Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Korowód świętomarciński przeszedł przez Łazarz, zakończono budowę dworca – kalendarium - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Korowód świętomarciński przeszedł przez Łazarz, zakończono budowę dworca – kalendarium
11-11-2023 07:45   Janusz Ludwiczak
16 listopada 1879 r. zakończono budowę dworca kolejowego Poznań Główny, który po 134 latach został na dobre zamknięty dla podróżnych. 25 listopada 2006 w holu starego dworca kolejowego Poznań Główny Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi. Z kolei 217 lat temu Cesarz Napoleon I przybył do Poznania. Z historycznych zapisków wiadomo, że przejeżdżał on przez Łazarz, gdzie w nieistniejącej już pijalni piwa przy ul. Górczyńskiej osobiście kosztował tego trunku – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: listopad.


1 listopada 2020 – tuż przed Wszystkimi Świętymi, w piątek 30 października po godz. 16 premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cmentarze zostaną zamknięte w okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego - od 31 października do 2 listopada ze względu na duży wzrost zakażeń koronawirusem. Część osób zapaliło znicze przed wejściem na nekropolie. Nagła decyzja rządu przede wszystkim zszokowała sprzedawców kwiatów i zniczy.
ZOBACZ TAKŻE: Cmentarze były zamknięte – znicze zapalano przed wejściem

1 listopada 2022 – pod konsulatem Federacji Rosyjskiej przy Bukowskiej spotkali się obywatele Ukrainy, ale także Białorusi i Polacy, by oddać cześć tym, którzy zginęli w wyniku wojny.
ZOBACZ TAKŻE: Pod rosyjskim konsulatem zapalili znicze dla ofiar wojny w Ukrainie {►FILM}

2 listopada 1991 - Radio Merkury (obecnie Radio Poznań), które ma swoją siedzibę przy ul. Berwińskiego 5 rozpoczęło całodobową emisję programu.

3 listopada 2016 – Straż Miejska przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Głogowskiej 26.
ZOBACZ TAKŻE: Z Placu Kolegiackiego na Głogowską – Straż Miejska przeniosła się do nowej siedziby

3 listopada 2020 – zmarł Leszek Kowalski, wieloletni radny Osiedla "Łazarz, przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi, członek Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald".
Więcej

3 listopada 2020 – mogliśmy słyszeć jego piękny głos operowy podczas koncertów z okazji Dni Łazarza w Parku Wilsona czy z okazji odpustu parafii Matki Boskiej Bolesnej. Zmarł Karol Bochański, śpiewak operowy, tenor.
Więcej

5 listopada 1997 - Przy ulicy Strusia 10 otwarto Konsulat Honorowy Republiki Węgierskiej (obecnie mieści się przy ul. Gniewskiej 87).

6 listopada 2015 – otwarto przejście dla pieszych z przystanku tramwajowego "Poznań Główny" w kierunku dworca kolejowego. "Zebra" na końcu Mostu Dworcowego znacznie skróciła drogę podróżnych, którzy nie muszą już korzystać z tunelu podziemnego i centrum handlowego Poznań City Center by dostać się na dworzec kolejowy.
ZOBACZ TAKŻE: Znacznie skróciła się droga pieszych z przystanku tramwajowego na dworzec Poznań Główny

7 listopada 2022 – Znajduje się na trzech poziomach i może pomieścić do 650 pojazdów – na MTP otwarto wielopoziomowy parking podziemny, którego budowa trwała od kwietnia zeszłego roku.
ZOBACZ TAKŻE: Znacznie skróciła się droga pieszych z przystanku tramwajowego na dworzec Poznań Główny

9 listopada 2018 – 11-metrowa flaga i Mazurek Dąbrowskiego w sercu Łazarza. Punktualnie o godz. 11:11 na Rynku Łazarskim zabrzmiał hymn Polski, który zaśpiewany został przez 400 młodzieńczych gardeł. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 rozwinęli również 11-metrową biało-czerwoną flagę.
ZOBACZ TAKŻE: 11-metrowa flaga i Mazurek Dąbrowskiego w sercu Łazarza {► WIDEO}

10 listopada 2016 – tablicę pamiątkową z napisem: "W tym domu mieszkał Jarosław Ziętara. Porwany 1 września 1992 r. Zginął, bo był dziennikarzem" odsłonięto w czwartkowe południe na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej 49. W uroczystości uczestniczyli przyjaciele i brat dziennikarza śledczego, który 24 lata zaginął bez śladu. Wieńce i znicze złożyli m.in. wojewoda Zbigniew Hoffmann, wiceprezydent Mariusz Wiśniewski i poznańscy radni Lidia Dudziak, Katarzyna Kretkowska i Jan Sulanowski.
ZOBACZ TAKŻE: "Był zagrożeniem dla ludzi, którzy prowadzili przestępcze interesy" - odsłonięto tablicę J. Ziętary

10 listopada 2022 – Jest czwartą w Poznaniu "Szkoła Tysiąclatką". Jej absolwentami są m.in. Waldemar Szczepaniak - aktor Teatru Nowego, aktor Piotr Makowski, dr Tomasz Jarmoliński, Norbert Jaskot - polski szermierz i trzykrotny olimpijczyk, Zofia Staniszewska - pisarka oraz Szymon Drewniak - piłkarz Lecha Poznań. Szkoła Podstawowa nr 77 obchodziła 60-lecie istnienia.
ZOBACZ TAKŻE: SP77 świętowała 60-lecie

11 listopada 1928 - Otwarto 1. w Poznaniu stację pogotowia im. Marszałka Piłsudskiego (przy ul. Grunwaldzkiej).

11 listopada 2018 – Po raz pierwszy w historii korowód świętomarciński wyruszył z Międzynarodowych Targów Poznańskich i ulicą Bukowską, rondem Kaponiera i Mostem Uniwersyteckim dotarł w okolice Zamku. W barwnej paradzie pojawił się również element łazarski - był to fotel, kierowany przez dwunastu tancerzy. Element ten nawiązywał do słynnej "płonącej kanapy" podczas zabaw sylwestrowych na Małeckiego.
ZOBACZ TAKŻE: Parada świętomarcińska przeszła z MTP pod Zamek. Łazarz reprezentowała "kanapa" {►WIDEO, ◎GALERIA}

11 listopada 2022 – W Święto Niepodległości po raz pierwszy w Poznaniu odbył się Marsz Niepodległości. Jego trasa prowadziła koło dworca głównego i Targów. Pomimo obaw demonstracja przebiegła w miarę spokojnie. Nie doszło do aktów wandalizmu i aktów chuligańskich. Według policji w marszu wzięło udział 700 osób. Policjanci interweniowali 8-krotnie, zatrzymana została jedna osoba, która posiadała przy sobie narkotyki.
ZOBACZ TAKŻE: 700 osób przeszło w Marszu Niepodległości

11 listopada 2022 – 3 781 osób przebiegło 10-kilometrową trasę Biegu Niepodległości. Na każdego zawodnika czekała statuetka Ułana oraz rogal świętomarciński. Podczas biegu jeden z kierowców wjechał w policjanta i niewiele by brakowało, a potrąciłby dziecko.
ZOBACZ TAKŻE: Blisko 4 tys.osób pobiegło Grunwaldzką, by uczcić Niepodległość. Kierowca wjechał w policjanta

14 listopada 2018 – Po ćwierćwieku z radą miasta pożegnała się Katarzyna Kretkowska. Mimo, iż Katarzyna Kretkowska zdobyła 5. miejsce pod względem liczby głosów w okręgu nr 1 (2 468 głosów – 7,99%, a na samym Łazarzu – 952 głosy = 7,60%, 4. miejsce), to ze względu na ordynację wyborczą Lewica będzie miała tylko dwa mandaty w Radzie Miasta. Z okręgu nr 1, obejmującego Łazarz, Jeżyce i Wildę do Rady Miasta weszło 3 radnych z Koalicji Obywatelskiej PO.Nowoczesna, a także Lidia Dudziak z PiS oraz Dorota Bonk-Hammermeister z Prawa do Miasta

15 listopada 2015 – na MTP odbyły się Mistrzostwa Świata w cięciu i rąbaniu drzewa.
ZOBACZ TAKŻE: Mistrzostwa Świata w cięciu i rąbaniu drewna odbywają się na Targach {GALERIA ZDJĘĆ}
ZOBACZ TAKŻE: Nowozelandczyk został Mistrzem Świata w cięciu i rąbaniu drewna {GALERIA ZDJĘĆ}

16 listopada 1879 - Zakończono budowę nowego dworca kolejowego Poznań Główny (obecnie już zamknięty dla podróżnych).

16 listopada 2014 – Wojciech Wośkowiak nie będzie już radnym miasta Poznania, a radnymi reprezentującymi Łazarz zostali: Krzysztof Skrzypinski, Łukasz Mikuła - obaj z PO, Katarzyna Kretkowska z Lewicy oraz Lidia Dudziak i Janusz Kapuściński z PiS. Wojciech Wośkowiak mimo otrzymania piątego wyniku w głosowaniu nie zdobył mandatu ze względu na fatalny wynik Komitetu Ryszarda Grobelnego w całym Poznaniu. Klub prezydencki zachowa tylko trzy mandaty, dotychczas miał ich osiem.
W wyborach samorządowych nie wybrano prezydenta Poznania. Dotychczasowy gospodarz miasta zdobył 28,58%, a jego rywal - Jacek Jaśkowiak 21,46%. Prezydenta Poznania wybrano podczas II tury, która odbyła się 30 listopada 2014.
ZOBACZ TAKŻE: Weryfikacja skuteczności naszego sondażu
ZOBACZ TAKŻE: Janusz Kapuściński zastąpi Wojciecha Wośkowiaka w Radzie Miasta. Frekwencja: 34,2% {RAPORT}

16 listopada 2020 – w wieku 83 lat zmarł Robert Gamble, który był założycielem wydawnictwa Media Rodzina, (które wydało m.in. książki o Harrym Poterze), przez wiele lat organizował słynne "Wigilie pod Rondem" Kaponiera przeznaczone dla wszystkich chętnych poznaniaków, którzy nie mają z kim spędzić wigilijnego wieczoru.
Więcej

16 listopada 2022 – W wieku 62 lat zmarła nagle Violetta Sobczak-Porzycka, która prowadziła program lokalny – "Aktualności SM Grunwald", była związana z WTK, pracowała w "Głosie Wielkopolskim", współpracowała z wieloma tygodnikami i miesięcznikami regionalnymi. W 2015 r. otrzymała nagrodę "Dziennikarskie koziołki".

19 listopada 2010 - Na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ulicy Przybyszewskiego odsłonięto pomnik pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Pomnik przedstawia postać artysty z kamertonem przy uchu, który przygląda się kadrom filmowym. Kadry przedstawiają pięć scen z życia muzyka.
Na pierwszym z nich widać jak Komeda odbiera dyplom ukończenie uczelni medycznej w Poznaniu, na drugim – uwieczniono próbę sekstetu jazzowego Komedy, na trzecim jest scena z filmu Andrzeja Wajdy “Niewinni czarodzieje”, a na ostatnim, nawiązującym do okresu amerykańskiego, ukazany jest Komeda podczas komponowania muzyki do filmu “Dziecko Rosemary”.
Krzysztof Komeda urodził się w 1931 roku w Poznaniu. Był pianistą i kompozytorem jazzowym. Największy rozgłos przyniosła mu muzyka do filmu Romana Polańskiego “Dziecko Rosemary”, z najsłynniejszym utworem “Kołysanką”.
Z wykształcenia był lekarzem, ukończył poznańską Akademię Medyczną. Jego dokonania w muzyce jazzowej miały istotny wpływ na kształtowanie się stylu nazywanego polską szkołą jazzu. Po tragicznym wypadku w Los Angeles, zmarł w Warszawie w 1969 roku.

19-21 listopada 2019 – Ikona Jasnogórska odwiedziła trzy łazarskie parafie
We wszystkich łazarskich parafiach: Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny, Chrystusa Sługi i Michała Archanioła odbywała się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nawiedzenie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczynało się procesją uliczną, po czym msze św. odprawiał biskup. Przez całą noc i następnego dnia w świątyni odbywały się czuwania modlitewne, a o północy sprawowano pasterkę maryjną. Następnego dnia odprawiono cztery msze św. Podczas nawiedzenia wierni mogli przed kościołami nabyć zdjęcia z uroczystości w cenie 3 złotych oraz dewocjonalia.
Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej odbyło się pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy". Jak podkreśla arcybiskup Stanisław Gądecki "Nawiedzenie to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz powołania do istnienia biskupstwa w Poznaniu".
ZOBACZ TAKŻE: Ikona Jasnogórska odwiedziła trzy łazarskie parafie {◎ GALERIA ZDJĘĆ}

21 listopada 1965 - Zmarł Stanisław Strugarek, dziennikarz, aktor radiowy, piewca gwary poznańskiej.
Wszyscy pamiętają go jako osobę pełną poczucia humoru, w życiu zawodowym, prywatnym i znakomitego kompana. Jak sam mawiał, od najmłodszych lat pasjonowało go jednak radio. Był kierownikiem wydziału kultury i sztuki, przez kilka miesięcy redaktorem naczelnym “Kroniki Miasta Poznania”. Zajmował się konferansjerką, był współorganizatorem kabaretu Poznańska Kukułka. 1 lutego 1948 roku dostał w radiu stałą pracę. – Uwodził swą ujmującą wymową i niepospolitym humorem – mówił o nim Michał Sczaniecki, były prezes Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, do którego należał Strugarek. W archiwach Polskiego Radia zachowało się 391 taśm z audycjami Strugarka, m.in. słynnych literackich dyskusji “Kawiarnia pod Uśmiechem”. Mawiano o nim “największy rozweselacz Wielkopolski”. Pochowany jest na cmentarzu górczyńskim.

25 listopada 1975 - Liczba ludności Poznania wynosiła 506 200 osób i była o 7200 osób większa od analogicznej w 1973 r.

25 listopada 2006 - W holu starego dworca kolejowego Poznań Główny Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi. Obok tablicy informacyjnej, zawisła mapa Afryki z zaznaczoną trasą podróży.
Relacje prasowe publikowane w prasie przez podróżnika zostały zebrane przez Łukasza Wierzbickiego i wydane w 2000 roku książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd, którą Ryszard Kapuściński uznał za klasykę polskiego reportażu (K. Nowak, Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936, Sorus. Poznań 2000).

27 listopada 1806 - Cesarz Napoleon I przybył do Poznania. Zaledwie trzy dni po wspaniałym zwycięstwie francuskiego cesarza nad “niezwyciężoną” armią pruską pod Jeną i Auerstadt (14.10.1806) Poznańczycy zaczęli wznosić toasty na cześć Bonapartego.
Z historycznych zapisków wiadomo, że przejeżdżał on przez Łazarz, gdzie w nieistniejącej już pijalni piwa przy ul. Górczyńskiej osobiście kosztował tego trunku.

30 listopada 2014 – Jacek Jaśkowiak nowym prezydentem Poznania. Przeprowadzono II turę wyborów samorządowych. Jacek Jaśkowiak uzyskał 59,08% (na Łazarzu - 57,97%), a Ryszard Grobelny - 40,92% (na Łazarzu - 42,03%). Frekwencja w skali miasta wyniosła 35,6%, a na Łazarzu - 30,17%.
ZOBACZ TAKŻE: Wyniki wyborów na Łazarzu: Jaśkowiak - 57,97%, Grobelny - 42,03%, frekwencja - 30,17% {RAPORT}


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
61. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

17

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: