Poznańską we Wrocławiu płynęła kiedyś Odra
Przenieśmy się zatem najpierw na 180 km na południe, do stolicy Dolnego Śląska. Aby znaleźć ulicę Poznańską we Wrocławiu musimy spod Dworca Głównego PKP wsiąść w tramwaj linii nr 32PLUS lub 33PLUS i przejechać siedem przystanków do placu Strzegomskiego, a jeśli ktoś jest samochodem wtedy dostać się do placu Jana Pawła II i dalej pojechać ul. Legnicką. Jesteśmy już w dzielnicy Szczepin. Trafiliśmy właśnie na ulicę Poznańską, która ma kilometr długości i krzyżuje się w sumie z ośmioma prostopadłymi ulicami. Łączy ona dwie równoległe arterie: Długą i Legnicką (będącą jedną z głównych ulic Wrocławia, coś na wzór naszej Grunwaldzkiej). Przy Poznańskiej we Wrocławiu oprócz kamienic znajdziemy jednostkę wojskową 6. Rejonowej Bazy Materiałowej, Park Kultury i Rekreacji wraz z kortami tenisowymi i boiskami do piłki nożnej i koszykówki zwany Rynkiem Szczepińskim a potocznie Zielonym Boiskiem, a także budynek sądu rejonowego i grodzkiego, pochodzącego z 1892 roku. Po II wojnie światowej mieściło się tutaj XXIII Liceum Ogólnokształcące i Technikum. Przy Poznańskiej mieści się też Szkoła Podstawowa nr 18 im. Bolesława Drobnera.
Ulicą Poznańską przebiegają też trasy sześciu linii autobusowych (nr 103, 127, 135, 327, 435 i nocnej 245), które zatrzymują się na dwóch przystankach.
Pod koniec XIX wieku podczas prac ziemnych przy ul. Poznańskiej związanych z budową szkoły (dzisiaj siedziba sądu rejonowego i grodzkiego) natknięto się m.in. na rzeczne muszle i inne dowody rybackiej aktywności oraz na pozostałości 8-metrowego czółna. To właśnie tędy płynęła w Średniowieczu Odra.
W Krakowie sąsiaduje z Wrocławską
Z Wrocławia przenosimy się do królewskiej stolicy Polski. W Krakowie ulicę Poznańską znajdziemy w dzielnicy Krowodrza. Przy tej króciutkiej, liczącej zaledwie 190 m ulicy znajduje się Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania oraz Kosmetyczny Instytut Dr Irena Eris. Kawałek dalej znajduje się nowe osiedle mieszkaniowe, dzięki któremu zmieniła się też nawierzchnia ulicy. Asfalt został zastąpiony kostką brukową. Ulica Poznańska w Krakowie jest ślepą, o małym natężeniu ruchu uliczką osiedlową. Na samym początku krzyżuje się ona z ulicą Wrocławską.
Przystanek "Poznańska"
Z Krakowa przenosimy się 260 km na północ, do miasta, położonego w samym środku Polski, do Łodzi. Ulica Poznańska w mieście Tuwima ma długość 750 m. Arteria znajduje się w dzielnicy Górniak. Poznańska w Łodzi jest ulicą osiedlową, przy której znajdują się tylko budynki mieszkalne, głównie kamienice. Jest to bardzo spokojna ulica, znajdując się na niej, wcale nie odczujemy, że znajdujemy się w jednym z największych miast w Polsce, trzecim pod względem ludności, a czwartym pod względem powierzchni. Poznańska w Łodzi krzyżuje się w sumie z czteroma ulicami, w tym z Kilińskiego, główną arterią dzielnicy. I właśnie przy zbiegu z Kilińskiego znajduje się przystanek tramwajowy "Poznańska", na którym zatrzymują się tramwaje linii nr 1 i 4.
Pamiętają o nas również w stolycy
Najładniej prezentuje się ulica Poznańska w samej stolicy Polski. Czyżby aż tak lubili nas Warszawiacy? Ulica Poznańska w Warszawie rozpoczyna się na przeciwko Pałacu Kultury i Nauki, od skrzyżowania z al. Jerozolimskimi. Dalej ulica prowadzi w kierunku pl. Politechniki i krzyżuje się z dziewięcioma ulicami (m.in. z Nowogrodzką, Wspólną i Hożą).
Poznańska w stolicy powstała pod koniec XIXI wieku, w okresie największego rozwoju urbanistycznego warszawskiego śródmieścia. Najstarszym zachowanym budynkiem przy tej ulicy jest kamienica pod numerem 21, wzniesiona ok. 1830 roku. Był to pierwszy murowany budynek przy tej ulicy. Poznańska w Warszawie ma jeszcze bogatszą ulicę. W kamienicy pod "trójką" mieszkał piosenkaarz, aktor i farmaceuta Marian Rentgen-Güntner, zamordowany w 1940 w Charkowie przez NKWD w zbrodni katyńskiej. Pod numerem 13 do momentu wybuchu II wojny światowej mieścił się komisariat Policji Państwowej. Przy Poznańskiej znajdują się trzy kamienice, wpisane do rejestru zabytków. W tej pod "15-tką" w latach 1924-1941 mieściła się nawet ambasada ZSRR. W czasie Powstania Warszawskiego budynek ten wykorzystywała Stacja Nadawcza Armii Krajowej "Błyskawica" do nadawania stacji radiowych.
Dziś Poznańska nie przypomina tej samej ulicy, którą była na przełomie XIX i XX wieku. Większość znajdującej się przy niej kamienic zostało odnowionych. Administracyjnie ulica Poznańska należy do dzielnicy Śródmieście Południowe. Obecnie znajduje się przy niej hotel Polonia Palace, Urząd Dzielnicy Śródmieście, stacja pogotowia ratunkowego oraz Zespół Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego.
W Bydgoszczy uhonorowano nas podwójnie
Powracamy teraz na północny-zachód Polski, do miasta położonego najbliżej Poznania, do Bydgoszczy. Stolica Kujaw, miasto Łuczniczki uhonorowało nas dwukrotnie - ulicą Poznańską i Placem Poznańskim. Ulica Poznańska ma pół kilometra długości i rozpoczyna się od Wełnianego Rynku, prowadząc do Placu Poznańskiego, stanowiącego ronda na skrzyżowaniu ulic Kruszwickiej i Szubińskiej. Poznańska w Bydgoszczy jest główną drogą miasta i stanowi fragment drogi krajowej nr 25 i 80. W miejscu gdzie dziś rozpoczyna się ulica Poznańska znajdowała się niegdyś Brama Poznańska, zwana także Chwytowską. Położona była w południowo-zachodniej części miasta, przy końcu ulicy Długiej. Strzegła ona dróg wylotowych z miasta prowadzących w kierunku Poznania i Nakła. Budowla ta powstała w formie drewnianej prawdopodobnie w II połowie XIV wieku, a murowanej – wiek później. Zniszczona została wskutek pożaru w 1547 r. W II połowie XVI wieku została odbudowana. Ostatecznie Brama Poznańska została rozebrana w 1828 roku, a siedem lat później zniesiono rogatki strzegące do miasta. Nieistniejąca Brama Poznańska ma też swoją bogatą historię. Podczas Powstania Kościuszkowskiego 2 października 1794 r. przez Bramę Poznańską wtargnęły do miasta wojska polskie pod wodzą generała Henryka Dąbrowskiego i Franciszka Rymkiewicza. Ten ostatni w swoim raporcie ocenił bramę jako "mocną".
W Trójmieście aż trzy takie ulice
I na koniec zaglądamy do Trójmiasta. Poznańską znajdziemy zarówno w Gdańsku, Gdyni jak i Sopocie. W dodatku Poznańskie znajdują się w niedalekim od siebie sąsiedztwie. Poznańska w Gdyni znajduje się w dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana, w pobliżu Węzła Cegielskiej i głównej arterii Gdyni - al. Zwycięstwa. Poznańska w Gdyni ma zaledwie 160 m długości i jest zwykłą osiedlową uliczką. Ulica ta znajduje się w sąsiedztwie Toruńskiej, Bydgoskiej, Kujawskiej i Pomorskiej. Na skrzyżowaniu z Witomińską znajduje się przystanek autobusy, na którym zatrzymują się autobusy czterech linii (nr 103, 137, 141 i 190).
W Sopocie Poznańska to bardzo króciutka, licząca zaledwie 94 m długości ulica. Jest to króciutka droga w zasadzie wewnętrzna, przy której znajduje się sześć budynków mieszkalnych. Poznańska w Sopocie położona jest praktycznie w centrum Sopotu. Krzyżuje się z nią główna arteria komunikacyjna Trójmiasta i Sopotu - al. Niepodległości (będąca przedłużeniem al. Zwycięstwa w Gdynii i al. Grunwaldzkiej w Gdańsku). W pobliżu Poznańskiej znajduje się stacja benzynowa, a na jej tyłach przebiega trasa Szybkiej Kolei Miejskiej.
Skoro jesteśmy w Trójmieście, to nie możemy pominąć Gdańska. W mieście tym Poznańską znajdziemy w dzielnicy Przymorze i Wojnowo (odpowiednik naszych Rataj). Arteria ma 800 metrów długości, a znajdują się przy niej głównie wille. Ulicą Poznańską w Gdańsku kursuje też autobus linii nr 143, który wraz z autobusem linii nr 117 (łączącym Gdańsk z Sopotem) zatrzymuje się na przystanku "Poznańska", przy skrzyżowaniu z ul. Piastowską. Podobnie jak w przypadku Krakowa, Łodzi, Sopotu i Gdyni także ulica Poznańska w Gdańsku jest spokojną osiedlową uliczką.
Ulica Poznańska we Wrocławiu (fot.1-3)
Ulica Poznańska w Krakowie (fot.4-6)
Ulica Poznańska w Łodzi (fot.7-9)
Ulica Poznańska w Warszawie (fot.10-12)
Ulica Poznańska i Plac Poznański w Bydgoszczy (fot.13-15)
Ulica Poznańska w Gdańsku (fot.16-18)
Ulica Poznańska w Sopocie (fot.19-21)
Ulica Poznańska w Gdyni (fot.22-24)
Fot: Janusz Ludwiczak
ZOBACZ TAKŻE: Arena ma bliźniaka
ZOBACZ TAKŻE: Wstyd! Poznań jest jedynym miastem w Polsce, w którym nie ma tarasu widokowego
ZOBACZ TAKŻE: Poznań kontra Kraków
ZOBACZ TAKŻE: Poznań kontra Gdańsk
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej i opłaty za postój w strefie płatnego parkowania
(03-12-2024 13:49)
· Zmarł Lech Sadowski – były dyrektor SP33, wieloletni miejski i łazarski radny
(03-12-2024 08:34)
· Rosja opuściła Bukowską! Będzie tutaj konsulat ukraiński?
(03-12-2024 00:44)
· "Policja nie cieszy się takim uznaniem jak należy"
(27-11-2024 07:30)
· "Widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 metrów" – IMGW ostrzega przed gęstą mgłą
(27-11-2024 01:32)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
· Grób żydowskiego rabina Akivy Egera opodal Parku Wilsona
(04-11-2024 01:10)
Niezapominajka |
gru
do 08-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie
gru
14:00
Łazarz
Łazarskie ślady PeWuKi
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka przy hali Arena (przy wejściu A)
17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Koncert Gosi Andrzejewicz - Jarmark świąteczny
gru
18:30
Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
8. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad
Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• koncert chóru szkolnego (17:30, 18:30, 19:15)
• kiermasz rękodzieła
• warsztaty
w godz. 17:00-20:00
Ogłoszenia |
· Jeżycace pozdrawiają kolegę Denysa.
Kontakt e-mail
(29-11-2024 21:53)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: