Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

To już pewne. Tor wrotkarski nie powstanie w Parku Kasprowicza. A co z krytą pływalnią? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
To już pewne. Tor wrotkarski nie powstanie w Parku Kasprowicza. A co z krytą pływalnią?
20-05-2019 02:22   Janusz Ludwiczak
Centrum Sportów Wrotkarskich nie powstanie w Parku Kasprowicza.
– Za planowaną zmianą lokalizacji toru wrotkarskiego przemawiają m.in. wysokie koszty tej inwestycji w Parku Kasprowicza. Jego budowa oznaczałaby wycinkę wielu drzew – tłumaczy wiceprezydent Bartosz Guss.
Niezagrożona jest natomiast budowa krytej pływalni.

O sprawie pisaliśmy pod koniec kwietnia. Tor wrotkarski miał powstać w Parku Kasprowicza, na terenie, na którym miało powstać kryte lodowisko. Centrum Sportów Wrotkarskich miało powstać w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Projekt, który uzyskał 6 024 głosów poparcia szacowany był przez autorów na 1,8 mln zł. Okazało się, że 1,5 mln zł przeznaczone na inwestycje wystarczyło jedynie na uporządkowanie terenu, usunięcie fundamentów niedokończonego lodowiska i przygotowanie placu budowy, a także opracowanie projektu i dokumentacji. Więcej o tym w artykule z 29 kwietnia.

Miasto wycofało się jednak z budowy toru wrotkarskiego w Parku Kasprowicza.

– Za planowaną zmianą lokalizacji toru wrotkarskiego przemawia kilka kwestii. Są to między innymi wysokie koszty tej inwestycji w Parku Kasprowicza. Kwota zagwarantowana w PBO umożliwiłaby jedynie uporządkowanie terenu pod budowę toru. Należy również brać pod uwagę uwarunkowania z zakresu ochrony środowiska. Teren planowanej inwestycji jest bardzo zielony i silnie zadrzewiony, a budowa toru oznaczałaby wycinkę wielu drzew. Nie można również zapominać o tym, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania wprowadza w Parku Kasprowicza limit zabudowy do 10 proc. Niemożliwe byłoby więc zadaszenie toru, a to oznacza, że byłby on obiektem sezonowym – tłumaczy Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Tor wrotkarski ma powstać w nowej lokalizacji.

– Obecnie trwają jeszcze ustalenia dotyczące wyłonienia miejsca, w którym tor mógłby się znaleźć. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje: giełda kwiatowa przy ul. Droga Dębińska i tereny przy ul. Hlonda. Przeniesienie lokalizacji toru w nowe miejsce będzie oznaczało zmiany w projekcie polegające na dostosowaniu go do uwarunkowań nowego miejsca. Budowa ruszy po opracowaniu dokumentacji projektowej, uzyskaniu wszelkich potrzebnych decyzji i pozwoleń (w tym pozwolenia na budowę) oraz po wyłonieniu wykonawcy w postępowaniu przetargowym. W tej chwili trudno jest określić precyzyjną datę rozpoczęcia prac – wyjaśnia Filip Borowiak, rzecznik prasowy POSiR.

Zaskoczenia nie kryje pomysłodawca i inicjator budowy toru wrotkarskiego.

– Mieszkańcy Osiedla Św. Łazarz tracą obiekt sportowy dla szkolenia dzieci i młodzieży. Jedno osiedle traci, drugie zyska. A teren niedoszłej inwestycji (poprzednio krytego lodowiska na 1500 osób, kubaturowy) czy teraz toru wrotkarskiego i pływalni nadal pozostanie śmietnikiem. Ostatnio był sprzątany przed wyborami, a po wyborach no cóż... Na nowo śmieci i spożywanie alkoholu. Jak to kiedyś zostało powiedziane i jest nadal powtarzane: "Na Łazarzu nie jest kolorowo". I pewno to hasło będzie nieśmiertelne. Z dobrych wieści. W najbliższym okresie inwestycja ma ruszyć w innej lokalizacji (projekt już jest). W Poznaniu wreszcie pojawi się, postaram się tego dopilnować. Być może (wiem, że to zbyt ochocze słowo) ten tor będzie kryty, czego nie można było zrobić w Parku Kasprowicza – żali się Jakub "Zico" Ciesielski, pomysłodawca budowy toru wrotkarskiego.

– Mieszkańcy wybrali, ponad 6 tysięcy osób zagłosowało na ten projekt w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016, a mamy już 2019 rok. Przez ostatnie 4 lata realizacja tego przedsięwzięcia nie doszła do skutku – dodaje Jakub Ciesielski.

Jak zapewnia wiceprezydent Bartosz Guss budowa krytej pływalni w Parku Kasprowicza jest niezagrożona.

– Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji nie wycofują się z planów budowy pływalni krytej. Jest to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców Łazarza. Rezygnacja z lokalizacji toru wrotkarskiego w Parku Kasprowicza będzie wymagała zmian w dotychczasowym projekcie. Tor i pływalnia kryta stanowiły bowiem jedną inwestycję. Zmiany w projekcie przełożą się na konieczność wystąpienia z nowym wnioskiem o wycinkę i o decyzję środowiskową. Przewiduje się, że zmiany pozwolą w jeszcze większym stopniu zachować zieleń na tym terenie. Budowa pływalni letniej jest już zakończona. W przyszłości może nastąpić ewentualne poszerzenie strefy rekreacyjnej na tym obiekcie – przekonuje Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

– W związku ze zmianą lokalizacji toru wrotkarskiego Kolektyw Kąpielisko pozostanie w miejscu, w którym obecnie prowadzi ogród społeczny – podsumowuje wiceprezydent Bartosz Guss.


Komentarze (15)

22-05-2019 22:14:19
M.
@Lokalsie, życzę Tobie z całego serca, żebyś nigdy w życiu upadając nie wylądował na wystającym pręcie zbrojeniowym. Nawet takim jednocentymetrowym, bo bliski kontakt z takim maleństwem może skończyć się tragicznie.
21-05-2019 15:39:32
Lokals
Prętów dawno tam nie ma, zostały uprzątnięte (a właściwie zgarnięte przez miłośników złomu; chyba, że mowa o tych śmiesznych kikucikach wystających na co najwyżej kilka centymetrów - no faktycznie, mordercze zagrożenie). A betonowy blok można całkiem zgrabnie osypać ziemią i zrobić górkę. Albo wykorzystać, że jest, na wierzch dołożyć trochę desek i ławka jak znalazł. Nie ma potrzeby skuwania wszystkiego, co na tym terenie się znajduje.
21-05-2019 14:20:34
Andrzej Janowski - RO
W 2019 r. zostanie opracowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej, w porozumieniu z innymi jednostkami zarzadzajacymi terenem, całościowa koncepcja zagospodarowania dla Parku Kasprowicza, obejmująca również teren, na którym miał powstać tor. Jednocześnie trwają prace projektowe dotyczace pływalni. Jestemy umówieni na spotkanie z urzędnikami dotyczące Parku Kasprowicza i opracowania koncepcji, o jego przebiegu poinformujemy.
20-05-2019 22:43:59
M.
@Lokals, sugerujesz, że te pręty są bezpieczne dla spacerujących. Porządkowanie placu budowy poprzez usypywanie górek ponad wystającymi z ziemi fundamentami tez jest bardzo nowatorskie :)
20-05-2019 20:52:42
do lokals
jak mozna zasypac wystajace fundamenty? dolek mozesz sobie zapysac a nie cos wystajacego .. raczej tam nie byles i nie masz pojecia jak tam wyglada ... i tak lazarz dal sie omamic czarami nowej rady
20-05-2019 17:28:23
pyra
@M, tak nowa Rada milczy jak zakleta, byli tutaj obecni przed wyborami...teraz nie trzeba. Wydaje sie, ze nie interesuje ich zaden temat tutaj poruszany. Niedostepni i olewajacy, sorry takie odnosze wrazenie.
20-05-2019 17:02:15
Lokals
Ach te mityczne, straszne pręty i fundamenty... M., byłaś/byłeś tam ostatnio? Wiesz, jak wygląda teren? Tak, jest zaśmiecony, bo jego fasadowa niedostępność sprawia, że można tam na spokojnie nielegalnie wypić i nie martwić się o niespodziewanie przechodzący patrol - dlatego powinno się go odpowiednio zabezpieczyć i otworzyć dla mieszkańców. Porażające koszty uprzątnięcia wiążą się z fizycznym usunięciem fundamentów (wystarczy je zasypać) i wycinką, więc gdy usunąć te dwie składowe, to odpada lwia część wydatków.
20-05-2019 13:14:25
Zipi
Chcieliscie chyba napisać że 1,5 mln. STARCZYŁOBY a nie wystarczyło. Tam nic nie było zrobione.
20-05-2019 12:49:36
M.
Mnie najbardziej zaskakuje milczenie nowej RO. Wszystko jedno czy ich ta decyzja cieszy czy martwi. Miasto przyznało, że tor w tym miejscu byłby zbyt drogi, bo koszt uprzątniecia terenu przekracza milion złotych. Czy to znaczy, że nie zostanie on uprzątnięty i dalej będzie straszyć wystającymi z ziemi prętami zbrojeniowymi, fundamentami planowanego niegdyś lodowiska , rozbitymi butelkami i pozostanie odgrodzony od reszty parku?
20-05-2019 12:28:13
x
@Szymon - zero projektów - to jest park, a nie teren pod budowę.
20-05-2019 10:54:03
Szymon
Tor zablokowali, teraz czekamy aż zablokują basen. Prawdziwi bohaterowie. Mam jeszcze pytanie. Gdzie są teraz wszyscy ci blokujący? Jaki maja plan na ten teren? Jakis projekt? Ktos coś wie?
20-05-2019 08:56:31
Smutna
Głosowałam na Tor tylko dlatego, że jego lokalizacja miała się mieścić na łazarzu, z tą myślą, że jak moje dzieci będą w wieku szkolnym ze spokojem będę mogła je wysłać na jakąś aktywność same, a jak będa nastolatkami będa mogły skorzyatać z toru zamiast snuć się bez celu po łazarzu.
20-05-2019 08:14:02
x
@acha. Trzeba teraz obserwować sprawę basenu.
20-05-2019 07:49:17
acha.
czyli wycinka bedzie? ile osob jest za basenem? czy rzadzacy tym miastem nie biora pod uwage glosow mieszkancow? budzet obywatelski sondaze glosy mieszkancow mowily jasno czego chca w parku. podziwiam upor jednego czlowieka i czekam z niecierpliwoscia na pierwsze spotkanie z nowa rada. trzeba koniecznie powiedziec im prosto w oczy czego oczekiwali mieszkancy lazarza.
20-05-2019 06:35:04
x
Wspaniały początek dnia :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

do 26-05-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Grill Show

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: