Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Właściciele kamienicy przy Stolarskiej 2 chcą 600 tys. zł zadośćuczynienia od inspektora budowlanego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Właściciele kamienicy przy Stolarskiej 2 chcą 600 tys. zł zadośćuczynienia od inspektora budowlanego
24-08-2012 19:45   Janusz Ludwiczak
Lechosław Gawroński i Grzegorz Liberkowski - właściciele kamienicy przy ul. Stolarskiej 2 chcą 600 tysięcy złotych zadośćuczynienia od Pawła Łukaszewskiego - Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego za, jak twierdzą: ujawnienie mediom ich danych osobowych oraz za działania, które przyczyniły się do obniżenia atrakcyjności nieruchomości.

Właściciele kamienicy przy ul. Stolarskiej 2 dali Powiatowemu Insektorowi Nadzoru Budowlanego 21 dni na zapłacenie kwoty 600 tysięcy złotych zadośćuczynienia (po 300 tysięcy złotych dla każdego z współwłaścicieli). Według Lechosława Gawrońskiego i Grzegorza Liberkowskiego mediom ujawnione zostały ich dane osobowe (które są z resztą jawne), a także działania inspektora przyczyniły się do obniżenia atrakcyjności nieruchomości.

Jest to dla mnie cyniczny szantaż, mający na celu jak to odbieram zniechęcić mnie do zajmowania się tą sprawą. Do tej pory staraliśmy się pomagać lokatorom i to wszystko co jest możliwe w zakresie obowiązującego prawa będziemy dalej robili. Odbieram to jako formę wywołania presji i zaszantażowania mojej osoby.
Kancelaria prawna, która reprezentuje tych właścicieli twierdzi, że moje działania przyczyniły się do znacznego obniżenia atrakcyjności nieruchomości. W mojej ocenie postępuję cały czas zgodnie z literą prawa
- mówi Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Prawo budowlane nakłada określone obowiązki na właścicieli. W pierwszej kolejności za zapewnienie bezpieczeństwa, dobrego stanu technicznego i utrzymania obiektu budowlanego odpowiedzialni są właściciele. Tutaj mamy sytuację odmienną. Za przyzwoleniem właścicieli odbywa się dewastacja kamienicy, której celem jest wyprowadzenie lokatorów z tego budynku. Mamy do czynienia z naruszeniem godności ludzi poprzez takie działania czynione za pozwoleniem właścicieli. Każdy człowiek posiada swoją godność i nie można jakichkolwiek sporów rozwiązywać metodami, którymi cywilizowanym ludziom nie przystoją - uważa inspektor mgr inż. Paweł Łukaszewski.

W sprawie kamienicy przy ul. Stolarskiej prowadzone są obecnie dwa postępowania.

Pierwsze z nich dotyczy stanu technicznego. W połowie lipca została wydana decyzja administracyjna, w której został określony katalog napraw jakie właściciele muszą wykonać. Dla nas stroną postępowania są właściciele kamienicy. Pan Śruba jest pełnomocnikiem jednego z dwóch współwłaścicieli. Prawo budowlane stanowi, że za stan techniczny obiektu budowlanego i zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom odpowiada właściciel lub zarządca. Żeby być zarządcą kamienicy to trzeba mieć specjalne uprawnienia do tej funkcji. Jeżeli tego nie ma to wtedy nakładamy obowiązki na właścicieli i tak jest w tym przypadku - tłumaczy Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Drugie postępowanie dotyczy samowoli budowlanej, która polegała na rozbiórce jednej ze ścian na poddaszu kamienicy. Konsekwencje tej rozbiórki są bardzo niebezpieczne. Rozbiórka takiej ściany powoduje, że w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych możemy mieć do czynienia z dalszą degradacją techniczną. Budynek jest w części odsłonięty. Możemy mieć możliwość przenikania wody do wnętrza tego budynku, a w sytuacji kiedy będziemy mieli do czynienia z porywistymi wiatrami i wichurami może nawet taka wichura poderwać część połaci dachu - dodaje inspektor budowlany Paweł Łukaszewski.

Z właścicielami kamienicy przy Stolarskiej 2 nie udało nam się skontaktować.


R E K L A M A

Komentarze (1)

25-08-2012 02:10:04
Hania
Lokatorzy kamienicy, nekani przez ludzi wynajetych przez wlascicieli kamienicy powinni wziac do sadu wlascicieli kamienicy i wniesc o odszkodowanie tylu milionow zlotych ile jest rodzin. Pan Gawronski i Liberkowski sa sami sobie winni, sami doprowadzili do takiego stanu rzeczy bedac nieuczciwymi i robiac podjazdy, i nekanie lokatorow. Co za czelnosc ! W glowie sie nie miesci ! Poprostu nie do uwierzenia ! Tupet i bezczelnosc.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

wrz

do 22-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Common Future - Kongres Odbudowy Ukrainy

23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: