Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sąsiedzki sylwester – skwer przy Małeckiego zamienił się w dyskotekowy parkiet {► FILM, ◎ZDJĘCIA} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Sąsiedzki sylwester – skwer przy Małeckiego zamienił się w dyskotekowy parkiet {► FILM, ◎ZDJĘCIA}
02-01-2020 00:54   Janusz Ludwiczak
Już po raz piąty na skwerze przy ul. Małeckiego, który nosi nazwę Eki z Małeki odbył się "Sąsiedzki Sylwester", podczas którego bawiło się kilkadziesiąt, o ile nie kilkaset osób. O północy zapłonęła "rzeźba psów", a do zabawy zaprosili donGURALesko & DJ Soina. Sylwester na Małeckiego po raz kolejny minął spokojnie, nie doszło do poważniejszych incydentów wymagających interwencji Policji czy Straży Pożarnej.

"Sąsiedzki Sylwester na Skwerze" już po raz piąty zorganizowała Fundacja Otwarta Strefa Kultury. Podobnie jak w latach ubiegłych był grill i muzyka. Tym razem do zabawy zaprosił donGURALesko, znany też jako Gural, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni Dziadzia, Dziadzia Giovanni oraz Osieroconych Płyt Selektor, czyli Piotr Górny. Raper i producent muzyczny działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1994 roku. Współtworzył takie zespoły jak Rapscalion X, Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW. Donguralesko współpracował z takimi wykonawcami jak Tede, Sido, DJ Kostek, Matheo, Paluch, Miodu, Waldemar Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Pih, Rafi, Shellerini, Fokus, Grubson, Makej, Sitek czy Pezet. W 2011 roku został sklasyfikowany na 7. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu "Machina". Rok później znalazł się na 17. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis "Porcys". Przygrywał również DJ Soina.

Skwer Eki z Małeki oraz pobliskie uliczki: Małeckiego czy Łukaszewicza zapełniły się tłumami imprezowiczów. Na dolny Łazarz przybyło nawet kilkaset osób.

Organizatorzy przygotowali dla przybyłych gości przekąski i kiełbaski z grilla. Chętni mogli ogrzać się przy koksownikach. Skwer Eki z Małeki zamienił się w dyskotekę, rozświetlone zostały kolorowe światła.

O północy zapłonęła rzeźba "Psy psom".

– Instalacje tą robiliśmy razem z mieszkańcami i ich psami podczas letnich warsztatów. Kulminacyjnym momentem było właśnie podpalenie instalacji podczas sylwestrowej nocy – wyjaśnia Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury.

Sylwester na Małeckiego po raz kolejny minął spokojnie, nie doszło do poważniejszych incydentów wymagających interwencji Policji czy Straży Pożarnej.

– Sylwester na Małeckiego przebiegł spokojnie. Ta niechlubna tradycja różnych chuligańskich zachowań przeszła już do historii. Nie było żadnych poważniejszych zdarzeń naruszających bezpieczeństwo – powiedziała podinsp. Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego wielkopolskiej Policji.

Na samym Łazarzu sylwestorowo-noworoczna noc minęła również spokojnie. Jedynie grupka osób podpaliła opakowania po fajerwerkach przed wejściem głównym do Parku Wilsona, przy zbiegu ulic Głogowskiej i Berwińskiego.

Jak już informowaliśmy w ubiegłych latach w sylwestrowo-noworoczną noc na Małeckiego było zazwyczaj niespokojnie. W 2010 roku grupa młodzieży postanowiła urozmaicić sobie powitanie nowego roku podpalając meble na środku ulicy Małeckiego, urządzając w ten sposób ognisko. Na miejscu pojawiły się dwie jednostki straży pożarnej, jednak chuligani próbowali pobić strażaków i nie dopuścić do ugaszenia pożaru. Potrzebna była interwencja policji. Funkcjonariusze pojawili się z tarczami i pałkami. Zarówno w stronę strażaków, jak i policjantów poleciały m.in. butelki. W kolejnych latach Policja zatrzymywała kolejne osoby za atak na funkcjonariuszy, znieważenie policjantów i naruszenie nietykalności cielesnej. W stronę mundurowych leciały petardy i butelki.

Po raz pierwszy spokojnie na Małeckiego było na przełomie 2017 i 2018 roku, od tego czasu każdy sylwester wygląda podobnie.

Dodajmy, że w związku z organizacją zabawy sylwestrowej od 31.12.2019 godz. 8:00 do 01.01.2020 godz. 8:00 obowiązywał zakaz parkowania i zatrzymywania się na ulicy Małeckiego, na odcinku od Strusia do Rynku Łazarskiego a także wokół Skweru im. Eki z Małeki, przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza. Mimo to Straż Miejska odholowała 8 samochodów.

– O zmianach informowały znaki drogowe już od 23 grudnia. Ponadto za wycieraczkę samochodów wkładaliśmy ulotki informacyjne. Informacja była w mediach, również na Państwa portalu. Zakaz parkowania i zatrzymywania się wprowadzany jest co roku przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. W poprzednich latach na Małeckiego płonęły meble – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej.

Kierowcy, którzy nie przestawili swoich aut będą muszą liczyć się ze 100-złotowym mandatem i 1 punktem karnym, a także poniosą koszty odholowania pojazdu.

– Ponadto kierowcy, którzy nie przeparkowali swoich samochodów zapłacą 400 złotych za każdą dobę samochodu odstawionego na parking – dodaje Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej Poznania.

Sąsiedzki Sylwester na Skwerze transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej filmowe relacje:


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: