Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tam też jest Łazarz (odc. 5): Hospicjum, szpital i leprozorium św. Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tam też jest Łazarz (odc. 5): Hospicjum, szpital i leprozorium św. Łazarza
02-08-2014 07:55   Janusz Ludwiczak
W wakacje prezentujemy miejsca, które noszą imię patrona naszej dzielnicy. Tym razem przenosimy się niedaleko. Na Wildzie, przy ul. Niedziałkowskiego mieści się leprozorium św. Łazarza. Miejsce to daje początek historii dzielnicy Łazarz. Natomiast na Górczynie przy ul. Sielskiej znajduje się zakład św. Łazarza. Z kolei w Krakowie, w Nowej Hucie położone jest hospicjum św. Łazarza. W Raciborzu spotkamy lecznicę im. św. Łazarza, a w Warszawie mieści się pensjonat "święty Łazarz".

Leprozorium św. Łazarza na Wildzie

Przy zbiegu ulic Niedziałkowskiego i Górnej Wildy znajduje się Leprozorium św. Łazarza. Leprozorium jest to dom dla chorych na trąd (jak sama nazwa mówi leprozorium - z języka łacińskiego lepra znaczy trąd). Leprozoria najbardziej liczne były w średniowieczu. Służyły zarówno pomocy chorym, jak i ich odizolowaniu od reszty społeczeństwa. Do dzisiaj istnieją w Afryce i w niektórych krajach w Azji.

Leprozorium św. Łazarza powstało w drugiej połowie XIII wieku, kiedy to do Poznania przybyli rycerze Świętego Łazarza. Lazaryci posiadali własność ziemi przyległych do leprozorium, z których czerpali dochody na swe utrzymanie. Z biegiem lat w pobliżu szpitala pojawiało się coraz więcej osadników-klientów i tak już w XVI wieku istniała obok wieś o nazwie Święty Łazarz. Jeszcze w drugiej połowie XVI wieku zakonnicy św. Łazarza zniknęli z Polski.

Obecnie leprozorium to budynek mieszkalny. W jednym z lokali znajdują się biura. Na ścianie budynku znajduje się napis: "Budynek zabytkowy wzniesiony w 1751 r. Na miejscu drewnianego zbudowanego w 1569 r. podczas epidemii dżumy w Poznaniu stanowił oddział miejskiego szpitala św. Łazarza, od poł. XVII w. był przytułkiem dla ubogich".


Zakład św. Łazarza na Górczynie

Przy ul. Sielskiej 13 mieści się Zakład św. Łazarza w Poznaniu - obecnie Dom Opieki Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, który prowadzony jest przez siostry Szarytki.

Zabytkowy zespół opiekuńczo-sakralny składa się z trzech budynków: eklektycznej kamienicy z 1905 r., budynku opiekuńczego z 1932 r. i kaplicy w stylu eklektycznym wybudowanym w 1924 r. przez Maksymiliana Garsteckiego, zaprojektowana przez Adama Ballenstaedta. Wejście zlokalizowano w niszy, zaakcentowanej dwiema kolumnami o kapitelach jońskich. Całość tynkowana, zwieńczona sygnaturką.

Zespół stanowi Dom Opieki dla ludzi starszych i zniedołężniałych. Siostry Szarytki zajmują się m.in. prowadzeniem szpitali, pielęgnowaniem chorych w ich domach i szpitalach oraz działalnością charytatywną.


Hospicjum św. Łazarza w krakowskiej Nowej Hucie

W Krakowie, w Nowej Hucie (na Bieńczycach) przy ul. Fatimskiej położone jest hospicjum św. Łazarza, którego początki sięgają lat 80. XX wieku. Idea zrodziła się wśród członków Synodalnego Zespołu Studyjnego kościoła „Arka Pana” i lekarzy krakowskiego Instytutu Onkologii oraz Szpitala im. S. Żeromskiego w Nowej Hucie.

Hospicjum św. Łazarza zbudowano w latach 1981-1996. W 1981 r. przeznaczono teren pod budowę. Projekt architektoniczny musiał czekać na realizację aż do upadku komuny, kiedy to w 1990 r. rozpoczęto budowę. Drzwi zostały otworzone w 14 grudnia1996 r., W dniu tym w obecności ok. 600 członków Towarzystwa i zaproszonych gości, którzy wspierali finansowo budowę, Metropolita Krakowski ks. kardynał Franciszek Macharski odprawił pierwszą Mszę Św. i poświęcił dom. Rok później, 22 stycznia 1998 r. oddział stacjonarny przyjął pierwszych chorych. Budowa domu nie przeszkodziła w kontynuacji służby chorym. Wolontaryjny Zespół Opieki Hospicyjnej niósł, przez wszystkie lata starań o pozwolenie rozpoczęcia budowy, pomoc chorym i ich rodzinom. W 1993 r. Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza, które prowadzi hospicjum św. Łazarza powołało Poradnię Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej, przekształconą w 1996 r. w Poradnie i Zespół Opieki Hospicyjnej. 19 kwietnia 2004 r. Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum św. Łazarza" uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego.

W Hospicjum św. Łazarza znajduje się oddział stacjonarny z 43 łóżkami, poradnia medycyny paliatywnej, hospicjum domowe, poradnia leczenia obrzęku limfatycznego, zespół opieki długoterminowej oraz zespół wsparcia osieroconych.


Lecznica im. świętego Łazarza w Raciborzu

Przy ul. Czekoladowej 7 w Raciborzu znajduje się z kolei lecznica im. św. Łazarza. Placówka obejmuje całodobową opieką rodzinę, a więc opiekę nad dorosłymi jak również i dziećmi, a także poradnię chirurgiczną w Raciborzu i Kędzierzynie-Koźlu oraz prowadzi leczenie operacyjne w systemie krótkoterminowym i medycynę estetyczną.


Pensjonat Socjalny "Św. Łazarz"

W Warszawie, w dzielnicy Ursus, przy ul. Traktorzystów 26 mieści się Pensjonat Socjalny „Św. Łazarz” dla bezdomnych mężczyzn. Placówka powstała miejscu zrujnowanego budynku biurowca Zakładów Mechanicznych „Ursus”, siłą pracy rąk osób bezdomnych, dzięki ofiarom oraz pieniądzom zgromadzonym przez o. Bogusława Palecznego ze sprzedaży płyt i koncertów w kraju oraz zagranicą m.in. USA, Kanadzie, Niemczech. Podopieczni schroniska znajdą schronienie w 2, 3 lub 4 osobowych pokojach.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Entlik Pętlik Wiosny Pamiętnik" - spektakl Teatru Mozaika dla dzieci

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

29

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

14

kwi

do 16-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Sport" - targi sportowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: