Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dolna Głogowska: Cztery pasy lub droga z linią tramwajową - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dolna Głogowska: Cztery pasy lub droga z linią tramwajową
23-01-2021 00:53   Janusz Ludwiczak
Miasto przedstawiło koncepcję Dolnej Głogowskiej, o której mówi się od lat. Przewidziane są dwa warianty. Pierwszy zakłada budowę czteropasmowej drogi (po dwa w każdą stronę). Drugi wariant przewiduje budowę drogi z dwoma pasami i trasą tramwajową, która ma prowadzić od pętli PeSTki przy Dworcu Zachodnim do skrzyżowania ulic Kolejowej i Hetmańskiej. Koszt inwestycji szacowany jest nawet na 200 mln zł.

O budowie Dolnej Głogowskiej mówi się od lat. Droga ta miałby odciążyć ulicę Głogowską. Częściowo zrealizowano już fragment tej drogi – w latach 90. podczas budowy dwóch wiaduktów w ciągu ulicy Hetmańskiej pod trasą kolejową w kierunku Wrocławia powstał czteropasmowy fragment ulicy Kolejowej, który łączy się ze skrzyżowaniem ulic Hetmańskiej i Góreckiej.

Projekt przewiduje, że Dolna Głogowska ma dalej prowadzić wzdłuż torów kolejowych i obecnej ul. Kolejowej do ulicy Zachodniej, gdzie następnie droga zakręcałaby i łączyłaby się z obecną ulicą Głogowską, dokładnie w tym miejscu, w którym tramwaje skręcają na trasę PST przez Dworzec Zachodni.

Koncepcja budowy ulicy Dolnej Głogowskiej zakłada dwa warianty. Pierwszy przewiduje budowę czteropasmowej drogi (po dwa w każdym kierunku). Drugi zakłada dwupasmową drogę (po jednym w każdym kierunku), a wzdłuż niej… trasę tramwajową, która miałaby prowadzić od pętli PST przy Dworcu Zachodnim do ul. Hetmańskiej.

Już w grudniu z projektami planowanej inwestycji zapoznała się Rada Osiedla Święty Łazarz. Łazarscy radni zaopiniowali wariant nr 2.

– Za nieuzasadnione uznajemy budowanie ul. Dolnej Głogowskiej w standardzie drogi o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Droga w takim standardzie będzie wtłaczać ruch samochodowy do centrum, do I ramy komunikacyjnej – zaznacza Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Radni uważają też, że planowane przedłużenie ulicy Małeckiego może wygenerować większy ruch na dolnym Łazarzu.

– Będzie to skrót do dworca – mówił podczas grudniowej sesji przewodniczący Andrzej Janowski.

Łazarscy radni zastanawiali się również nad sensem poprowadzenia nowej trasy tramwajowej.

– Jak wiemy tramwaj projektowany był na Wolnych Torach. Potrzebne będą analizy, czy jest sens dublowania tramwaju również z ul. Głogowską. Mówi się też o budowie stacji Poznańskiej Kolei Metropolitalnej nad ul. Hetmańską – wskazywał radny Andrzej Janowski.

Rada Osiedla Św. Łazarz złożyła również uwagi do rozwiązań rowerowych, w których postuluje, by była projektowana w standardzie drogi dwukierunkowej (min. 2 m szerokości). Z projektem koncepcji Dolnej Głogowskiej w piątek zapoznali się również poznańscy radni z Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej.

– Dolna Głogowska służyć ma odciążeniu ulic tej części Łazarza, to jest Głogowskiej, a w szczególności Kolejowej, ograniczeniu tranzytu, a także obsłudze transportowej planowanej dzielnicy Wolne Tory, dla której opracowywany jest projekt planu miejscowego – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydent Poznania.

Realizacja inwestycji będzie jednak bardzo kosztowna. Budowa ul. Dolnej Głogowskiej może wynieść od 120 do 200 mln zł w zależności od wariantu, który zostanie przyjęty. Koszt budowy samego układu drogowego jest szacowany na 72 mln zł.

Układ drogowy ogranicza jednak zwarta zabudowa i planowane nowe obiekty – PKP zamierza w tym rejonie zbudować centrum sterowania ruchem kolejowym dla całej Wielkopolski.

Inwestycja wiązałaby się również z wykupem gruntów, które należą do Skarbu Państwa lub PKP. Szacowane koszty wykupu gruntów (w jednym z wariantów ponad 5 ha) wyniosłyby około 80 milionów złotych, ale możliwe jest także przejęcie tych gruntów od kolei (przekazanie ich na cel publiczny).

Problemem może okazać się również odwodnienie Dolnej Głogowskiej. Konieczne będzie zbudowanie kolektora odprowadzającego wody deszczowe.

Podczas posiedzenia Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta Poznania wiceprezydent Mariusz Wiśniewski dodał, że budowa trasy tramwajowej mogłaby być możliwa, dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej.

Wariant 1 (czteropasmowa droga - po 2 w każdym kierunku):

Wariant 2 (z trasą tramwajową):


Komentarze (3)

24-01-2021 09:39:31
emeryt
Zarobią tylko projektanci. Jak nie będzie drogi rowerowej i kwiatków RO się nie zgodzi. Tylko czy to powstanie jeśli tak to kiedy.
23-01-2021 10:53:38
Aq
Tramwaj - niepotrzebny, szkoda pieniędzy, kogo miałby wozić? Wystarczy autobus na zmodernizowanej Kolejowej. Sama ulica - też szczerze mówiąc nie jest dla mnie żadnym priorytetem. Wolałbym inwestycje takie jak droga i tramwaj zobaczyć po wildeckiej stronie torów, gdzie i tak ma się budować nowa dzielnica. A do nas wystarczy sensowny wiadukt nad torami, który pozwoli przedostać się tam bez wypadów na Most Dworcowy lub Hetmańską.
23-01-2021 10:31:20
kaśka
Ale SF. Przecież to nigdy nie powstanie. Może najpierw Kolejowa.Mieszkańcy czekają ponad 15 lat! Tramwaj bardziej przyda się na os.Kopernika. Po co na dolnej Głogowskiej? Ma wozić powietrze?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl "Legenda o poznańskich koziołkach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

06

mar

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: