Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

13-piętrowy wieżowiec przy Rynku Łazarskim, wysokie bloki przy dworcu? – zagrożenia specustawy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z powodu awarii torowiska bimby nie kursują ulicą Roosevelta, pomiędzy Mostem Dworcowym i Bukowską. Tramwaje linii nr 2, 3, 6, 10, 11, 12, 14 i 18 skierowane zostały objazdem przez Grunwaldzką, rondo Jeziorańskiego, Reymonta i Hetmańską.
13-piętrowy wieżowiec przy Rynku Łazarskim, wysokie bloki przy dworcu? – zagrożenia specustawy
13-08-2018 01:09   Janusz Ludwiczak
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał specustawę mieszkaniową, która ma ułatwić budowę nowych osiedli na terenach poprzemysłowych, powojskowych i rolnych. Specustawa pozwoli deweloperom budować nowe osiedla z pogwałceniem ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a o inwestycjach ma decydować rada miasta bez konieczności uchwalania planów miejscowych. Tak więc na Rynku Łazarskim będzie mógł powstać 13-piętrowy wieżowiec, a na Wolnych Torach przy dworcu Poznań Główny kilka wysokich bloków – ostrzegają poznańscy urbaniści.

Zgodnie z ustawą o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących możliwa stanie się budowa bloków z pominięciem planów miejscowych. Inwestycje będą musiały być zgodne jedynie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a decyzje o lokalizacji nowej inwestycji podejmować będzie większością głosów rada miasta lub gminy. Deweloperzy nie będą zobowiązani do przeprowadzania konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. W miastach nie będzie konieczności odrolniania ziemi.

Podpisana 1 sierpnia przez prezydenta RP Andrzeja Dudę specustawa ma przyspieszyć budowę tanich lokali na wynajem, m.in. w ramach rządowego programu "Mieszkanie plus". Specustawa w poprzednim wariancie zakładała również, że zlikwidowane miały zostać decyzje o warunkach zabudowy, co bardzo krytykowali urbaniści, architekci i miejscy aktywiści oraz Najwyższa Izba Kontroli.

Wiele zastrzeżeń do specustawy mają również władze Poznania i przedstawiciele Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która przygotowuje miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

– Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, pomimo stanowczego sprzeciwu samorządów, 26 czerwca br. został skierowany do Sejmu. Wskutek nacisku samorządów, przy silnym udziale Miasta Poznania, różni się od wersji dokumentu z połowy marca. Jego autorzy zrezygnowali z wielu wadliwych rozwiązań, w tym z pomysłu oddania władzy planistycznej w gminach w ręce administracji rządowej. Wciąż jednak szereg uwag do tej ustawy, szczególnie natury systemowej, zachowuje swoją aktualność. Projekt nie tylko w żaden sposób nie odpowiada na podstawowe i rzeczywiste potrzeby zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, lecz wprowadza narzędzia, które skutkować będą chaosem przestrzennym – uważa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Ustawa narusza stabilność prawa lokalnego. Obecny system planowania przestrzennego, którego fundament stanowi ustawa z 2003 roku, gwarantował - przynajmniej w zakresie uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - ciągłość polityki przestrzennej gmin. Cały ten dorobek zostanie przekreślony proponowaną ustawą, która poprzez prymat inwestycji mieszkaniowych, pomija inne rzeczywiste interesy społeczności lokalnych - np. dostęp do terenów rekreacji, sportu czy usług kultury – przekonuje prezydent Jacek Jaśkowiak.

Obecnie to władze gminy - wójt, burmistrz, prezydent miasta i rada gminy oraz jej mieszkańcy - mają decydujący wpływ na to, jak zostanie zagospodarowana przestrzeń. Zgodnie z nową ustawą, głównym podmiotem danego procesu będzie wnioskodawca, czyli inwestor. Rola prezydenta miasta sprowadzona została do pośrednika pomiędzy wnioskodawcą a radą gminy. Jego kompetencja polegać ma na sprawdzeniu, czy wniosek spełnia wymogi i ewentualnego wezwania do uzupełnienia braków formalnych. W żadnym punkcie ustawy organ wykonawczy gminy nie otrzymał prawa do weryfikacji wniosku pod kątem jego zasadności .

– Ograniczona rola organów gminy jest jedną z głównych wad tego projektu. Projekt wyklucza inicjującą rolę prezydenta, rady, radnych czy mieszkańców miasta. Ma ją mieć inwestor. Rada gminy otrzyma więc projekt inwestycji oparty jedynie na oświadczeniach strony zainteresowanej zabudową danego terenu. Projekt ustawy w żadnym punkcie nie pozwala na ich weryfikację merytoryczną. W Poznaniu w projektowaniu przestrzeni od ponad dziesięciu lat uczestniczą mieszkańcy. Wszystko dzięki skutecznemu programowi pozaustawowych konsultacji planistycznych. Zaangażowanie społeczności lokalnej w proces planowania przestrzennego nie tylko włącza mieszkańców w proces zarządzania gminą, ale też kształtuje świadomość współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną i jej estetykę – zaznacza prezydent Jacek Jaśkowiak.

Jak przekonują miejscy urbaniści nowa regulacja niesie też realne zagrożenie niedostosowania parametrów nowej zabudowy mieszkaniowej do jakichkolwiek lokalnych uwarunkowań przestrzennych, technicznych i społecznych. Również na obszarach, które według obecnych założeń mają mieć inne niż mieszkaniowe, ale równie niezbędne funkcje dla lokalnej społeczności.

Nowe przepisy pozwolą na powstanie zabudowy w żaden sposób nie uwzględniającej kontekstu dzielnic, przedmieść, krajobrazu, specyfiki danego terenu i sąsiedztwa. Np. na terenach zieleni osiedlowej, skwerach czy działkach przeznaczonych na cele sportowo-rekreacyjne będą mogły powstać nowe wieżowce. Całkowicie nieprzewidywalne lokalizowanie zabudowy mieszkaniowej uniemożliwi racjonalne planowanie układu komunikacyjnego.


Komentarze (4)

14-08-2018 22:15:48
Negatyw
Bo wg pisiorów, ludziska mają się naparzać ile wlezie. No i klitki trza im stawiać... (!!!).
13-08-2018 09:51:35
poznanianka
Pan Grobelny w długim czasie przychylał sie do budowy marketów .I sporo ich mamy.Deweloperzy tez hulali.Upadł dworzec przez jego niefunkcjonalność., brzydotę. Wieczne remonty, poprawki, mamy do końca życia, kilku pokoleń.Wolne tory.Teren okazały, może połączy Lazarz i Wilde , mimo torów kolejowych.Moje nadzieje pokładam w panu radnym Mikule,że najpierw plan zagospodarowania przestrzennego , aby nie było wolnej amerykanki. Zobaczymy.Ale każdy " rzuca" się na wolne tereny.Zagęści się teren .Przykład Kolejowa ,Gąsiorowskich.A tam gdzie nowe bloki będą, wiele stoi pustych w różnych miejscach Poznania , o których od lat nikt z urzędników nie wie.Szanujmy i wspomagajmy tych mieszkańców , którzy bronia terenów zielonych.Nie dajmy wszystko zabetonować i brońmy minimum ciszy ,która pozwala nam życ i po pracy odpoczywać.
13-08-2018 07:26:41
qwe
oby, w końcu zaczeli coś w tym mieście budować
13-08-2018 07:20:16
ania
Bardzo dobrze ! nie wiem dlaczego budynki zaznaczone na czerwono ? Zeby zaszokowac ? Nikt sie nie obruszal i nie sprzeciwial temu Koszmarowi na miejscu dawnego Baltyku. Pracownia Urbanistyczna niech akurat tutaj sie wielce nie obrusza....to tylko dlatego, ze popisal to Prez.Duda gdyby podpisal to jakis prezydent z PO to nie byloby sprawy. Wiadomo, ze znowu chodzi tutaj o polityke a nie o faktyczny temat. Prosze popatrzec na wielkie miasta za Oceanem, NY czy Chicago, wysoka zabudowa. Jestem ZA ! Mieszkan jest malo zwlaszcza takich na ktore moze sobie wiekszosc pozwolic i nie zadluzac sie na 30 lat ze splatami, ze glowa boli ! Pan Jaskowiak pytal mieszkancow Lazarza o sciezki rowerowe i inne sprawy aby pozniej i tak postawic na swoim a wiec niech zamilczy z frazesem:" Zaangażowanie społeczności lokalnej w proces planowania przestrzennego nie tylko włącza mieszkańców w proces zarządzania gminą, ale też kształtuje świadomość współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną i jej estetykę – zaznacza prezydent Jacek Jaśkowiak." - puste gadanie bez pokrycia.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Pieśni naszych czasów" Koncert Zespołu "Mała Caryna" - Łukasz Nowak i Marcin Snokowski

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: