Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Park Kasprowicza: Zamiast krytej pływalni powstanie obserwatorium ptaków - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Park Kasprowicza: Zamiast krytej pływalni powstanie obserwatorium ptaków
08-04-2020 07:37   Janusz Ludwiczak
Miasto zaprezentowało nową koncepcję zagospodarowania Parku Kasprowicza, która przewiduje stworzenie m.in. obserwatorium ptaków, ogród deszczowy, strefa łąk kwietnych czy parking rowerowy. Zrezygnowano zaś z budowy krytej pływalni.

Pod koniec marca władze Poznania ogłosiły, że miasto wycofuje się z planów budowy krytego basenu w Parku Kasprowicza. Zgodnie z nową koncepcją pływalnia miałaby powstać na terenie Olimpii,choć jeszcze w lutym magistrat deklarował, że "umiejscowienie pływalni krytej na terenie po niezrealizowanym lodowisku krytym, jest lokalizacją optymalną, ponieważ z jednej strony pozwala na uporządkowanie zaniedbanego terenu, z drugiej natomiast na zachowanie najbardziej cennych przyrodniczo drzew, znajdujących się na obrzeżu działki".

– Miasto Poznań jest w trakcie realizacji inwestycji przy Parku Kasprowicza. Prace projektowe dotyczące budowy krytej pływalni w tym miejscu są już na ukończeniu. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór generalnego wykonawcy, a inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2022 roku – tłumaczył w lutym Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Więcej o tym w artykule: Kryta pływalnia nie powstanie w Parku Kasprowicza!

Miasto ugięło się jednak pod naciskiem społeczników. Dzień po tym, jak magistrat poinformował o rezygnacji z budowy krytej pływalni przedstawiono koncepcję zagospdarowania Parku Kasprowicza, która przewiduje stworzenie m.in. łąk kwietnych, ogrodu deszczowego, strefy ochronnej ekosystemów czy obserwatorium ptaków.

– Przedstawiamy koncepcję zagospodarowania parku, jako atrakcyjnego miejsca spotkań i aktywności na świeżym powietrzu, która odpowiada na obecne potrzeby klimatu. Chcielibyśmy, aby park Kasprowicza nadal spełniał swoje dotychczasowe funkcje w nowej, lepszej odsłonie – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Koncepcja zakłada, że przed Areną miałby powstać plac, na którym mieliby spotykać się uczestnicy koncertów i wydarzeń organizowanych w hali.

– Przygotowana koncepcja zakłada przenikanie się przestrzeni związanej z modernizacją Areny a pozostałą częścią parku. Proponujemy maksymalne wykorzystanie terenów zielonych, stworzenie łąk kwietnych i naturalnych trawników, naturalnego placu zabaw oraz ogrodu deszczowego – zaznacza Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Koncepcja zakłada stworzenie sportowej polany wraz z pętlą aktywności o długości ok. 1 km dla biegaczy.

Planowane są nowe ściezki pieszo-rowerowe oraz wydzielone ścieżki rowerowe. W pobliżu wejścia na pływalnię letnią miałby znaleźć się parking rowerowy.

W południowej części Parku Kasprowicza projektanci przewidzieli również plac zabaw dla dzieci oraz ogród społeczny. W rejonie ul. Reymonta miałby znaleźć się "psi park".

– Tworząc koncepcję chcieliśmy, by park Kasprowicza nie był parkiem tylko z nazwy. Naszym celem było, by cały ten teren, na którym znajduje się park, Arena, stał się miejscem, do którego poznaniacy będą przychodzić, by spędzić tam cały dzień. By np. po koncercie w Arenie mogli odpocząć w otoczeniu zieleni, zjeść w pobliżu obiad, pójść na plac zabaw z dzieckiem. Inspirowaliśmy się rozwiązaniami z innych krajów, ale bardzo ważne było dla nas również zachowanie dotychczasowych funkcji parku. Dlatego w naszej koncepcji znalazło się miejsce dla ogrodu społecznego, czy np. wybiegu dla psów – argumentuje Karol Fiedor z biura projektowego CDF Architekci, które opracowało koncepcję.

Kiedy więc Park Kasprowicza mógłby zostać zrewitalizowany i ile kosztowałyby inwestycja?

– Nie pokuszę się o szacunkowe koszty. Jest to projekt wieloletni. W przyszłym roku rozpoczęlibysmy prace związane z zagospodarowaniem zieleni – powiedział w Telewizji WTK wiceprezydent Bartosz Guss.

Z kolei kryta pływalnia ma powstać przy parku Manitiusa, na terenie Olimpii. Zdaniem władz miasta obiekt powstanie za trzy lata.

– W 2022 roku było planowane oddanie do użytku basenu na terenie Parku Kasprowicza. Inwestycja przesunie się więc o rok. Budowa pływalni szacowana jest na 20 mln zł – wyjaśnia Bartosz Guss, wiceprezydent Poznania.


Komentarze (15)

14-04-2020 17:10:37
portalowy czytelnik
Protesty społeczników i radnych były władzom miasta na rękę, mogły zablokować budowę pływalni ktora z braku pieniędzy w najbliższych 10 latach nie powstanie.Wymyślone przy winku problemy pseudoekologów przybliżyły osiedle do wsi jaką Łazarz był 120lat temu.Brawo, witamy w skansenie.
14-04-2020 09:28:29
Marek
Jesteście strasznie naiwni. Tak jak nie powstała pływalnia w parku Kasprowicza tak i nie będzie basenu na Olimpii. Jestem ciekaw gdzie będzie rada osiedla, gdzie będą społecznicy, gdzie będą panie z Kolektywu Kąpielisko gdy Targi będą betonować park!!!
13-04-2020 11:08:48
Łazarzanin
Dobrze, że Park Kasprowicza nie zostanie zabetonowany, a do Pływalni "Olimpii", aż tak daleko w końcu nie jest. Nawet rowerem da się dojechać ;) Minusem jest kolejny w naszym parku wybieg dla psów, gdzie duża część parku już została wykorzystana na sralnię. A niestety psie kupy tak jak poprzednio walają się po chodnikach i trawnikach pod blokami, m.in. na ulicy Chociszewskiego. No, ale to już wina samych właścicieli psów, którzy za nic mają kulturę osobistą i podstawowe zasady higieny.
10-04-2020 22:12:50
rdzenny mieszkaniec
W obecnej finansowej sytuacji powstanie krytej pływalni na Olimpii to marzenie.Była szansa i została stracona.A powstanie parku na terenie po nie wybudowanym lodowisku to tylko wizualizacja bez możliwości finansowych wybudowania.Kolejny raz mieszkańcy zostali ograni przez pseudospołeczników. Walczyliśmy o nie budowanie wieżowcy ,o pływalnię i teraz potraktowano nas tak jak niepotrzebny śmieć.
10-04-2020 20:03:23
mieszkanka
Najlepsza wiadomość tego tygodnia! Całe szczęście, że nie zabetonują tego terenu. Latem na Łazarzu jest gorąco, nie możemy dopuścić do ograniczania terenów zielonych. Inaczej zadusimy się tu. A fanów krytej pływalni te kilkadziesiąt metrów dalej do Olimpii chyba nie zbawi ;-)
09-04-2020 13:30:50
pyra
Do "swojak", rozmawiam z ludzi w dzielnicy i niestety 70% rozmowcow uwaza, ze wybranie nowej RO bylo bledem. Jak uzasadniaja te stwierdzenie ?, otoz powody sa rozne: bezkompromisowi, nie licza sie z mieszkancami, akceptuja swoje pomysly, kumoterstwo i stronniczosc, nie korzystanie z doswiadczen innych, gierki z zakresu kariery i polityki, uzywanie RO jako drabiny wspinania sie wyzej. Jest takze kwestia osob z RO i ich zasiedzialosci na Lazarzu czy w Poznaniu ale w to nie wnikam bo nie wiem kto skad przybyl i kiedy. Ludzie wspominaja stara RO !!! Mozliwe ? Mozliwe !
09-04-2020 10:34:17
mRT
Wspaniała wiadomość! Zwłaszcza teraz widzimy jak bardzo potrzeba zieleni, aktywności na powietrzu. Przez kolejne czekające nas upalne lata będziemy się cieszyć, że setki drzew nie zostaną ścięte, a tereny zielone zabetonowane. Pomyślcie o swoim zdrowiu i przyrodzie zamiast wszędzie widzieć "lewackie" spiski.
09-04-2020 09:28:48
mieszkanka
a czy nie można zrobić po prostu normalnego parku? Z zacienionym placem zabaw dla dzieci? Z wypielęgnowanymi kwiatami, równymi trawnikami, zadbanym drzewostanem. Dlaczego tak bardzo lubimy udziwnienia? A co mamy? Albo spacery z rybą bez głowy albo ogród deszczowy. Wybieg dla psów? Liczę, że będzie inny niż ten, który tam jest. I że będzie ktoś o niego dbał. Chyba odrobina za dużo egzotyki...
09-04-2020 08:50:28
swojak
I tak garstka osób która osiedliła się w NASZEJ dzielnicy decyduje co ma być a co nie. To nauczka dla starych mieszkańców żeby się zorganizować przy kolejnych wyborach osiedlowych i ich odsunąć od decydowania. Jak ktoś chce wsi w centrum miasta to proponuje mu wrócić tam skąd do nas przyjechał. Miasto to nie wieś ani las.
09-04-2020 02:40:34
paramido
Przecież od początku to był fejk. Te „kwietne łąki”... Kto by postawił kryty basen dla Łazarza? To w końcu zapomniana dzielnica...
08-04-2020 14:02:40
pyra
Do Marek, i masz racje, ze nie powstanie, po wirusie nie bedzie zadnych pieniedzy w kasie a tylko zadluzenie miasta jeszcze wieksze. Zarabia tylko i wylacznie biuro architektow grube dziesiatki-setki tysiecy zlotych na coraz to nowe projekty. Skandal ! Czy nikt tego nie widzi ? Ile powstalo juz tych projektow i za ile kasy ? Rozwalanie pieniedzy na cos co nie powstaje, coraz nowsze projekty tez nie powstaja....chyba naprawde Miasto mysli, ze mieszkancy to idioci. Ale to nie ich pieniadze, swoje pensje maja i to wysokie o niczym wiecej nie mysla.
08-04-2020 12:01:25
Marek
Mieszkańcy czują się oszukani. W tym miejscu miał powstać kryty basen i powstałby, gdyby nie państwo radni, żyjący w swoim świecie, gdyby nie robiący wokół siebie szumu pan poseł Sterczewski i banda nawiedzonych pań z ogrodu Kąpielisko. Ale zobaczycie, ani nie powstanie kryta pływalnia na Olimpii, ani żadna z tych wizualizacji nie zostanie zrealizowana. Jak syf był tak będzie dalej...
08-04-2020 11:33:14
as
Przestancie juz kombinowac w tym Parku Kasprowicza, raz tor wrotkarski, za chwile plywalnia, teraz jakas glupizna do obserwacji ptakow... A koniec koncow i tak powstana jakies chaty i to pewnie zbudowane ze szkla, bo w tym lewackim miescie ostatnio tylko takie powstaja...
08-04-2020 11:13:02
pyra
Do Qshu, ale Miasto samo zrezygnowalo z Parku Kasprowicza i moze jedynie pod presja mieszkancow, ktorzy zlozyli setki podpisow elektronicznych aby plywalnie zbudowac na terenie starej plywalni Olimpii. Rada Osiedla chciala plywalnie budowac na parkingu/terenie przyleglym do Parku Kasprowicza i ulicy Reymonta, wogole nowa Rada nie optowala za Olimpia, to gwoli wyjasnienia. Nie lubie jak ktos zbiera laury za nie swoje dokonania i wpisuje w swoj dorobek dzialalnosci.
08-04-2020 09:01:59
Qshu
Brawo dla łazarskich społeczników, brawo dla nowej rady i wielkie uznanie dla władz miasta, że potrafili przyznać się do błędu i zmienili decyzję. Nasza dzielnica tym samym zyska nie tylko obiecany basen ale z czasem Park Kasprowicza w nowej, lepszej wersji.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

cze

17:00
Park Wilsona
Przeszłość,Teraźniejszość,Przyszłość-Czerwiec 56 - inscenizacja
w godz. 14:00-17:00

03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: