Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miejscy radni strzelali z łuku i zastanawiali się nad przyszłością pływalni w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miejscy radni strzelali z łuku i zastanawiali się nad przyszłością pływalni w Parku Kasprowicza
28-05-2013 04:48   Janusz Ludwiczak
Poznańscy radni z Komisji Sportu sprawdzili stan torów łuczniczych POSiR oraz sali sportowej przy ul. Reymonta, a także spróbowali swoich sił jako łucznicy. Następnie członkowie Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania wraz z dyrektorem POSiR przeszli przez Park Kasprowicza na teren letniej pływalni, gdzie sprawdzili stan techniczny obiektu. Przez chwilę wydawało się, że jest szansa na uratowanie pływalni i uruchomienie jej w tym roku. Radni musieliby jednak znaleźć w budżecie 200 tys. zł.

Tydzień temu w Arenie poznańscy radni z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki rozmawiali na temat tzw. umowy "stadionowej", która dotyczyła nowych warunków współpracy klubu KKS Lech Poznań i Marcelin Managment z Miastem Poznań. Operator Stadionu Miejskiego zamiast 3 milionów złotych czynszu będzie płacić pięć razy mniej, jedynie 600 tys. zł. Miasto postanowiło zrezygnować również z korzyści do sprzedaży nazwy stadionu. Podczas tego posiedzenia jednogłośnie Komisja Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania zaopiniowała projekt przeznaczenia 120 tys. zł na przygotowanie koncepcji zagospodarowania Parku Kasprowicza i okolic Areny. Środki te miały być w całości wydane na zagospodarowanie Chwiałki. Więcej w artykule: Radni dyskutowali w Arenie o Stadionie Miejskim. 120 tys. zł na koncepcję Parku Kasprowicza.

W poniedziałek odbyło się dokończenie posiedzenia Komisji Sportu Rady Miasta Poznania, podczas którego radni sprawdzili stan torów łuczniczych POSiR oraz sali sportowej przy ul. Reymonta a także pływalni letniej w Parku Kasprowicza. Radni spróbowali nawet swoich sił jako łucznicy. Z łuku zdecydowali się strzelać: Lidia Dudziak, Tomasz Lipiński i Przemysław Markowski. O dziwo każde z nich trafiło do tarczy, jak na pierwszy raz to duży sukces.

Radni z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki obejrzeli również salę sportową, która znajduje się przy torze łuczniczym, pomiędzy ul. Reymonta a halą Arena. Zastrzeżenia do tego obiektu miał Sanepid. Konieczny będzie remont hali, gdyż obecnie panuje w nim wilgoć, przecieka strop i podłoga. Właścicielem obiektu jest POSiR, a administruje nim Akademicki Związek Sportowy (AZS).

Do maja 2014 roku wymieniona musi zostać podłoga i wyremontowane szatnie. Musimy wiedzieć czy obiekt będzie remontowany czy całkowicie zamknięty. Ja płace co miesiąc 2800 zł czynszu za tą halę. To jest obiekt POSiR-u - mówił w trakcie terenowego posiedzenia miejskiej komisji sportu przedstawiciel AZS.

Już wiadomo od dawna, że obiekty sportowe na terenie torów łuczniczych są w fatalnym stanie. Czy znajdą się środki na remont to pytanie do Komisji Sportu. POSiR nie jest wstanie w tym roku wygospodarować środków finansowych na to zadanie. Mieliśmy kontrolę Sanepidu, która postulowała gruntowny remont sali sportowej. Zaproponowaliśmy wyjście drużyn, które korzystają z obiektu, do Areny po tych samych kosztach, które płaciły za tą halę. Jeżeli zabraknie miejsca mamy jeszcze do dyspozycji dwie sale na Chwałkowskiego - wyjaśnia Zbigniew Madoński, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Następnie członkowie Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania wraz z dyrektorem POSiR przeszli przez Park Kasprowicza na teren letniej pływalni, gdzie sprawdzili stan techniczny obiektu.

Tu wychowało się setki dzieci. Nie każdego mieszkańca stać, by jechać na Termy. Jeśli teraz nie uruchomimy obiektu, to na dobre stracimy pływalnię. Tak jak na terenie dawnego stadionu Energetyka powstaną trzy piętnastopiętrowe wieżowce - wskazywała radna Lidia Dudziak.

W budżecie nie zabezpieczono pieniędzy na remont tych basenów. Na dzień dzisiejszy w tym roku pływalnia na pewno nie ruszy. Jest powołana przez prezydenta specjalna komisja, która ma uwzględnić ewentualne uruchomienie basenów w przyszłym sezonie. Jeżeli znajdą się środki w budżecie miasta nie widzę problemu. Docelowo lepszym rozwiązaniem byłby basen kryty. Obecna pływalnia funkcjonowała tylko przez 20-30 dni w ciągu roku - twierdzi Zbigniew Madoński, dyrektor POSiR.

Przez chwilę wydawało się, że jest szansa na uratowanie pływalni i uruchomienie jej w tym roku. Radni musieliby znaleźć 200 tys. zł na naprawienie przeciekającego dnia brodziku i dużego basenu.

Jeżeli my zabezpieczymy środki w czerwcu, to ten obiekt ruszy dopiero we wrześniu - sądzi radny Tomasz Lipiński.

Głównym problemem jest przepompownia. Poza tym taki obiekt funkcjonuje tylko przez 20-25 dni w ciągu sezonu. Przeznaczenie 200 tys. zł na to nie ma sensu - argumentował Zbigniew Madoński, dyrektor POSiR.

W dużym basenie można położyć sztuczną trawę i pogramy w piłkę - żartował radny Tomasz Lipiński.

Jest propozycja otwarcia małego brodzika i zjeżdżalni. Mogą stanąć stoły do pingponga i wprowadzimy grill, żeby ludzie tu przychodzili. Obiekt nie byłby biletowany - sugerował Zbigniew Madoński, POSiR

Rada Miasta uchwaliła budżet. Bieżące utrzymanie pływalni należy do POSiR. Były z Państwa strony zaniedbania przez lata. Ja widzę, że nie ma pomysłu na ten obiekt - wskazywał Jakub Jędrzejowski, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania.

Tam za tym płotem jest wielka hałda i chaszcze za 1,5 mln zł. Mieliśmy mieć piękne lodowisko. A za chwilę ten basen zostanie zasypany - podsumowała Lidia Dudziak, wiceprzewodnicząca Komisji Sportu.


Rozmowa z Jakubem Jędrzejowskim, przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania

W marcu okazało się, że pływalnia w Parku Kasprowicza ze względu na zły stan techniczny została zamknięta.
POSiR nie panuje nad obiektami, które mu podlegają. Pływalnia ewidentnie z winy właściciela, czyli POSiR jest zaniedbana, obiekt jest nie dofinansowany. Mamy 27 maja i POSiR nie wie czy obiekt otworzy czy nie. Na dzień dzisiejszy nie ma umowy, nie ma najemcy. POSiR nie ma zasobów ani ludzi by ten obiekt otworzyć.

Czy może jednak powinien powstać kryty basen?
Nie słyszałem, żeby były środki na budowę nowego krytego basenu, a to koszt rzędu 20 mln zł. Poza tym gdzie znajdą się fundusze na utrzymanie tego obiektu.

Na os. Batorego mamy już taki basen. Czy podobny nie mógłby powstać w Parku Kasprowicza?
Pływalnia Atlantis powstała przy gimnazjum. Ona wypracowuje minimalny zysk, ale nie liczy się kosztów wybudowania. Zysk rzędu 100-200 tys. zł pozwala na bieżące remonty. Na os. Batorego basen jest przy szkole, na gęsto zaludnionym osiedlu. Tutaj mamy piękny obiekt, jesli chodzi o lokalizację. Natomiast zimą niewiele osób chciałoby przechodzić przez ten park po godz. 18. Dziecko też będzie ciężko samemu puścić. Do samego obiektu nie da się dojechać samochodem. Pytanie czy mieszkańcy i rada osiedla zgodziliby się na stworzenie miejsc parkingowych przy pływalni. Jeżeli robimy centrum rekreacji to musimy umożliwić dojechanie do niego.

Radna Lidia Dudziak sugerowała, że lepiej przeznaczyć 200 tys. zł na remont basenów i uruchomienie ich jeszcze w tym roku.
200 tys. zł to jest jednak duża kwota pieniędzy. Wyłożyć te środki tylko po to, żeby starczyło na farbę, zakrycie pewnych niedoskonałości, na skoszenie trawy i drobne remonty, to już lepiej pomyśleć o dofinansowaniu półkolonii dla dzieci z dzielnicy na innych pływalniach miejskich. Mamy i Termy Maltańskie, i otwarty basen przy ul. Chwiałkowskiego, który jest w nienajgorszym stanie technicznym. Może to jest droga na ten rok i warto się porządnie zastanowić co POSiR może tutaj zrobić w kolejnych latach.

Jaka może być recepta na ten obiekt?
Formuła tego typu basenu trochę się przeżyła. Trzeba pomyśleć o parku miejskim, gdzie możemy bezpiecznie się położyć, poopalać, a nasze dzieci pod opieką wykwalifikowanej kadry mogą spędzić wolny czas przy wodzie. Typowy basen pływacki już się przeżył, a jego koszty utrzymania będą dosyć duże.


R E K L A M A

Komentarze (7)

31-05-2013 13:44:28
kaśka
I tak Poznań stawia na sport. Mamy na Niestachowskiej piękny basen, w którym pływają karpie, i super pływalnię na Ratajach, która została zasypana. I tak kolejna pływalnia przechodzi do historii. Tylko święte krowy z Bułgarskiej dostają taryfę ulgową w postaci 600 tys.zł rocznego czynszu. Ale pewnie budujmy dalej wiadukty widmo i buble na Ostrowie Tumskim. POZnan*...hał hał.
30-05-2013 23:16:26
ja
No i co ustalili radni odnosię torów? Postrzelali i poszli na basen?
29-05-2013 14:32:38
mieszkanka łazarza
Normalnie ciśnienie się podnosi jak czytam takie wywiady, z człowiekiem,który mieszka w zupełnie innej dzielnicy i będzie decydował co jest dobre dla społeczności lokalnej! Recepty Pana Jędrzejowskiego przeznaczone są dla ludzi z większym portfelem, którzy wszędzie muszą podwieźć swoje 4 litery pod samo wejście przybytku do którego się wybierają. Przecież na ten basen zawsze spełniał funkcję lokalną. Miasto wybudowało niepraktyczne dla mieszkańców termy i teraz likwiduje każdą choćby najmniejszą konkurencję. Założę się, że już są plany, żeby sprzedać komuś pod deweloperkę ten teren bo przecież za rok okaże się, że jest niewykorzystany i nieprzydatny. Przy takim myśleniu miasto nie będzie się rozwijało! Każdy młody człowiek średniej klasy będzie wolał wynieść się do Tarnowa, Suchego Lasu, gdzie na odpowiednią skalę będą dostępne tego typu przybytki jak choćby basen.
28-05-2013 19:30:48
Stefan
Tak dla krytego basenu w Parku Kasprowicza!
28-05-2013 16:54:59
poznaniak
No tak postrzelali se z łuku , pochodzili i poszli na piwo . Brawo za reklamę tych (....)
28-05-2013 14:00:38
poznaniAnka
Tam powinien powstać kryty basen, który byłby czynny również w zimie.
28-05-2013 10:21:50
kaśka
Obawiam sie, ze ta plywalnia juz nigdy nie bedzie plywalnia. Wszystko zostalo utopione w termach i stadionie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: