Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ulicami Łazarza przejdzie "Demonstracja lokatorska" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ulicami Łazarza przejdzie "Demonstracja lokatorska"
19-10-2012 10:42   Janusz Ludwiczak
W sobotę o godz. 13 spod kamienicy przy ul. Stolarskiej 2 wyruszy "Demonstracja lokatorska". Pierwszy raz będziemy demonstrować nie w centrum miasta, ale w obrębie jednej z jego dzielnic - Łazarza. W ten sposób chcemy unaocznić wszystkim skutki antyspołecznej polityki mieszkaniowej - tłumaczą organizatorzy.

"Demonstracja lokatorska" wyruszy w sobotę o godz. 13:00 spod kamienicy przy ulicy Stolarskiej 2. Organizują ją: Koalicjanci na Rzecz Mieszkańców Stolarskiej, Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, Stowarzyszenie My-Poznaniacy, Federacja Anarchistyczna sekcja Poznań. W pikiecie ma wziąć udział nawet 300 osób.

Pierwszy raz będziemy demonstrować nie w centrum miasta, ale w obrębie jednej z jego dzielnic - Łazarza. W ten sposób chcemy unaocznić wszystkim skutki antyspołecznej polityki mieszkaniowej. Jej efektem jest zarówno wyłonienie się nowego standardu mieszkań - kontenerów socjalnych, jak też przyzwolenie władz miast na masowe eksmisje, "oczyszczanie" prywatnych kamienic z lokatorów, zanik budownictwa komunalnego, prywatyzacja zasobów lokalowych miasta i budownictwa mieszkaniowego - tłumaczą organizatorzy.

I jak dodają: Skutki tej polityki możemy zaobserwować na Łazarzu, gdzie oczyszczonych z lokatorów zostało wiele kamienic, część stoi latami pustych, a dotychczasowi mieszkańcy, o niższym statusie materialnym, są "wypychani" z dzielnicy. Proces ten – nazywany obecnie gentryfikacją – trwał latami, ale dziś przybrał na sile i wywołał szereg konfliktów społecznych. Od 2010 roku, broniąc się, lokatorzy protestowali w łazarskich kamienicach przy ulicy Strusia, Niegolewskich, Stolarskiej, Małeckiego, Rynek Łazarski itd. "Czyściciele" nachodzą lokatorów w kolejnych budynkach, jak przy ulicy Kanałowej.

To co odróżnia to wydarzenie od innych demonstracji to fakt, że będą tam w geście solidarności lokatorzy z innych części Poznania. Chcemy unaocznić poznaniakom, czym jest gentryfikacja i jak działa i jak uderza w zwykłych ludzi. Dlatego "przewodnikami" po gentryfikowanym Łazarzu będą sami lokatorzy. Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację mieszkaniową w Poznaniu i Polsce. Gościem specjalnym demonstracji będzie prof. Margit Mayer z Berlina, jeden z najważniejszych autorytetów z zakresu studiów nad miastem na świecie - mówi Kacper Pobłocki ze Stowarzyszenia "My Poznaniacy".

W demonstracji między innymi udział weźmie prof. Margit Mayer z Berlina – jedna z międzynarodowych sygnatariuszy Apelu o Solidarność z Mieszkańcami Stolarskiej, badaczka ruchów społecznych oraz polityki miejskiej, współredaktorka (wraz z prof. Neilem Brennerem i prof. Peterem Marcuse'm z Nowego Jorku książki "Miasto dla ludzi, nie dla zysku".

"Demonstracja lokatorska" potrwa około 3 godziny.


Komentarze (7)

21-11-2012 23:32:36
w
andrzej, kapitalizm to był może w XIX-wiecznych Stanach. Teraz mamy dziwną mieszankę socjalizmu, korporacjonizmu i etatyzmu.
21-11-2012 20:24:06
andrzej
Chcieliśmy kapitalizmu, no to go mamy. Dyskretny urok burżuazji w pełnej krasie. Lokatorom ze Stolarskiej - wyrazy solidarności i życzenia powodzenia
21-10-2012 06:02:40
Hania
Bardzo fajny filmik !
20-10-2012 14:38:25
Hania
Ludzi starszych raczej nie przybywa tylko ci co mieszkaja na Lazarzu starzeja sie. Jestem rodzona poznanianka, lazarzanka, za moich czasow w naszym bloku: "Bloki Urzednicze" pomiedzy Glogowska, Stablewskiego i bylej Rutkowskiego i bylej Kasprzaka, mieszkalo sporo ludzi, male miasteczko, w kazym bloku bylo okolo 80 mieszkan, pieknych, duzych, z kwaterunku mieszkan. Ci ludzie mieszkali tam z pokolenia na pokolenie, od mecenasow, architektow, inzynierow, szewcow, dentystow, fotografow, slusarzy, drobnych wlascicieli interesow prywatnych, nauczycieli, kominiarzy itd. itd. Dzieci bylo bardzo duzo, wspolzycie lokatorow bylo nienaganne, przyjacielskie, solidarne. Na przeciwko mojego "bloku" byly kamienice, ktorych wlasciciele w 90 latach podniesli tak dzierzawe, ze niestety sporo lokatorow musialo opuscic swoje mieszkania, choc mieszkali tam ponad 60 lat. Do czego zmierzam, zmiana systemu rzadzacego w Polsce z socjalizmy na kapitalizm przyniosla ogromne zmiany w zyciu obywateli Poznania. Wielkiej czesci nie bylo stac i nadal nie jest stac na placenie takiej wygorowanej dzierzawy. Poprzeprowadzali sie w inne miejsca a nie tak jak moj przedmowca napisal: kupili domy za miastem. Oczywiscie pewna liczba kupila ale wiekszosc zostala wykurzona z Poznania, z kamienic gdzie mieszkali przez dzisiatki lat wlasnie poprzez wywindowanie cen wynajmu na mieszkania. Tak przytrafilo sie kilku osobom, ktore znam. Nie zamierzam politykowac tutaj o wyzszosci systemu polityczno/gospodarczych stwierdzam tylko fakt, ze kiedys na wielkie, piekne mieszkania mogl pozwolic sobie kazdy, normalny mieszkaniec Poznania, teraz mieszkania takie sa tylko dla wybranych. Dlatego popieram akcje/demonstracje a transparent "Mieszkania prawem a nie przywilejem" jest bardzo wazny. Bo czlowiek powinien miec przyzwoity dach i nie za 30 lat zaciagnieta pozyczke z banku. To jest tylko moje osobiste zdanie.
20-10-2012 00:32:46
w
Jak się ma rzekoma gentryfikacja Łazarza do niedawnych informacji na temat wyludnienia dzielnicy? Przecież ludzie, którzy wyjechali w większości kupli nieruchomości w okolicznych miejscowościach - czyli odpłynęli stąd wraz z niemałym kapitałem. Jako mieszkaniec Łazarza zauważam 3 grupy mieszkańców, których przybywa: osoby starsze, studenci i tzw. menele. Jakkolwiek dwie z tych grup są fantastyczną wartością Łazarza, to jednak nie można powiedzieć, że są bajecznie bogaci i windują ceny na rynku nieruchomości. Faktem jest, że kilka kamienic zostało ostatnio wyremontowanych - jako mieszkaniec tej dzielnicy życzę sobie, żeby było ich więcej, aby zatrzymać tu również osoby z zasobniejszym portfelem (obecnie szukające spokoju na przedmieściach). Te zmiany nie spowodują, że biedniejsi nie będą mieli gdzie mieszkać. Cechą charakterystyczną zabudowy śródmiejskiej (i jedną z jej największych zalet) było od początku to, że znajdowało się w niej miejsce dla różnych grup społecznych. W jednej kamienicy mógł mieszkać lekarz, urzędnik, rzemieślnik i sprzątaczka. Było to możliwe tylko dzięki zróżnicowanej ofercie mieszkaniowej (w przeciwieństwie do modernistycznych osiedli, w których w zniekształconej przez socjalizm wersji wszystkie mieszkania są identyczne). To zróżnicowanie nadal istnieje, wystarczy przejrzeć oferty rynku. Dodam jeszcze, że hasło "mieszkanie prawem" uważam za bardzo szkodliwe - niestety nieraz jest używane aby obowiązujące prawo łamać. Każde mieszkanie jest efektem ciężkiej pracy i ogromnych nakładów i jeśli ktoś chce je posiadać musi od siebie tyle dać. I nie widzę tu sprzeczności z pomocą ludziom dotkniętym boleśnie przez los.
19-10-2012 23:55:50
Hania
Super pomysl ! Zycze powodzenia demonstracji !
19-10-2012 10:54:19
SID
OMG....
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

paź

do 23-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Poleco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Targi
"Eco-Trends" - targi ekologiczne
ODWOŁANE

23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawa jest… Wielkopolska!
- spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu "Teatru Mozaika"

24

paź

11:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Ćmony i Smeśki" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmai

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: