Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tam też jest Łazarz (odc. 7): ulica Lazarská - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tam też jest Łazarz (odc. 7): ulica Lazarská
15-08-2014 13:03   Janusz Ludwiczak
W wakacje prezentujemy miejsca, które noszą imię patrona naszej dzielnicy. Niegdyś ulica Głogowska nazywała się Łazarska. Okazuje się, że istnieje ulica Lazarská, którą opisujemy dla Państwa prosto z czeskiej Pragi.

Ulica Lazarská znajduje się na pograniczu dwóch dzielnic Praha 1 i Praha 2 w centrum miasta. Arteria ma 180 metrów długości i łączy ulice: Spálená i Vodičkova.

Nazwa ulicy wywodzi się od kościoła, który znajdował się tutaj w latach 1561-1791. W połowie XIV wieku osiedlili się tutaj rzemieślnicy. Ulica ta prowadziła na Plac Karola, który pełnił rolę targu bydła. Przy Łazarskiej znajdowała się również Biblioteka Uniwersytecka.

Przy Łazarskiej znajduje się 14 kamienic z przełomu XIX i XX wieku, w których swoją siedzibę ma aż 110 firm, wśród nich są głównie banki, a także dom handlowy oraz siedziba telewizji Nova.

Ulicą Lazarská jeżdżą cztery linie tramwajowe (nr 3, 9, 14, 22 oraz tramwaj turystyczny linii nr 91), które przejeżdżają przez Stare Miasto i ścisłe centrum Pragi. Jest to również centralny punkt przesiadkowy nocnej komunikacji tramwajowej. Podobnie jak na poznańskiej Kaponierze można tutaj przesiąść się pomiędzy 9 liniami nocnymi (nr 51-59), które odjeżdżają co 30 minut w godz. od 0:30 do 5:00) (ostatnie kursy dziennej komunikacji tramwajowej odbywają się jeszcze kwadrans po północy).


Komentarze (2)

19-08-2014 08:40:41
Artur
Ahoj, dziękuje za ciekawą wiadomość (o ulicy nie wiedziałem) Mam gdzieś w pamięci takie hasło (3 x P) jeśli chodzi o nazwy naszej dzielnicy, zatem: Poznań, Paryż i Praga Czeska. Nie byłem w tych miejscach , ale o nich czytałem. Drogi Panie Redaktorze, jest jeszcze jeden łazarski akcent w Pradze o którym wiem, to kaplica z XVIII wieku w dzielnicy Břevnov, mało znane miejsce nawet Prażakom. Rokokowa ta kaplica, ozdobiona ponoć malunkami we wnętrzu, służyła do pochówku czeskim Benedyktynom... Więcej wiadomości o tym magicznym miejscu jest tutaj: http://www.hrady.cz/?OID=7703 Pozdrawiam serdecznie !
16-08-2014 09:52:15
Gosia
Piękne kamieniczki. Praga jest cudowna. Ciekawy artykuł. Swoją drogą dziwne, że tam jest ulica Łazarska, a nie św.Łazarza jak w Krakowie,
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

15

gru

Palmiarnia Park Wilsona
Dzień Herbaty - proces powstawania, warsztaty
w godz. 11:00-14:00

18

gru

18:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
X sesja (uroczysta) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

20

gru

do 21-12-2019
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

19:00
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Koszykarskie derby Poznania
KKS Wiara Lecha - AZS Politechnika Poznańska

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: