Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sylwester na Małeckiego: kiełbasa z grilla, "płonąca kanapa" i 8 zatrzymanych osób {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Sylwester na Małeckiego: kiełbasa z grilla, "płonąca kanapa" i 8 zatrzymanych osób {WIDEO}
02-01-2016 01:36   Janusz Ludwiczak
Kiełbaski z grilla i "płonąca kanapa" czekały na mieszkańców podczas sąsiedzkiego sylwestra, który odbył się na Małeckiego. Jednak niechlubnej tradycji stało się zadość. Grupa wandali podpaliła śmietniki. Policja zatrzymała osiem osób, z czego dwie odpowiedzą za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, sześć pozostałych zostało aresztowanych za wzniecenie pożaru.

W tym roku na Małeckiego miało być inaczej niż w latach poprzednich. Koordynatorzy Otwartej Strefy Kultury wspólnie z Rada Osiedla Św. Łazarz postanowili zorganizować sąsiedzki sylwester. Na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego i Łukaszewicza częstowano kiełbaskami z grila, chlebem z kiszonym ogórkiem, a w tle grała muzyka. Niektórzy tańczyli nawet na ławkach. Gdy wybiła północ rozpalono "płonącą kanapę", czyli nietypową instalację artystyczną nawiązującą do słynnego palenia mebli na środku ulicy. Pojawiło się sporo ludzi młodych, przyszli także rodzice z dziećmi, a nawet ludzie starsi.

Po godz. 0:30 niechlubnej tradycji stała się zadość. Podpalono śmietnik, który od kilku dni stał przed bramą kamienicy przy Małeckiego 17. Pożar ugasili strażacy. "Sąsiedzki sylwester" pomału dobiegał końca. W tym czasie pewna grupa osób postanowiła na środku ulicy podpalić kolejne kontenery na śmieci. Tym razem na miejsce przybyło kilkanaście radiowozów. W stronę policjantów poszły wyzwiska: "Wypie***", "HWDP", "Jeb*** policję". W sumie zatrzymano osiem osób.

Sześć z nich za podpalenie kontenerów na śmieci, dwie pozostałe osoby za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy podczas akcji – tłumaczy mł. asp. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Mimo to organizatorzy "sąsiedzkiego sylwestra" nie zrażają się i w tym roku planują zorganizować kolejną imprezę, być może w trochę innej formie.

Uważam, że sylwester był bardzo udany. Przychodziły całe rodziny z dziećmi, które dziękowały, że coś zostało zorganizowane. Było sympatycznie do momentu pokazówki sił porządkowych. Były nieodpowiednie zachowania niektórych uczestników, ale reakcja policjantów była niewspółmierna do przyczyny. Szkoda, że policji nie było na Wildzie jak została wysadzona studzienka. Myślę, że komuś zależy na utrwaleniu utartej opinii o mieszkańcach Łazarza i trudno będzie to zniweczyć ale damy radę. Dziękuje Agnieszce i Łukaszowi z Otwartej Strefy Kultury oraz radnym: Romanowi Modrzyńskiemu i Ryszardowi Balcerzakowi, a także wielu innym "bezimiennym" pomocnikom za zorganizowanie imprezy. Sądzę, że razem zmienimy tradycję sylwestrową na skwerze. Do zobaczenia za rok – powiedziała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Wyszło super. Przyszło sporo młodych ludzi i rodziców z dziećmi. Dziękowano nam, że zorganizowano imprezę. Jednak później ok. godz. 1, kiedy kończyła się nasza impreza zaczęła się zadyma w wyniku niepohamowanej chęci kilku osób do spalenia śmietników. Dość ostre były działania policji, nieadekwatne do sytuacji. Może w tym roku uda się zorganizować sylwester na nieco większą skalę – twierdzi Agnieszka Szablikowska, koordynatorka Otwartej Strefy Kultury.

Był to sylwester na próbę. Wszystko zorganizowaliśmy z własnych funduszy. Sama instalacja "płonącej kanapy" kosztowała nas prawie 500 złotych. Wspomogła nas rada osiedla, która przygotowała m.in. kiełbaski, których rozdaliśmy aż 10 kilogramów. Tradycji stała się zadość. Próbowaliśmy załagodzić sytuację. Trzech gości odgrażało mi się, prawie doszło do bójki. Zrobiło się niesympatycznie – dodaje Łukasz Trusewicz, Otwarta Strefa Kultury.

Głos w sprawie sylwestra na Małeckiego zabrał również wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Podziękowania dla osób z Inicjatywy Otwarta Strefa Kultury na Łazarzu, Rady Osiedla Św. Łazarz, które organizując sąsiedzkiego Sylwestra na skwerze przy ul. Małeckiego, sprawiły, iż było tam znacznie spokojniej niż przed laty, a także służb odpowiadających za bezpieczeństwo i porządek. Oczywiście te osoby, które dopuściły się do m.in. palenia koszy na śmieci i zostały zatrzymane, mam nadzieję, że spotka właściwa kara – komentuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (30)

06-01-2017 13:19:19
Bazyli
Słowa poparcia dla osoby piszącej jako Negatyw. Takie Sylwestry są tylko dla grupki imprezowiczów, która nie umie się bawić inaczej jak w hałasie, przy strzałach, racach i hałaśliwej muzyce kosztem innych - bo mieszkańców Łazarza nigdy się nie pyta o zdanie! A to właśnie mieszkańcy mają zakłócany spokój. Drodzy organizatorzy i ci, którzy zatwierdzili ten pomysł "rzekomego kulturalnego Sylwestra", czy pomyśleliście, ile w domach wokoło mieszka osób starszych, w tym ciężko chorych (tak, tak - Łazarz to dzielnica osób starszych!), ile jest rodzin z małymi dziećmi, a w końcu ilu normalnych ludzi, którzy chcą po prostu mieć spokojną noc? A ile psów i innych zwierząt umiera ze strachu? Drodzy organizatorzy, czy pomyśleliście ile dymu wypuściliście do atmosfery? Ilość CO2 z takiej zadymy przewyższa ilość CO2 z rur waszych samochodów z całego roku! A poza tym, kto za to zapłacił znów? Bo widzę mnóstwo radiowozów policji- to za nasze pieniądze! No i kto posprzątał ten bałagan? - Leżało to wszystko następne dni na skwerze i chodnikach oraz na ulicy. Na końcu musieli to robić dozorcy! (powinni się zrzeszyć i zbuntować)
06-02-2016 15:54:08
Hania
@Alex, ty masz powazne problemy psychiczne, zglos sie gdzies po pomoc bo agresji jest w tobie tyle, ze niedlugo wybuchniesz. Prawdopodobnie jestes przypadkiem nie do uratowania, o wiele, wiele gorzej niz patologia, o ktorej piszesz.
06-02-2016 02:37:50
ALEX
PATOLOGIĘ NALEŻY ZWALCZAĆ JAK ROBACTWO !!!! ZERO TARYFY ULGOWEJ !!!! TE CHULIGAŃSKIE SZMATY UCZĄ SIĘ BANDYTYZMU W DOMU, OD "TATUSIA' LUB "MAMUSII", NALEŻY TAKIE ASOCJALNE , BANDYCKIE RODZINY EKSMITOWAĆ, I TO W CAŁOŚCI, I NIE DO WOLNO STOJĄCYCH NOWIUTKICH KONTENERÓW MIESZKALNYCH, ALE DO OPUSZCZONYCH POMIESZCZEŃ PO UPADŁYCH PGR - ACH. DAĆ PODST ŚRODKI (FARBY, PAPĘ, PĘDZLE) NA NAPRAWĘ I ROZLICZYĆ CO DO ZŁOTÓWKI!!!! OTOCZYĆ EX-PGR DRUTEM KOLCZASTYM Z WARTOWNIKAMI Z OSTRYMI PSAMI (NP. TYMI FRAJERAMI, LENIAMI ZE STRAŻ MIEJSKICH). 3 SKROMNE POSIŁKI DZIENNIE, PODST ŚRODKI CZYSTOŚCI, PODST. LEKARSTWA I PODSTAWOWE NARZĘDZIA DO PRACY, I DO ROBOTY!!!! TEMU KTO ZAPRACUJE: MINIMALNA LEGALNA PENSJA, Z KTÓREJ KUPI OPAŁ , DODATKOWĄ ODZIEŻ, DODATKOWE RZECZY, I STOPNIOWE SKRACANIE POBYTU. TEMU KTO ROZRABIA, NISZCZY, NIC NIE ROBI, ABSOLUTNE MINIMUM WYŻYWIENIA NA GRANICY WYŻYCIA BIOLOGICZNEGO, BLOKADA KORESPONDENCJI, OPAŁ NA OKRES OD TEMPERATUR -5 STOPNII, LEKARZ TYLKO W RAZIE ZAGROŻENIA ŚMIERCIĄ, ZMIANA ODZIEŻY, OBUWIA 2 RAZY: ZIMOWE, LETNIE, BIELIZNY CO 3 MIESIĄCE (WSZYSTKO Z LUMPEKSU), ŚRODKI HIGIENY W OSOBISTEJ , I DO PRANIA W MAX. MINIMALNYCH ILOŚCIACH, PRZEDŁUŻENIE NIEPOBYTU O KOLEJNY MIESIĄC, ROK. TAK SIĘ ZAŁATWIA SPOŁECZNĄ PATOLOGIĘ!!!!!, A NIE JAKIEŚ NOWIUTKIE KONTENERY, GRONO PSYCHOLOGÓW, PRACOWNIKÓW SOCJALNYCH, PSYCHIATRÓW I MOŻE JESZCZE KSIĘŻY. DLA BANDYTY ; ZOMOWSKA PAŁA, OŚRODEK PRZYMUSOWEJ PRACY ZA TALERZ ZUPY I KONTROLA ZA KONTROLĄ, KIPISZ ZA KIPISZEM, A JAK TRZEBA TO TAKI WPIERDOL ŻE MIESIĄC BĘDZIE SINY BANDYTA!!!!
06-01-2016 17:10:17
Elvira
Ludziska mają przede wszystkim starcia z kulturą, a kulturę wynosimy z domu!
06-01-2016 06:14:24
osfojony psychopata
Starcia z policją też tradycja
04-01-2016 06:11:10
Negatyw
Owa "instalacja artystyczna", to tylko robienie kultu z patologii. Sami widzicie, że ludzie bawić się nie umieją. Na przyszły rok więcej policji, z 2 armatki wodne i z pewnością nic nie wymknie się spod kontroli!
03-01-2016 18:04:06
A
A ja uważam, że dobrze, że przyjechała policja. Jak kilku zapaleńców chciało zorganizować kulturalne spotkanie, nawiązać do tradycji palenia tapczana artystyczną instalacją i poczęstować ludzi kiełbaską z grilla, to z kilku klatek na Małeckiego poleciały w ich kierunku okrzyki wypi***alać oraz petardy. Sam z ciekawości byłem na Małeckiego i niestety nie czułem się nazbyt bezpiecznie. A to za sprawą kilkudziesięciu mieszkańców właśnie tej ulicy. I ku mojemu zdziwieniu nie jest to tylko młodzież.. Są to po prostu ludzie niewyedukowani, o niskim poziomie kultury osobistej, do których przemawia głównie przemoc. Swoją drogą brawa dla organizatorów za upór i odwagę!
03-01-2016 10:17:20
Negatyw
@ poznanianka: Nie tylko. Młodzi ludzie (głównie studenci) mają takie zabawy w standardzie. A gdy jest szansa (i to nawet zapowiedziana od dawna) pograndzenia na mieście - przyjadą z drugiego końca miasta...
03-01-2016 09:32:51
Hania
Nikt z nas faktycznie nie wie czy huligani wogole byli z Lazarza, moze przyjechali z innej dzielnicy aby zrobic u nas zawieruche, jestem ciekawa w jakiej dzielnicy zamieszkuja ?
02-01-2016 21:27:35
poznaniAnka
Banda podpitych kiboli...
02-01-2016 20:02:04
Negatyw
@ albańczyk: Nie frustrat, a praktyk :-) Zresztą, Twoje zdanie o mnie - mało mnie obchodzi. Jednym życie skutecznie uprzykrzam, a innym pomagam.
02-01-2016 19:27:17
albańczyk
Łazarz to nie miejsce na kulturalne cyrki. Negatyw - TOP1 największych frustratów tego forumka : )
02-01-2016 19:17:54
Negatyw
@ Marta: Jak widać - NIE... Dlatego trzeba ich karać.
02-01-2016 19:01:39
Marta
Czy naprawdę ci młodzi nie umieją się kulturalnie zachowywać?
02-01-2016 18:32:48
Negatyw
@ tonny: Piątkowem się zajmuję aż nadto :-) Natomiast zaglądam tutaj z racji tego, że urodziłem się na Łazarzu i spędziłem większą część swojego życia. Nie widzę powodów, abyś mi dyktował cwaniaczku gdzie mam zaglądać i czym się zajmować.
02-01-2016 18:21:57
tonny
@Negatyw: To skoro jesteś z Batorego po co tu zaglądasz i wypowiadasz się w sprawie Małeckiego? Zajmij cię chłopie Piątkowem.
02-01-2016 18:17:51
Negatyw
@ tonny: Nie wezwałem, gdyż byłem blisko 300km poza Poznaniem. Sytuacja na Batorego w Sylwka, póki co nie wymagała wzywania policji. Może dlatego, że rzadko spędzam go w Poznaniu :-) Policja do każdego wezwania podchodzi POWAŻNIE. Wzywam ich bardzo często i coś wiem na ten temat. Studenciakom nie ma czego współczuć. Oni generalnie imprezują 24h i nie myślą o spokoju innych. Tak więc - mało wiesz, a dużo mówisz...
02-01-2016 18:10:44
tonny
@Negatyw: A to wezwałeś policję? Wątpię, że potraktowali ciebie poważnie. Współczuję twoim sąsiadom.
02-01-2016 18:06:29
Negatyw
@ felek1038: Dokładnie. Tam powinni podjechać z 2 armatkami wodnymi i szybko by ostudzili imprezowiczów.
02-01-2016 17:30:43
felek1038
d..pa a nie policja
02-01-2016 17:18:00
Negatyw
@ tonny: Nie przeginaj w drugą stronę. Nie chodzi mi o legalnie zaplanowane przez miasto imprezy masowe. Swoją drogą, pokaż mi podstawę prawną, która mi zabrania wezwać policję w Sylwka.
02-01-2016 15:25:46
M.
Moim zdaniem próba przełamania złej tradycji była jak najbardziej w porządku. Niestety wyszło jak zwykle czyli kilka osób nie wytrzymało i musiało coś podpalić - tym razem był to śmietnik. Stwierdzenie, że interwencja była nieadekwatna do występku jest wyjątkowo szkodliwa. Takim gadaniem dajemy ciche przyzwolenie na bezmyślne chuligaństwo. A jeżeli ktoś zupełnie przypadkiem zostałby popchnięty w kierunku tego płonacego śmietnika, to słyszlibyśmy o nieudolności policji. Tak przy okazji, do kosztów imprezy należałoby dopisać 700 zł za duży kontener i po 150 zł za mniejsze. Czyż to niej jest wyższa kwota od nakładów poniesionych przez Radę Osiedla na organizację imprezy? Ludzie mają potrzebę wspólnego spędzenia Sylwestra i dobrze, że ktoś o nich pomyślał, ale nie brońmy kilku idiotów z zapałkami!
02-01-2016 15:02:56
tonny
@Negatyw: A co miejskiego sylwestra na Placu Wolności i domówek na powitanie nowego roku chcesz zabronić? Daj spokój sylwester jest raz do roku. Wyrozumiałości.
02-01-2016 13:37:18
Negatyw
@ tonny: Podaj mi podstawę prawną, która potwierdza Twoje tezy...
02-01-2016 12:34:35
Negatyw
@ tonny: Każda jednak impreza, ma swoje granice. Patologię trzeba tępić (!!!).
02-01-2016 12:14:00
Nikt
Dzięki za nagranie :) Czy ktoś był tam i widział, dlaczego chłopaki zaczęli przepychać się z policjantami?
02-01-2016 12:02:51
tonny
@Negatyw: Jakbyś nie wiedział w sylwestra nie ma ciszy nocnej. Chcesz mieć spokój w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia jedź chłopie do lasu.
02-01-2016 10:39:29
Prorok
Zaprawdę powiadam wam stało się tak jak mówiłem burdy,dewastacje,bójki,chamstwo,prostactwo i penerstwo.Tak prorok przewidział co wydarzyło się w owym czasie.
02-01-2016 10:24:03
Negatyw
P.S. Działania policji, zbyt ostre do wydarzeń...??? Takie Sylwki nigdy nie powinny mieć miejsca. Jest to klasyczna patologia i to żałosne, że osoby publiczne polecają takie formy aktywności...
02-01-2016 10:18:09
Negatyw
Parę pytań do mieszkańców tej okolicy. Ilu z Was wezwało policję, a ilu czekało, aż zrobi to sąsiad? Czy ktoś nakręcił (choćby z okna) filmiki dokumentujące te wydarzenia i przekazał to policji? To są pierwsze kroki w sytuacjach zakłócania ciszy nocnej i porządku (a w tym rewirze i bezpieczeństwa) publicznego! Kłania się Art. 51 KW, par 1 i 2.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: