
1 listopada 2020 – tuż przed Wszystkimi Świętymi, w piątek 30 października po godz. 16 premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cmentarze zostaną zamknięte w okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego - od 31 października do 2 listopada ze względu na duży wzrost zakażeń koronawirusem. Część osób zapaliło znicze przed wejściem na nekropolie. Nagła decyzja rządu przede wszystkim zszokowała sprzedawców kwiatów i zniczy.
ZOBACZ TAKŻE: Cmentarze były zamknięte – znicze zapalano przed
wejściem
1 listopada 2022 – pod konsulatem Federacji Rosyjskiej przy Bukowskiej spotkali się obywatele Ukrainy, ale także Białorusi i Polacy, by oddać cześć tym, którzy zginęli w wyniku wojny.
ZOBACZ TAKŻE: Pod rosyjskim konsulatem zapalili znicze dla ofiar wojny w Ukrainie {►FILM}
2 listopada 1991 - Radio Merkury (obecnie Radio Poznań), które ma swoją siedzibę przy ul. Berwińskiego 5 rozpoczęło całodobową emisję programu.
3 listopada 2016 – Straż Miejska przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Głogowskiej 26.
ZOBACZ TAKŻE: Z Placu Kolegiackiego na Głogowską – Straż Miejska przeniosła się do nowej siedziby
3 listopada 2020 – zmarł Leszek Kowalski, wieloletni radny Osiedla "Łazarz, przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi, członek Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald".
Więcej
3 listopada 2020 – mogliśmy słyszeć jego piękny głos operowy podczas koncertów z okazji Dni Łazarza w Parku Wilsona czy z okazji odpustu parafii Matki Boskiej Bolesnej. Zmarł Karol Bochański, śpiewak operowy, tenor.
Więcej
5 listopada 1997 - Przy ulicy Strusia 10 otwarto Konsulat Honorowy Republiki Węgierskiej (obecnie mieści się przy ul. Gniewskiej 87).
6 listopada 2015 – otwarto przejście dla pieszych z przystanku tramwajowego "Poznań Główny" w kierunku dworca kolejowego. "Zebra" na końcu Mostu Dworcowego znacznie skróciła drogę podróżnych, którzy nie muszą już korzystać z tunelu podziemnego i centrum handlowego Poznań City Center by dostać się na dworzec kolejowy.
ZOBACZ TAKŻE: Znacznie skróciła się droga pieszych z przystanku tramwajowego na dworzec Poznań Główny
7 listopada 2022 – Znajduje się na trzech poziomach i może pomieścić do 650 pojazdów – na MTP otwarto wielopoziomowy parking podziemny, którego budowa trwała od kwietnia zeszłego roku.
ZOBACZ TAKŻE: Znacznie skróciła się droga pieszych z przystanku tramwajowego na dworzec Poznań Główny
9 listopada 2018 – 11-metrowa flaga i Mazurek Dąbrowskiego w sercu Łazarza. Punktualnie o godz. 11:11 na Rynku Łazarskim zabrzmiał hymn Polski, który zaśpiewany został przez 400 młodzieńczych gardeł. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 rozwinęli również 11-metrową biało-czerwoną flagę.
ZOBACZ TAKŻE: 11-metrowa flaga i Mazurek Dąbrowskiego w sercu Łazarza {► WIDEO}
10 listopada 2016 – tablicę pamiątkową z napisem: "W tym domu mieszkał Jarosław Ziętara. Porwany 1 września 1992 r. Zginął, bo był dziennikarzem" odsłonięto w czwartkowe południe na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej 49. W uroczystości uczestniczyli przyjaciele i brat dziennikarza śledczego, który 24 lata zaginął bez śladu. Wieńce i znicze złożyli m.in. wojewoda Zbigniew Hoffmann, wiceprezydent Mariusz Wiśniewski i poznańscy radni Lidia Dudziak, Katarzyna Kretkowska i Jan Sulanowski.
ZOBACZ TAKŻE: "Był zagrożeniem dla ludzi, którzy prowadzili przestępcze interesy" - odsłonięto tablicę J. Ziętary
10 listopada 2022 – Jest czwartą w Poznaniu "Szkoła Tysiąclatką". Jej absolwentami są m.in. Waldemar Szczepaniak - aktor Teatru Nowego, aktor Piotr Makowski, dr Tomasz Jarmoliński, Norbert Jaskot - polski szermierz i trzykrotny olimpijczyk, Zofia Staniszewska - pisarka oraz Szymon Drewniak - piłkarz Lecha Poznań. Szkoła Podstawowa nr 77 obchodziła 60-lecie istnienia.
ZOBACZ TAKŻE: SP77 świętowała 60-lecie
11 listopada 1928 - Otwarto 1. w Poznaniu stację pogotowia im. Marszałka Piłsudskiego (przy ul. Grunwaldzkiej).
11 listopada 2018 – Po raz pierwszy w historii korowód świętomarciński wyruszył z Międzynarodowych Targów Poznańskich i ulicą Bukowską, rondem Kaponiera i Mostem Uniwersyteckim dotarł w okolice Zamku. W barwnej paradzie pojawił się również element łazarski - był to fotel, kierowany przez dwunastu tancerzy. Element ten nawiązywał do słynnej "płonącej kanapy" podczas zabaw sylwestrowych na Małeckiego.
ZOBACZ TAKŻE: Parada świętomarcińska przeszła z MTP pod Zamek. Łazarz reprezentowała "kanapa" {►WIDEO, ◎GALERIA}
11 listopada 2022 – W Święto Niepodległości po raz pierwszy w Poznaniu odbył się Marsz Niepodległości. Jego trasa prowadziła koło dworca głównego i Targów. Pomimo obaw demonstracja przebiegła w miarę spokojnie. Nie doszło do aktów wandalizmu i aktów chuligańskich. Według policji w marszu wzięło udział 700 osób. Policjanci interweniowali 8-krotnie, zatrzymana została jedna osoba, która posiadała przy sobie narkotyki.
ZOBACZ TAKŻE: 700 osób przeszło w Marszu Niepodległości
11 listopada 2022 – 3 781 osób przebiegło 10-kilometrową trasę Biegu Niepodległości. Na każdego zawodnika czekała statuetka Ułana oraz rogal świętomarciński. Podczas biegu jeden z kierowców wjechał w policjanta i niewiele by brakowało, a potrąciłby dziecko.
ZOBACZ TAKŻE: Blisko 4 tys.osób pobiegło Grunwaldzką, by uczcić Niepodległość. Kierowca wjechał w policjanta
14 listopada 2018 – Po ćwierćwieku z radą miasta pożegnała się Katarzyna Kretkowska. Mimo, iż Katarzyna Kretkowska zdobyła 5. miejsce pod względem liczby głosów w okręgu nr 1 (2 468 głosów – 7,99%, a na samym Łazarzu – 952 głosy = 7,60%, 4. miejsce), to ze względu na ordynację wyborczą Lewica będzie miała tylko dwa mandaty w Radzie Miasta. Z okręgu nr 1, obejmującego Łazarz, Jeżyce i Wildę do Rady Miasta weszło 3 radnych z Koalicji Obywatelskiej PO.Nowoczesna, a także Lidia Dudziak z PiS oraz Dorota Bonk-Hammermeister z Prawa do Miasta
15 listopada 2015 – na MTP odbyły się Mistrzostwa Świata w cięciu i rąbaniu drzewa.
ZOBACZ TAKŻE: Mistrzostwa Świata w cięciu i rąbaniu drewna odbywają się na Targach {GALERIA ZDJĘĆ}
ZOBACZ TAKŻE: Nowozelandczyk został Mistrzem Świata w cięciu i rąbaniu drewna {GALERIA ZDJĘĆ}
16 listopada 1879 - Zakończono budowę nowego dworca kolejowego Poznań Główny (obecnie już zamknięty dla podróżnych).
16 listopada 2014 – Wojciech Wośkowiak nie będzie już radnym miasta Poznania, a radnymi reprezentującymi Łazarz zostali: Krzysztof Skrzypinski, Łukasz Mikuła - obaj z PO, Katarzyna Kretkowska z Lewicy oraz Lidia Dudziak i Janusz Kapuściński z PiS. Wojciech Wośkowiak mimo otrzymania piątego wyniku w głosowaniu nie zdobył mandatu ze względu na fatalny wynik Komitetu Ryszarda Grobelnego w całym Poznaniu. Klub prezydencki zachowa tylko trzy mandaty, dotychczas miał ich osiem.
W wyborach samorządowych nie wybrano prezydenta Poznania. Dotychczasowy gospodarz miasta zdobył 28,58%, a jego rywal - Jacek Jaśkowiak 21,46%. Prezydenta Poznania wybrano podczas II tury, która odbyła się 30 listopada 2014.
ZOBACZ TAKŻE: Weryfikacja skuteczności naszego sondażu
ZOBACZ TAKŻE: Janusz Kapuściński zastąpi Wojciecha Wośkowiaka w Radzie Miasta. Frekwencja: 34,2% {RAPORT}
16 listopada 2020 – w wieku 83 lat zmarł Robert Gamble, który był założycielem wydawnictwa Media Rodzina, (które wydało m.in. książki o Harrym Poterze), przez wiele lat organizował słynne "Wigilie pod Rondem" Kaponiera przeznaczone dla wszystkich chętnych poznaniaków, którzy nie mają z kim spędzić wigilijnego wieczoru.
Więcej
16 listopada 2022 – W wieku 62 lat zmarła nagle Violetta Sobczak-Porzycka, która prowadziła program lokalny – "Aktualności SM Grunwald", była związana z WTK, pracowała w "Głosie Wielkopolskim", współpracowała z wieloma tygodnikami i miesięcznikami regionalnymi. W 2015 r. otrzymała nagrodę "Dziennikarskie koziołki".
19 listopada 2010 - Na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ulicy Przybyszewskiego odsłonięto pomnik pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Pomnik przedstawia postać artysty z kamertonem przy uchu, który przygląda się kadrom filmowym. Kadry przedstawiają pięć scen z życia muzyka.
Na pierwszym z nich widać jak Komeda odbiera dyplom ukończenie uczelni medycznej w Poznaniu, na drugim – uwieczniono próbę sekstetu jazzowego Komedy, na trzecim jest scena z filmu Andrzeja Wajdy “Niewinni czarodzieje”, a na ostatnim, nawiązującym do okresu amerykańskiego, ukazany jest Komeda podczas komponowania muzyki do filmu “Dziecko Rosemary”.
Krzysztof Komeda urodził się w 1931 roku w Poznaniu. Był pianistą i kompozytorem jazzowym. Największy rozgłos przyniosła mu muzyka do filmu Romana Polańskiego “Dziecko Rosemary”, z najsłynniejszym utworem “Kołysanką”.
Z wykształcenia był lekarzem, ukończył poznańską Akademię Medyczną. Jego dokonania w muzyce jazzowej miały istotny wpływ na kształtowanie się stylu nazywanego polską szkołą jazzu. Po tragicznym wypadku w Los Angeles, zmarł w Warszawie w 1969 roku.
19-21 listopada 2019 – Ikona Jasnogórska odwiedziła trzy łazarskie parafie
We wszystkich łazarskich parafiach: Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny, Chrystusa Sługi i Michała Archanioła odbywała się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Nawiedzenie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczynało się procesją uliczną, po czym msze św. odprawiał biskup. Przez całą noc i następnego dnia w świątyni odbywały się czuwania modlitewne, a o północy sprawowano pasterkę maryjną. Następnego dnia odprawiono cztery msze św. Podczas nawiedzenia wierni mogli przed kościołami nabyć zdjęcia z uroczystości w cenie 3 złotych oraz dewocjonalia.
Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej odbyło się pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy". Jak podkreśla arcybiskup Stanisław Gądecki "Nawiedzenie to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz powołania do istnienia biskupstwa w Poznaniu".
ZOBACZ TAKŻE: Ikona Jasnogórska odwiedziła trzy łazarskie parafie {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
21 listopada 1965 - Zmarł Stanisław Strugarek, dziennikarz, aktor radiowy, piewca gwary poznańskiej.
Wszyscy pamiętają go jako osobę pełną poczucia humoru, w życiu zawodowym, prywatnym i znakomitego kompana. Jak sam mawiał, od najmłodszych lat pasjonowało go jednak radio. Był kierownikiem wydziału kultury i sztuki, przez kilka miesięcy redaktorem naczelnym “Kroniki Miasta Poznania”. Zajmował się konferansjerką, był współorganizatorem kabaretu Poznańska Kukułka. 1 lutego 1948 roku dostał w radiu stałą pracę. – Uwodził swą ujmującą wymową i niepospolitym humorem – mówił o nim Michał Sczaniecki, były prezes Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, do którego należał Strugarek. W archiwach Polskiego Radia zachowało się 391 taśm z audycjami Strugarka, m.in. słynnych literackich dyskusji “Kawiarnia pod Uśmiechem”. Mawiano o nim “największy rozweselacz Wielkopolski”. Pochowany jest na cmentarzu górczyńskim.
25 listopada 1975 - Liczba ludności Poznania wynosiła 506 200 osób i była o 7200 osób większa od analogicznej w 1973 r.
25 listopada 2006 - W holu starego dworca kolejowego Poznań Główny Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi. Obok tablicy informacyjnej, zawisła mapa Afryki z zaznaczoną trasą podróży.
Relacje prasowe publikowane w prasie przez podróżnika zostały zebrane przez Łukasza Wierzbickiego i wydane w 2000 roku książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd, którą Ryszard Kapuściński uznał za klasykę polskiego reportażu (K. Nowak, Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936, Sorus. Poznań 2000).
27 listopada 1806 - Cesarz Napoleon I przybył do Poznania. Zaledwie trzy dni po wspaniałym zwycięstwie francuskiego cesarza nad “niezwyciężoną” armią pruską pod Jeną i Auerstadt (14.10.1806) Poznańczycy zaczęli wznosić toasty na cześć Bonapartego.
Z historycznych zapisków wiadomo, że przejeżdżał on przez Łazarz, gdzie w nieistniejącej już pijalni piwa przy ul. Górczyńskiej osobiście kosztował tego trunku.
30 listopada 2014 – Jacek Jaśkowiak nowym prezydentem Poznania. Przeprowadzono II turę wyborów samorządowych. Jacek Jaśkowiak uzyskał 59,08% (na Łazarzu - 57,97%), a Ryszard Grobelny - 40,92% (na Łazarzu - 42,03%). Frekwencja w skali miasta wyniosła 35,6%, a na Łazarzu - 30,17%.
ZOBACZ TAKŻE: Wyniki wyborów na Łazarzu: Jaśkowiak - 57,97%, Grobelny - 42,03%, frekwencja - 30,17% {RAPORT}
Fot: archiwum Lazarz.pl
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Nagi Koreańczyk tarzał się w śniegu – trafił do szpitala
(09-12-2023 01:26)
· Mężczyzna zahaczył o tramwaj – był pijany
(09-12-2023 00:58)
· Głogowska/Strusia: Zderzenie radiowozu z BMW. Dwóch policjantów trafiło do szpitala
(09-12-2023 00:44)
· Może być ślisko! – IMGW ostrzega przed opadami marznącego deszczu
(08-12-2023 12:09)
· Na tyłach zajezdni powstaną dwa bloki – znajdzie się w nich ponad 200 mieszkań
(06-12-2023 17:03)
· Głogowska/Hetmańska: Powstanie 12-piętrowy blok z 337 mieszkaniami
(02-10-2023 13:28)
· Zaginęła Zuzia – szukają jej stęsknieni właściciele
(23-01-2023 07:22)
· Na terenie dawnego stadionu Energetyka działa giełda handlowa
(16-07-2023 01:04)
· Konsekrowano kościół. Głogowską przeszedł "czarny protest" – łazarskie kalendarium
(08-10-2023 23:51)
· Równo 217 lat temu Napoleon Bonaparte przybył do Poznania i raczył się piwem na Górczyńskiej
(27-11-2023 12:11)
Niezapominajka |
lis
do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny
gru
do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego
gru
18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
61. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad
gru
18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"
gru
Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00
Komentarze |
najnowsze | najwięcej |
· Dlaczego kiedyś mówiono, że w okolicy Głogowskiej i Hetmańskiej nie może ...
(07-12-2023 20:50)
· Brawo! Każda wolna przestrzeń zostanie zabudowana, a potem płacz że smog, ...
(07-12-2023 15:32)
· Bloki powinny być wyższe z większą ilością miejsc parkingowych- w tym ...
(07-12-2023 08:29)
· - pamiętam !!!.Dużo drzew było.A teraz--- betonoza.Nie można wszystkiego ...
(05-12-2023 12:38)
· A na Głogowskiej?
(05-12-2023 10:12)
· Działkowcy protestują: "Rada osiedla podjęła decyzję bez konsultacji z ... (19)
· Zamurowano okna w kamienicy przy Głogowskiej. Obok powstanie nowy budynek (16)
· Os. Hetmańskie: Ruszyła budowa 14-kondygnacyjnego bloku, w którym powstanie ... (16)
· Radna Klaudia Stecka: "Kim jest Jacek Hałasik?" (15)
· Głogowska/Hetmańska: Powstanie 12-piętrowy blok z 337 mieszkaniami (14)
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: