Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W końcu ruszy przebudowa Kolejowej? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W końcu ruszy przebudowa Kolejowej?
04-12-2021 01:14   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy Kolejowej tracą już nadzieję, że ich ulica doczeka się w końcu remontu. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu. Co to oznacza? Po wydaniu ZRiD, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, który jest ostatnim potrzebnym dokumentem, będzie można ogłosić przetarg na realizację inwestycji.

O przebudowie ulicy Kolejowej informujemy od kilku lat. Pod koniec ubiegłego roku miasto miało ogłosić przetarg na przebudowę ulicy, tak jednak się nie stało, gdyż opracowywany był projekt. Odpowiedzialny za komunikację i inwestycje w mieście wiceprezydent Mariusz Wiśniewski zadeklarował, że w tym roku w końcu ruszy przebudowa Kolejowej.

– Chcemy kontynuować ważne inwestycje dla mieszkańców: to długo oczekiwana przebudowa ul. Kolejowej, jednej z najważniejszych ulic Łazarza. Zostanie zmodernizowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Klaudyny Potockiej do ul. Gąsiorowskich. Liczymy, że po wszystkich wcześniejszych perypetiach administracyjnych, uzgodnieniowych itp., które znacznie odłożyły inwestycję, budowa będzie mogła ruszyć latem 2021 r. – zadeklarował pod koniec zeszłego roku Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Lato się skończyło, a przebudowa Kolejowej wciąż nie ruszyła. Na jakim więc obecnie etapie jest inwestycja i kiedy mogą rozpocząć się prace budowlane?

– Zostały zakończone prace projektowe dotyczące przebudowy ul. Kolejowej. Obecnie inwestor zastępczy - spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie jest w trakcie uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej). Po uzyskaniu i uprawomocnieniu decyzji możliwe będzie rozpoczęcie procedury związanej z wyborem wykonawcy robót budowlanych – tłumaczyła nam pod koniec września Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

– Na obecną chwilę został wykonany projekt budowlany i wykonawczy. W lipcu został złożony wniosek o wydanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), natomiast w IV kwartale br. planowany jest wybór wykonawcy robót budowlanych – dodaje Sylwia Rakowska z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

24 listopada Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu dla zadania "Przebudowa ul. Kolejowej", którego zadaniem będzie nadzór nad projektem i dokumentacją, doradcze usługi inżynieryjne i budowlane, a także usługi zarządzania budową.

Na to zadanie PIM planuje przeznaczyć 221 771,76 zł brutto. Do przetargu wpłynęły cztery oferty, które opiewają na kwoty od 183 885 do 236 160 zł brutto.

– Jeszcze w tym miesiącu możemy się spodziewać wydania decyzji ZRiD, która jest ostatnim dokumentem potrzebnym do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy remontu tej ulicy. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem przebudowa ul Kolejowej rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku – sądzi Filip Olszak, radny miasta Poznania.

Przebudowa ulicy Kolejowej ujęta jest w budżecie miasta już od 2014 roku. W tym roku na ten cel zarezerwowano blisko 4,5 mln zł (4 494 189 zł), w 2022 – kolejne 4 mln zł (4 290 624 zł).

Inwestycja zakłada przebudowę ulicy Kolejowej na całym odcinku. Usunięta ma zostać kostka brukowa, którą zastąpi nawierzchnia asfaltowa. Jezdnia zostanie zwężona do 5,5 m szerokości, nasadzona zostanie nowa zieleń i wytyczone zostanie miejsce na pod ewentualną linię autobusową w przyszłości.

Przeprowadzono szereg konsultacji społecznych, w których uwzględniono postulaty mieszkańców, zakładające m.in. likwidację prawoskrętu i zmniejszenie promieniu łuku na skrzyżowaniu Potockiej i Kolejowej oraz nasadzenie więcej drzew.

Tymczasem w wakacje na Kolejowej uruchomiona została strefa płatnego parkowania, mimo iż w 2017 roku miasto deklarowało inaczej.

– W związku z planowaną inwestycją związaną z przebudową ulicy Kolejowej, wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania na ww. ulicy nastąpi po realizacji powyższego zadania. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Poznania termin realizacji zadania inwestycyjnego pn. "Przebudowa ulicy Kolejowej" przewidziano na lata 2018-2020 – tłumaczyła w 2017 roku Katarzyna Bolimowska, ówczesna dyrektor ZDM.

Mieszkańcy coraz mniej wierzą, że Kolejowa doczeka się remontu, a stan drogi nie będzie przypominać tej z XIX wieku. Najwięcej zastrzeżeń budzą dziurawe, krzywe i nierówne chodniki. Osobom, którzy mieszkają przy Kolejowej przeszkadza również nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas, zwłaszcza, gdy samochody przekraczają dozwoloną prędkość do 30 km/h (po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania wprowadzono tam strefę "Tempo 30", do tej pory obowiązywało tam ograniczenie prędkości do 40 km/h).


Komentarze (3)

15-12-2021 15:46:40
Klaustrofobia
Wiadomość jest super bo ulica jest wyjątkowo zniszczona ale pożegnajcie się z miejscami parkingowymi, będzie las słupków. W dalszym ciągu bez szans na płatny parking miejski na łazarzu :(
13-12-2021 14:37:21
albin
Kostka musi zostać! Bez niej zrobi się tu obwodnica Głogowskiej. No i powtórzę się po raz enty: jak ta przebudowa się ma do obu dużych inwestycji deweloperskich i planowanej budowy Dolnej Głogowskiej?
04-12-2021 11:18:54
łe
wdrożyli strefę parkowania na Kolejowej, bo wiedzą, że przebudowa w najbliższych latach i tak nie ruszy, z podstawowego powodu - braku środków - jeśli modernizacja basenów przy Arenie kosztowała ponad 17 mln, Rynku 43 mln, a na 1,2 km drogi mają niespełna 10 mln - śmiech
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: