Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Park Kasprowicza: Zamiast krytej pływalni powstanie obserwatorium ptaków - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Park Kasprowicza: Zamiast krytej pływalni powstanie obserwatorium ptaków
08-04-2020 07:37   Janusz Ludwiczak
Miasto zaprezentowało nową koncepcję zagospodarowania Parku Kasprowicza, która przewiduje stworzenie m.in. obserwatorium ptaków, ogród deszczowy, strefa łąk kwietnych czy parking rowerowy. Zrezygnowano zaś z budowy krytej pływalni.

Pod koniec marca władze Poznania ogłosiły, że miasto wycofuje się z planów budowy krytego basenu w Parku Kasprowicza. Zgodnie z nową koncepcją pływalnia miałaby powstać na terenie Olimpii,choć jeszcze w lutym magistrat deklarował, że "umiejscowienie pływalni krytej na terenie po niezrealizowanym lodowisku krytym, jest lokalizacją optymalną, ponieważ z jednej strony pozwala na uporządkowanie zaniedbanego terenu, z drugiej natomiast na zachowanie najbardziej cennych przyrodniczo drzew, znajdujących się na obrzeżu działki".

– Miasto Poznań jest w trakcie realizacji inwestycji przy Parku Kasprowicza. Prace projektowe dotyczące budowy krytej pływalni w tym miejscu są już na ukończeniu. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór generalnego wykonawcy, a inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2022 roku – tłumaczył w lutym Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Więcej o tym w artykule: Kryta pływalnia nie powstanie w Parku Kasprowicza!

Miasto ugięło się jednak pod naciskiem społeczników. Dzień po tym, jak magistrat poinformował o rezygnacji z budowy krytej pływalni przedstawiono koncepcję zagospdarowania Parku Kasprowicza, która przewiduje stworzenie m.in. łąk kwietnych, ogrodu deszczowego, strefy ochronnej ekosystemów czy obserwatorium ptaków.

– Przedstawiamy koncepcję zagospodarowania parku, jako atrakcyjnego miejsca spotkań i aktywności na świeżym powietrzu, która odpowiada na obecne potrzeby klimatu. Chcielibyśmy, aby park Kasprowicza nadal spełniał swoje dotychczasowe funkcje w nowej, lepszej odsłonie – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Koncepcja zakłada, że przed Areną miałby powstać plac, na którym mieliby spotykać się uczestnicy koncertów i wydarzeń organizowanych w hali.

– Przygotowana koncepcja zakłada przenikanie się przestrzeni związanej z modernizacją Areny a pozostałą częścią parku. Proponujemy maksymalne wykorzystanie terenów zielonych, stworzenie łąk kwietnych i naturalnych trawników, naturalnego placu zabaw oraz ogrodu deszczowego – zaznacza Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Koncepcja zakłada stworzenie sportowej polany wraz z pętlą aktywności o długości ok. 1 km dla biegaczy.

Planowane są nowe ściezki pieszo-rowerowe oraz wydzielone ścieżki rowerowe. W pobliżu wejścia na pływalnię letnią miałby znaleźć się parking rowerowy.

W południowej części Parku Kasprowicza projektanci przewidzieli również plac zabaw dla dzieci oraz ogród społeczny. W rejonie ul. Reymonta miałby znaleźć się "psi park".

– Tworząc koncepcję chcieliśmy, by park Kasprowicza nie był parkiem tylko z nazwy. Naszym celem było, by cały ten teren, na którym znajduje się park, Arena, stał się miejscem, do którego poznaniacy będą przychodzić, by spędzić tam cały dzień. By np. po koncercie w Arenie mogli odpocząć w otoczeniu zieleni, zjeść w pobliżu obiad, pójść na plac zabaw z dzieckiem. Inspirowaliśmy się rozwiązaniami z innych krajów, ale bardzo ważne było dla nas również zachowanie dotychczasowych funkcji parku. Dlatego w naszej koncepcji znalazło się miejsce dla ogrodu społecznego, czy np. wybiegu dla psów – argumentuje Karol Fiedor z biura projektowego CDF Architekci, które opracowało koncepcję.

Kiedy więc Park Kasprowicza mógłby zostać zrewitalizowany i ile kosztowałyby inwestycja?

– Nie pokuszę się o szacunkowe koszty. Jest to projekt wieloletni. W przyszłym roku rozpoczęlibysmy prace związane z zagospodarowaniem zieleni – powiedział w Telewizji WTK wiceprezydent Bartosz Guss.

Z kolei kryta pływalnia ma powstać przy parku Manitiusa, na terenie Olimpii. Zdaniem władz miasta obiekt powstanie za trzy lata.

– W 2022 roku było planowane oddanie do użytku basenu na terenie Parku Kasprowicza. Inwestycja przesunie się więc o rok. Budowa pływalni szacowana jest na 20 mln zł – wyjaśnia Bartosz Guss, wiceprezydent Poznania.


Komentarze (15)

14-04-2020 17:10:37
portalowy czytelnik
Protesty społeczników i radnych były władzom miasta na rękę, mogły zablokować budowę pływalni ktora z braku pieniędzy w najbliższych 10 latach nie powstanie.Wymyślone przy winku problemy pseudoekologów przybliżyły osiedle do wsi jaką Łazarz był 120lat temu.Brawo, witamy w skansenie.
14-04-2020 09:28:29
Marek
Jesteście strasznie naiwni. Tak jak nie powstała pływalnia w parku Kasprowicza tak i nie będzie basenu na Olimpii. Jestem ciekaw gdzie będzie rada osiedla, gdzie będą społecznicy, gdzie będą panie z Kolektywu Kąpielisko gdy Targi będą betonować park!!!
13-04-2020 11:08:48
Łazarzanin
Dobrze, że Park Kasprowicza nie zostanie zabetonowany, a do Pływalni "Olimpii", aż tak daleko w końcu nie jest. Nawet rowerem da się dojechać ;) Minusem jest kolejny w naszym parku wybieg dla psów, gdzie duża część parku już została wykorzystana na sralnię. A niestety psie kupy tak jak poprzednio walają się po chodnikach i trawnikach pod blokami, m.in. na ulicy Chociszewskiego. No, ale to już wina samych właścicieli psów, którzy za nic mają kulturę osobistą i podstawowe zasady higieny.
10-04-2020 22:12:50
rdzenny mieszkaniec
W obecnej finansowej sytuacji powstanie krytej pływalni na Olimpii to marzenie.Była szansa i została stracona.A powstanie parku na terenie po nie wybudowanym lodowisku to tylko wizualizacja bez możliwości finansowych wybudowania.Kolejny raz mieszkańcy zostali ograni przez pseudospołeczników. Walczyliśmy o nie budowanie wieżowcy ,o pływalnię i teraz potraktowano nas tak jak niepotrzebny śmieć.
10-04-2020 20:03:23
mieszkanka
Najlepsza wiadomość tego tygodnia! Całe szczęście, że nie zabetonują tego terenu. Latem na Łazarzu jest gorąco, nie możemy dopuścić do ograniczania terenów zielonych. Inaczej zadusimy się tu. A fanów krytej pływalni te kilkadziesiąt metrów dalej do Olimpii chyba nie zbawi ;-)
09-04-2020 13:30:50
pyra
Do "swojak", rozmawiam z ludzi w dzielnicy i niestety 70% rozmowcow uwaza, ze wybranie nowej RO bylo bledem. Jak uzasadniaja te stwierdzenie ?, otoz powody sa rozne: bezkompromisowi, nie licza sie z mieszkancami, akceptuja swoje pomysly, kumoterstwo i stronniczosc, nie korzystanie z doswiadczen innych, gierki z zakresu kariery i polityki, uzywanie RO jako drabiny wspinania sie wyzej. Jest takze kwestia osob z RO i ich zasiedzialosci na Lazarzu czy w Poznaniu ale w to nie wnikam bo nie wiem kto skad przybyl i kiedy. Ludzie wspominaja stara RO !!! Mozliwe ? Mozliwe !
09-04-2020 10:34:17
mRT
Wspaniała wiadomość! Zwłaszcza teraz widzimy jak bardzo potrzeba zieleni, aktywności na powietrzu. Przez kolejne czekające nas upalne lata będziemy się cieszyć, że setki drzew nie zostaną ścięte, a tereny zielone zabetonowane. Pomyślcie o swoim zdrowiu i przyrodzie zamiast wszędzie widzieć "lewackie" spiski.
09-04-2020 09:28:48
mieszkanka
a czy nie można zrobić po prostu normalnego parku? Z zacienionym placem zabaw dla dzieci? Z wypielęgnowanymi kwiatami, równymi trawnikami, zadbanym drzewostanem. Dlaczego tak bardzo lubimy udziwnienia? A co mamy? Albo spacery z rybą bez głowy albo ogród deszczowy. Wybieg dla psów? Liczę, że będzie inny niż ten, który tam jest. I że będzie ktoś o niego dbał. Chyba odrobina za dużo egzotyki...
09-04-2020 08:50:28
swojak
I tak garstka osób która osiedliła się w NASZEJ dzielnicy decyduje co ma być a co nie. To nauczka dla starych mieszkańców żeby się zorganizować przy kolejnych wyborach osiedlowych i ich odsunąć od decydowania. Jak ktoś chce wsi w centrum miasta to proponuje mu wrócić tam skąd do nas przyjechał. Miasto to nie wieś ani las.
09-04-2020 02:40:34
paramido
Przecież od początku to był fejk. Te „kwietne łąki”... Kto by postawił kryty basen dla Łazarza? To w końcu zapomniana dzielnica...
08-04-2020 14:02:40
pyra
Do Marek, i masz racje, ze nie powstanie, po wirusie nie bedzie zadnych pieniedzy w kasie a tylko zadluzenie miasta jeszcze wieksze. Zarabia tylko i wylacznie biuro architektow grube dziesiatki-setki tysiecy zlotych na coraz to nowe projekty. Skandal ! Czy nikt tego nie widzi ? Ile powstalo juz tych projektow i za ile kasy ? Rozwalanie pieniedzy na cos co nie powstaje, coraz nowsze projekty tez nie powstaja....chyba naprawde Miasto mysli, ze mieszkancy to idioci. Ale to nie ich pieniadze, swoje pensje maja i to wysokie o niczym wiecej nie mysla.
08-04-2020 12:01:25
Marek
Mieszkańcy czują się oszukani. W tym miejscu miał powstać kryty basen i powstałby, gdyby nie państwo radni, żyjący w swoim świecie, gdyby nie robiący wokół siebie szumu pan poseł Sterczewski i banda nawiedzonych pań z ogrodu Kąpielisko. Ale zobaczycie, ani nie powstanie kryta pływalnia na Olimpii, ani żadna z tych wizualizacji nie zostanie zrealizowana. Jak syf był tak będzie dalej...
08-04-2020 11:33:14
as
Przestancie juz kombinowac w tym Parku Kasprowicza, raz tor wrotkarski, za chwile plywalnia, teraz jakas glupizna do obserwacji ptakow... A koniec koncow i tak powstana jakies chaty i to pewnie zbudowane ze szkla, bo w tym lewackim miescie ostatnio tylko takie powstaja...
08-04-2020 11:13:02
pyra
Do Qshu, ale Miasto samo zrezygnowalo z Parku Kasprowicza i moze jedynie pod presja mieszkancow, ktorzy zlozyli setki podpisow elektronicznych aby plywalnie zbudowac na terenie starej plywalni Olimpii. Rada Osiedla chciala plywalnie budowac na parkingu/terenie przyleglym do Parku Kasprowicza i ulicy Reymonta, wogole nowa Rada nie optowala za Olimpia, to gwoli wyjasnienia. Nie lubie jak ktos zbiera laury za nie swoje dokonania i wpisuje w swoj dorobek dzialalnosci.
08-04-2020 09:01:59
Qshu
Brawo dla łazarskich społeczników, brawo dla nowej rady i wielkie uznanie dla władz miasta, że potrafili przyznać się do błędu i zmienili decyzję. Nasza dzielnica tym samym zyska nie tylko obiecany basen ale z czasem Park Kasprowicza w nowej, lepszej wersji.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

sie

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: