Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tam też jest Łazarz (odc. 6): Pomnik Łazarza w Karpaczu, ołtarz Łazarza na Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tam też jest Łazarz (odc. 6): Pomnik Łazarza w Karpaczu, ołtarz Łazarza na Łazarzu
09-08-2014 11:27   Janusz Ludwiczak
W wakacje prezentujemy miejsca, które noszą imię patrona naszej dzielnicy. W Karpaczu, przy Świątyni Wang stoi pomnik - rzeźba Łazarza. Natomiast na samym poznańskim Łazarzu w kościele Matki Boskiej Bolesnej w nawie północnej znajduje się Ołtarz Świętego Łazarza.

Pomnik Łazarza

W Karpaczu na dziedzińcu przy Świątyni Wang stoi Rzeźba Łazarza. Pomnik przedstawia wskrzeszenie Łazarza na podstawie Ewangelii św. Jana. Rzeźbę wykonał jeleniogórski artysta Ryszard Zając. Pomnik stoi w miejscu, w którym niegdyś znajdowała się tablica upamiętniająca mieszkańców Karpacza poległych w czasie I wojny światowej. Tablica ta uległa zniszczeniu po 1945 roku.

Nad Rzeźbą Łazarza przez cały rok rośnie bluszcz, który jest pod ochroną i znajduje się na trzecim miejscu pod względem wysokości położenia w Polsce.


Ołtarz Łazarza

Natomiast na samym poznańskim Łazarzu, w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej w nawie północnej znajduje się Ołtarz Św. Łazarza z figurami św. Jana Chrzciciela i św. Edwarda.

Ołtarz jest z odlewu gipsu, dębu i złota płatkowego. Znajduje się na na marmurowym podwyższeniu i niskim cokole. Wykonała go firma Szpetkowski, a ufundowała rodzina Kayserów.

Ołtarz architektoniczny na marmurowym podwyższeniu i niskim cokoleW polu środkowym anioł z banderolą, na której napis: LAUDETUR JESUS CHRISUS IN AETERNUM AMEN [łac. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus na wieczność Amen - przyp. red.]. W głównej niszy ołtarzowej płaskorzeźba Wskrzeszenie Łazarza ujęta w ramę płaskorzeźbioną. W centrum przedstawienia postać Chrystusa, poniżej klęczaca postać Marty z rękoma wyciagniętymi ku przodowi, po prawej stronie stoi Łazarz z twarzą zwróconą ku Chrystusowi; w tle klęcząca Maria - pisze ks. dr Jerzy Stranz w albumie "Matko Nasza - Rzecz o Świątyni Matki Boskiej Bolesnej na Świętym Łazarzu w Poznaniu" (Poznań 2000).


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

11:00
Łazarz
Patroni łazarskich ulic - "Przechadzki po mieście" z przewodnikami PTTK
Zbiórka przy wejściu na Dworzec Zachodni

19:45
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert muzyku pasyjnej "Mater Dolorosa" w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego

27

mar

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

29

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: