Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dziś Łazarza. Kim był patron dzielnicy? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dziś Łazarza. Kim był patron dzielnicy?
17-12-2018 09:09   Janusz Ludwiczak
17 grudnia przypadają imieniny Łazarza. Również wspomnienie liturgiczne Św. Łazarza jest dziś obchodzone w kościele. Z tej okazji przedstawiamy patrona dzielnicy, Świętego Łazarza, a także charakterystykę osób o imieniu Łazarz.

Święty Łazarz był bratem Marii i Marty, który mieszkał wraz z nimi w Betanii, na wschodnim stoku Góry Oliwnej w Lazarium. Był przyjecielem Jezusa Chrystusa, przez którego został wskrzeszony (opisuje to Ewangelia Św.Jana). Po zmartwychwstaniu Jezusa Łazarz trafił na Cypr, gdzie przez ponad 40 lat był biskupem chrześcijańskiej gminy w Kition (Larnace).

Po śmierci został pochowany w miejscowym kościele św. Łazarza. Po przejęciu Cypru przez Franków jego szczątki zostały wywiezione do Francji i spoczywają do dziś w Autun. Jednak według prowansalskiej legendy po Wniebowstąpieniu Chrystusa Łazarz udał się do Francji, gdzie został biskupem Marsylii. Natomiast legenda średniowieczna opowiada o skazaniu świętego rodzeństwa z Betanii na wygnanie. Umieszczono ich na statku bez steru, który odepchnięto od brzegu. Po wielu miesiącach tułaczki przybyli oni do Marsylii. Łazarz był w niej pierwszym biskupem.

Święty Łazarz jest patronem rzeźników, grabarzy, trędowatych, leprozoriów i żebraków. Wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest 17 grudnia. W ikonografii ukazuje się Świętego Łazarza najczęściej w scenie wskrzeszenia oraz na uczcie w Betanii.

Nazwa dzielnicy Łazarz wywodzi się od szpitala Świętego Łazarza, położonego przy ulicy Niedziałkowskiego. Na Łazarzu, w kościele Matki Boskiej Bolesnej w nawie północnej znajduje się też ołtarz Świętego Łazarza z figurami św. Jana Chrzciciela i św. Edwarda. Ołtarz jest odlewany w gipsie, zdobiony dębem i złotem płatkowym. Rzeźbę na marmurowym podwyższeniu i niskim cokole wykonała firma Szpetkowski, a ufundowała rodzina Kayserów.
W głównej niszy ołtarzowej znajduje się płaskorzeźba Wskrzeszenie Łazarza ujęta w ramę płaskorzeźbioną. W centrum przedstawienia postać Chrystusa, poniżej znajduje się klęcząca postać Marty z rękoma wyciągniętymi ku przodowi, po prawej stronie stoi Łazarz z twarzą zwróconą ku Chrystusowi; w tle klęcząca Maria.

Imię Św. Łazarza nosi też Stowarzyszenie i Zakon Rycerski. W Krakowie natomiast w Dzielnicy II Grzegórzki mieści się ulica Świętego Łazarza, licząca 300 metrów długości. Przy ulicy tej znajduje się 13 kamienic, dwa budynki Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, stacja Pogotowia Ratunkowego oraz prosektorium. Także w Krakowie, ale tym razem przy ulicy Kopernika mieści się kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, który od 1787 nosił imię Świętego Łazarza. Kościół Świętego Łazarza mieści się też we Wrocławiu. Natomiast w Warszawie, w dzielnicy Ursus mieści się pensjonat socjalny "Św. Łazarz".

Łazarz - imię męskie pochodzenia biblijnego, wywodzące się od hebrajskiego imienia Eleazar, które tłumaczyć można jako "ten, któremu Bóg pomaga".
Lazarus jest łacińską formą greckiego słowa Lazaros, skrótem od Eleazaros, inaczej: אֶלְעָזָר ("Bóg pomógł") lub hebrajskiego El`azar.
Imię to znane jest dzięki Nowemu Testamentowi – jeden z przyjaciół Chrystusa, brat Marty i Marii nosił to imię.

Mężczyźni o imieniu Łazarz są bardzo inteligentni i bardzo wrażliwi, zwracają na siebie uwagę w towarzystwie. Należą do niespokojnych charakterów, które zawsze dążą do tego, co trudno osiągalne. Nie lubią nudy, a z życia starają się uczynić przygodę, szukając wciąż nowych wyzwań, zadań, niecodziennych doświadczeń i wrażeń. Najlepiej sprawdzają się w takiej pracy, która związana jest z ich zainteresowaniami i pasjami, a ponieważ często zmieniają przedmiot swoich zainteresowań, często też zmieniają kierunek studiów i zawód. Lubią szczególnie taki rodzaj pracy, który wymaga podróży. Nie należą do zdecydowanych, stabilnych charakterów, a cechują się zazwyczaj słabą wolą.

Łazarze bywają jednak nerwowi i nadpobudliwi, szczególnie wówczas, gdy nie mogą znaleźć sobie (zawsze jednak chwilowego) miejsca w życiu. W miłości często Łazarz bywa zaborczy. Na przemian będzie gwałtownie i wylewnie okazywał uczucia, by później zamknąć się w sobie. Mężczyźni o tym imieniu są niespokojni, ale także wrażliwi na piękno.

Łazarz obchodzi imieniny 11 lutego, 23 lutego, 14 marca, 27 marca, 4 maja, 10 maja, 17 czerwca, 17 października, 12 grudnia, 17 grudnia i 30 grudnia.

W innych językach:
łac. - Lazărus
ang., niem. - Lazarus
wł. - Lazzaro
węg. - Lázár

Zdrobnienia:
Łazarek, Łazik, Łazuś, Łazaruś.

Znane osoby noszące imię Łazarz:
Łazarz Andrysowicz — renesansowy polski drukarz, założyciel Oficyny Łazarzowej
Lazare Hippolyte Carnot — francuski polityk i pisarz
Lazare Nicolas Marguerite Carnot – francuski matematyk, polityk i generał
Lazarus Fuchs – niemiecki matematyk
Łazar Kaganowicz - radziecki polityk
Lázár Lovász – węgierski lekkoatleta, młociarz

Odmiana imienia:
Mianownik - Kto?: Łazarz
Dopełniacz - Kogo? (nie ma): Łazarza
Celownik - Komu? (się przyglądam): Łazarzowi
Biernik - Kogo? (widzę): Łazarza
Narzędnik - (Z) kim? (idę z): Łazarzem
Miejscownik - O kim? (mówię o): Łazarzu
Wołacz - O!: Łazarzu

W poezji:
Czyliż nie tak prezentuje nam w skrócie stuleci
Epoka swoje stopy przedziurawione, zogromniałe,
Stopy trupa, niestety, którego my żywi
Usiłujemy owionąć oddechem, skąpać w deszczu łez
Tego Łazarza, w którego zmienił się Bóg,
By nie umrzeć w swej przeraźliwej chwale.
Mieczysław Jastrun, „Chrystus Mantegni”

Przysłowia:
Istny Łazarz.
Leży jak Łazarz.
Wygląda jak Łazarz.
(powiedzenia nawiązujące do przypowieści o Łazarzu z Nowego Testamentu)

ZOBACZ TAKŻE: Tam też jest Łazarz (odc. 8): Larnaka - miejsce, gdzie spoczywa patron dzielnicy


R E K L A M A

Komentarze (4)

20-12-2018 00:32:32
Chanuka
@eka. Ach, rozumiem. No przykro mi, że tak Pan ocenia te swoje lekcje. Ja nie jestem katoliczką i na żadną "religię" nie chodziłam, więc nie bardzo wiem, co się tam działo. Tymczasem jestem już po świętach....
19-12-2018 14:33:21
eka z małeki
@Ch.-coś kiepsko ze znajomością historii religii katolickiej!!!Lub nie dopuszczamy jej do własnej świadomości!!!Ja byłem dobry z historii,a na katechezę chodziłem do salki przy KOŚCIELE!!!DO dziś pamiętam księży,ich nauki to było coś,opowiadam młodym!!!Po jakości wypowiedzi takich różnych tam widać wpływ niekompetentnych i co najważniejsze nie wykształconych w temacie religii katechetów!!!O ile tego nie zrozumiemy i nie pogodzimy się z tym to radzę zabrać wiaderko,łopatkę i do piaskownicy!!!Jużżżżżżż....... eka
18-12-2018 22:06:00
Chanuka
Ale przecież już po świętach...
18-12-2018 14:49:47
eka z małeki
-nie da się ukryć że był Żydem!!!I co nasi kochani ŻYDOŻERCY,zmieniamy nazwę dzielnicy???Cooooooooooo?????Życzę powodzenia i inwencji zwłaszcza przed Świętami też przecie ż...skimi.Nie da się tego choćby nie wiadomo jak o tym zapomnieć i powinno się o tym pamiętać zwłaszcza w czasie WIECZERZY!!!!!!!NO cóż NIEKTÓRYM przyjemność spędzenia radosnych ŚWIĄT będzie nie w smak no bo jak,przecież to nie nasze POWER BIAŁE!!!Niech im będzie HEIL!!!!!!.Alleluja i do przodu...(sorry ,nie mogłem się powstrzymać)..................eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Warsztaty kulinarne dla dzieci" w ramach projektu "Łazarskie Lato 2019"

28

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci w wykonaniu Wujka Ogórka- pt."Zwierzęta" - które zwierze jest największe, które najmniejsze, a które najbardziej potrzebuje naszego wsparcia bo jest zagrożone. Piosenki Wujka Ogórka

30

cze

11:00
Łazarz
Kolejarski Łazarz - wycieczka
zbiórka przy Dworcu Zachodnim

04

lip

do 06-07-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Szczyt Bałkanów Zachodnich

27

sie

do 28-08-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody - jesień/zima 2019/2020

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: