Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tam też jest Łazarz (odc. 6): Pomnik Łazarza w Karpaczu, ołtarz Łazarza na Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tam też jest Łazarz (odc. 6): Pomnik Łazarza w Karpaczu, ołtarz Łazarza na Łazarzu
09-08-2014 11:27   Janusz Ludwiczak
W wakacje prezentujemy miejsca, które noszą imię patrona naszej dzielnicy. W Karpaczu, przy Świątyni Wang stoi pomnik - rzeźba Łazarza. Natomiast na samym poznańskim Łazarzu w kościele Matki Boskiej Bolesnej w nawie północnej znajduje się Ołtarz Świętego Łazarza.

Pomnik Łazarza

W Karpaczu na dziedzińcu przy Świątyni Wang stoi Rzeźba Łazarza. Pomnik przedstawia wskrzeszenie Łazarza na podstawie Ewangelii św. Jana. Rzeźbę wykonał jeleniogórski artysta Ryszard Zając. Pomnik stoi w miejscu, w którym niegdyś znajdowała się tablica upamiętniająca mieszkańców Karpacza poległych w czasie I wojny światowej. Tablica ta uległa zniszczeniu po 1945 roku.

Nad Rzeźbą Łazarza przez cały rok rośnie bluszcz, który jest pod ochroną i znajduje się na trzecim miejscu pod względem wysokości położenia w Polsce.


Ołtarz Łazarza

Natomiast na samym poznańskim Łazarzu, w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej w nawie północnej znajduje się Ołtarz Św. Łazarza z figurami św. Jana Chrzciciela i św. Edwarda.

Ołtarz jest z odlewu gipsu, dębu i złota płatkowego. Znajduje się na na marmurowym podwyższeniu i niskim cokole. Wykonała go firma Szpetkowski, a ufundowała rodzina Kayserów.

Ołtarz architektoniczny na marmurowym podwyższeniu i niskim cokoleW polu środkowym anioł z banderolą, na której napis: LAUDETUR JESUS CHRISUS IN AETERNUM AMEN [łac. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus na wieczność Amen - przyp. red.]. W głównej niszy ołtarzowej płaskorzeźba Wskrzeszenie Łazarza ujęta w ramę płaskorzeźbioną. W centrum przedstawienia postać Chrystusa, poniżej klęczaca postać Marty z rękoma wyciagniętymi ku przodowi, po prawej stronie stoi Łazarz z twarzą zwróconą ku Chrystusowi; w tle klęcząca Maria - pisze ks. dr Jerzy Stranz w albumie "Matko Nasza - Rzecz o Świątyni Matki Boskiej Bolesnej na Świętym Łazarzu w Poznaniu" (Poznań 2000).


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: