Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezydent Grobelny odpowiedział Piotrowi Ś. w sprawie Stolarskiej 2 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezydent Grobelny odpowiedział Piotrowi Ś. w sprawie Stolarskiej 2
03-10-2012 15:49   Janusz Ludwiczak
Prezydent Ryszard Grobelny odpowiedział na list otwarty Piotra Śruby w sprawie lokatorów kamienicy przy ul. Stolarskiej 2.

W piśmie napisanym przez prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego czytamy między innymi:

"Stan prawny i faktyczny budynku przy ul. Stolarskiej 2 jest mi dobrze znany. Znane mi są również Pańskie "dokonania" mające znamiona nękania lokatorów kamienicy i ich zastraszania, które - nie tylko w mojej ocenie - mogą zagrażać zdrowiu mieszkańców oraz ich mieniu. Niestety, znane są one już w całej Polsce, podobnie jak "dokonania" osób działających w Pana imieniu w przypadku dewastowania kamienic przy ul. Piaskowej 2/3, Długiej 10 oraz Małeckiego 20/Rynek Łazarski 7.

Powtarzalność tych zachowań i ich nieludzki charakter są moim zdaniem niezgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego. Zastraszanie, uporczywe nękanie, dokonywanie uciążliwych remontów oraz odcinanie dostępu do wody, podejmowane wobec lokatorów, których właściciel chce pozbyć się z budynku, są sprzeczne z normami prawnymi oraz etycznymi i nie mogą być akceptowane w Poznaniu. Nie mogą być akceptowane w państwie prawa.
Jako Prezydent Miasta i jego mieszkaniec wzywam Pana do natychmiastowego zaprzestania takich działań. Informuję także, że wystąpiłem do Miejskiego Komendanta Policji w Poznaniu o podjęcie wzmożonych wysiłków w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom oraz ochrony ich mienia.
Oświadczam, że mieszkańcy budynków prywatnych na terenie Poznania, wobec których właściciele lub zarządcy będą podejmować działania niezgodne z przepisami prawa, mogą liczyć na pomoc i moje wsparcie, jakiego mogę udzielić w ramach moich możliwości i kompetencji.

Zupełnie bezzasadne są Pana zarzuty dotyczące dewastacji kamienicy przez MPGM. Spółka wydając nieruchomość właścicielom złożyła sprawozdanie, z którego wynika, że zarówno w momencie wydawania nieruchomości przy ul. Stolarskiej 2, jak i w chwili obecnej, osoby, które odbierały nieruchomość od MPGM S.A. nie zgłaszały żadnych zastrzeżeń ani roszczeń co do sprawowanego zarządu.
Co ciekawe, Pański mocodawca nabył nieruchomość od jej właścicieli, a nie od MPGM S.A. Swoje roszczenia odnośnie stanu technicznego budynku powinien Pan zatem kierować do poprzednich właścicieli. Trudno więc odnieść mi się do zarzutu jakoby MPGM przenosił do kamienicy zadłużonych lokatorów, którzy tam pogłębiali jeszcze swoje zadłużenie. Nie jest prawdą że budynek przy ul. Stolarskiej 2 powinien zostać przekazany przez MPGM S.A. w stanie wyremontowanym.
Przekazanie budynku przez MPGM właścicielom następuje w takim stanie technicznym i prawnym, w jakim budynek się znajduje, co zostaje potem opisane w protokóle zdawczo-odbiorczym.

Potencjalny właściciel nieruchomości, której lokale zajęte są przez lokatorów musi zdawać sobie sprawę ze wszystkich okoliczności prawnych i faktycznych, które wiążą się z taką transakcją i przewidywać skutki swoich działań.
Nabywający nieruchomość wstępuje w prawa i obowiązki dotychczasowego właściciela, w tym również w prawa wynajmującego lokale. Przypomnę Panu, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów gmina ma obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego tylko w przypadku wyprowadzenia najemców, opłacających w dniu poprzedzającym wejście w życie cytowanej ustawy czynsz regulowany. W sytuacji, gdy rodziny zamieszkujące lokale bez tytułu prawnego nie opuszczą dobrowolnie zajmowanych mieszkań, właściciel może wystąpić do właściwego sądu o wydanie zajmowanych lokali. Jeżeli sąd w orzeczeniu przyzna pozwanym prawo do lokalu socjalnego lub zamiennego wówczas na gminie będzie spoczywał obowiązek wskazania lokalu zgodnie z orzeczeniem sądowym."

Równocześnie prezydent Ryszard Grobelny cała dokumentację w sprawie lokatorów i kamienicy przy ul. Stolarskiej 2 otrzymaną przez Piotra Św. przekazał prokuraturze, która zajmuje się tą sprawą.

Pełna treść odpowiedzi prezydenta Ryszarda Grobelnego na list Piotra Śruby {POBIERZ}


Komentarze (5)

09-10-2012 07:45:25
Negatyw
Widzę w tym jedynie dzialanie dla poklasku. Dużo więcej dla tych mieszkańców zrobili (i pewnie jeszcze zrobią) anarchiści.
05-10-2012 23:38:27
Hania
Lepiej pozno niz wcale.
04-10-2012 18:11:35
Pawelec
Gdyby nie działania strony społecznej i oddolna samoorganizacja lokatorów, kamienica przy ul. Stolarskiej już dawno byłaby pustostanem o wartości spekulacyjnej.
03-10-2012 19:38:18
@
wybory idą że się ocknął?
03-10-2012 19:12:51
Poznaniak
Grobelny ty łobuzie , ale sie wczesnie obudziłeś . SCIEMA przed wyborcza bo POZNAŃ zadłuzyłeś?? To powinno być 6 mc temu teraz to pocałuj sie w .... No robisz z siebie TERAZ obrońce lokatorów . Oj jakis ty dobry i super boys
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: