie Parku Wilsona placu zabaw dla dzieci. Pod petycją poparcia inicjatywie utworzenia placu zabaw dla dzieci w Parku Wilsona podpisało się w ciągu trzech tygodni prawie 900 osób. Plac zabaw w Parku Wilsona stał się faktem wiosną 2011 roku.

Niebawem ogłoszony zostanie konkurs na nowego szefa Palmiarni i administratora Parku Wilsona. Do tego czasu obowiązki dyrektora ma pełnić Marek Krzyżaniak, dotychczasowy zastępca.


Komentarze (22)

22-05-2015 11:42:30
Włóczykij
Hejtować - definicja „jeśli ktoś hejtuje kogoś (rzadziej coś), to źle o nim pisze, obraża go, nie zamieszczając przy tym żadnej konstruktywnej krytyki; słowo potoczne, używane w odniesieniu do wpisów internetowych” Słownik PWN Ludzie wstydźcie się …
21-05-2015 12:52:58
JS
@obserwator, lecz się chłopie u psychiatry. Swoje zaświadczenie o niekaralności mogę ci przedstawić. A były dyrektor zatrzymał się we wczesnych latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i basta! Wystarczy porównać, jak zmieniły się tego typu obiekty w Europie, na przestrzeni ostatnich lat, a jak zatrzymała się w rozwoju obskurna szklarnia w Parku Wilsona.
21-05-2015 10:20:41
obserwator
Wygląda to na zaplanowaną akcję szkalującą dyrektora Wągrowskiego.Był on bardzo uczciwym człowiekiem,zaangażowanym w stworzenie palmiarni o poziomie europejskim.Niestety w naszym mieście zaczęły rządy dziwne kreatury.Przejęły władzę nad dziećmi,zwierzętami i wszystkim co daje korzysć.Jest w Poznaniu bardzo,bardzo zle.Zostawił Palmiarnię w bardzo dobrym stanie,z wieloma nowymi roslinami,ze zmodernizowaną kotłownią.Jest to bardzo podłe organizować mobbing na taką osobę.Dobrze byłoby sprawdzić te osoby i okaże się,że w niejednej takiej akcji brały udział.Polecane także by było sprawdzenie karalności osób rzucających pomowienia.
21-01-2015 09:13:00
włóczykij
"Jest tylko jeden sposób na uniknięcie krytyki: nic nie mów, nic nie rób, NIKIM nie bądź" Artystoteles
16-01-2015 12:10:11
Zmarnowany potencjał
Po pierwsze wĄgrowski a nie Węgrowski... Obraz P.Wilsona to po części subiektywne odczucie. Mi on się trochę podoba, choć pewne miejsca to mizerny obraz. Jako osoba kiedyś związana zawodowowo chcę wyprostować dociekania: Park był i obecnie jest pod władaniem Palmiarni. Myślę, że od strony logistycznej (zaplecze pracowników, własne inspekty itp) lepiej jakby tak pozostało. Jednak WIELKIM DOBREM jest fakt odejścia tego komucha. Widzę, że nikt z byłych zatrudnionych się nie wypowiada, a szkoda. Ten trep z legitymacją partyjną NISZCZYŁ PSYCHICZNIE ludzi! Te jego śmieszne codzienne odprawy, monologi o życiu i świecie.Obowiązkowa zasada milczącego potakiwania. Szowinistyczne teksty do pracownic o tym, że kobiety są głupie, itp. Ten człowiek to było kuriozum, które zastraszyło i odebrało jakąkolwiek decyzyjność i pasję podwładnych. Liczne naruszenia BHP, weterynaryjne i mobbing. Dziwne zaginięcia pieniędzy na wypłaty i premie! Bezradne kontrole PIP,BHP,wet... Żal tylko pracowników. Lata rozmyślnego odbierania pasji i upokorzeń zniszczyły i zdemoralizowały większość z nich. Kto mógł to stamtąd spieprzał/-a. Facet generalnie nie utrzymuje ściślejszych kontaktów z rodziną, więc trudno sobie wyobrazić jak przeżyje bez swej eklektycznej Palmiarni... Pozdrawiam załogę i życzę podwyżek!
10-01-2015 09:23:08
Hania
"JS" i "M" , W 2013 roku radni z Rady Osiedla Sw.Lazarz postulowali o przeniesienie wladania parkiem do Zarzadu Zieleni Miejskiej. Na 100% nie jestem przekonana kto wlada parkiem, tymbardziej, ze swego czasu wmieszana w dyskusje - co dalej z parkiem - byla Komisja Rewitalizacji Rady Miasta, Miejski Konserwator Zabytkow itp. Osobiscie wydaje mi sie, ze pan Wegrowski mial mocno zwiazane rece i portfel a calej prawdy i tak nikt sie nie dowie, no chyba zeby zrobic wywiad z panem Wegrowskim i uslyszec Jego strone medalu. Dla wyjasnienia, w parku byly sadzone rozne rosliny ale notorycznie byly nocami kradzione dlatego zaprzestano sadzic cokolwiek oprocz drzew. Do sprzatania parku byl tylko jeden czlowiek w 2013 roku ! z braku srodkow finansowych.
10-01-2015 01:16:14
paramido
czy są jeszcze w tym mieście sensowni zarządcy osadzeni mentalnie w XXI wieku?
10-01-2015 00:11:54
JS
Brawo, TOMI! Dodać należy jeszcze konieczność ochrony parku nocą. Przez normalnych ochroniarzy, a nie biednych emerytów z przestraszonym psem.
09-01-2015 23:18:28
TOMI
Panu Dyrektorowi dziekujemy ! Ze wszystkich wypowiedzi popieram JS i M - naprawdę ten park ( jak i Sołacki) jest bardzo zaniedbany. Wycięto wiele drzew i krzewów kwitnących które w niczym nie przeszkadzały, zupełnie niepotrzebnie posadzono szpalery smutnych grabów , które nie strzyżone w żywopłot , za parę lat całkowicie - niekorzystnie - zmienią wyglad parku. Zamiast nich można było posadzić grupy kalin, forsycji, bzów, dereni i innych krzewów ozdobnych. Porażką też było sadzenie stale tych samych roślin jednorocznych na głównym reprezentacyjnym klombie ( czasami dopiero na poczatku czerwca!!!)- zamiast bylin i krzewow zimozielonych. Niezaprzeczalnie zasługą było wyrzucenie obrzydliwych bud z kwiatami o strony ul. Głogowskiej. Nowemu dyrektorowi - oby z prawdziwego zdarzenia miłośnika starych parków - na początek radzę pojechać do Warszawy i obejrzeć Park Ujazdowski - prawie ten sam obszar, też staw, mostek i kaskada, usytuowany w centrum miasta, w pobliżu ambasad i najbadziej reprezentacyjnych budynków stolicy. Park kipi od gęsto posadzonych pięknych bylin , kwitnacych różnych krzewów, wolne miejsca wypełnione bluszczem. Prawdziwa perełką jest staw i kaskada z pięknie i fantazyjnie ułożonych kamieni i głazów oraz ciekawie zakomponowane klomby z roslin jednorocznych. A w CENTRALNYM MIEJSCU PARKU ogromny plac zabaw dla dzieci. Całości pilnują strażnicy z prawdziwego zdarzenia. Dalsze rady dla nowego dyrektora ( oby nie pochodzącego z Zarządu Zieleni Miejskiej !!!) - jak nie będzie stać na wyjazd do Warszawy ( o innych parkach w Polsce i Europie nie wpomnę !) - to podpatrzeć jak ślicznie wygląda otoczenie kawiarni " 7 kontynentów" , jak najszybciej obsadzić np. iglakami niedorzecznie porozrzucane głazy nad brzegem stawu, zliwidować dziwne, źle obsadzone kwietne esy - floresy na trawniku od strony ul. Matejki, zatrudnić strażników, którzy skutecznie wyproszą pijaków, psiarzy i rowerzystów ze skałek, z grabów zrobić żywopłot lub je usunąć itd... itp....
09-01-2015 19:33:46
Ewa M
Panie Węgrowski - Dziekuję za calokształt w imieniu swoim, moich dzieci i wnuka...
09-01-2015 14:31:04
M.
@Hania Od kilku lat Park Wilsona znajduje się pod opieką Palmiarni, a zatem faktycznym zarządcą całego terenu jest wspomnianydyrektor. Pracownicy Palmiarni wysadzali klomby z bylinami, dyrektor podjął decyzję o wystawieniu na sprzedaż części drzew rosnących przed Palmiarnią, bo przed wojną rosło tam coś innego (szczęśliwie nie zgłosili się chętni). To właśnie on podjął decyzję o zlikwidowaniu kwiaciarni przy wejściu od strony Głogowskiej, nie wyrażał chęci do współpracy z Radiem Merkury, które było zainteresowane organizowaniem imprez w Muszli, był przeciwny istnieniu placu zabaw, itp. Być może kiedyś był świetnym dyrektorem, ale ostatnio nie radził sobie za dobrze.
09-01-2015 14:17:33
JS
Haniu, od wielu lat park i palmiarnia to jedno. Pan Węgrowski zawiadywał jednym i drugim. Jest człowiekiem starej daty, miał wizję ale niestety nieprzystającą do obecnych czasów. Niestety park jest zaniedbany, a palmiarnia zatrzymała się na etapie wczesnych lat osiemdziesiątych. Zobacz, jak tego rodzaju przybytki wyglądają w Europie. U nas żadnych atrakcji, wszechobecne węże ogrodowe, o które wszyscy się potykają, nieczytelne opisy i postkomunistyczna estetyka.
09-01-2015 13:37:54
Hania
Pan Wedrowski byl dyrektorem Palmiarni, prosze NIE mylic z Parkiem Wilsona ! "Negatyw", dla ciebie 50 lat opieki pana Wedrowskiego nad Palmiarnia nie znaczy zupelnie nic. Smutne to bardzo.
09-01-2015 11:42:13
M.
No tak, mini plac zabaw Panu dyrektorowi przeszkadzał, ale parkowanie samochodów przy budynku AWF ( zaledwie kilka metrów dalej) już w oczy nie raził. Fakt jest taki, że ostatnie kilka lat to upadek Parku Wilsona. Wycięto sporo drzew, nowych nie nasadzono. Powiem więcej, dobry gospodarz parku dosadza nowe drzewa kiedy stare są jeszcze w dobrym stanie, żeby w przyszłości park ze starodrzewem z konieczności nie zmienił się w młodniak. Krzewy typu jaśminowce były nieodpowiednio przycinane, najpierw zdziczały, teraz obumierają. Podobnie zaniedbany jest też Park Sołacki. Mam nadzieję, że oba wrócą do dawnej świetności.
09-01-2015 07:17:07
Negatyw
Jeśli nie wspierał obiektu dla dzieciaków, to w mojej ocenie nie należą mu się ŻADNE słowa uznania!
08-01-2015 17:22:29
Hania
Pan Wegrowski skoro piastowal funkcje dyrektora Palmiarni TYLE lat to znaczy, ze robil swoja robote bardzo dobrze, gdyby bylo inaczej juz dawno by Go przeniesiono, zwlaszcza, ze w miedzyczasie byla zmiana ustroju w Polsce a wtedy sypaly sie stanowiska i stolki oj sypaly. Nalezy podziekowac panu Wegrowskiemu za tak wspaniala prace i dbalosc o nasza Palmiarnie, gdyby nie jego milosc do tego miejsca niewiadomo co dzisiaj byloby z Palmiarnia i czy wogole by istniala. Rozumiem Jego postawe na temat placu zabaw dla dzieci w Parku Wilsona, absolutnie rozumiem, patrzal na to z punktu widzenia nie rodzica z malymi dziecmi a specjalisty i speca /i obroncy/ od parkow, zwlaszcza starych parkow jakim jest Park Wilsona. Takich parkow juz sie dzisiaj nie zaklada. Dla Niego zapewne bylo to jakby wstawic kojec z zabawkami do Zamku Krolewskiego /oczywiscie to moje zdanie/.
08-01-2015 16:24:11
koleś
72 lata i prawie 50 lat na stanowisku dyrektora? to ile on miał lat jak zaczynał ...
08-01-2015 16:03:03
koneser
Sądzę, że panu Węgrowskiemu należą się słowa podziękowania za tak długi okres urzędowania! Można mieć zastrzeżenia i uwagi do niektórych jego decyzji, ale trudno jest zadowolić wszystkich mieszkańców! A trzeba mieć osobistą odwagę by zrozumieć, że są już młodsi, którym nie brakuje pomysłów na zagospodarowanie tak ważnego miejsca, dlatego raz jeszcze w tym miejscu DZIĘKUJĘ!!!!!
08-01-2015 13:13:42
Edek
A psy przestaną Sra..... Świat będzie piękniejszy I wszystko to zasługa 1 człowieka
08-01-2015 13:06:04
Ircyś
Czas szybko leci...22-05-2010 napisałem komentarz do artykułu w sprawie placu zabaw: "No cóż, wszyscy się zestarzejemy, nieraz bardzo szybko. Na starość niektórzy dziecinnieją i nie ubliżając nikomu, piszę do 'Dyrektora" , zaczynają chodzić w pampersach i może z łopateczką zacznie szukać piaskownicy w parku....życie jest krótkie i należy po sobie pozostawiać miłe wspomnienia " jednak dobrze, że uległ wobec sprzeciwu mieszkańców, może nieraz usiądzie na ławce przy piaskownicy i pomyśli, że coś więcej można było zrobić...
08-01-2015 10:58:01
Romeo
miejmy nadzieje ,że to poczatek zmian na lepsze i wiecej imprez zagości w Parku
08-01-2015 10:08:16
kaśka
Odejść na emeryture w wieku 72 lat - to rekord w skali Polski. Moze wreszcze Park Wilsona stanie się parkiem, a muszla bedzie muszla koncertowa.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

22

cze

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Giełda modelarska samochodów

30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: