Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pływalnia zamiast w Parku Kasprowicza powstanie na terenie parkingu przy Reymonta? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pływalnia zamiast w Parku Kasprowicza powstanie na terenie parkingu przy Reymonta?
07-01-2020 07:35   Janusz Ludwiczak
Kryta pływalnia ma powstać na terenie, na którym planowano wybudować lodowisko. Rada Osiedla Św. Łazarz stanowczo odrzuciła koncepcję przygotowaną dla POSiR i chce, by basen znalazł się na terenie parkingu przy ul. Remonta.

Od lat mówi się o budowie krytej pływalni w Parku Kasprowicza. Obiekt miałby powstać na terenie, na którym w 2004 r. miało stanąć lodowisko z trybunami na 1,5 tys. widzów.

W grudniu na zlecenie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji opracowana została koncepcja pływalni. Projekt zakłada wybudowanie obiektu, w którym ma znaleźć się basen pływacki o wymiarach 25x16 m z 8 torami oraz basen rekreacyjny o wymiarach 2x5x9 m, który miałby pełnić również funkcję nauki pływania. W kompleksie zaplanowano również sauny i mini strefa fitness. Pływalnia miałaby posiadać również część związaną z administracją, w której znalazłby się biura, sala konferencyjna, sekretariat oraz niezbędne zaplecze socjalne i sanitarne.

Obiekt ma zająć obszar 10 tys. m kw., z czego sam budynek pływalni miałby mieć blisko 2,5 tys. m².

Rada Osiedla Św. Łazarz negatywnie zaopiniowała przedstawioną przez POSiR koncepcję i chce, by kryta pływalnia powstała nie na terenie Parku Kasprowicza, a jak najbliżej ulicy Reymonta, na terenie, na którym znajduje się parking.

– Rada Osiedla św. Łazarz popiera budowę pływalni krytej w Parku Kasprowicza. Uważamy, że najlepszym miejscem na basen jest należąca do POSIR działka bezpośrednio przy ul. Reymonta, na której obecnie znajduje się parking na 60 aut. W zamian POSIR powinien uruchomić znajdujący się tuż obok, nieczynny parking na 100 aut. Sprzeciwiamy się budowie parkingu, basenu i budynku administracyjnego w środku terenów zielonych, które powinny zostać przeznaczone na powiększenie Parku Kasprowicza. Rada Osiedla św. Łazarz chce budowy krytej pływalni w Parku Kasprowicza. To ważny i potrzebny obiekt, który powinien jak najszybciej zostać wybudowany. Równocześnie zależy nam też, aby Park Kasprowicza został powiększony o nowe, obecnie opłotowane tereny – tłumaczy Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Święty Łazarz.

– Proponujemy zbudowanie krytego basenu bliżej ul. Reymonta, na terenie bezpłatnego parkingu (na 60 aut), który należy również do POSiR. Sprawdziliśmy – zmieści się w tym miejscu identyczny basen jak na os. Piastowskim czy Zwycięstwa. Nie zmieści się jednak dodatkowa zabudowa (której nie ma w projektach basenów na os. Piastowskim i Zwycięstwa), związana z częścią administracyjną “dla kilku obiektów POSIR”. Nie widzimy jednak powodu, aby budować budynek administracyjny w środku parku. Można też rozważyć budowę części administracyjnej od ul. Reymonta, jako dodatkowej kondygnacji nad szatniami – dodaje Agnieszka Michalak-Pietkiewicz z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Na zlecenie Rady Osiedla Św. Łazarz przygotowana została koncepcja nowej lokalizacji pływalni. <./p>

– Proponujemy otworzenie należącego do POSiR, od wielu lat zamkniętego parkingu na 100 aut przy ul. Reymonta. W ten sposób zrekompensujemy zabudowanie basenem parkingu na 60 aut. Zyskamy dodatkowe 40 miejsc parkingowych, które wystarczą dla obsługi basenu. Pamiętajmy, że przy przebudowanej Arenie powstanie podziemny parking na 700 miejsc. Dojazd do basenu odbywałby się od ul. Reymonta, drogą przez parking. Wyjazd z parkingu można zorganizować przed basenem, w ul. Reymonta. Zapewniona z 3 stron jest droga pożarowa – wskazuje Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Koncepcja została przygotowana dla Rady Osiedla za darmo przez mieszkankę Poznania, która jest architektką. Rada Osiedla nie poniosła w związku z tym żadnych kosztów. Mapę zasadniczą zamówioną w Geopozie radni sfinansowali z diet – tłumaczy Beata Szeszuła, członkini Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Łazarscy radni chcą natomiast, by obecny teren Parku Kasprowicza pozostał niezagospodarowany. Co na to POSiR?

– Poprosiliśmy Radę Osiedla Św. Łazarz o uwagi do koncepcji. Jeżeli otrzymamy te uwagi, będziemy mogli odnieść się do nich i dalej pracować nad kształtem i lokalizacją pływalni krytej – wyjaśnia Filip Borowiak, rzecznik prasowy POSiR.

Zdaniem przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji eksperci powinni sprawdzić czy pływalnia mogłaby znaleźć się przy samej ulicy Reymonta.

– Fachowcy powinni sprawdzić czy pływalnia nie naruszy elementy pasa drogowego. Wzdłuż ul. Reymonta ma powstać droga rowerowa. Należy zweryfikować przepisy budowlane i zweryfikować projektowaną pływalnię od pasa drogowego – uważa Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Miejscy radni z Łazarza obawiają się, że postulat Rady Osiedla Św. Łazarz może przyczynić się do opóźnieniu w budowie krytej pływalni.

– Na tym terenie miało powstać kryte lodowisko. Pływalnię możemy trochę przesunać, ale musi powstać – zaznacza Lidia Dudziak, przewodnicząca Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania.

– Budowa krytej pływalni to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców nie tylko Łazarza, ale i Grunwaldu. Lokalizacja basenu na terenie działki po niezrealizowanej budowie lodowiska krytego jest optymalna, z uwagi na bliskość pływalni letniej oraz dobre połączenia komunikacyjne. Lokalizacja pływalni krytej powinna uwzględniać charakter Parku Kasprowicza. Jej budowa jest okazją do uporządkowania okolicznościowego terenu i oddania go mieszkańcom Łazarza. Obecnie, z uwagi na wieloletnie zaniedbania, ta część parku jest poprzecinana płotami, nie stanowi spójnej całości w odróżnieniu od terenu znajdującego się bliżej ul. Jarochowskiego, jest rzadziej odwiedzana przez mieszkańców Łazarza – pisze Filip Olszak, radny Miasta Poznania w interpelacji do Prezydenta Poznania.

– Zwracam się o uwzględnienie w projekcie umiejscowienie pływalni na terenie działki po niezrealizowanym lodowisku w taki sposób, by w największej liczbie pozostawić istniejące dorodne, duże, kilkudziesięcioletnie drzewa, rosnące na obwodzie działki – zaznacza radny Filip Olszak.

Poznański radny Filip Olszak postuluje również, by klienci pływalni korzystali z istniejącego parkingu przy Reymonta, a także zlokalizowany został parking dla autobusów szkolnych oraz umożliwiony został dojazd pod budynek pływalni krytej dla Straży Pożarnej i innych służb ratowniczych.

Z kolei radny Tomasz Stachowiak zwraca uwagę na pływalnię Olimpię, która ma zostać zlikwidowana.

– Od stycznia Olimpię miało przejąć miasto. Basen ma zostać zlikwidowany, a w jego miejscu planowane jest zlokalizowanie Centrum Sportów i Sztuki Walki. Nieopłacalny jest remont Olimpii. Infrastruktura i wyposażenie basenu są przestarzałe – powiedział Tomasz Stachowiak, wiceprzewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak
Koncepcja pływalni - Wiz: POSiR/ATJ Architekci (5-24)
Propozycja Rady Osiedla Św. Łazarz (25-27)
Radny Filip Olszak sugeruje, by pływalnia powstała na terenie lodowiska (28)

ZOBACZ TAKŻE: To już pewne. Tor wrotkarski nie powstanie w Parku Kasprowicza. A co z krytą pływalnią?

ZOBACZ TAKŻE: "2019 ostatnim rokiem parku Kasprowicza?" {► WIDEO}

ZOBACZ TAKŻE: Utopiono 1,5 miliona złotych w budowie lodowiska w Parku Kasprowicza

Komentarze (5)

08-01-2020 20:18:50
zwolennik
paramido: Jakiego parku nikt nie będzie wycinał parku tylko teren po niezrealizowanej budowie lodowiska.Byłeś tam na spacerze, bo ja tak i strach tam wejść samemu.A na torach Surmy informują że będzie parking dla Areny.A na Winogradach budują pływalnię i cieszą się bo dzięki naszym łazarskim kombinacjom oni dostali pieniądze na swoją pływalnię.
08-01-2020 16:43:08
paramido
miasto upiera się na budowie basenu w tamtej lokalizacji, bo grunt pod torami łuczniczymi ma być przekazany developerowi pod bloki. będą wstrzymywać, straszyć i przekonywać, że inaczej się nie da, bo ograniczenia i ścieżka. ciekawe czemu radny Olszak tak mocno i od tak dawna lobbuje za wykarczowaniem części parku. jaki ma w tym interes?
08-01-2020 16:34:47
pyra
A czy tam nie chce polozyc lapy MTP na tych terenach ? Nie rozumiem, juz sie czlowiekowi w glowie kreci od tego krecenia, wiecznych zmian, braku zgody itd. Jeszcze w moim dlugim zyciu nie doswiadczylam takiego haosu, braku logicznego myslenia i konkretnych ustalen, NON STOP zadyma ! zbiera mi sie na wymioty.
08-01-2020 10:19:44
.
Popieram! Zamiast kupować filtry do oczyszczania powietrza lepiej zostawić te dorodne drzewa! Poza dostawa tlenu, zatrzymają w liściach sporo pyłów.
08-01-2020 08:12:57
zwolennik
No i w ten sposób oddala się budowa pływalni.Od lat czekamy na ten jedyny basen kryty na całym Grunwaldzie i nikt o nas nie myśli, proponują nam termy maltańskie.Po tzw parku w miejscu lodowiska chodzą nieliczni ,ale ktoś ma kaprys aby zatrzymać budowę pływalni dla setek mieszkańców.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: