Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ogródki działkowe przy Potockiej ocalone. Po blisko 4 latach uchwalono plan miejscowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ogródki działkowe przy Potockiej ocalone. Po blisko 4 latach uchwalono plan miejscowy
11-07-2018 01:06   Janusz Ludwiczak
– Projekt ten uchwalamy po 3,5 roku. Jest to plan, który ma chronić ostatni taki teren zielony na dolnym Łazarzu – stwierdził Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej.
– Zebraliśmy 1,2 tys. podpisów w obronie tych ogródków, a były zakusy by wybudować tam bloki – dodała radna Lidia Dudziak.
Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta uchwaliła plan miejscowy dla terenu ogródków działkowych w obrębie ulic Potockiej, Dmowskiego, Hetmańskiej i Kolejowej.

Plan miejscowy dla ogródków działkowych przy Potockiej został uchwalony po blisko czterech latach. Przypomnijmy. W połowie 2014 roku Rada Osiedla Św. Łazarz wyszła z inicjatywą przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar pomiędzy ulicami: Dmowskiego, Hetmańską, Kolejową i Potockiej. W styczniu 2015 r. Rada Miasta Poznania przyjęła projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia dokumentu, który ma uchronić ogródki działkowe przed zabudową.

Łazarscy radni uzasadniali sporządzenie planu miejscowego "potrzebą wyznaczenia jednorodnego kierunku rozwoju przestrzennego tego terenu, umożliwiającego jego uporządkowanie, funkcjonowanie i sformułowanie dla tego obszaru szczegółowych rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych. Intencją Rady Osiedla Św. Łazarz było pogodzenie na tym terenie funkcjonowania ogródków działkowych z przeznaczeniem części tego terenu na zieleń ogólnodostępną i tereny sportowo-rekreacyjne". Jak tłumaczyła Rada Osiedla Św. Łazarz uchwalenie planu uniemożliwi zabudowę tego terenu, która mogłaby doprowadzić do degradacji tej części Łazarza i pozwoli na zachowanie jedynej w okolicy enklawy zieleni, o czym mówiła podczas wtorkowej sesji miejska radna Lidia Dudziak.

– Za poprzedniego prezydenta Grobelnego były zakusy, by na tym terenie wybudować bloki, co przewidywały zmiany w studium. Zebraliśmy 1,2 tys. podpisów w obronie tego terenu – wskazywała Lidia Dudziak, radna Miasta Poznania.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje obszar o powierzchni ok. 6,3 hektarów w obrębie ulic Potockiej, Dmowskiego, Hetmańskiej i Kolejowej. Zgodnie z uchwalonym przez radnych prawem miejscowym dokument ten ma uchronić przez zabudową istniejące ogródki działkowe, a w przyszłości możliwe będzie przekształcenie terenu zielonego w ogólnodostępny park.

– Zakładaliśmy również, że teren ogródków działkowych będzie bardziej otwarty na okolicznych mieszkańców. Uchwalenie przez Radę Miasta planu zabezpiecza przed pojawieniem się tutaj zabudowy, pozwala on na urządzenie na części terenu parku, np. na nieużywanych działkach przy ul. Dmowskiego. Warto też w tej chwili pamiętać o tym, że działki udało się obronić przed zabudową dzięki zaangażowaniu wielu osób, które zbierały podpisy w ich obronie. Dzisiejsza uchwała Rady Miasta nie byłaby możliwa bez zaangażowania lokalnej społeczności i wsparcia Radnych Miejskich reprezentujących Łazarz – przekonuje Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Projekt ten uchwalamy po 3,5 roku. Jest to plan, który ma chronić ostatni taki teren zielony na dolnym Łazarzu. Jest tam odczuwalny deficyt zieleni. W przyszłości część terenów ogródków działkowych będzie mogła być przekształcona w park. W pierwszej kolejności przekształcany mógłby być teren, który nie ma już właściciela i statusu ogródków działkowych. Miasto grunty te może wykupić – zaznaczał podczas wtorkowej sesji Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

– Ogrody działkowe służą mieszkańcom, są dobrze zagospodarowane. Mam wniosek do prezydenta Wudarskiego, aby te ogrody nie były otaczane paskudnymi, murowanymi ogrodzeniami. Kiedy rozpoczynaliśmy prace nad planem wzdłuż ulicy Dmowskiego nie było takiego muru, ogrody nie powinny się odgradzać od miasta – dodała Katarzyna Kretkowska, radna Zjednoczonej Lewicy.

– Ogrodzenie do wysokości 2,2 m jest całkowicie legalne i wyłączone z Wydziału Urbanistyki. W tym planie miejscowym dopuszczalne jest ogrodzenie nie prefabrykowane. Rozwiązaniem może być ustawa krajobrazowa, która niebawem ma zacząć obowiązywać – odpowiedział radnej Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Za uchwaleniem planu miejscowego dla ogródków było 24 radnych, nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymało się 9 radnych PiS: Michał Boruczkowski, Michał Grześ, Ewa Jemielity, Janusz Kapuściński, Adam Pawlik, Mateusz Rozmiarek, Artur Różański, Klaudia Strzelecka i Jan Sulanowski, którzy co ciekawe głosowali zupełnie inaczej niż ich klubowa koleżanka Lidia Dudziak.


Komentarze (6)

13-07-2018 23:41:21
....
Ludzie zamiast maczać swoje paluszki w cudzą własność zacznijcie dbać o to co macie. Prosty przykład, stworzenie dzikiego parkingu przez mieszkańców wechty, bo przecież 250 zł to majątek. Najlepiej wam oddać wszystko, może i mieszkanie mam wam oddać? Mów się o parku, ale na 100%, jak znikną ogródki, to na ich miejscu pojawi się moloch i brzydactwo, jak wyżej wspomniana wechta. Zacznijcie dbać, o to co macie,bo patrząc po przykładzie Kolejowej, gdzie są ławeczki,wygląda to bardzo słabo, ale zaraz zacznie się zwalanie winy, na stałych smakoszy %, a czy ktoś coś reagował albo coś robił? Nie
11-07-2018 15:39:59
poznanianka
Kilkanaście lat tego terenu , a patrząc z zewnątrz to nieład i bałagan. Wiele osób jest za utrzymaniem zieleni.Ale o nią trzeba dbać.To jedno. A drugie, z nazwy to Ogródki Działkowe , a zabudowa różna.A gdzie prezesi tych ogrodów ??? Drgnęło jakby w uporządkowaniu smieci wokół ,ale przyglądając się spacerując z pieskiem jest wszystko czego nie potrzeba w domu.Płoty to ostatnio nasza specjalność. Czas pokaże czy użytkownicy , zaproszą mieszkańców ,czy nadal będą się bronić.Dobrym przykładem jest teren zieleni z ławkami i dojściem z przystanku tramwajowego Hetmańska na Kolejową.Bywaja tam mieszkańcy , a kosze jak obiecał pan radny Mikuła powinny ( a może już są ) opróżniane.Można .I tak tym ,którzy będą dbali o ogródki , pozostali mieszkańcy nie będą zapewne przysparzać kłopotu.
11-07-2018 12:06:10
ania
Do"Agatx", niestety ci, ktorzy maja ogrodki placa oplaty za ich posiadanie, wywoz smieci itd.itp. to ogrodki do ich uzytku. Ktos placi a ty chcesz uzywac ? Przestrzen dla wszystkich owszem oddzielona i wydzielona jak na planie ale nie z uzywalnoscia wszystkich dzialek. Jesli ktos cie zaprosi to owszem ale nie ma wolnego wstepu na wydzielone dzialki. Chcesz miec dostep co zieleni dzialkowiczow to postaraj sie o ogrodek dzialkowy i odprowadzaj oplaty gdzie trzeba.
11-07-2018 11:39:45
Agatx
"Ogródki to ogródki" czyli niedostępne dla większości mieszkańców. Dostęp do zieleni powinien być dla wszystkich. Mam nadzieję,że zostanie tam utworzona przestrzeń dla wszystkich mieszkańców.
11-07-2018 09:19:05
ania
Bardzo dobra decyzja ! Jednak moze juz wystarczy tych placow na urzadzenia sportowe-treningowe, do kalisteniki znowu bedzie cos potrzebne, duze, metalowe, znowu bedzie plac z przyrzadami...nawet chocby metalowy przyrzad do podciagania sie. Ogrodki to ogrodki. Park Kasprowicza ma dosc urzadzen do cwiczen wszelkiego rodzaju, P.Kasprowicza zostal podzielony, tutaj sralnia/wybieg dla psow, tam ogrodek miejski, tam plac zabaw dla dzieci, tam stacja cwiczen, to za duza ingerencja. Nie jestem przeciw cwiczeniom/sportowi ale juz dosc. Byloby bardzo dobrze gdyby Park Kasprowicza przeszedl nareszcie totalna rewitalizacje bo jest w stanie oplakanym, poprostu jest ZANIEDBANY.
11-07-2018 08:48:05
Mieszkaniec
Bardzo dobra wiadomość. Połączenie ogródków działkowych z parkiem i miejscem do uprawiania sportu np. kalisteniki, byłoby bardzo dobrym pomysłem :).
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
61. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

17

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: