Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie plan miejscowy dla Parku Kasprowicza - w obawie przed powstaniem wieżowców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będzie plan miejscowy dla Parku Kasprowicza - w obawie przed powstaniem wieżowców
05-06-2013 13:54   Janusz Ludwiczak
Rada Osiedla Św. Łazarz złożyła wniosek o przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kasprowicza. Nowy właściciel terenu dawnego stadionu Energetyka planuje postawić w tym miejscu trzy 16-kondygnacyjne wieżowce mieszkalno-usługowe.

Chcemy Park Kasprowicza zachować jako teren zielony z funkcjami sportowo-rekreacyjnymi. Doszły do nas głosy, że zagospodarowaniem terenu dawnego stadionu Energetyka zainteresowany jest nowy właściciel nieruchomości. Inwestor planuje wybudować tam wieżowce - wyjaśnia Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Łazarscy radni obawiają się nie tylko, że na terenie dawnego stadionu Energetyk przy ul. Reymonta mogą powstać wysokie budynki, ale również na dobre może zostać zlikwidowana pływalnia.

Chcielibyśmy uzyskać pewność prawną wobec tego terenu, by przyszli inwestorzy chcieli zainwestować w pływalnię w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, a także mieli pewność co na tym terenie można zbudować - dodaje Filip Olszak z Rady Osiedla Św. Łazarza.

Bardzo dobrze, że powstanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, Mam nadzieję, że zostaną zapisane takie funkcje jakie oczekują mieszkańcy w tym miejscu. Jest to teren przeznaczony na sport i rekreację. Nie wyobrażam sobie 16 kondygnacyjnych wieżowców w Parku Kasprowicza - uważa Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Zagospodarowanie Parku Kasprowicza i wniosek w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będzie jednym z tematów środowego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej.

Wniosek o przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może złożyć każdy. Niewątpliwie wnioski formułowane przez rady osiedli mają trochę większą wagę, bo one nie dotyczą drobnych spraw prywatnych, a właśnie spraw ważnych dla lokalnej społeczności - wyjaśnia Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Taki wniosek trafia najpierw do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i Prezydenta Miasta. Następnie urbaniści oceniają zasadność takiego wniosku, później projekt uchwały trafia do Komisji Polityki Przestrzennej i do Rady Miasta. Oprócz tego co pół roku prosimy o zestawienie wszystkich wniosków, tak żeby sprawdzić czy prezydent nie przeoczył ważnego wniosku, który zasługiwał na uwzględnienie - dodaje radny Łukasz Mikuła.

W połowie 2007 roku pojawiły się pierwsze plany wybudowania pięciu 15-kondygnacyjnych wieżowców, które miałyby powstać od strony ul. Reymonta.

W tym samym roku ogłoszono konkurs na zagospodarowanie Parku Kasprowicza. Najlepszym projektem okazała się koncepcja, która powstała w pracowni Wojciecha Kolesińskiego. Zakładała ona, że w sąsiedztwie hali Arena powstać ma pięć 15-kondygnacyjnych wieżowców mieszkalnych. Według założeń wieżowce miały powstać w miejscu likwidowanego stadionu Energetyk.

W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2007-2011 na rewaloryzację Parku Kasprowicza zapisane było ponad 2 miliony złotych i to właśnie o część rekreacyjną miało zadbać miasta. Takie przynajmniej były założenia z 2007 roku, w ramach których miało powstać lodowisko obok letniej pływalni. Niestety, do dziś pozostały tam tylko fundamenty i zarośla. Lodowisko o wymiarach boiska do hokeja miała wybudować Fundacja Rozwoju Sportu Szkolnego. Kłopoty finansowe spowodowały, że miasto zmuszone było rozwiązać umowę na budowę lodowiska.

Jak dowiedział się portal lazarz.pl już w 2007 roku po raz pierwszy złożono wniosek o zagospodarowanie terenu dawnego stadionu Energetyk. Inwestor, który chciał wybudować hotel z częścią rehabilitacyjną otrzymał decyzję odmowną od Wydziału Urbanistyki i Architektury. 24 czerwca 2011 roku Urząd Miasta ponownie wydał decyzję odmowną dla kolejnej inwestycji w tym miejscu.

Nowy właściciel tego terenu, którym jest deweloper Nickiel (niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi na przesłanego e-maila, nie udało nam się również dodzwonić do firmy) pod koniec 2011 roku złożył wnioski o pozwolenie na budowę trzech 16-kondygnacyjnych budynków mieszkalno-usługowych, które miałyby powstać na działce o łącznej powierzchni 27 tys. m kw. Powierzchnia zabudowy każdego z budynków miałaby mieć 3500 m2. Oznacza to, że w budynkach tych powstałoby ok. 500 mieszkań.

Pierwotne przeznaczenie tego terenu było rekreacyjne i należy za wszelką cenę je utrzymać. Może być z tym różnie, jeśli nie są uregulowane sprawy własnościowe na części terenu. Jeżeli mają powstają budynki mieszkalne to nie jest to dobre rozwiązanie, nie tylko ze względu na sąsiedztwo terenów rekreacyjnych, ale również bardzo ruchliwą II ramę komunikacyjną - uważa Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.


Komentarze (5)

06-06-2013 08:52:32
Józek
teraz przynajmniej wiadomo -dlaczego się spalił Stadion
06-06-2013 08:14:25
poznaniak
Maltę też zabudujcie wieżowcami, a Cytadelę centrami handlowymi. POZnan*.... hał hał...
05-06-2013 23:23:55
Łukasz Prymas
Właściciel terenu nie ma WZtki ani pozwolenia na budowę. Jest zgoda Komisji Polityki Przestrzennej na plan miejscowy dla Parku Kasprowicza. Teraz kolej na Pana Prezydenta by jak najszybciej wywołać mpzp.
05-06-2013 23:13:27
Zapalony Łazarzanin
Jak widać u developerów i związanych z nimi architektów PRL ze swoimi gigantycznymi blokami trwa w najlepsze. Betonową płytę zastępuje tafla szkła. Trzymam kciuki żeby radzie udało się doprowadzić do ustalenia planu zagospodarowania dla tego terenu z zabudową adekwatną do zabudowy Łazarza. Nudne szklane wieżowce są w każdym dużym mieście w Polsce w przeciwieństwie do starych bogato zdobionych kamienic jakich na szczęście trochę się ostało w starych dzielnicach Poznania.
05-06-2013 16:21:58
Steczkowski
Pytanie: Czy właściciel terenu złożył wniosek o pozwolenie na budowę czy o wydanie WZ? Jeżeli złożył bowiem wniosek o pozwolenie, to oznacza, że ma projekt i pewnie jest on zgodny z wydanym poprzednio WZ. A skoro tak, to Miejscowy Plan jest już spóźniony. I przynajmniej w sprawie wieżowców nic się nie da zrobić.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: