Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z Kolejową? PIM: "Planujemy rozpoczęcie robót w IV kwartale" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z Kolejową? PIM: "Planujemy rozpoczęcie robót w IV kwartale"
20-05-2021 08:58   Janusz Ludwiczak
Wracamy do tematu przebudowy ulicy Kolejowej, który przypomina telenowelę. Otrzymaliśmy informacje od spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, która przekonuje, że jesienią ogłoszony zostanie przetarg, a prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Jak już informowaliśmy pod koniec zeszłego roku ZDM miał ogłosić przetarg na przebudowę ulicy Kolejowej. Tak jednak się nie stało, gdyż nadal trwa opracowywanie projektu. Odpowiedzialny za komunikację i inwestycje w mieście zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski zadeklarował, że w tym roku w końcu ruszy przebudowa Kolejowej.

– W nowym roku chcemy kontynuować ważne inwestycje dla mieszkańców: to długo oczekiwana przebudowa ul. Kolejowej, jednej z najważniejszych ulic Łazarza. Zostanie zmodernizowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Klaudyny Potockiej do ul. Gąsiorowskich. Liczymy, że po wszystkich wcześniejszych perypetiach administracyjnych, uzgodnieniowych itp., które znacznie odłożyły inwestycję, budowa będzie mogła ruszyć latem 2021 r. – zadeklarował pod koniec zeszłego roku Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Ostatnio pytaliśmy miasto na jakim etapie jest ta inwestycja.

– Projekt przebudowy ulicy Kolejowej jest na etapie uzgodnień branżowych. Po uzyskaniu wszystkich uzgodnień, zostanie złożony wniosek o decyzję ZRID. Składanie wniosku planowane jest na maj. Po uzyskaniu decyzji ZRID będzie można planować rozpisanie przetargu – tłumaczy w kwietniu portalowi Lazarz.pl Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Tymczasem kilka dni temu otrzymaliśmy odpowiedź na nasze zapytanie od spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

– Aktualnie inwestycja jest na etapie uzgodnień branżowych projektu. Po uzyskaniu decyzji o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID), spółka PIM planuje ogłoszenie postępowania przetargowego w III kwartale br. i rozpoczęcie robót budowlanych w IV kwartale br. Pragniemy jednocześnie zaznaczyć, że termin rozpoczęcia prac uzależniony będzie od przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w celu wyłonienia wykonawcy – przekonuje Dominika Przystałowska z Poznańskich Inwestycji Miejskich

Przebudowa ulicy Kolejowej ujęta jest w budżecie miasta już od 2014 roku. W tym roku na ten cel zarezerwowano blisko 4,5 mln zł (4 494 189 zł), w 2022 – kolejne 4 mln zł (4 290 624 zł).

Inwestycja zakłada przebudowę ulicy Kolejowej na całym odcinku. Usunięta ma zostać kostka brukowa, którą zastąpi nawierzchnia asfaltowa. Jezdnia zostanie zwężona do 5,5 m szerokości, nasadzona zostanie nowa zieleń i wytyczone zostanie miejsce na pod ewentualną linię autobusową w przyszłości.

Przeprowadzono szereg konsultacji społecznych, w których uwzględniono postulaty mieszkańców, zakładające m.in. likwidację prawoskrętu i zmniejszenie promieniu łuku na skrzyżowaniu Potockiej i Kolejowej oraz nasadzenie więcej drzew.

Tymczasem niebawem na Kolejowej zacznie działać strefa płatnego parkowania, mimo iż w 2017 roku miasto deklarowało inaczej.

– W związku z planowaną inwestycją związaną z przebudową ulicy Kolejowej, wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania na ww. ulicy nastąpi po realizacji powyższego zadania. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Poznania termin realizacji zadania inwestycyjnego pn. "Przebudowa ulicy Kolejowej" przewidziano na lata 2018-2020 – tłumaczyła w 2017 roku Katarzyna Bolimowska, ówczesna dyrektor ZDM.

Zmieniła się dyrekcja ZDM, zmieniły się też i plany. Mieszkańcy jednak coraz mniej wierzą, że Kolejowa doczeka się remontu, a ulica nie będzie wciąż wyglądać jakbyśmy mieli XIX wiek. Najwięcej zastrzeżeń budzą dziurawe, krzywe i nierówne chodniki. Osobom, którzy mieszkają przy Kolejowej przeszkadza również nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas, zwłaszcza, gdy samochody przekraczają dozwoloną prędkość do 40 km/h.

ZOBACZ TAKŻE: Dolna Głogowska: Cztery pasy lub droga z linią tramwajową


Komentarze (9)

28-05-2021 16:23:58
Kiki
Głoswaliscie na takiego prezydenta, to teraz nie narzekajcie! Macie drogi rowerowe, z możliwością jazdy pod prąd , ulice jednokierunkowe i najdroższe strefy parkowania w Polsce i nie możemy zapominać o przekręcie z podwyżkami za wywóz śmieci!
23-05-2021 23:26:46
Ala
Co do remontu to ja już w to nie wierzę. Natomiast jeśli chodzi o nocny targ towarzyski to już porażka od piątku do niedzieli można pomarzyć o spaniu hałas jest niedoopisania butelki wszędzie obsikane wszystko a hałas straszny nie wiem czy miasto nie potrafi zrobić z tym porządku. Niech się bawią ale tam na miejscu a nie że wszyscy mieszkańcy kolejowej nie śpią przez weekend. Masakra
20-05-2021 20:29:42
łe
remontu nie będzie: uruchomienie strefy parkowania niebawem, obecnie rozkopane chodniki po wschodniej stronie bo kładą nowe kable energetyczne - inwestycja miała polegać na wymianie wszystkich instalacji podziemnych - po co to robią teraz jak za pół roku ma ruszyć przebudowa - nie ruszy
20-05-2021 16:37:13
Mieszkaniec Kolejowej
@albin - Nie rozumiem dlaczego nikt tego jasno nie powie, a może brak wymiany informacji pomiędzy ZDM, a miastem? Dlaczego cały czas słyszymy tylko slogany, a brak jakichkolwiek działań? @Łazarz - ja już się zastanawiam co się stanie jak zamknięta zostanie Kolejowa, w planach organizacji ruchu nikt nie wziął pod uwagę jakichkolwiek awarii związanych z zamknięciem ulic (jakichkolwiek) i w takim przypadku jeszcze nie raz usłyszymy o chaosie komunikacyjnym. Prosiłem o wyjaśnienie naszego szefa RO - nie otrzymałem niestety odpowiedzi...
20-05-2021 12:08:27
Łazarz
Co do NTT: hałas to jeden ogromny problem, ale również samo przejechanie przez ulicę w zeszłym tygodniu ledwo dało się przejechać, a kierowcy parkowali gdzie popadnie, a bałagan jest ogromny. Ekologicznie nastawiona RO gdzie wasze działania w tej sprawie? Wszędzie butelki i papiery. A co do samego remontu też dopiero uwierzę jak zobaczę roboty na Kolejowej oraz po ostatnich zmianach w organizacji ruchu drogowego, jak rozpoczną remont to już widzę kocioł na Łazarzu.
20-05-2021 10:16:52
M.M.
@Mieszkaniec Kolejowej, niestety w tym roku Targ zmienił dni otwarcia od środy do niedzieli. Musimy mieć nadzieję, że uczestnicy tych spędów gdzieś pracują lub uczą się i w związku z tym środa i czwartek będą upływały we względnym spokoju
20-05-2021 10:08:12
albin
To ja się powtórzę: w tym roku ruszają dwie, bardzo duże inwestycje deweloperskie. Do obu jedynym sensownym dojazdem jest Kolejowa. Skoro miasto wydało na nie zgodę, zapewne liczy się z ponadnormatywnym wykorzystaniem Kolejowej przez następne 2-3 lata. Czy zatem powyższe deklaracje to oznaka zupełnego braku koordynacji decyzji (czyt. niekompetencji urzędnicze)? Czy po prostu kolejne bajdurzenie?
20-05-2021 09:31:01
Mieszkaniec Kolejowej
Oczywiście, że w IV kwartale dowiemy się, że "Znów opóźni się przebudowa Kolejowej", to oczywiste. Może od razu, jeżeli trwają jeszcze prace prace projektowe, pomyśleć o przeprojektowaniu ulicy na skansen z XIX wieku ?? będzie łatwiej... Ale w imieniu mieszkańców mam inne pytanie - co robi Rada Osiedla i władze miasta, aby pozwolić nam mieszkańcom tej ruchliwej arterii wyspać się w nocy od piątku do niedzieli w związku z nocnymi hałasami NOCNEGO TARGU TOWARZYSKIEGO ??? Ruch samochodowy w nocy do godziny 2.00 jest taki, jak na Głogowskiej w godzinach szczytu, a krzyki i piski wracających z imprezy potrafią wyrwać z najgłębszego snu. Otwarcie okna, aby w nocy wychłodzić mieszkanie po upałach letnich jest niemożliwe..
20-05-2021 09:15:23
mieszkaniec Kolejowej
Nie wierzę już w te deklaracje. Uwierzę dopiero, gdy pojawią się tu koparki! Miasto ma nas w d... ile lat na to czekamy...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
17

sty

11:00
Cmentarz żydowski ul. Głogowska 26a
Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

11:30
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych ul. Głogowska 26 (MTP - paw. 103)
Otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

18

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Centralne nabożeństwo ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: