Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozpoczęła się rozbiórka "Energetyka". Obok Areny powstaną wieżowce? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rozpoczęła się rozbiórka "Energetyka". Obok Areny powstaną wieżowce?
24-04-2010 01:09   Janusz Ludwiczak
Na początku tygodnia rozpoczęła się rozbiórka zabytkowych trybun dawnego stadionu "Energetyk". Na początku kwietnia wybuchł pożar, w wyniku którego spaliła się część drewnianych trybun stadionu. Czyżby rozbiórka "Energetyka" to początek budowy w Parku Kasprowicza pięciu 15-kondygnacyjnych wieżowców?

Koparki, buldożery i ekipy remontowe pojawiły się na początku tygodnia na dawnym stadionie "Energetyk". Rozpoczęła się bowiem rozbiórka budynków zaplecza, którą realizuje PTB Nickiel na zlecenie inwestora - Gem Sp. z o.o.

8 kwietnia doszło do pożaru na stadionie "Energetyk", który gasiło 9 jednostek straży pożarnej. W wyniku zdarzenia spaliła się część drewnianej trybuny, jednak drugą połowę udało się uratować. Więcej pisaliśmy w artykule: Pożar stadionu "Energetyk" przy Arenie - spaliły się zabytkowe trybuny.

A może pożar wybuchł w wyniku podpalenia, gdyż komuś zależało na przyspieszeniu rozbiórki stadionu?

W miejscu "Energetyka" planowane jest wybudowanie pięciu 15-kondygnacyjnych wieżowców mieszkalnych. Plany te po raz pierwszy zaprezentowano latem 2007 roku.

Trzy lata temu ogłoszono konkurs na zagospodarowanie Parku Kasprowicza. Najlepszym projektem okazała się koncepcja, która powstała w pracowni Wojciecha Kolesińskiego. Zakłada ona, że w sąsiedztwie hali Arena powstać ma pięć 15-kondygnacyjnych wieżowców mieszkalnych. Według założeń wieżowce miały powstać w miejscu likwidowanego stadionu "Energetyk".

W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2007-2011 na rewaloryzację Parku Kasprowicza zapisane było ponad 2 miliony złotych i to właśnie o część rekreacyjną miało zadbać miasta. Takie przynajmniej były założenia z 2007 roku, w ramach których miało powstać lodowisko obok letniej pływalni. Niestety, do dziś pozostały tam tylko fundamenty i zarośla. Lodowisko o wymiarach boiska do hokeja miała wybudować Fundacja Rozwoju Sportu Szkolnego. Kłopoty finansowe spowodowały, że miasto zmuszone było rozwiązać umowę na budowę lodowiska.

Możliwe, że w miejscu dawnego stadionu "Energetyk" już rozpoczęła się budowa pięciu wieżowców.
Rzeczywiście prawdopodobnie na miejscu Energetyka powstaną wieżowce. Taka koncepcja wygrała konkurs - powiedział Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania na naszym środowym czacie.

Niektórym jednak pomysł wybudowania w Parku Kasprowicza pięciu 15-kondygnacyjnych wieżowców mieszkalnych bardzo się nie podoba.
Da lata temu przedstawiono nam wstępną koncepcję - propozycję przebudowy Areny, która miałaby też stać się obiektem komercyjnym, ale wiązało się również z tym, że inwestor, który chciał to zrobić ma w planach wybudowanie właśnie w Parku Kasprowicza 5 wieżowców.
Przyznam się szczerze, że mnie ta koncepcja przeraziła, ponieważ Park Kasprowicza był, jest i mam nadzieję, że będzie terenem rekreacyjnym dla mieszkańców. Tu trzeba się zastanowić, jak zagospodarować Park Kasprowicza, tak aby mogli z niego korzystać mieszkańcy, mimo wszystko się niepokoję, ponieważ w Polsce obowiązuje takie prawo, że jeśli Pan Prezydent wydał warunki zabudowy, a tego dzisiaj nie wiemy, a być może wydał to takie wieżowce mogą powstać.
Dlatego przygotowuje projekt uchwały, który miałby powołać zespół składający się z kilku radnych i urzędników pana Prezydenta do opracowania koncepcji zagospodarowania Parku Kasprowicza w kierunku rekreacji i sportu
- powiedziała Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania, podczas naszego czatu, który odbył się 7 kwietnia.

Stadion "Energetyk" przy ulicy Reymonta wpisany jest do rejestru zabytków. Obiekt powstał w 1929 roku, na Powszechną Wystawę Krajową ("PeWuKę"). Początki samego Parku Kasprowicza sięgają 1936 roku. Miały znajdować się w nim niespotykane drzewa, fontanna i murowana kawiarenka. Otwarcie Parku Kasprowicza miało nastąpić 1 września 1939 roku, jednak hitlerowcy w czasie okupacji zdewastowali park planując przeniesienie tu Ogrodu Zoologicznego. Na początku lat 60. teren został uporządkowany i nasadzono nowe krzewy i drzewa. Później w Parku Kasprowicza stanęła hala widowiskowo-sportowa Arena i odkryta pływalnia oraz właśnie stadion "Energetyk" (wcześniej zwany "Areną").


R E K L A M A

Komentarze (17)

07-06-2017 12:59:22
ramedlaw
Zamiast odbudować ten historyczny stadion rozebrano go. Po wojnie stadion należał do Legii Poznań, to tu odbył się pierwszy finał mistrzostw kl-A Warta-Kolejarz 2-1 dający przepustkę Warcie do Mistrzostw Polski. Później stadion użytkował Energetyk, ale grała tu również Górczyńska Admira, Poznaniak i inne. I taki stadion rozebrano, a w jego miejscu zamiast wznieść nowy, buduje się bloki. W piątym co do wielkości mieście nie ma stadionów i nie ma klubów.
07-06-2017 12:48:49
ramedlaw
W Poznaniu brak stadionów, a buduje się wieżowce.
26-04-2010 14:05:34
m
PS Pani dr Ziółkowska jest dyrektorem muzeum w Żabikowie i ma gigantyczną wiedzę na tematy związane ze wspomnianą przymusową pracą jeńców żydowskich, może Redakcja dopytać ją o szczegóły.
26-04-2010 13:55:53
m
Czytałem o tym. Hitlerowcy chcieli przenieść ogród zoologiczny z obecnego starego Zoo do Parku Kasprowicza, przymusową pracą więźniów żydowskich dokonano np. zmiany ukształtowanie terenu. Można o tym przeczytać w książkach: Anny Ziółkowskiej "Obozy pracy przymusowej dla Żydów w Wielkopolsce" czy we wspomnieniach prof. Trzeciakowskiego zawartych w "Kronice Miasta Poznania odcinek Święty Łazarz. Natomiast, jeśli chodzi o pożar to też nasuwa mi się myśl, że był wzniecony celowo... trudniej jednak o pozwolenie na budowę na terenie gdzie jest coś zabytkowego....
25-04-2010 14:14:00
REDAKCJA
Bardzo proszę zainteresowanych o kontakt z redakcją (redakcja@lazarz.pl). Chętnie zajmę się tym tematem. Muszę przyznać, że historia ta mnie zaciekawiła, gdyż także nic o tym nie wiedziałem.
25-04-2010 13:39:58
kasia
Pytałam rodzinę o tych Żydów, ktoś inny jeszcze potwierdził że byli prowadzeni przez Reymonta do pracy na terenie gdzie dziś jest Arena. Nie, oni nie pamiętają żadnej śmierci na ich oczach ani niczego bardziej drastycznego niż zwykłe zachowanie niemieckich strażników (którzy nie byli mili, ale na zabijanie po drodze nie tracili chyba czasu.) . Dzieci bały się iść dalej, w stronę, umownie mówiąc, obozu, choć nie mam pojęcia jak się to nazywało w hitlerowskim nazewnictwie. Pamiętajmy, że nazistowski system hierarchii społecznej nie dawał Polakom wysokiego miejsca; nawet jeśli nie byli przeznaczeni na rzeź jak Żydzi, to stanowili tylko najtańszą siłę roboczą. Wszystkie te dzieci z mojej rodziny o których piszę miały jak wszyscy Polacy w Warthegau po ukończeniu 11 roku życia obowiązek pracy, i pracowały przeważnie jako służący Niemców przybyłych na miejsce wysiedlonych rodzin, nie miały więc zbyt wiele czasu i sił na pomaganie innym (nie mówiąc o strachu - za samo "dokarmianie" żołnierze mieli prawo je po prostu zastrzelić.) Jest mi trochę dziwnie, że nikt o tym nie wie, i przykro, że miejsce gdzie cierpieli Żydzi nie jest upamiętnione; my sami przeżyliśmy wiele zatem tym bardziej powinniśmy pamiętać o ofiarach jeszcze większej nienawiści. Myślę, że poznańska gmina żydowska byłaby najlepszym źródłem informacji o tym, co działo się na terenie parku w czasie wojny. Nie mam niestety czasu się tym zająć, może ktoś się podejmie; jeśli będzie zbieranie podpisów w sprawie ewentualnej tablicy czy zbiórka na nią, chętnie się dołożę...
24-04-2010 23:32:43
qaf
POZNAń (NIE) STAWIA(Ł) NA SPORT!!! - miasto hał hał
24-04-2010 14:27:29
kasia
Rzuciłam hasło rodzinie, spróbują sobie coś jeszcze przypomnieć. Tylko że oni byli wtedy dziećmi, i to nie były jakieś Szare Szeregi, tyko rodzeństwo któremu mama powiedziała, że trzeba tym ludziom jakoś pomagać, więc próbowali, zwykle bezskutecznie, dzielić się śniadaniem. Wkoło byli strażnicy, jak zobaczyli co się dzieje, jedzenie zabierali i wymierzali lufy w dzieciaki (dobrze że nie strzelali..)Wątpię, żeby któreś dotarło w takie miejsce, gdzie było widać pracujących.
24-04-2010 14:18:48
max
A to ciekawych rzeczy się dowiaduje. Obóz pracy dla Żydów przy Reymonta? Mhhh... trzeba poszperać w literaturze... A swoją drogą, faktycznie aż dziwne, że nie ma tam żadnego miejsca pamięci, nawet tablicy. Kasiu, czy orientujesz się tam, czy ktoś zginął?
24-04-2010 14:11:58
kasia
ps. gdyby ktoś chciał to zbadać, można by się z wrócić z pytaniem albo do Instytutu Historii UAM, albo do poznańskiej gminy żydowskiej (?)
24-04-2010 14:08:27
kasia
Rodzina mi opowiadała, że Żydzi mieszkali gdzie indziej, ale codziennie tam ich prowadzili do pracy ulicą Reymonta. Dzieci (obecnie starsi ludzie z mojej rodziny) czasem zaczajały się po drodze i rzucały jedzenie. Opowiadano mi że pracowali tam gdzie jest Arena i że to oni usypali te górki, bo kazano im kopać ziemię i przesypywać ją z miejsca na miejsce. Jeśli nawet jakieś szczegóły się nie zgadzają, to na pewno tam ci Żydzi pracowali.
24-04-2010 13:45:33
madzia
To tam był obóz pracy dla Żydów??? Na pewno w Parku Kasprowicza? Nie pomyliłaś czasem kasiu miejsca?
24-04-2010 13:26:07
kasia
A ja jestem ciekawa, czy i co wiemy o obozie pracy dla Żydów, który był tam podczas okupacji (rodzina opowiadała mi, jak ludzie z przerażeniem patrzyli na Żydów, pędzonych do niewolniczej bezsensownej pracy na tym miejscu.) Na pewno wielu ludzi tam umarło i nie była to lekka śmierć. Czy nie jest to miejsce pamięci? Ja nie o tym żeby tam robić jeszcze jeden cmentarz, ale może jakaś tablica upamiętniająca, no i trochę ciszy - park na pewno nadaje się na takie upamiętnienie, ale wieżowce nie bardzo...
24-04-2010 13:25:06
as
...i kto go wzniecil
24-04-2010 13:23:51
as
No to juz wszystko wiadomix skad ten pozar
24-04-2010 09:48:58
Slawek
chyba trzeba sie bedzie doksztalcic od tych co walczyli o park rataje, bo nic tylko czekac ze w zwiazku z tym ze pewnie sie zapomnialo w warunkach kazac budowac podziemne parkingi, to padnie pomysl by arene odgrodzic, wybetonowac tak by niektorzy mogli swoje wnuki przyprowadzac by podziwialy wypasione bryczki. wystarczy popatrzec na to co dziele sie przy plywalni olimpia
24-04-2010 06:38:47
alibaba
a euro napewno sie im nie uda heheh a mozna bybyło sie czyms pochwalic
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: