Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tam też jest Łazarz (odc. 8): Larnaka - miejsce, gdzie spoczywa patron dzielnicy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tam też jest Łazarz (odc. 8): Larnaka - miejsce, gdzie spoczywa patron dzielnicy
23-08-2014 13:34   Janusz Ludwiczak
W wakacje prezentujemy miejsca, które noszą imię patrona naszej dzielnicy. W ostatnim odcinku naszego cyklu "Tam też jest Łazarz" przedstawiamy Larnakę, w której przebywał i został pochowany święty Łazarz.

Larnaka jest to miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru, w starożytności nazywało się ono Kition (stgr. Κίτιον, łac. Citium). Jest to trzecie co do wielkości miasto w tym kraju, w którym mieszka 52 tysiące osób.

Współczesna nazwa miasta pochodzi od greckiego słowa λάρναξ larnaks, oznaczającego naczynie, pojemnik lub sarkofag służące do przechowywania doczesnych szczątków zmarłego.

Tutaj miał bowiem zostać pochowany św. Łazarz, który po wskrzeszeniu przez Jezusa trafił na Cypr, gdzie został założycielem miejscowej gminy chrześcijańskiej. Na miejscu jego grobu wznosi się najsłynniejszy zabytek miasta, kościół Ajos Lazaros z IX wieku.

Cerkiew św. Łazarza w Larnace została wzniesiona w IX wieku, odnowiono ją w XVII w. Świątynia wznosi się na miejscu grobu Łazarza, człowieka wskrzeszonego przez Chrystusa, który następnie trafił na Cypr i przez wiele lat był biskupem Kition (dawna nazwa Larnaki). Budowla została ufundowana przez cesarza Bizancjum Leona VI w IX w. lub na początku X stulecia.

W XVII w. doszło do kolejnego remontu obiektu, który w znacznej mierze przywrócił mu pierwotny wygląd. Z epoki baroku pochodzi rzeźbiony w drewnie ikonostas świątyni. W XVIII i XIX w. przy cerkwi mógł istnieć monaster.

Święty Łazarz przybył do Larnaki po wygnaniu z rodzinnej Betanii. Na wieść o jego cudownym zmartwychwstaniu lud Kitionu (obecnie Larnaka) zażyczył sobie, by powierzyć mu godność biskupa. Święty Łazarz spędził tu jeszcze trzydzieści lat, a na miejscu jego grobu w IX wieku zbudowano właśnie kościół Ayios Lazaros.

ZOBACZ TAKŻE: Dziś Łazarza. Kim był patron dzielnicy?


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

21

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: