Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Brakuje 3,9 mln zł, by rozpocząć przebudowę Kolejowej [AKTUALIZACJA] - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Brakuje 3,9 mln zł, by rozpocząć przebudowę Kolejowej [AKTUALIZACJA]
01-02-2022 14:33   Janusz Ludwiczak
Tylko dwie oferty wykonawców wpłynęły do przetargu na przebudowę ulicy Kolejową. Najtańsza z nich była o blisko 3,9 mln zł wyższa od zakładanego budżetu. Czy zatem przetarg zostanie powtórzony czy może radni dołożą brakującą kwotę, by inwestycja mogła się w końcu rozpocząć?

Poznańskie Inwestycje Miejskie po trzykrotnym przedłużaniu przetargu w końcu otworzyły oferty na przebudowę ulicy Kolejowej. Oferty złożyły dwie firmy. Najtańsza z nich opiewała na kwotę ponad 11 milionów złotych (11 267 017,92 zł brutto), gdy tymczasem PIM planował przeznaczyć na tę inwestycję blisko 7,4 mln zł (7 392 391 zł brutto), czyli i tak o półtora miliona złotych mniej niż zakładał budżet miasta.

Czy zatem PIM powinien powtórzyć przetarg czy jednak należałoby dołożyć brakującą kwotę? Oto zapytaliśmy odpowiedzialnego za komunikację wiceprezydenta Poznania.

– Nie odpowiem jeszcze na to pytanie – skomentował krótko Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W tej sprawie bardziej rozmowni byli poznańscy radni z okręgu Jeżyce-Wilda-Łazarz.

– Kolejowa musi w końcu być zrobiona. Zabiegamy od lat, by remont został przeprowadzony. Już w 2014 roku zarezerwowano 10 mln zł. Mieszkańcy nie mogą już długo czekać. To jest poruta. Należałoby powtórzyć przetarg lub dołożyć brakującą kwotę, innej możliwości nie widzę – uważa radna Lidia Dudziak (PiS).

– Musimy poczekać na ocenę formalną ofert przetargowych. Będzie trzeba zastanowić się co dalej, czy przetarg powtarzamy czy będzie trzeba dołożyć brakującą kwotę, to będzie dyskusja z prezydentem i radnymi.
Wiele ofert przewyższa szacunki z poprzedniego roku. Może się okazać, że miasto nie będzie mogło zrealizować wszystkich zaplanowanych inwestycji w tym roku
– twierdzi radny Filip Olszak (PO/Koalicja Obywatelska).

– Lekką ręką dorzucaliśmy dziesiątki milionów złotych na tramwaj na Naramowice, gdy okazało się, że na trasie było zakopane wysypisko śmieci. Należałoby znaleźć pieniądze, by w końcu tą Kolejową ruszyć. Mieszkańcy już tyle lat czekają. Łazarzowi należy się Kolejowa.
Powtórzenie przetargu nic nie da, gdyż inwestycja ta jest niedoszacowana, jednak trudno za to winić miasto, ceny zmieniają się diametralnie w ciągu kilku miesięcy, wiemy co dzieje się na rynku budowlanym. Kosztorysów nie można prognozować
– podsumowuje radna Dorota Bonk-Hammermeister (Wspólny Poznań).

O remoncie ulicy Kolejowej mówi się od lat. Mieszkańcy już stracili nadzieję, że zniknie kostka brukowa powodująca hałas od kół pojazdów, a dziurawe chodniki przejdą do historii.

Jak już informowaliśmy przebudowa ulicy Kolejowej ujęta jest w budżecie miasta już od 2014 roku. Na ten cel w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2014-2022 zaplanowano blisko 9 milionów złotych (8 934 507 zł).

Inwestycja zakłada przebudowę ulicy Kolejowej na całym odcinku. Usunięta ma zostać kostka brukowa, którą zastąpi nawierzchnia asfaltowa. Jezdnia zostanie zwężona do 5,5 m szerokości, nasadzona zostanie nowa zieleń i wytyczone zostanie miejsce na pod ewentualną linię autobusową w przyszłości.

– W złym stanie technicznym jest nie tylko jej jezdnia – w części asfaltowa, a w części z kostki kamiennej, lecz również nawierzchnia chodników, która jest zniszczona i - ze względu na rozrost istniejących korzeni drzew - uległa znacznym deformacjom i wybrzuszeniom. W efekcie zaplanowanych prac ta ważna ulica dolnego Łazarza będzie przyjazna dla wszystkich jej użytkowników – wyjaśnia Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

– Cała ulica zyska jezdnię o nawierzchni asfaltowej, wyniesione skrzyżowania oraz miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami z kostki betonowej, chodniki z płyt betonowych, a także zjazdy i miejsca postojowe dla pozostałych uczestników ruchu z kostki kamiennej. W trakcie realizacji inwestycji zbudowane bądź przebudowane zostaną sieci: elektroenergetyczna, gazowa i telekomunikacyjna, powstaną też kanał technologiczny, odwodnienie, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie drogowe. Ulica będzie dostosowana do możliwości poprowadzenia nią w przyszłości – jeśli zapadnie taka decyzja - linii autobusowej obsługiwanej przez mikrobusy – dodaje Tomasz Płóciniczak z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

W ramach inwestycji zaplanowano nasadzenia ponad 50 robinii akacjowych, a także krzewów na powierzchni niemal 1500 metrów kwadratowych – wśród nich ponad 800 berberysów, ponad 400 sosen górskich oraz ponad 600 róż. Wzdłuż ulicy mają się pojawić m.in. juki, irgi oraz lawenda. Dodatkowo ok. 800 metrów kwadratowych zajmą trawniki.

Aktualizacja godz. 21:15 Wiadomo już co dalej z przebudową ulicy Kolejowej. Otrzymaliśmy właśnie informacje od wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego.
– Ponowimy przetarg. Oferty znacząco odbiegają od kosztorysu inwestorskiego – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.


Komentarze (20)

10-02-2022 20:07:01
kari
No i co dalej....
04-02-2022 23:02:20
Kristo
Mieszkam na tej ulicy i dziwię sie czego wszyscy oczekujemy.......przeciez nikomu z wladz tego popadającego w marazm miasta nie zalezy na tym remoncie, wola budowac drogi rowerowe, malować 885rkontrpasy dla rowerzystów, kłaśc progi zwalniające i zakładac parkometry na Kolejowej tylko po to zeby wyciągnąć kase. A Jacuś az ręce zaciera bo w rankingach miast mamy duzo tras rowerowych a nikt nie widzi, że ulica w centrum miasta jest w masakrycznym stanie. Ale wazne było, żeby zmiejszyć ruch na Głogowskiej i wprowadzić jeden pas a przy okazji wpuscić autobusy PKS na Kolejową. Brawo, brawo Panie i Panowie radni tak trzymać.
04-02-2022 08:06:50
GriszaW
Powtórzenie przetargu spowoduje tylko, że kolejne oferty znów będą wyższe ze względu na podwyżki wszystkiego, a już za 2 miesiące powróci VAT na paliwa i jeszcze bardziej wszystko zdrożeje. Jedyna możliwość do dołożenie brakującej kwoty, bo taniej już było.
03-02-2022 11:03:26
M.
@Marta, myślałam o przejeżdzie przez Hetmańską na wysokości Jarochowskiego. Ma być wykonany w tym roku, koszt to 2 mln.
03-02-2022 07:35:51
Marta
Zgadzam się z Janem. Przecież od samego początku było wiadomo, że ta kwota nie wystarczy. Co da powtórzenie przetargu - zyskanie 500 tys. zł? Tej Kolejowej w życiu nie zrobi się za 7-8 mln zł
03-02-2022 07:20:52
Jan
Co za logika Wiśniewskiego... Oczekiwać niższych cen w kolejnym przetargu, przy wysokiej inflacji i na podstawie takiego samego projektu budowlanego... A może warto zaktualizować kosztorys? Prawdopodobnie miasto szykuje się na odłożenie tej inwestycji na lata, bo zapewne priorytetem będą tramwaj na Ratajczaka czy dalsze etapy projektu centrum (tam kosztorys też jest bardzo niedoszacowany).
02-02-2022 20:14:38
Marta
@M. No pół miliona: https://www.lazarz.pl/?id=2&nr=15088
02-02-2022 16:06:53
M.
@Marta, jakie 0,5 mln? Ten przejazd rowerowy przez Hetmańską wraz z przejsciem będzie kosztował 2 mln.
02-02-2022 13:27:29
Tomasz
Na Rynek Łazarski znalazło się 43 mln zl. Dolna Glogowska nigdy nie powstanie. Mieszkańcy czekają od lat na lepsze warunki.
02-02-2022 09:54:39
Mieszkaniec Kolejowej
Wszyscy mieszkańcy mają już dość hałasu spowodowanego przejazdem pojazdów po kostce brukowej na tej ulicy, o tym, że jest pięknie mogą mówić tylko ci którzy tu nie mieszkają!. 1. proponuje, że aby zachować klimat odtworzyć zabytkowy charakter tej ulicy na nieużywanym, a zaniedbanym odcinku tej ulicy przy parku kieszonkowym (odcinek pomiędzy K Potockiej a Hetmańskiej. Wymienić asfalt na tym odcinku na kostkę pozyskaną z Kolejowej, zamontować zabytkowe ławeczki, czy nawet latarnie gazowe. Myślę, że miasto dołoży parę złotych do tego projektu, byłoby ładnie i nikomu by to nie przeszkadzało. 2. Zakończyć wreszcie ten żenujący temat i dołożyć brakującą kwotę (może założymy jakąś zrzutkę, jak miasta nie stać) chociaż biorąc pod uwagę kwoty które miasto wyłożyło na tramwaj na Naramowice, "wspaniały" Rynek Łazarski, czy, ostatnio planowany a przez nikogo niechciany, przejazd rowerowy przez ulicę Hetmańską nie jest to to duża suma. 3. Liczę także na zaangażowanie p. Olszaka, który po kilku nietrafionych pomysłach mógłby wreszcie zyskać wdzięczność mieszkańców. 4. W imieniu wielu mieszkańców tej ulicy BARDZO PROSZĘ - POMÓŻCIE NAM, aby można tu było wreszcie spokojnie żyć!!!!
02-02-2022 00:20:36
Cris
to Tylko robienie z mieszkańców i z wszystkich czytajacych kretynów - nic wiecej
01-02-2022 23:21:38
Irka
A ja mam 67 lat mieszkam przy tej ulicy od urodzenia. Urodziłam się w mieszkaniu w którym obecnie zamieszkuje do dzisiaj . Przez 67 lat jak żyje nic się nie zmieniło i szczerze mówiąc już nie wierzę że coś tu się zmieni. Uwierzę jak zobaczę ale jak tak dalej pójdzie to raczej nie doczekam się remontu.
01-02-2022 21:31:43
Kriss
@asad: mamy XXI wiek, a ulica przypomina jakbyśmy mieli XIX wiek. Żadnej kostki. Jeździ się po niej fatalnie Mieszkańcy też narzekają na hałas. Prędkość mogą ograniczyć wyniesione skrzyżowania i poduszki. Chociszewskiego to kolejna ulica, na której już dawno powinien być wylany asfalt. Kostka brukowa to niech sobie będzie na Paderewskiego, przy Starym Rynku, w zabytkowej części miasta, a nie na ulicy, z której korzysta wielu mieszkańców.
01-02-2022 21:11:37
asad
Absurdem jest niszczenie kostki brukowej! Remont jak najbardziej ale z zachowaniem kostki, bo jak zrobią asfalt to dopiero będzie hałas jak PZ itp zaczną szaleć, a bruk wymusza zmniejszenie prędkości! Poza tym jest zdecydowanie bardziej estetyczny niż asfalt!
01-02-2022 20:54:31
pyra
I znowu Skanska... nie wystarczy im Rynek Łazarski?
01-02-2022 19:09:10
Ernest
@max: Już dawno się tak nie roześmiałem. Ale fakt o remoncie Kolejowej słyszymy z dobre 10-15 lat.. Mam 27 lat, prędzej doczekam się wnuków niż przebudowy tej ulicy.
01-02-2022 17:37:52
max
Marzec 2022 - rada miasta dokłada 14 mln zł - Kolejowa będzie ze złotej kostki brukowej, posadzą 23 palmy i 18 bananowców. Kwiecień - PIM ogłasza przetarg, odwołuje się 22 wykonawców, że ich oferta była o 13 groszy tańsza. Maj - sąd postanawia - miasto ma powtórzyć przetarg. Czerwiec - do przetargu nie wpłynęła żadna oferta, wykonawcy się wystraszyli. Lipiec - miasto postanawia nie zrobimy na razie remontu mieszkańcom wysypiemy piasek - będzie plaża, nadmuchamy też baseniki. Sierpień - dobry, bogaty wujek (Targi) zorganizuje LATO NA KOLEJOWEJ Z MTP. Wrzesień - jest!!! W końcu wybrano wykonawcę - zrobi to za pół ceny, resztę pokryje sponsor - właściciel znanej sieci handlowej, który za przekształcenie starego młyna w galerię handlową. Październik - rusza remont Kolejowej! Listopad - na placu budowy znaleziono kości mamuta - prace na 2 lata wstrzymują archeolodzy. Wiosna 2023 - wykopaliska mają już 30 metrów głębokości - odkryto tunel - to stacja metra, którą zaczęli budować Niemcy...
01-02-2022 16:47:18
Marta
Skoro znalazło się 0,5 mln zł na przejazd rowerowy na Hetmańskiej i kilka mln zł na drogę rowerową na Grunwaldzką to na Kolejową ma zabraknąć??? Jak długo mamy czekać??? Jeszcze na dodatek musimy płacić za strefę parkowania. Dyrektor ZDM p. Bolimowska mówiłą jasno - strefa dopiero po zakończeniu remontu. TO co mam mam wystawić miastu fakturę za niesłuszne pobieranie opłat????
01-02-2022 16:44:19
Dawny mieszkaniec
Jak wprowadzałem się na kolejową, to inwestycja miała być wtedy zrealizowana. Teraz już nie mieszkam, a remontu nadal nie ma
01-02-2022 15:34:49
były mieszkaniec
Ja już dawno wyprowadziłem się z Kolejowej. Ta ulica nie doczeka się remontu. Tymczasem buduje się kolejna deweloperka. No, ale cóż ważne, że miasto chce Dolnej Głogowskiej.... buhahaha...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: