Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jakiej Dolnej Głogowskiej chcą mieszkańcy? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jakiej Dolnej Głogowskiej chcą mieszkańcy?
09-08-2021 05:13   Janusz Ludwiczak
288 osób wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących Dolnej Głogowskiej. Nowa droga ma być jednopasmowa z drogą rowerową, chodnikiem i trasą tramwajową, która ma połączyć PeSTkę z Hetmańską.

Od 24 czerwca do 8 lipca trwały konsultacje społecznej dotyczącej koncepcji Dolnej Głogowskiej. W tym czasie zainteresowani mieszkańcy mogli wziąć udział w geodyskusji. Uruchomiona została strona internetowa, na której opublikowano interaktywną wersję planu sytuacyjnego, podzielonego na trzy obszary. Po kliknięciu na dowolny z nich pojawiał się szczegółowy opis zmian projektowanych na wybranym odcinku drogi. Poniżej opisu znajdowało się miejsce do pozostawienia komentarza z uwagami. Użytkownicy mogli również odpowiadać na już zamieszczone komentarze, prowadząc dyskusję z ich autorami.

"Łącznie uczestnicy geodyskusji zamieścili 288 komentarzy na temat zaprezentowanej koncepcji. Do ZDM wpłynęły również pisemne stanowiska organizacji i firm, takich jak PKP Polskie Koleje Państwowe i PKP Polskie Linie Kolejowe, Międzynarodowe Targi Poznańskie, stowarzyszenie Urbanator oraz grupy mieszkańców ul. Kolejowej i firm planujących inwestycje w rejonie projektowanej ulicy" – informuje Urząd Miasta Poznania.

Wszystkie przesłane postulaty zostaną przeanalizowane teraz przez projektantów i drogowców z Wydziału Merytorycznego Zarządu Dróg Miejskich. Ich zestawienie, wraz z odpowiedziami zostanie opublikowane na stronie internetowej ZDM do 31 sierpnia.

Raport z przeprowadzonych konsultacji społecznych {POBIERZ PDF}

Przypomnijmy. O budowie Dolnej Głogowskiej mówi się od lat. Droga ta miałby odciążyć ulicę Głogowską. Częściowo zrealizowano już fragment tej drogi – w latach 90. podczas budowy dwóch wiaduktów w ciągu ulicy Hetmańskiej pod trasą kolejową w kierunku Wrocławia powstał czteropasmowy fragment ulicy Kolejowej, który łączy się ze skrzyżowaniem ulic Hetmańskiej i Góreckiej.

Projekt przewiduje, że Dolna Głogowska ma dalej prowadzić wzdłuż torów kolejowych i obecnej ul. Kolejowej do ulicy Zachodniej, gdzie następnie droga zakręcałaby i łączyłaby się z obecną ulicą Głogowską, dokładnie w tym miejscu, w którym tramwaje skręcają na trasę PST przez Dworzec Zachodni.

Realizacja inwestycji będzie jednak bardzo kosztowna. Budowa ul. Dolnej Głogowskiej może wynieść od 120 do 200 mln zł w zależności od wariantu, który zostanie przyjęty. Koszt budowy samego układu drogowego jest szacowany na 72 mln zł.

Układ drogowy ogranicza jednak zwarta zabudowa i planowane nowe obiekty – PKP zamierza w tym rejonie zbudować centrum sterowania ruchem kolejowym dla całej Wielkopolski.

Inwestycja wiązałaby się również z wykupem gruntów, które należą do Skarbu Państwa lub PKP. Szacowane koszty wykupu gruntów (w jednym z wariantów ponad 5 ha) wyniosłyby około 80 milionów złotych, ale możliwe jest także przejęcie tych gruntów od kolei (przekazanie ich na cel publiczny).

Problemem może okazać się również odwodnienie Dolnej Głogowskiej. Konieczne będzie zbudowanie kolektora odprowadzającego wody deszczowe. Zdaniem wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego budowa trasy tramwajowej mogłaby być możliwa, dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej.


Komentarze (4)

12-08-2021 22:51:15
e-raf
Pogodzenie potrzeb i priorytetów wszystkich stron, czyli mieszkańców miasta, to jest sztuka. Taka inwestycja jak Dolna Głogowska byłaby naprawdę potrzebna. Ania: dlaczego wszystko oceniasz w kolorach czarno-białych? Czy nie można znaleźć mądrego kompromisu? Dopóki nie będzie Dolnej Głogowskiej, nie można ruszać obecnej Głogowskiej, bo układ drogowy będzie sparaliżowany. Zastanawiam się tylko, kiedy taka inwestycja będzie realna. Ma rację mieszkaniec Kolejowej: przebudowa Kolejowej jest wciąż w sferze marzeń, to co mówić o inwestycji pt. Dolna Głogowska. Dlaczego miasto nie wyznacza jakichś priorytetów? Np. na przebudowę Św. Marcina odłożyli 67 mln zł (co i tak nie wystarczy nawet na połowę robót przy obecnych kosztach). Nie sądzę, żeby pod względem infrastruktury św. Marcin na odcinku od al. Niepodległości do Kaponiery był w gorszym stanie niż np. ul. Kolejowa. Czym się kierują nasi "miejscy władcy"? Nie mówiąc już o odkładaniu pieniędzy na Dolną Głogowską, żeby te plany były kiedykolwiek realne.
09-08-2021 19:53:11
Mieszkaniec Kolejowej
Nową ulicę chcą budować, a przez 11 lat Kolejowej nie mogą wyremontować - utopia....
09-08-2021 11:56:36
Jarek
@Ania Kolejnych dróg dla spalinowców? Jeśli przeszkadzają Ci spaliny, to musisz wyprowadzić się z Łazarza, bo Twoi właśni sąsiedzi bardziej trują Cię w okresie grzewczym, niż kierowcy poruszający się po poznańskich ulicach;-)
09-08-2021 06:46:11
Ania
Chcemy zielonego Łazarza, a nie następnych dróg dla spalinowców. Szczęśliwie nie wierzę w powstanie tej drogi, jest to zbyt drogie i skomplikowane, będzie telenowela przez dziesiątki lat, jak z przebudową Kolejowej
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: