Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Stolarskiej mieścił się browar i fabryka mebli - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy Stolarskiej mieścił się browar i fabryka mebli
22-09-2012 22:26   Janusz Ludwiczak
Skąd wzięła się nazwa ulicy Stolarska oraz co znajdowało się w miejscu, gdzie obecnie stoi kościół Michała Archanioła można było dowiedzieć się w sobotę w ramach Artystycznego Dnia na Stolarskiej. Z kolei przed kamienicą pod numerem 2 można było wziąć udział w składaniu żurawi techniką origami. Pewna japońska legenda mówi, że po zrobieniu tysiąca żurawi z papieru spełni się marzenie. Marzeniem uczestników akcji jest pomyślne zakończenie sporu w sprawie kamienicy przy Stolarskiej 2.

"Zapuść żurawia na Stolarskiej" - to kolejna akcja, która została zorganizowana w sobotę w ramach solidarności z mieszkańcami kamienicy przy Stolarskiej 2.

Na początek "Artystycznego Dnia na Stolarskiej' poeta Szczepan Kopyt czytał i śpiewał swoje wiersze pod tytułem "Podskórny Poznań", które ukazały się w ostatnim numerze "Czasu Kultury".

W tym samym czasie chętni wykonywali z papieru techniką origami żurawie. Pewna japońska legenda mówi, że po zrobieniu tysiąca żurawi z papieru spełni się marzenie. Marzeniem uczestników akcji jest pomyślne zakończenie sporu w sprawie kamienicy przy Stolarskiej 2.

Historycy sztuki Janusz Pazder i Andrzej Kusztelski oprowadzali po ulicy Stolarskiej. Zwiedzający mogli się dowiedzieć, że zanim powstał kościół Michała Archanioła pod numerem 7 znajdował się browar piwa "Brovaria", a później fabryka mebli.

Obecny Specjalistyczny Szpital Kliniczny (dawniej wojskowy) zlokalizowany przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Stolarskiej powstał w 1929 roku na Powszechną Wystawę Krajową i pełnił funkcje hotelu "Polonia". Stojące obok Collegium Chemicum, również zbudowane na PeWuKę zanim stało się siedzibą Wydziału Chemii UAM było Pałacem Rządowym.

Lokatorów kamienicy przy Stolarskiej 2 postanowili też wesprzeć członkowie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, którzy prosto ze stolicy Litwy przywieźli chleb i masło wileńskie. Pieczywem tym zostali poczęstowali wszyscy przybyli goście.

Za tydzień na Stolarskiej rozegrane zostaną biegi, gry w piłkarzyki i warcaby. Nie zabraknie też jogi.


Komentarze (1)

25-09-2012 18:49:02
Stolarska2
Dziękujemy :) http://www.facebook.com/komitetobrony.komitetobrony http://stolarska.wordpress.com/
Aktualności
Niezapominajka
10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

17

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych

14

sty

do 16-01-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Polagra Premiery" - Międzynarodowe Targi Rolnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: