Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tam też jest Łazarz (odc. 3): Osada i bagno Łazarz, wieś Łazarzówka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tam też jest Łazarz (odc. 3): Osada i bagno Łazarz, wieś Łazarzówka
19-07-2014 07:30   Janusz Ludwiczak
W wakacje prezentujemy miejsca, które noszą imię patrona naszej dzielnicy. Poznań ma dzielnicę Łazarz. Ale Łazarz to również osada leśna w gminie Czarna Białostocka w powiecie białostockim oraz nazwa bagna na Mazurach. W Polsce są również wieś Łazarze i Łazarzówka.

Łazarz to osada śródleśna, która znajduje się w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Czarna Białostocka. Łazarz ten jest miejscowością niesołecką. W gminie tej również część lasu nazywa się Stary Łazarz.

Łazarz to również bagno położone w gminie Ruciane-Nida w powiecie piskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Z kolei w gminie Rajgród, w powiecie grajewskim, w województwie podlaskim położona jest wieś Łazarze, której początki sięgają 1554 roku.

Łazarz Kleszczewski, zapewne z Kleszczy pod Tykocinem, wzmiankowany po raz pierwszy w 1554 r. założył na 10 włókach wieś Łazarze-Kleszcze, zwaną nawet Kleszcze-Łazarczyki (dziś Łazarze). W Łazarzach w 1676 r. na 7 części należało:4 do Kleszczewskich, po 1 do Pieńczykowskiego, Pomiana i Kołakowskiego, a w 1790 r. na 14: 3 do Kleszczewskich, 3 do Kołakowskich, 2 do Łubów, 2 do Gardockich, po 1 do Pomiana, Puczyńskiego, Niedźwieckiego, Skarzyńskiego. (Kapiciana, pudło nr 55; ASK I 47,k.287v-288,ASK I65 k.863 v;Rekognicarz poborowy woj.podlaskiego z 1581 r.wyd.f.Piekosinski,Rocznik eraldyczny,t.II,1910,str12,21,25.Księga miejska rajgrodzka). W 1939 r. w Łazarzach mieszkały 3 Rodziny Kleszczewskich, 2 Rodziny Pieńczykowskich, 3 Rodziny Kołakowskich. W 2006r.w Łazarzach mieszka jedna Rodzina Kleszczewskich, 1 Rodzina Pieńczykowskich i 3 Rodziny Kłakowskich - pisze na stronie www.ornatowski.com Tadusz Kleszczewski (też z Łazarzy), który opracował dane na podstawie opracowania "Studia i materiały do dziejów powiatu grajewskiego-tom I. Praca zbiorowa pod redakcją Michała Gnatowskigo i Henryka Majeckiego, PWN, Warszawa 1975r., praca Białostockiego Towarzystwa Naukowego Nr.21".

W Małopolsce mieści się natomiast Łazarzówka, wieś tuż obok Jordanowa, miasta (i gminy) położonej w powicie suskim, nad rzeką Skawą w Kotlinie Rabczańskiej u południowych podnóży Beskidu Makowskiego. W Łazarzówce znajduje się m.in. hotel i restauracja. Przez miejscowość tą przepływa rzeczka Młynówka.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: