Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pływalnia w Parku Kasprowicza w katastrofalnym stanie - w tym roku baseny będą zamknięte {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pływalnia w Parku Kasprowicza w katastrofalnym stanie - w tym roku baseny będą zamknięte {WIDEO}
08-03-2013 01:56   Janusz Ludwiczak
Przeciekające dno w brodziku i średnim basenie, korzenie drzew niszczące nieckę dużego basenu, wysłużona aparatura do flirtowania i uzdatniania wody - pływalnia w Parku Kasprowicza jest w bardzo złym stanie technicznym. Po raporcie przygotowanym przez nadzór budowlany POSiR postanowił zamknąć baseny w Parku Kasprowicza. Jednak w czwartek ustalono, że obiekt nie zostanie całkowicie zamknięty. Latem mają funkcjonować tam m.in. boiska do siatkówki plażowej i koszykówki, powstanie również dodatkowe wejście od strony siłowni i placu zabaw. Początkowo rozważana była okresowa naprawa obiektu, jednak Rada Osiedla Św. Łazarz wspólnie z POSiR uznała, że lepszym rozwiązaniem będzie budowa krytego basenu i utworzenie nowych funkcji, chociażby skate parku.

W czwartek odbyła się wizja lokalna na terenie letniej pływalni w Parku Kasprowicza z udziałem przedstawicieli Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji (POSiR), zarządcy obiektu i radnych Osiedla Św. Łazarz.

Pojawił się raport nadzoru budowlanego, że pewne elementy tego obiektu nie spełniają żadnych norm. Zaczęło się od tego, że zakwestionowano zjeżdżalnie. Zrobiliśmy audyt wewnętrzny i okazało się, że obiekt nie ma żadnych badań. Postanowiliśmy sami zamknąć obiekt i sprawdzić jakich nakładów finansowych wymaga - mówił w trakcie spotkania Maciej Mielęcki, zastępca dyrektora POSiR.

Andrzej Chyliński, który od 2003 roku zarządza obiektem wyliczył, że aby pływalnia mogła funkcjonować potrzebne są środki w kwocie przynajmniej 191 tysięcy złotych. To jednak pozwoliłoby na prowizoryczny remont, a obiekt wciąż funkcjonowałby tylko w okresie letnim.

W trakcie czwartkowej wizji lokalnej Andrzej Chyliński przedstawił w jakim stanie technicznym jest pływalnia w Parku Kasprowicza. Przeciekające dno w brodziku i średnim basenie, korzenie drzew niszczące nieckę dużego basenu, wysłużona aparatura do flirtowania i uzdatniania wody - tak wygląda obiekt rekreacyjny, który powstał przy Arenie w 1971 roku.

Nie chcielibyśmy, żeby ta pływalnia całkowicie była zamknięta. Chcielibyśmy, aby w tym roku obiekt ten, który nie będzie miał funkcji basenowej był jednak otwarty i funkcjonowały w nim na przykład boiska do siatkówki. Mieszkańcy mieliby również możliwość opalania się w zaciszu, za płotem, bez konieczności wystawiania się na widok wszystkich. Jest możliwość spokojnego wypoczynku z dziećmi - powiedział Maciej Mielęcki, zastępca dyrektora POSiR.

Pojawiła się również propozycja utworzenia dodatkowego wejścia na teren pływalni od strony siłowni i placu zabaw.

Podczas czwartkowego spotkania przedstawiciele POSiR-u wspólnie z Radą Osiedla Św. Łazarz zastanawiali się przede wszystkim nad przyszłością tego obiektu. Stanowczo zrezygnowano z wariantu przeprowadzenia niezbędnych napraw, których koszt szacowany jest na prawie 200 tys. zł.

To byłyby prace powierzchowne, na krótki czas, nie dające żadnej gwarancji, że te obiekty mogłoby we właściwy sposób funkcjonować - uważa Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

W najbliższych tygodniach przedstawiciele Komisji Sportu i Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz mają przedstawić swoją propozycję dotyczącą przyszłości pływalni letniej w Parku Kasprowicza. Najbardziej prawdopodobny wariant przewiduje wybudowanie całorocznego basenu krytego z utworzeniem dodatkowych funkcji sportowo-rekreacyjnych, chociażby skate-parku.

Chcielibyśmy, żeby dalej funkcjonował tutaj obiekt sportowo-rekreacyjny. Myślimy, by w perspektywie wieloletniej przeprowadzona została kompleksowa modernizacja tego ośrodka z powstaniem krytego basenu. Inwestycja ta musiałaby zostać przeprowadzona ze środków miasta, ale również my jako rada osiedla moglibyśmy starać się o grant na to zadanie - uważa Filip Olszak, Przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Przez wiele lat ten obiekt nie był dofinansowany, co doprowadziło do tego, że zostaliśmy zmuszeni w końcu do wyłączenia tego obiektu z funkcji basenowej. Będziemy chcieli z radą osiedla, która jest przedstawicielem mieszkańców opracować wspólny program, który przedłożymy Radzie Miasta. Żałowalibyśmy, gdyby kolejny obiekt zniknął z mapy rekreacyjnej Poznania - wskazuje Maciej Mielęcki z POSiR-u.

To wspólne posiedzenie Komisji Sportu i Infrastruktury z przedstawicielami POSiR pokazało nam skalę problemów. Myślę, że w duchu pełnej odpowiedzialności za użytkowników tego obiektu nie można dopuścić do tego, żeby on funkcjonował. To są kwestie związane z bezpieczeństwem i zdrowiem. Wszelkie ekspertyzy, które zostały wykonane pokazują, że skala środków, które musiałyby zostać zainwestowane, żeby przywrócić go do użytkowania to są duże miliony złotych. Chcemy pozostawić to miejsce i przeznaczyć na rekreację. Wspólnie z POSIRem będziemy dążyć do wypracowania takiego projektu, który będzie spełniał oczekiwania mieszkańców w obszarze sportu i rekreacji - podsumowuje Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

ZOBACZ TAKŻE: Pływalnię w Parku Kasprowicza spotka ten sam los co baseny na Ratajach i przy Niestachowskiej?

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


R E K L A M A

Komentarze (14)

21-05-2013 07:28:19
Negatyw
To fragment polityki, zmuszającej do korzystania z term. A na to stać jedynie nowobogackich. Za komuny wszystko było prostsze. Po co kolejny kryty obiekt, gdy właśnie kąpiel pod gołym niebem dawała dzieciakom tyle radości? Będzie kolejne terytorium do picia piwska przez studenciaków i zaszczana cała okolica Parku!
12-03-2013 11:34:50
Andrzje
Niech złodziej Grobelny zburzy pływalnie i galerie handlową postawi kolejną
11-03-2013 17:31:53
boranet
ale bez sens pływalnie najlepiej zburzyć i zbudować nową a nie odnawiać!!!
09-03-2013 09:24:47
Tomek
Jakie miliony? Naprawdę w to wierzysz? Mary, widzisz sens w polityce naszego miasta? Budujemy Termy za miliny, a brakuje nawet 191 000zł na bieżące remonty kameralnego obiektu. Gdzie tu sens? NIE dajmy się ogłupić. Jeśli chodzi o basen kryty w tym miejscu to nie ma na to szans i wg mnie sensu (2 baseny w promieniu 300-400m nie mają racji bytu).
08-03-2013 21:03:23
tonny
to teraz jeszcze czas na zamkniecie areny
08-03-2013 19:48:11
Mary
Gdyby na remont wystarczyło kilkudziesiąttysięcy złotych to nie byłoby problamu. Tu potrzeba milionów. Urządzenia do filtrowania i uzdatniania wody to wydatek conajmniej miliona złotych, kolejne remonty basenu to także miliony złotych. To nie takie proste jak się nam mieszkańcom wydaje. Myślę ż e warto powalczyć o krytą pływalnię bez jakiś bajerów,która będzie służyć mieszkańcom cały rok.
08-03-2013 19:18:51
Tomek
Pół biedy, jakby powstało coś takiego jak na Piastowskim, ale ja przeczuwam tu większy plan. Pan Wechta z uprzywilejowanej pozycji zabuduje kolejny teren rekreacyjny po Cytadeli, po nielegalnym opłotowaniu dostępu do rzeki Warty na Szyperskiej i wielu innych przekrętach. Tak jak mówią przedmówcy, jeśli teraz nie włożymy kilkudziesięciu tysięcy, to nigdy nie zobaczymy tam basenu. Budujmy kolejne pieczarki, termy bez term itp. Po co tam basen kryty, 300m dalej jest basen w obiektach Olimpii. Basen troszkę trudniej podpalić niż pobliski stadion, więc trzeba uzasadnić zamknięcie "łuszczącą się farbą" w niecce basenu. Coraz bardziej wkurza mnie to miasto. Decyzje podejmowane przez władze są absurdalne (pamiętne poranne ciemności po Euro, brak remontu estakady Katowickiej, sprzedaż Gajowej i kilkumiesięczne parkowanie tramwajów na Hetmańskiej).
08-03-2013 14:37:59
Marta
Po prostu żal d... ściska. Ale pewnie, niech prezydent utapia kolejne miliony w trawę na stadionie i wiadukty widmo, no i odszkodowania dla deweloperów. Basen kryty - optymiści. Pytanie z czego. Ani miasta, ani rady osiedla nie stać na wybudowanie takiej pływalni. Skończy się pewnie jak na Piastowskim - baseny zostaną zasypane.
08-03-2013 12:13:09
REDAKCJA
@S.: Dziękuje za zwrócenie uwagi. Poprawione. Pozdrawiam.
08-03-2013 11:43:33
S.
Grant nie grand:)
08-03-2013 11:01:35
bbk
Mam nadzieję, że nie pojawił się pomysł przekształcenia tego obiektu na wspaniałe tereny inwestycyjne pod zabudowę mieszkaniową? 200 tyś. zł to nie jest dużo (biorąc skalę środków inwestycji w mieście nawet 1 milion nie byłby aż tak wielkim nakładem przy termach czy stadionie) - a ten basen jest bardzo potrzebny... Gdyby tylko filtrowanie wody działało jestem pewien że znacznie więcej osób by z niego korzystało. Przecież basen otwarty letni to świetny pomysł, a budowy basenu krytego jakoś nie jestem sobie w stanie wyobrazić w najbliższych 10 latach. Nie ponosząc tych niezbędnych środków na remont teraz - nawet tylko ten konieczny, i w konsekwencji zamykając basen ten obiekt zostanie skazany na ruinę - bo przecież już żadne pieniądze tu nie zostaną przeznaczone (do czasu hipotetycznej budowy basenu krytego). Dodatkowo, również przykład pływalni na Piastowskim jakoś szczególnie nie napawa optymizmem - tam był basen kryty i też stwierdzono, że się nie opłaca remontować. Dla mnie ta decyzja jest nieodpowiedzialna - przekreśla istnienie w tym miejscu bardzo pożytecznego obiektu, nie dając nic w zamian.
08-03-2013 10:10:12
kaśka
Boiska? A jaki to ma sens. Przypomne radnym,ze latem zeszlego roku piekne boiska do siatkowka plazowej z piaskiem zorganizowaly targi. Byl tam ktos z radnych czy posiru? Nikt nie bedzie chodzil na teren plywalni jesli beda puste baseny. Wezmie tez ktos na siebie odpowiedzialnosc,jesli wpadnie do pustego basenu? Kryty basen bardzo jest tutaj potrzebny, ale nie ma sie co ludzic - miasto nie ma na to pieniedzy, zdaje sie, ze co roku kilka mln zl utapianych jest na utrzymanie term. Obawiam sie,ze z plywalnia ta stanie sie to samo co z basenami na Piastowskim.
08-03-2013 09:41:57
bywalec pływalni
Najlepiej słabiej uposażonych finansowo mieszkańców miasta przewieźć na okres letniego wypoczynku do Lubonia na ulicę Niezłomnych... Nie wszyscy, którzy w Poznaniu odbierają pensje wydają pieniądze na letni wypoczynek w Polsce. Podobno koszt budowy przystanku tramwajowego w stylu wiedeńskim ma wynosić około 200 tys. złotych... Wskazane jest, by obiekty zbudowane po II wojnie światowej wysiłkiem całego społeczeństwa, zostały utrzymane w należytym stanie i służyły kolejnym pokoleniom. Osobiście jestem zadowolony z warunków jakie obiekt spełniał do tej pory, a które były zgodne z jego przeznaczeniem. Jednocześnie nadmieniam, że nie neguję zasadności inwestycji finansowych do wykonania niezbędnych remontów.
08-03-2013 08:57:17
***A.C.
Ciekawe, ile czasu latem na tej pływalni przebywają radni? Przy dietach otrzymywanych z naszych zarobków jeżdżą sobie do innych gmin na baseny i nie wydają pieniędzy lokalnie. Wszyscy się orientują, że taka decyzja POSiR-u jest skazaniem na zamknięcie całego obiektu, bo kto przyjdzie wypoczywać nad pustymi "dołami"??? W niedługim czasie okaże się, że jest to teren nieodpowiednio zabezpieczony, później stwarzający możliwość wypadku, a za 3 lata sprzedadzą go deweloperom pod zabudowę, bo taki atrakcyjny teren w centrum terenów zielonych nie może się marnować... Tak wychowujemy młodzież, więc później nie miejmy do nich żalu jak "nierentownych" starych rodziców będą się pozbywać z domu...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: