Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tam też jest Łazarz (odc. 4): Zakon Rycerzy Świętego Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tam też jest Łazarz (odc. 4): Zakon Rycerzy Świętego Łazarza
27-07-2014 08:21   Janusz Ludwiczak
W wakacje prezentujemy miejsca, które noszą imię patrona naszej dzielnicy. Poznań ma dzielnicę Łazarz. W Krośnie na Podkarpaciu działa Stowarzyszenie Wojskowego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, które kontynuuje tradycje ponadnarodowej wspólnoty rycerstwa miłosierdzia, jak również bractwem szpitalnym, wywodzącym się formalnie od wojskowo-szpitalnej organizacji, powstałej w połowie XI wieku.

Lazaryci

Na początku XIII wieku do Polski przybyli lazaryci, czyli rycerze Zakonu Szpitalnego Świętego Łazarza z Jerozolimy, przy Szpitalu Świętego Łazarza w czasie pierwszej krucjaty w 1098 roku przez Gerarda de Martigues. Przez ponad 20 lat był częścią Zakonu Joannitów. Jako osobny zakon odłączył się w 1120 roku, gdy Boyand Roger został mianowany Mistrzem Szpitalników Świętego Łazarza. Byli jedyną organizacją w średniowieczu zajmującą się opieką nad trędowatymi. Zakon swą nazwę wziął od Łazarza (Łk 16:19-31) i jemu dedykował większość swych szpitali i kościołów. Z początku był to zakon szpitalny potem rycerski. Po upadku Królestwa Łacińskirgo, Zakon przeniósł się na Cypr, by następnie założyć komandorie i szpitale w większości krajów Europy.

Obecnie w Polsce istnieją dwie jurysdykcje zakonu: Komandorem Polski obediencji orleańskiej jest Jan Szmyd, kapelanem ks. Paweł Samborski. Wielkim Przeorem Polski połączonych obediencji maltańskiej i paryskiej jest dr hab. Julian Dutka, szpitalnikiem dr Antoni Marcinek, a kapelanem o. Jan Potępa, OFM.


Następcy Zakonu Św. Łazarza

W Krośnie (woj. podkarpackie) znajduje się Stowarzyszenie Wojskowego i Szpitalnego Zakonu Św. Łazarza z Jerozolimy, którego głównymi celami jest działalność charytatywna, pomocowa i edukacyjna, polegająca na wzbogacaniu współczesnej myśli i metod działania w zakresie opieki i pomocy społecznej, promocji zdrowia, oświaty i wychowania dzieci i młodzieży. "Lazarus" pomaga również w krośnieńskim Hospicjum, a także uczy w szkołach jak udzielać pierwszej pomocy. Stowarzyszenie pielęgnuje oraz propaguje tradycję Zakonu Rycerzy Szpitalników Świętego Łazarza z Jerozolimy.


Symbole zakonu

Znakiem rozpoznawczym szpitalników i rycerzy św. Łazarza stał się zielony krzyż, noszony na habitach i rycerskich płaszczach. Do XVI w. był to krzyż grecki, później krzyż ośmiorożny wzoru maltańskiego.

Strój Zakony Dam i Kawalerów Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu świętego Łazarza z Jerozolimy stanowi czarny płaszcz z zielonym krzyżem ośmiorożnym na lewej stronie. Kapelani Zakonu świętego Łazarza zakładają mucet z zielonymi guzikami oraz obszyciem, naszywając również po jego lewej stronie krzyż zakonu. Mają również prawo nosić sutannę podobnie jak mucet z zielonymi guzikami oraz obszyciem, który podtrzymywany jest czarnym pasem, na którym wyszyty jest herb jurysdykcji. do stroju przynależy również biret (nakrycie głowy) z zielonym pomponikiem. Podczas uroczystych celebracji kapłani zakładają ornaty z zielonym krzyżem, na który zawieszają kapelańskie ordery zakonu świętego Łazarza.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

11:00
Łazarz
Patroni łazarskich ulic - "Przechadzki po mieście" z przewodnikami PTTK
Zbiórka przy wejściu na Dworzec Zachodni

19:45
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert muzyku pasyjnej "Mater Dolorosa" w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego

27

mar

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

29

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: