Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Race, koksowniki, płonąca 5-metrowa rzeźba, raper i DJ - sylwester na Małeckiego {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Race, koksowniki, płonąca 5-metrowa rzeźba, raper i DJ - sylwester na Małeckiego {WIDEO}
02-01-2017 01:47   Janusz Ludwiczak
W nocy z soboty na niedzielę na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej odbył się "Sąsiedzki Sylwester na Skwerze". Mieszkańcy przywitali 2017 rok tanecznie przy muzyce hip-hopowej i klubowej. Chętni mogli ogrzać się przy koksownikach i ciepłej kiełbasie prosto z grilla. Nie zabrakło również fajerwerków, rac. Sylwester na Małeckiego po raz pierwszy od dłuższego czasu przebiegł bez większych incydentów. Zatrzymana została jedynie jedna osoba, która rzuciła w radiowóz petardę.

W ostatnią godzinę 2016 roku na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej rozpoczął się "Sąsiedzki Sylwester", który już po raz drugi zorganizowała Otwarta Strefa Kultury.

To co w roku ubiegłym było płonącą kanapą, w tym roku stało się grillem. Przygotowaliśmy ciepłe kiełbasy, potrawy vege oraz ciepłe i zimne napoje. Dla gości zagra Wuzet - jest więc zabawa w rytmie rap i hip-hop. O północy zapłonie 5-metrowy TOTEM, 5-metrowa rzeźba mieszkańców Łazarza, stworzona w ramach wakacyjnego projektu Małeka - Skwer Kreacji – powiedział Łukasz Trusewicz, prezes Fundacji Otwarta Strefa Kultury.

Uczestnicy "Sąsiedzkiego Sylwestra na Skwerze" mogli rozgrzać się przy koksownikach, a także setach granych przez rapera Wuzet i później przez DJ.

O północy w niebo wystrzeliły fajerwerki i korki od szampanów, a także odpalone zostały race. Mieszkańcy mogli przez mikrofon również złożyć życzenia i pozdrowić najbliższych. Minutą ciszy wspomniano "Rudego", zmarłego niedawno jednego z mieszkańców ul. Małeckiego.

W tym roku sylwester na Małeckiego przebiegł bez większych incydentów. Zatrzymana została jedynie jedna osoba.

Było spokojnie, cały sylwester przebiegł bez większych zdarzeń. Jedynie pod koniec imprezy jeden z mężczyzn rzucił petardą w radiowóz, został on zatrzymany – wyjaśnia mł. asp. Piotr Garstka z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Policyjne radiowozy pojawiły się głównie na Rynku Łazarskim. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem, jednak obyło się bez większych interwencji. Jedynie przed godz. 1 podpalony został stary fotel, policjanci podjechali radiowozem i zgasili pożar.

Organizatorzy chcieliby, by w tym roku "Sąsiedzki sylwester" odbył się po raz trzeci.

Cieszymy się, że energię udało się stymulować na skwerze przez dobrą zabawę. Bawiło się znacznie więcej ludzi niż rok temu. Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować sylwester – podsumowuje Agnieszka Szablikowska-Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury.

"Sylwester na Skwerze" specjalnie dla Państwa transmitowaliśmy na żywo. W sumie naszą relację śledziło 90 widzów, a powtórkę obejrzało 497 osób. Retransmisję można zobaczyć na stronie www.live.lazarz.pl, prezentujemy również relację wideo.

Przypomnijmy. "Huczny" sylwester na Małeckiego ma miejsce od kilku ostatnich lat. W 2010 roku grupa młodzieży postanowiła urozmaicić sobie powitanie nowego roku podpalając meble na środku ulicy Małeckiego, w pobliżu Granicznej i Łukaszewicza i urządzając w ten sposób ognisko. Na miejscu pojawiły się dwie jednostki straży pożarnej, jednak chuligani próbowali pobić strażaków i nie dopuścić do ugaszenia pożaru. Potrzebna była interwencja policji. Funkcjonariusze pojawili się z tarczami i pałkami. Zarówno w stronę strażaków, jak i policjantów poleciały m.in. butelki.

W 2012 roku policja zatrzymała trzy osoby. Jeden z mężczyzn rzucił w stronę policjantów petardą. Dwie pozostałe osoby zostały zatrzymane za znieważenie funkcjonariuszy i naruszenie nietykalności cielesnej.

Niespokojnie było również na powitanie 2014 roku. Na ulicy Małeckiego i na Rynku Łazarskim pojawiło się ponad 10 radiowozów i policjanci uzbrojeni w tarcze i broń gładkolufową. W stronę funkcjonariuszy poleciały petardy i butelki. Zatrzymano dwie osoby.

Podobnie było również w 2015 roku. Czterech młodych mężczyzn odpowiedziało za napaść na funkcjonariuszy policji. W stronę mundurowych znów poleciały petardy oraz butelki po szampanie i piwie. Obyło się bez palenia mebli, jednak ktoś podpalił pojemnik śmieciowy na skrzyżowaniu ulic Małeckiego i Kanałowej. Pożar został szybko opanowany. Do innego, znacznie groźniejszego pożaru doszło w Nowy Rok tuż przed godz. 1 w kamienicy przy ul. Łukaszewicza 10 (narożnik Calliera).

Nieco inaczej miało być na Małeckiego podczas poprzedniego sylwestra. Koordynatorzy Otwartej Strefy Kultury przy współpracy Rady Osiedla Św. Łazarz zorganizowali po raz pierwszy sylwester sąsiedzki, podczas którego na mieszkańców czekał grill, a o północy "płonąca kanapa". Jednak niechlubnej tradycji stało się zadość. Grupa wandali podpaliła śmietniki. Policja zatrzymała osiem osób, z czego dwie odpowiedzą za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, sześć pozostałych zostało aresztowanych za wzniecenie pożaru.

Podobno "tradycja" ogniska związana jest z pracownikiem drukarni, który pod koniec roku palił stare kalendarze. Z czasem mieszkańcy zaczęli dorzucać stare tapczany, meble, a nawet drzwi i opony. Ogień sięgał nawet drugiego piętra.


Komentarze (17)

06-01-2017 12:35:32
:Bazyli
Tylko NIKT się nie pyta mieszkańców pobliskich domów, czy chcą słuchać tych ryków (dla jednych to może muzyka?) i strzałów w środku nocy. Ci co chcą się bawić - proszę wynająć sobie lokal, zaś miejsca publiczne nie są od tego. Większość ludzi ceni sobie spokój. Tyle mówiono i pisano przed Sylwestrem, aby nie strzelać - panicznie boją się tego zwierzęta, ale też źle to odbierają osoby starze. W domach śpią dzieci, mnóstwo osób starszych i schorowanych mieszka w tej dzielnicy. Drodzy Radni - nie urządzajcie IGRZYSK kosztem mieszkańców dla małej grupy imprezowiczów na siłę by się czymś koniecznie wykazać!!! I dodam jeszcze jedno: jak się Wam podobają te śmieci na ulicach po "zabawie"? Przez tydzień nie posprzątane! Przecież sami to pokazujecie na kilku zdjęciach!
06-01-2017 12:32:30
:Bazyli
Tylko NIKT się nie pyta mieszkańców pobliskich domów, czy chcą słuchać tych ryków (dla jednych to może muzyka?) i strzałów w środku nocy. Ci co chcą się bawić - proszę wynająć sobie lokal, zaś miejsca publiczne nie są od tego. Większość ludzi ceni sobie spokój. Tyle mówiono i pisano przed Sylwestrem, aby nie strzelać - panicznie boją się tego zwierzęta, ale też źle to odbierają osoby starze. W domach śpią dzieci, mnóstwo osób starszych i schorowanych mieszka w tej dzielnicy. Drodzy Radni - nie urządzajcie IGRZYSK kosztem mieszkańców dla małej grupy imprezowiczów na siłę by się czymś koniecznie wykazać!!!
05-01-2017 08:33:03
tonny
@Negatyw: Sam jesteś jedna wielka patologia. Tylko smęcisz i smęcisz
05-01-2017 07:36:53
Negatyw
Jedna wielka patologia (!!!).
05-01-2017 06:21:21
Amicus
Zdrówka kolego, trzymaj się!!!
04-01-2017 17:09:11
eka z małeki
@AMICUSIE!-są ludzie dla których taka jedna chwila dla NAS zdaje się błaha a dla NICH jest to jakaś chwila podniosła,jakieś wspomnienie,przeżycie nie wiemy-sam tracę nieuchronnie wzrok i może takie moje zaangażowanie w temat,inaczej do tego podchodzę!!!.Dziękuję za miłą i budującą polemikę.Z poważaniem i szacunkiem.... ...eka....
04-01-2017 14:18:53
Amicus
Każdy ma inne podejście do życia. ...może przez to, że ludzie o których piszesz mają akurat takie podejście nigdy nie osiągną poziomu wyższego niż 1500... A żeby zbierać puszki cały rok akurat na to, by wydać wszystko w akurat w tą noc to chyba nie jest powód do chwały - ale cóż, jak piszę każdy ma w życiu inne priorytety i dzieki temu świat jest różnorodny ...nie koniecznie pesymistyczny :)
04-01-2017 13:16:54
eka z małeki
@AMICUSIE drogi-sam mam poniżej 1500zł i muszę sobie radzić,ale gdyby mi zdrowie pozwoliło 31/1 to też bym zaszalał,nie przesadzajmy aż tak z tą biedą znam ludzi b.biednych jednak potrafią sobie radzić i nikogo o pomoc nie proszą.Co do SYLWESTRA to wiem o młodym chłopaku co przez cały rok zbierali puszki i butelki tylko na tę chwilę!!! chwała MU za to,że wytrwał!!!-nie wiemy ilu TAKICH było-nieraz patrzymy z politowaniem na NICH a ONI mają właśnie taki cel żeby się choć trochę"rozerwać"w tym dniu,stary już jestem,ale co nieco w życiu nawywijałem i narozrabiałem, chciałbym być na ich miejscu i też bym tak ROBIŁ,nie popadajmy w aż taki pesymizm trochę od życia też NAM się należy-życzę więcej optymizmu a będzie NAM WSZYSTKIM lepiej i weselej...eka
04-01-2017 06:10:59
Xyz
Do alt Umarł młody chłopak ksywa bodajże Rudy. Podobno przedawkował sterydy. Podczas Sylwestra uczestnicy zamilkli na minutę w jego intencji
03-01-2017 23:55:20
Amicus
Drogi Eka z Małeka - BYŁBYM zadowolony gdyby ta kasa poszła choćby na pełnowartościowy obiad dla dziecka z rodziny niewydolnej... Nie zaglądam nikomu w kieszeń, piszę raczej o racjonalnym dysponowaniu budżetem. Jeżeli kogoś stać na "spalenie" kilkuset złotych i ma poczucie spełnienia, czy zadowolenia w związku z tym to czemu nie? Znam jednak przypadki - i to wcale nie odosobnione - że rodzina, która ledwo wiąże koniec z końcem w ogóle nie potrafi zarządzać środkami, które posiada i to jest nakręcająca się spirala biedy. 1500 zł miesięcznie, 5 stówek na zabawę i wyskoki, a potem zęby w ścianę... No cóż, ale każdy żyje wg własnego uznania, a prawo wyrażania swojego zdania ma każdy. A co do sylwestra - na Małeckiego może było spokojnie, a kawałek dalej w okolicach rynku jacyć debile wrzucali petardy do windy - fajna zabawa, czyż nie?
03-01-2017 13:14:06
eka z małeki
@AMICUSIE!!!-a jakby to poszło na tacę to BYŁBYŚ zadowolony????....???? !!!!.....eka
02-01-2017 21:06:59
alt
Wie ktoś może co wydarzyło się pod numerem 18? Przed wejściem do bramy stoją kwiaty i znicze, dokładnie od sylwestra.
02-01-2017 18:40:45
mieszkaniec
Na reszcie na Małeckiego bez zadymy. Jak widać można się kulturalnie bawić.
02-01-2017 15:57:29
Hania
Ciesze sie, ze impreze sie udala. Natomiast wczoraj w poznanskiej TV wypowiadal sie jakis policjant /chyba dowodzil/, ktory pracowal w Sylwestra wlasnie tam i musze powiedziec, ze wyrazenia jakich uzyl bardzo mi sie nie podobaly, cytuje: "...teren mamy caly otoczony"...bedziemy tepic zachowania...", jakie ? Po pierwsze takie wyrazenia same w sobie sa prowokacyjne i nie powinny wogole pasc z ust policjanta w taki wieczor. Widac bylo, ze facet jest nastawiony bojowo, ale na co ??? Zamiast dobrego nastawienia i wyluzowania to sprawial wrazenie, ze tylko czeka aby cos sie zaczelo. Wspolczuje takie podejscia, wogole jakies szkolenie przydaloby sie w temacie wyrazania sie w TV.
02-01-2017 15:12:32
maxiu
bylem, bylo super. podziekowania dla organizatorow
02-01-2017 13:49:14
M.
@Amicusie, jak fajnie zaglądać komuś do porflela. Jeden sporo płaci za wstęp na imprezę sylwestrową, drugi kupuje prawdziwego szampana, a trzeci płaci za fajerwerki. Życie składa się z drobnych przyjemności, każdy sam decyduje na co wydać własne pieniądze i co go uszczęśliwia.
02-01-2017 11:05:10
Amicus
Bogate to nasze społeczeństwo skoro tyle pieniędzy wystrzeliło w niebo... w imię hucznego powitania nowego roku.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: