Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Znów opóźni się przebudowa Kolejowej: "Planowany termin ogłoszenia przetargu to drugi kwartał 2021" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Znów opóźni się przebudowa Kolejowej: "Planowany termin ogłoszenia przetargu to drugi kwartał 2021"
02-12-2020 17:53   Janusz Ludwiczak
Pod koniec roku ZDM planował ogłosić przetarg na przebudowę ulicy Kolejowej. Tak jednak się nie stanie. Nadal trwa opracowywanie projektu, a przetarg zostanie ogłoszony najwcześniej w połowie przyszłego roku. Na inwestycję tą zarezerwowano 9 mln zł.

O remoncie ulicy Kolejowej mówi się od lat. Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Dróg Miejskich przedstawił nową koncepcję przebudowy, która zakłada usunięcie kostki brukowej i zastąpienie jej nawierzchnią asfaltową, zwężenie jezdni do 5,5 m, nasadzenie nowej zieleni oraz wytyczenie przystanków pod ewentualną linię autobusową w przyszłości.

Przeprowadzono szereg konsultacji społecznych, w których uwzględniono postulaty mieszkańców, zakładające m.in. likwidację prawoskrętu i zmniejszenie promieniu łuku na skrzyżowaniu Potockiej i Kolejowej oraz nasadzenie więcej drzew.

Prace budowlane miały rozpocząć się w przyszłym roku, jednak inwestycja ta znów się opóźni.

– Zgodnie z aktualnym harmonogramem w listopadzie br. powinna być gotowa dokumentacja projektowa wraz z koniecznymi pozwoleniami. Pod koniec tego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na przebudowę ulicy – tłumaczyła nam w lipcu Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Sprawdzamy więc kiedy zostanie ogłoszony przetarg i na jakim etapie jest inwestycja.

– Obecnie trwa opiniowanie i uzgadnianie projektu przebudowy ul. Kolejowej. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o decyzję ZRID (wydanie decyzji to minimum 90 dni). Dopiero mając wszystkie niezbędne uzgodnienia i decyzje będzie można rozpocząć procedurę przetargową. Planowany termin ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy to drugi kwartał 2021 roku – wyjaśnia portalowi Lazarz.pl Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Na przebudowę ulicy Kolejowej zarezerwowano 9 milionów złotych.

– Mamy zarezerwowane w budżecie 8 934 000 zł. Kolejnym argumentem jest gotowy harmonogram inwestycji oraz porozumienie z miejskimi jednostkami. Mam opinię pani konserwator, która zgadza się na usunięcie kostki brukowej z jezdni. Ze względu na historyczny charakter ulicy kostka ta zostanie zachowana, ale pojawi się pod miejscami parkingowymi oraz do bram - na tzw. zjazdach – przekonuje Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM ds. Przestrzeni Publicznej oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. Estetyki Miasta.

Jednak czy środki te będą wystarczające? Czy podobnie jak w przypadku Rynku Łazarskiego kwota ta nie okaże się za mała?

– W przypadku Rynku Łazarskiego były przeszacowane warunki przez wykonawców. Zdaję sobie sprawę, że ta kwota może być niewystarczająca. Chcielibyśmy rozpocząć inwestycję w 2021 r. Jesteśmy zdeterminowani. Zdeterminowana jest rada osiedla i prezydent – podsumowuje Piotr Libicki, wicedyrektor ZDM.

Tymczasem od lutego na Kolejowej zacznie działać strefa płatnego parkowania, mimo iż w 2017 roku miasto deklarowało inaczej.

– W związku z planowaną inwestycją związaną z przebudową ulicy Kolejowej, wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania na ww. ulicy nastąpi po realizacji powyższego zadania. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Poznania termin realizacji zadania inwestycyjnego pn. "Przebudowa ulicy Kolejowej" przewidziano na lata 2018-2020 – tłumaczyła w 2017 roku Katarzyna Bolimowska, dyrektor ZDM.

Zmieniła się dyrekcja ZDM, zmieniły się też i plany. Mieszkańcy jednak coraz mniej wierzą, że Kolejowa doczeka się remontu, a ulica nie będzie wciąż wyglądać jakbyśmy mieli XIX wiek. Najwięcej zastrzeżeń budzą dziurawe, krzywe i nierówne chodniki. Osobom, którzy mieszkają przy Kolejowej przeszkadza również nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas, zwłaszcza, gdy samochody przekraczają dozwoloną prędkość do 40 km/h.


Komentarze (12)

07-12-2020 16:13:12
Maras
NIEMOC TYCH URZĘDNIKÓW JEST ROZBRAJAJĄCA, KIEDY WYMIENIĄ TYCH LUDZI NA NORMALNYCH ????? MASAKRA!!!!!
06-12-2020 13:46:18
Kristo
Mnie nie dziwi już, ze Kolejowa wyglada coraz gorzej To pieprzenie o opiniowaniu, wnioskowaniu, przetargach i tysiacach innych bzdur przez ta czy inna wladze. To delikatnie mowiac wkurw....... nie ma tygodnia zebym nie czytal, ze ta czy inna ulica doczekala sie nowej nawierzchni lub chodnikow. Rada miasta i Prezydent maja gdzies nasza ulice, wazne sa przepychanki na stanowiskach. Chcialbym tylko przypomniec, ze czesc z radnych z Prezydentem na czele byla wybrana takze przez mieszkancow Kolejowej. Ale przeciez wszyscy wiedza, ze wyborcy sa potrzebni do momentu, potem mozna miec ich w dup..... pozdrawiam Radnych i Prezydenta.
04-12-2020 15:07:37
M.
@Siaj O ile podciągnięcie nowej linii do terenów MTP jest dla mnie zrozumiałe, to reszta trasy już nie. Zdaje się, ze to Enea powinna zająć się zabezpieczeniem dostaw prądu. No chyba, że MTP planują jakąś inwestycję w okolicy Dmowskiego, o której jeszcze nie wiemy.
04-12-2020 13:57:31
Siaj
@M. Targi są inwestorem, który zamierza wybudować tę linię energetyczną. Z treści uzasadnienia wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji celu publicznego, jaki Targi złożyły w Urzędzie Miasta wynika, że ta linia jest potrzebna Targom do rozwoju (będzie biegła także wzdłuż ul. Śniadeckich przy terenach targowych) a, niejako przy okazji, ma zapewnić "większe bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom terenów położonych w okolicach planowanej linii.
03-12-2020 20:35:27
M.
@Siaj, a jaki jest cel budowy tej linii energetycznej? Co to ma wspólnego z MTP?
03-12-2020 19:19:43
Siaj
Kolejne przesunięcie tej inwestycji jest tym razem spowodowane najprawdopodobniej przez plany MTP, które w połowie roku wystąpiły o zgodę na wybudowanie ogromnej linii energetycznej ciągnącej się od krzyżówki Bułgarskiej z Marcelińską przez Grunwald, Łazarz (w tym przez Kolejową) aż po Górczyn na końcu Dmowskiego. Z uwagi na to, że przebieg linii w granicach Kolejowej został zaplanowany po zachodniej stronie ulicy, powstała zapewne konieczność zmiany projektu, wyrzucenia wszystkich drzew zaplanowanych po tej stronie itp. Tego pewno dotyczą wspomniane enigmatycznie "uzgodnienia". Najciekawsze, że na stronie PIMu nadal jest informacja, że projekt budowlano - wykonawczy będzie gotowy w grudniu tego roku.
03-12-2020 14:43:56
L.Domasłowska
Znowu okrągłe słowa - trwa opiniowanie i uzgadnianie - a co robiono cały czas od momentu konsultacji z mieszkańcami? Czyżby aktualny projekt nie uwzględniał przeszkód, które były jednym z powodów utracenia I projektu ? Czy ktokolwiek personalnie odpowiada w tej ciągnącej się latami sprawie przebudowy Kolejowej? A te 9 mln., "zamrożone " od czasów p. Grobelnego, to ...
03-12-2020 11:10:31
Mieszkaniec Kolejowej
Hmmm dlaczego mnie to nie dziwi. Czekamy już ok 10 lat, poczekamy dalej. Ale moja wiara w słowność władzy wygasła.
03-12-2020 08:43:12
De.
9mln.zł? To chyba starczy na trochę kostki, czerwoną farbę i las słupków.
03-12-2020 08:29:58
Qshu
heheheheheheheheheheheheheheheheheheheheheheheheheheheheheheheh hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahaha
02-12-2020 21:35:43
łe
Dawno temu pod podobnym artykułem napisałem, że w XXII wieku Japończycy będą przyjeżdżać na Kolejową, żeby zobaczyć jak wyglądała Europa w XIX wieku - tak tak w XIX nie XX wieku. Przepowiednia się sprawdza. I jeszcze jedno 9 mln na całą Kolejową - śmiech - remont pływalni koło Areny kosztował 18 mln. Pozdrawiam mieszkańców Kolejowe - trzymajcie się.
02-12-2020 20:14:23
Elementnapływowy
Wina rady osiedla za 3... 2... 1...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: