Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Parku Kasprowicza powstaną 18-piętrowe wieżowce? Ma temu zapobiec plan miejscowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Parku Kasprowicza powstaną 18-piętrowe wieżowce? Ma temu zapobiec plan miejscowy
06-06-2013 09:41   Janusz Ludwiczak
Komisja Polityki Przestrzennej jednogłośnie podjęła opinie o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Parku Kasprowicza. Przez dwóch inwestorów złożone zostały w sumie trzy wnioski o wybudowanie od trzech do pięciu 18-piętrowych budynków mieszkalno-usługowych, które miałby stanąć od strony ul. Reymonta, na terenie dawnego stadionu Energetyka.

Rada Osiedla Św. Łazarz złożyła wniosek o przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kasprowicza. Nowy właściciel terenu dawnego stadionu Energetyka planuje postawić w tym miejscu trzy 16-kondygnacyjne wieżowce mieszkalno-usługowe. Szerzej o tym w artykule: Będzie plan miejscowy dla Parku Kasprowicza - w obawie przed powstaniem wieżowców.

Zagospodarowanie Parku Kasprowicza było jednym z tematów środowego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Chcemy na podstawie tego planu wskazać kierunki w jaki sposób powinien być zagospodarowywany Park Kasprowicza, w których miejscach mogłyby powstawać place zabaw i siłownie na wolnym powietrzu, co dalej zrobić z Areną, jak ma dalej wyglądać zagospodarowanie terenu po dawnym stadionie Energetyk. Chcemy też wskazać obsługę komunikacyjną tego terenu i zachować walory sportowo-rekreacyjne - mówi Łukasz Prymas, wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Chcielibyśmy zapobiec wybudowaniu budowli, które mogłyby zaburzyć układ przestrzenny tego terenu. Ponadto chcemy, aby obiekt, który był pływalnią dalej tam funkcjonował. Myślimy, aby powstał kryty basen na wzór pływalni na os. Batorego. Jednak zależy to przede wszystkim od względów finansowych - dodaje Łukasz Prymas z Rady Osiedla Św. Łazarz.

W 2007 roku ogłoszono konkurs na zagospodarowanie Parku Kasprowicza. Najlepszym projektem okazała się koncepcja, która powstała w pracowni Wojciecha Kolesińskiego. Zakładała ona, że w sąsiedztwie hali Arena powstać ma pięć 15-kondygnacyjnych wieżowców mieszkalnych. Według założeń wieżowce miały powstać w miejscu likwidowanego stadionu Energetyk.

Celem konkursu było uzyskanie najlepszej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Parku Kasprowicza zagospodarowania terenu wyznaczonego ulicami: Reymonta, Wyspiańskiego, Jarochowskiego i Chociszewskiego. Koncepcja określa również warunki zabudowy dla terenu przeznaczonego pod lodowisko, a w szczególności kształtu formy i skalę nowego budynku względem pozostałych budynków parku - wyjaśniała Katarzyna Poplewska z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Od inwestorów wpłynęły do miasta trzy wnioski o wydanie warunków zabudowy i pozwolenie na budowę.

Pierwszy wniosek w kwietniu 2006 roku złożyła firma GEM sp. z o.o. Inwestor chciał wybudować pięć 18-piętrowych budynków mieszkalnych, których wysokość liczyłaby 58 metrów.

Trzy lata później, 7 grudnia 2009 r. do Wydziału Urbanistyki i Architektury kolejny wnioskodawca, Nickel Developmnent Sp. z o.o. składa wniosek o wydanie decyzji dotyczącej inwestycji zespołu mieszkalno-biurowo-hotelowego z usługami. Budynki miałyby mieć od 17 do 18 pięter. We wrześniu 2010 roku ten sam inwestor złożył zmianę wniosku w zakresie inwestycji, przewidując zespół trzech budynków mieszkalno-usługowych o powierzchni zabudowy 3500 m2 i liczbie kondygnacji 16. 24 czerwca 2011 r. otrzymał decyzję odmowną, inwestor jednocześnie odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które z kolei uchyliło zaskarżoną decyzję o odmowie ustalenia warunków zabudowy. 16 kwietnia 2012 r. na wniosek inwestora postępowanie zostało zawieszone.

Nickel Developmnent złożył również drugi wniosek o wydanie warunków zabudowy dotyczący zespołu dwóch budynków mieszkalno-usługowych oraz kompleksu rekreacyjnego z basenem i lodowiskiem. Postępowanie to zostało jednak również zawieszone na wniosek inwestora w maju 2011 roku.

Wszystkie trzy postępowania na wniosek inwestora są zawieszone. Wnioskodawca nie otrzymał decyzji środowiskowej - tłumaczyła radnym Katarzyna Poplewska z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Jestem przerażona tą wizją. Cieszę się, że rada osiedla wystąpiła z wnioskiem o sporządzenie mpzp. Konkurs na sporządzenie koncepcji architektonicznej pojawił się przed Mistrzostwami Europy w koszykówce w Arenie. Wtedy zjawił się pan Nickel, który stwierdził, że wyremontuje Arenę. Był teren zabytkowego stadionu, który spłonął, to nie pierwszy przykład, żeby w Poznaniu do czegoś dojść, trzeba spalić obiekt zabytkowy - bulwersowała się Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Był konkurs, ale do niczego on nie zobowiązuje. Z punktu biznesowego żaden bank nie da inwestorowi na to kredytu - uważa Jakub Jędrzejowski, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania.

Komisja Polityki Przestrzennej jednogłośnie podjęła opinie o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Parku Kasprowicza ograniczonego ulicami Chociszewskiego, Reymonta, Wyspiańskiego i Jarochowskiego.

W tym przypadku postanowiliśmy wskazać panu prezydentowi, by wziął pod uwagę naszą opinię. Niepokoi mnie stanowisko SKO, które już kilka razy samo wydało warunki zabudowy. A są to bardziej prawnicy niż urbaniści - mówił w trakcie posiedzenia Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Radni wyrazili pozytywną opinię o tym wniosku. Czekamy na prezydenta, który przygotuje formalny projekt uchwały. Wtedy możemy na sesji ostateczną decyzją o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego podjąć. Mam nadzieję, że jednoznaczna opinia naszej komisji będzie wskazówką dla prezydenta, żeby możliwie szybko taki projekt przedstawił - wskazuje radny Łukasz Mikuła.

Wszystkie trzy wnioski inwestorów są zawieszone. Problemem pozostaje to, że inwestorzy raz dostali odmowę realizacji zabudowy 16-piętrowej i Samorządowe Kolegium Odwoławcze takie odmowy uchyliło. O ile nasz Wydział Urbanistyki i Architektury może w pierwszej instancji skutecznie chronić to miejsce, to dopóki nie ma planu, w momencie złożenia odwołania przez inwestora jesteśmy w sytuacji, gdzie instytucja od nas zupełnie niezależna może wydać decyzję pozytywną, na którą nie mamy wpływu. Nawet prezydent nie ma na to wpływu, nie może takiej decyzji wydanej w drugiej instancji zaskarżyć do sądu administracyjnego - obawia się Łukasz Mikuła.

A czy może zdarzyć się tak, że inwestor będzie żądać od miasta odszkodowania za straty w wyniku uchwalonego planu miejscowego?

Jeżeli wcześniej inwestor nie dostanie decyzji o warunkach zabudowy to raczej ciężko będzie mu takie odszkodowanie otrzymać. Natomiast niezbadane są wyroki sądów, tym razem cywilnych - uważa Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przeznaczyły również 120 tys. zł na sporządzenie projektu zagospodarowania terenów wokół Areny i pływalni letniej w Parku Kasprowicza, a także przeprowadzenie konsultacji społecznych.

W tej chwili doszliśmy do takiego momentu, że plan miejscowy, który miałby być wywołany dla Osiedla Św. Łazarz, szczególnie rejonu dotyczącego Areny pokrywa się z tym zadaniem, które dostały POSiR, przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami. Wydaje nam się, że paradoksalnie to się kłóci, ale z drugiej strony jeśli popatrzylibyśmy na to opracowanie, które POSiR ma przygotować jako na wytyczne do wywołania planu, mogłoby to przyspieszyć prace - objaśnia Maciej Mielęcki, zastępca dyrektora POSiR.

ZOBACZ TAKŻE: Radni chcą, by Park Wilsona był bardziej dostępny dla mieszkańców


Komentarze (10)

13-09-2013 20:53:00
m.Ł.
do Joanna.Przykro mi ale nie masz racji. Wieżowce mają powstać między parkingiem przy ul. Chociszewskiego/Reymonta a Przychodnią Sportową przy Arenie.
13-09-2013 15:27:10
Joanna
O ile dobrze widzę z planów zagospodarowania przestrzennego a rys. tech. czytać umiem , to bloki mają powstać przy ul . Arciszewskiego ! Co to ma wspólnego z parkiem . Park ma być tyle tylko , że zagospodarowany. Arena rzeczywiście przedstawia opłakany obraz czasów minionych ale nadal po jej zburzeniu może powstać fajny , wielofunkcyjny obiekt sportowy , z pływalnią , lodowiskiem, kortem itp.
11-07-2013 08:36:52
Alex
Plan postawienia wieżowców w parku to czyste barbarzyństwo.
06-07-2013 00:40:00
Elzbieta
Protestuję przeciw zabudowie, czy raczej zabetonowaniu Areny. To piękny,otwarty akwen zieleni. Po ciężkim dniu pracy z radością myślę o spacerze wśród pięknie przystrzyżonych trawników, zadbanych alejek spacerowych i kolorowego drzewostanu.. Przestrzeń pozwala wypocząć zmęczonym całodzienną pracą oczom i to właśnie ten brak zabudowy czyni z Areny oazę spokoju i nostalgii. Park Wilsona to już budowla nie dająca perspektywy i odprężenia dla psychiki. Na Arenie każda pora roku jest piękna i nasuwa skojarzenia ze spacerem poza miastem a przecież to tylko perełka relaksu w samym centrum miasta. Proszę nie pozwólmy na wzniesienie kolejnych blokowisk i to 18-piętrowych, bowiem teren ten utraci swoja aurę a spacery zamienią się w przepychanki na wąskich alejkach parku mieszkańców, dzieci i młodzieży z tych 600 mieszkań. Czy opinie i wola poznaniaków brana jest po uwagę przez Pana Prezydenta wybranego przecież przez nas?
05-07-2013 22:59:19
Eta
do Spacerowicz - Arena to jedna z nielicznych "perełek" architektury w Poznaniu warta zachowania :), a to że wymaga remontu nie ulega wątpliwości, ale na pewno warto.
12-06-2013 22:53:29
Weranda
Czy koniecznie są nam potrzebne kolejne wieżowce? I to w takim miejscu? Mieszkam obok i raczej nie będzie to wspaniały widok kiedy nad wszystkim będzie górować szkło i beton. Całe piękno okolicy opiera się na tym, że jest zielono, przeważa zabudowa niezbyt wysoka. W ogóle to jest oburzające, że jak zwykle dopiero teraz zabrano się za ten plan, a nie już wtedy jak inwestor wyskoczył z tym pomysłem lata temu. I potem powstają takie perełki. Niestety ostatnimi czasy w Poznaniu jest ich coraz więcej. Np. któreś z kolei centrum handlowe. A uczono, że co za dużo to nie zdrowo. Już nie mówię o Galerii MM, które nie dość, że mnie przeraźliwie kłuje w oczy (i nie tylko mnie), bo pasuje do okolicznych zabudowań jak... pieść do nosa. Niektórzy twierdzą, że po komunie zostały tylko szare wieżowce i blokowiska, po panu Grobelnym zostanie niesamowity bałagan w architekturze i dziura w budżecie, która nie pozwoli nic ani zmodernizować/wyremontować, ani postawić. Czy wszystkie tereny zielone to potrafimy tylko zabudować betonem? Nie można z nimi zrobić nic innego? Czy naprawdę nie ma żadnych innych pomysłów na zagospodarowanie miejscami w tym mieście?! Tylko pozwalamy, aby inwestorzy robili co chcieli i powstawały kolejne wieżowce i centra handlowe, wieżowce i galerie? Mam wrażenie, że duża cześć ludzi raczej bierze kredyty, aby móc zbudowac dom, miec kawałek działki, mieszkac w okolicy gdzie mozna wyjsc do parku czy lasów komunalnych, a nie koniecznie kisic się w czterech ścianach drogich mieszkań w wieżowcach na 16 piętrze, z tabliczką przed drzwiami: "Obowiązuje zakaz gry w piłkę...". Do spcerowicz - niech remontują, modernizują, a nawet budują nową, byle, żeby to pełniło funkcje taką jak w tej chwili. Choć wątpię, że miasto na cokolwiek stać - trzeba było przecież wybudować termy, na które większość ludzi nie stać... Mam nadzieję, że jeśli ten chory przejdzie to inwestor zbankrutuje lub wszystko pochłonie pożar (jak wspomniany stadion Energetyki). Jak Miasto nic nie może, to może zlituje się nad mieszkańcami okolicy jakaś siła wyższa (najpierw pływalnie, teraz to, a za chwile zamkną Arenę).
11-06-2013 19:43:25
Poznanianka
do Marek- myślał, myślał- Na Arenie trawników dużo, można zabetonować i postawić płot
06-06-2013 22:51:45
spacerowicz
Arena powinna być rozebrana,bo się sypie i stwarza zagrożenie dla publiki na imprezach.Przypory są zgnite ,brak klimatyzacji,deszczówka leje się do środka,środek parkietu na hali to ohyda.Modernizacja hali mija się z celem,bo budowa nowej hali będzie tańsza.
06-06-2013 21:14:03
Marek
pięć 18-piętrowych to wychodzi jakieś 600 mieszkań. Czy deweloper pomyślał w ogóle o zapewnieniu miejsc postojowych?
06-06-2013 13:20:03
kaśka
Nie ma wątpliwości - pożar stadionu Energetyk to było podpalenie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: