– Za planowaną zmianą lokalizacji toru wrotkarskiego przemawiają m.in. wysokie koszty tej inwestycji w Parku Kasprowicza. Jego budowa oznaczałaby wycinkę wielu drzew – tłumaczy wiceprezydent Bartosz Guss.
Niezagrożona jest natomiast budowa krytej pływalni.
O sprawie pisaliśmy pod koniec kwietnia. Tor wrotkarski miał powstać w Parku Kasprowicza, na terenie, na którym miało powstać kryte lodowisko. Centrum Sportów Wrotkarskich miało powstać w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Projekt, który uzyskał 6 024 głosów poparcia szacowany był przez autorów na 1,8 mln zł. Okazało się, że 1,5 mln zł przeznaczone na inwestycje wystarczyło jedynie na uporządkowanie terenu, usunięcie fundamentów niedokończonego lodowiska i przygotowanie placu budowy, a także opracowanie projektu i dokumentacji. Więcej o tym w artykule z 29 kwietnia.
Miasto wycofało się jednak z budowy toru wrotkarskiego w Parku Kasprowicza.
– Za planowaną zmianą lokalizacji toru wrotkarskiego przemawia kilka kwestii. Są to między innymi wysokie koszty tej inwestycji w Parku Kasprowicza. Kwota zagwarantowana w PBO umożliwiłaby jedynie uporządkowanie terenu pod budowę toru. Należy również brać pod uwagę uwarunkowania z zakresu ochrony środowiska. Teren planowanej inwestycji jest bardzo zielony i silnie zadrzewiony, a budowa toru oznaczałaby wycinkę wielu drzew. Nie można również zapominać o tym, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania wprowadza w Parku Kasprowicza limit zabudowy do 10 proc. Niemożliwe byłoby więc zadaszenie toru, a to oznacza, że byłby on obiektem sezonowym – tłumaczy Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
Tor wrotkarski ma powstać w nowej lokalizacji.
– Obecnie trwają jeszcze ustalenia dotyczące wyłonienia miejsca, w którym tor mógłby się znaleźć. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje: giełda kwiatowa przy ul. Droga Dębińska i tereny przy ul. Hlonda. Przeniesienie lokalizacji toru w nowe miejsce będzie oznaczało zmiany w projekcie polegające na dostosowaniu go do uwarunkowań nowego miejsca. Budowa ruszy po opracowaniu dokumentacji projektowej, uzyskaniu wszelkich potrzebnych decyzji i pozwoleń (w tym pozwolenia na budowę) oraz po wyłonieniu wykonawcy w postępowaniu przetargowym. W tej chwili trudno jest określić precyzyjną datę rozpoczęcia prac – wyjaśnia Filip Borowiak, rzecznik prasowy POSiR.
Zaskoczenia nie kryje pomysłodawca i inicjator budowy toru wrotkarskiego.
– Mieszkańcy Osiedla Św. Łazarz tracą obiekt sportowy dla szkolenia dzieci i młodzieży. Jedno osiedle traci, drugie zyska. A teren niedoszłej inwestycji (poprzednio krytego lodowiska na 1500 osób, kubaturowy) czy teraz toru wrotkarskiego i pływalni nadal pozostanie śmietnikiem. Ostatnio był sprzątany przed wyborami, a po wyborach no cóż... Na nowo śmieci i spożywanie alkoholu. Jak to kiedyś zostało powiedziane i jest nadal powtarzane: "Na Łazarzu nie jest kolorowo". I pewno to hasło będzie nieśmiertelne. Z dobrych wieści. W najbliższym okresie inwestycja ma ruszyć w innej lokalizacji (projekt już jest). W Poznaniu wreszcie pojawi się, postaram się tego dopilnować. Być może (wiem, że to zbyt ochocze słowo) ten tor będzie kryty, czego nie można było zrobić w Parku Kasprowicza – żali się Jakub "Zico" Ciesielski, pomysłodawca budowy toru wrotkarskiego.
– Mieszkańcy wybrali, ponad 6 tysięcy osób zagłosowało na ten projekt w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016, a mamy już 2019 rok. Przez ostatnie 4 lata realizacja tego przedsięwzięcia nie doszła do skutku – dodaje Jakub Ciesielski.
Jak zapewnia wiceprezydent Bartosz Guss budowa krytej pływalni w Parku Kasprowicza jest niezagrożona.
– Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji nie wycofują się z planów budowy pływalni krytej. Jest to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców Łazarza. Rezygnacja z lokalizacji toru wrotkarskiego w Parku Kasprowicza będzie wymagała zmian w dotychczasowym projekcie. Tor i pływalnia kryta stanowiły bowiem jedną inwestycję. Zmiany w projekcie przełożą się na konieczność wystąpienia z nowym wnioskiem o wycinkę i o decyzję środowiskową. Przewiduje się, że zmiany pozwolą w jeszcze większym stopniu zachować zieleń na tym terenie. Budowa pływalni letniej jest już zakończona. W przyszłości może nastąpić ewentualne poszerzenie strefy rekreacyjnej na tym obiekcie – przekonuje Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
– W związku ze zmianą lokalizacji toru wrotkarskiego Kolektyw Kąpielisko pozostanie w miejscu, w którym obecnie prowadzi ogród społeczny – podsumowuje wiceprezydent Bartosz Guss.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Zespół Szkół Muzycznych powróci na Łazarz
(19-01-2025 02:17)
· Co dalej z budynkiem po konsulacie rosyjskim? Być może będzie tu Wydział Paszportowy
(19-01-2025 00:48)
· Ulica Matejki będzie zamknięta!
(17-01-2025 07:09)
· Minister Sportu zadeklarował wsparcie od rządu na przebudowę Areny
(16-01-2025 08:30)
· "164" nie pojedzie Matejki. Od soboty spore zmiany w kursowaniu tramwajów
(15-01-2025 07:58)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
Niezapominajka |
sty
17:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - nabożeństwo ekumeniczne
sty
18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Modlitwo Jedność Chrześcijan - nabożeństwo centralne, kazanie wygłosi abp. Stanisław Gądecki
sty
do 25-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Agro Premiery
sty
Polska * Poznań * Łazarz
33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - "dla onkologii i hematologii dziecięcej"
lut
do 14-02-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: