Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Cmentarze były zamknięte – znicze zapalano przed wejściem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Cmentarze były zamknięte – znicze zapalano przed wejściem
03-11-2020 00:26   Janusz Ludwiczak
W piątek po godz. 16 premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cmentarze zostaną zamknięte w okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego - od 31 października do 2 listopada ze względu na duży wzrost zakażeń koronawirusem. Część osób zapaliło znicze przed wejściem na nekropolie. Nagła decyzja rządu przede wszystkim zszokowała sprzedawców kwiatów i zniczy.

Jak argumentował szef rządu PiS, decyzja ta została podjęta ze względu na epidemię koronawirusa, która przybiera na sile. W piątek padł kolejny rekord zakażeń Covid-19 – stwierdzono 21 629 nowych zakażeń (w czwartek było to 20 156 zakażeń, w środę – 18 820).

– W walce z koronawirusem musimy ograniczyć mobilność społeczną i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada.
Tradycja jest teraz mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, to w drugiej połowie listopada być może będzie można odwiedzić groby
– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Nagła decyzja rządu przede wszystkim zszokowała sprzedawców kwiatów i zniczy. Kilka dni temu premier mówił, że nie jest planowane zamknięcie cmentarzy na Wszystkich Świętych, ale zaleca rozłożenie odwiedzin grobów bliskich w czasie.

Wejścia na cmentarze pilnowała policja.

– Nasze działania mają na celu głównie poinformowanie osób, które jeszcze o tym nie wiedziały, że cmentarze zostały zamknięte. Funkcjonariusze dbają też o bezpieczeństwo pieszych. Do tej pory nie odnotowaliśmy na terenie Wielkopolski żadnych incydentów – powiedziała sierż. sztab. Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Część osób postanowiło zapalić znicze przed wejściem na cmentarze.

Szef rządu zapowiedział, że sprzedawcy chryzantem otrzymają wsparcie. Państwo miałoby odkupić kwiaty po cenie hurtowej, ok. 11 zł/szt.

"Na podstawie projektowanych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia" – informowała 1 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tymczasem w poniedziałek komunikat ten zniknął i pojawił się nowy:

"Uprzejmie informujemy, że zasady udzielenia pomocy producentom i sprzedawcom chryzantem, którzy ponieśli straty w związku z zamknięciem cmentarzy zostaną opublikowane po ich zatwierdzeniu" – czytamy na stronie ARiMR.

Wsparcie dla sprzedawców zaoferowało miasto, którzy na Junikowie i Miłostowie do końca tygodnia będą mogli handlować bez dodatkowych opłat. Miejsce na targowiskach, w tym na tymczasowym "Rynku Łazarskim" zaoferowała spółka Targowiska.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

cze

17:00
Park Wilsona
Przeszłość,Teraźniejszość,Przyszłość-Czerwiec 56 - inscenizacja
w godz. 14:00-17:00

03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: