Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Parada świętomarcińska przeszła z MTP pod Zamek. Łazarz reprezentowała "kanapa" {►WIDEO, ◎GALERIA} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Parada świętomarcińska przeszła z MTP pod Zamek. Łazarz reprezentowała "kanapa" {►WIDEO, ◎GALERIA}
12-11-2018 02:07   Janusz Ludwiczak
Po raz pierwszy w historii korowód świętomarciński wyruszył z Międzynarodowych Targów Poznańskich i ulicą Bukowską, rondem Kaponiera i Mostem Uniwersyteckim dotarł w okolice Zamku. W barwnej paradzie pojawił się również element łazarski - był to fotel, kierowany przez dwunastu tancerzy. Element ten nawiązywał do słynnej "płonącej kanapy" podczas zabaw sylwestrowych na Małeckiego.

W niedzielę Poznań świętował podwójnie - 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz słynne Imieniny Ulicy Święty Marcin, które odbywają się już od ćwierć wieku. Wydarzeniu temu towarzyszy korowód świętomarciński, który po raz pierwszy w historii zahaczył również o Łazarz, a to głównie z powodu remontu ulicy Święty Marcin.

Barwna parada wyruszyła po godz. 13:30 z Placu Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich i następnie przeszła ulicami: Bukowską, Roosevelta do Ronda Kaponiera, po czym przez Most Uniwersytecki dotarła w rejon Zamku, na Plac Mickiewicza.

– W Poznaniu, 11 listopada spotykają się zawsze dwie tradycje - ta lokalna i związana z odzyskaniem niepodległości. Chcemy podkreślić, że jest to wspólne święto wszystkich. Święto, które ma łączyć a nie dzieli – powiedziała Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek.

Centrum Kultury "Zamek" Imieniny Ulicy Święty Marcin organizuje od 1994 roku. W korowodzie nie mogło zabraknąć Świętego Marcina w stroju rzymskiego legionisty na białym koniu. Towarzyszyli mu szczudlarze, muzycy razem z orkiestrami dętymi, aktorzy, tancerze, bębniarze i oczywiście gęsina.

W tym roku pojawiły się również reprezentacje śródmiejskich dzielnicy - Starego Miasta, Jeżyc oraz Łazarza.

– Staraliśmy się zaangażować ludzi mieszkających w różnych częściach Poznania. Efekt jest taki, że w tym roku korowód jest bardzo rozbudowany. Bierze w nim udział ok. 400 uczestników. Zobaczymy m.in. gladiatorów ze Śródki, uczniów poznańskich szkół, Ułanów, rekonstruktorów, cyrkowców, a nawet grupę kobiet, które chcą uczcić w sposób szczególny 100-lecie praw wyborczych, jakie w roku 1918 uzyskały kobiety w Polsce. Ludzie w korowodzie pokażą swój sposób funkcjonowania w wolnym kraju, wolnej Polsce - na tym właśnie polega pochwała wolności – powiedział Andrzej Maszewski, kierownik Działu Produkcji Imprez CK Zamek.

I to właśnie w korowodzie tłum poznaniaków i turystów oklaskami przywitał marsz emancypantek, w którym szły panie w strojach nawiązujących do mody sprzed 100 lat.

W barwnej paradzie pojawił się również element łazarski - był to fotel, kierowany przez dwunastu tancerzy. Element ten nawiązywał do słynnej "płonącej kanapy" podczas zabaw sylwestrowych na Małeckiego.

– Fotel nawiązywał do łazarskiej tradycji. Kierowało nim dwunastu tancerzy, którzy przygotowali choreografię na warsztatach w Pireusie przeprowadzonych przez Krystynę Lamę Szydłowską – wyjaśnia Łukasz Trusewicz z Fundacji Otwarta Strefa Kultury "Włacz Łazarz".

Paradę świętomarcińską transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacja wideo:


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
11

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z kopyta kulig rwie" - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem Kabaretu "Klub Szyderców Bis"
Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje. Gość

12

gru

17:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XLII sesja (uroczysta) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

13

gru

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Wernisaż wystawy "Gry wojenne" Włodzimierza Pawlaka

14

gru

Rynek Łazarski
Kiermasz ozdób świątecznych
Pierniki i muzyka - zaprasza Szkoła Podstawowa nr 9
w godz. 11:00-13:00

19:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Harcerze z Poznańskiej Czarnej Trzynastki w historii Miasta Poznania" - wernisaż wystawy

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: