– Miasto Poznań jest w trakcie realizacji inwestycji przy Parku Kasprowicza. Prace projektowe dotyczące budowy krytej pływalni w tym miejscu są już na ukończeniu. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór generalnego wykonawcy, a inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2022 roku – tłumaczył w lutym Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Kryta pływalnia miała powstać w Parku Kasprowicza, na terenie, na którym już w 2006 roku miało stanąć kryte lodowisko z trybunami na 1,5 tys. widzów. Inwestycję tą miała zrealizować Fundacja Rozwoju Sportu Szkolnego, jednak zrealizowała tylko projekt budowlany i wybudowała fundamenty.
W miejscu lodowiska miał następnie powstać tor wrotkarski, realizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Ostatecznie projekt ten nie zostanie zrealizowany, o czym więcej pisaliśmy w maju 2019 w artykule: To już pewne. Tor wrotkarski nie powstanie w Parku Kasprowicza. A co z krytą pływalnią?
Teraz w miejscu tym nie powstanie również kryta pływalnia. Projekt, który został opracowany w grudniu zeszłego roku na zlecenie POSiR zakładał wybudowanie obiektu, w którym miał znaleźć się basen pływacki o wymiarach 25x16 m z 8 torami oraz basen rekreacyjny o wymiarach 2x5x9 m, pełniący również funkcję do nauki pływania. W kompleksie zaplanowano też i strefę fitness. Obiekt miał zająć obszar 10 tys. m kw., z czego sam budynek pływalni miałby mieć blisko 2,5 tys. m².
Planom tym przeciwni byli społecznicy i działacze ekologiczni, a także przedstawicielki Kolektywu Kąpielisko. Z kolei Rada Osiedla Św. Łazarz proponowała, by kryta pływalnia powstała przy samej ulicy Reymonta, na terenie parkingu.
–Uważamy, że najlepszym miejscem na basen jest należąca do POSIR działka bezpośrednio przy ul. Reymonta, na której obecnie znajduje się parking na 60 aut. Sprzeciwiamy się budowie parkingu, basenu i budynku administracyjnego w środku terenów zielonych, które powinny zostać przeznaczone na powiększenie Parku Kasprowicza – tłumaczyła Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Święty Łazarz.
Miejscy radni z Łazarza obawiali się, że postulat Rady Osiedla Św. Łazarz może przyczynić się do opóźnienia w budowie krytej pływalni.
– Na tym terenie miało powstać kryte lodowisko. Pływalnię możemy trochę przesunąć, ale musi powstać – zaznaczała Lidia Dudziak, przewodnicząca Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania.
– Budowa krytej pływalni to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców nie tylko Łazarza, ale i Grunwaldu. Lokalizacja basenu na terenie działki po niezrealizowanej budowie lodowiska krytego jest optymalna, z uwagi na bliskość pływalni letniej oraz dobre połączenia komunikacyjne. Lokalizacja pływalni krytej powinna uwzględniać charakter Parku Kasprowicza. Jej budowa jest okazją do uporządkowania okolicznościowego terenu i oddania go mieszkańcom Łazarza. Obecnie, z uwagi na wieloletnie zaniedbania, ta część parku jest poprzecinana płotami, nie stanowi spójnej całości w odróżnieniu od terenu znajdującego się bliżej ul. Jarochowskiego, jest rzadziej odwiedzana przez mieszkańców Łazarza – tłumaczył Filip Olszak, radny Miasta Poznania w interpelacji do Prezydenta Poznania.
W lutym miasto deklarowało, że kryta pływalnia powstanie na terenie po niezrealizowanym lodowisku.
– Umiejscowienie pływalni krytej na terenie po niezrealizowanym lodowisku krytym, jest lokalizacją optymalną, ponieważ z jednej strony pozwala na uporządkowanie zaniedbanego terenu, z drugiej natomiast na zachowanie najbardziej cennych przyrodniczo drzew, znajdujących się na obrzeżu działki – informował 20 lutego Urząd Miasta Poznania.
– Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania prowadzi postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew kolidujących z planowaną budową krytej pływalni. Wystąpiła o to Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, która przygotowuje inwestycje. Jednym ze standardowych elementów takiego postępowania są oględziny w terenie mające na celu sprawdzenie, czy wykaz drzew do zamierzonego usunięcia oraz mapa z ich lokalizacją są zgodne ze stanem faktycznym. To rutynowa procedura, która ma miejsce w każdym tego typu postępowaniu. Inwentaryzację drzew na terenie sąsiadującym z parkiem Kasprowicza, na zlecenie Poznańskich Inwestycji Miejskich, przeprowadziła firma zewnętrzna. W czasie oględzin, które odbyły się 18 lutego, pracownicy Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska stwierdzili, że w dokumentacji znajdują się nieścisłości – wyjaśniała Daria Kulczewska z biura prasowego poznańskiego magistratu.
Teraz miasto rezygnuje z budowy krytej pływalni w Parku Kasprowicza. Obiekt miałby powstać jednak na terenie, na którym znajduje się Olimpia przy parku Manitiusa. Stary basen miałby zostać jednak wyburzony z uwagi na zły stan techniczny, a planowane tam wcześniej Centrum Sztuk Walki zostałoby wybudowane tuż obok.
Miasto przejęło "Olimpię" przy Taborowej na początku roku. Nieruchomość tą przekazał wojewoda, o czym więcej w artykule: Była pływalnia będzie centrum sztuki walki. Wojewoda przekazał miastu Olimpię.
– Nieracjonalne byłoby, gdybyśmy uparcie trzymali się pierwotnej koncepcji. Trzeba było poszukać innego rozwiązania. Takiego, które pozwoli maksymalnie wykorzystać ogromny potencjał tego miejsca. Jest dla mnie oczywiste, że nie można zrezygnować z pływalni, na którą czekają mieszkańcy Łazarza i Grunwaldu. Dlatego powstanie ona w miejscu, gdzie dziś stoi niedziałający basen – zapowiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Stary basen zostanie całkowicie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowa pływalnia. Z kolei Centrum Sztuk Walki miałoby powstać w bezpośrednim sąsiedztwie basenu, od strony ul. Reymonta.
– Jeśli chodzi o przygotowanie inwestycji, to teren ten stanowi dla Miasta duże wyzwanie, ale jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Aktualnie funkcjonuje tam część rodzinnych ogrodów działkowych im. Władysława Reymonta – powiedział Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
– Zgodnie jednak z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszar ten docelowo nie jest przewidziany pod ogródki działkowe. Może za to na nim powstać zabudowa sportowo-rekreacyjna w otoczeniu zieleni. Dlatego w najbliższym czasie miasto rozpocznie rozmowy z Polskim Związkiem Działkowców, dotyczące przeniesienia tej części ogródków do nowej lokalizacji – dodaje wiceprezydent Bartosz Guss.
Zaskoczenia nie kryje miejska radna Lidia Dudziak z Łazarza.
– Czuję się oszukana. Nie było żadnych rozmów na te temat. Jeszcze w ubiegłym tygodniu rozmawiałam z wiceprezydent Bartoszem Gussem, zapewniał mnie, że kryta pływalnia powstanie w Parku Kasprowicza. Teraz, skąd nagle zmienia się zdanie? Nowa inwestycja wymaga uzgodnień z działkowcami. Obawiam się, że ta pływalnia nie powstanie w ogóle – żali się Lidia Dudziak, radna Miasta Poznania.
W lutym o przyszłość pływalni Olimpia i utrzymaniu basenu w interpelacji pytała z kolei radna Dorota Bonk-Hammermeister.
– Z punktu widzenia mieszkańców likwidacja obiektu sportowego, który jeszcze kilkanaście miesięcy temu służył pływającej publiczności jest kompletnie niezrozumiała. Pływalnia miała pełne obłożenie we wszystkich możliwych terminach, od wczesnego rana do późnego wieczora. Nie niszczy się tego, co wystarczająco dobrze działało, obiecując kiedyś, w przyszłości, jakieś inne rozwiązania. Mieszkańcy oczekują przywrócenia funkcjonowania basenu, zdając sobie sprawę, że będzie się to wiązało z koniecznością przeprowadzenia remontu i pewnych nakładów. Koszty będą jednak nieporównanie mniejsze niż w przypadku nowej inwestycji
Południowo-zachodni Poznań (mieszka tam co czwarty poznaniak) to część miasta upośledzona pod względem dostępności krytych basenów. Od zamknięcia pływalni „Olimpia” na obszarze od Świerczewa do Łazarza i od Ławicy do Fabianowa NIE MA ANI JEDNEGO KRYTEGO BASENU, nadającego się do uprawiania pływania. Lepiej jest we wszystkich innych dzielnicach, a jeszcze lepiej – w kilku ościennych gminach. Oczywiste jest, że jeden basen to za mało na tak dużą i rozległą część miasta, tymczasem nie ma tam żadnego i w najbliższym czasie nie będzie, jeśli nie wróci „Olimpia” – wskazywała radna Dorota Bonk-Hammermeister.
W połowie lutego wiceprezydent Jędrzej Solarski wskazywał, że miasto chce nadal wybudować krytą pływalnię w Parku Kasprowicza. Co ciekawe odpowiedzi na interpelację jeszcze w momencie powstania tej publikacji nie była zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poznania.
– Miasto Poznań jest w trakcie realizacji inwestycji przy Parku Kasprowicza. Prace projektowe dotyczące budowy krytej pływalni w tym miejscu są już na ukończeniu. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór generalnego wykonawcy, a inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2022 roku. Zawarta w interpelacji oraz powtarzają się w prasie lokalnej informacja o tym, że w tej części Poznania przez najbliższe 5 lat nie będzie funkcjonowała żadna pływalnia, nie ma więc potwierdzenia w planach Miasta Poznania. Mając na uwadze bliskość prowadzonej przy Parku Kasprowicza inwestycji Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji nie uznają za zasadne odtworzenia pływalni przy ul. Taborowej – odpowiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
ZOBACZ TAKŻE: Odpowiedź wiceprezydenta Jędrzeja Solarskiego
Koncepcja architektoniczna dla planowanych obiektów sportowych ma zostać zaprezentowana mieszkańcom w połowie tego roku. Z kolei w piątek mamy poznać koncepcję zagospodarowania Parku Kasprowicza.
Wiz: CDF Architekci/Urząd Miasta Poznania
Fot: Janusz Ludwiczak Wiz: POSiR/ATJ Architekci
ZOBACZ TAKŻE: Kryta pływalnia powstanie na terenie po niezrealizowanym lodowisku
ZOBACZ TAKŻE: Pływalnia zamiast w Parku Kasprowicza powstanie na terenie parkingu przy Reymonta?
ZOBACZ TAKŻE: Była pływalnia będzie centrum sztuki walki. Wojewoda przekazał miastu Olimpię
ZOBACZ TAKŻE: "2019 ostatnim rokiem parku Kasprowicza?" {► WIDEO}
ZOBACZ TAKŻE: Utopiono 1,5 miliona złotych w budowie lodowiska w Parku Kasprowicza
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Co dalej z budynkiem dawnego kina Olimpia?
(21-03-2025 10:09)
· Anna Jantar in Memoriam
(21-03-2025 09:02)
· Rataje na Rynku Łazarskim
(20-03-2025 10:03)
· Przedszkole nr 90 na Łazarzu zaprasza na „drzwi otwarte”
(20-03-2025 08:51)
· Tramwaje nie pojadą Głogowską. Kolejny rok z rzędu będzie też remontowany węzeł Bałtyk
(20-03-2025 02:19)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
mar
do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic
mar
do 23-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Euro Target Show - Targi Produktów Łowieckich, Strzeleckich, Militarnych i Survivalowych
19:00
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
"Przebudzenie" - wernisaż wystawy obrazów Marty Zielińskiej
(wystawa do 30 marca)
mar
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Cybernostalgiczny Klub Dyskusyjny „CyKaDa” #7 – internetowe teorie spiskowe i „miejskie legendy"
w godz. 16:00-22:00
mar
18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: