Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Małeckiego spłonął fotel - sylwester sąsiedzki był spokojny {► WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Małeckiego spłonął fotel - sylwester sąsiedzki był spokojny {► WIDEO}
01-01-2018 13:44   Janusz Ludwiczak
Spokojnie minął "sąsiedzki sylwester" na ulicy Małeckiego. – Policja nie odnotowała żadnych incydentów związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa – mówi podinsp. Iwona Liszczyńska z poznańskiej Policji. O północy na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza spłonął fotel, który został specjalnie przygotowany na ostatnią noc w minionym roku. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców i przybyłych gości przekąski i kiełbaski z grilla. Chętni mogli ogrzać się przy koksownikach i tańczyć przy muzyce granej przez DJ.

Już po raz trzeci Fundacja Otwarta Strefa Kultury zaprosiła mieszkańców na "sąsiedzkiego sylwestra", który odbył się przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza.

O północy na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza spłonął fotel, który został specjalnie przygotowany na ostatnią noc w minionym roku. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców i przybyłych gości przekąski i kiełbaski z grilla. Chętni mogli ogrzać się przy koksownikach i tańczyć przy muzyce granej przez DJ.

Przygotowaliśmy muzykę, jedzenie z grilla, były potrawy zarówno mięsne jak i wegetariańskie. Są koksowniki, dzięki którym można się ogrzać. O północy zapłonie płonąca kanapa, nawiązując do lokalnych zwyczajów. Zaplanowaliśmy również muzykę serwowaną przez DJ. W tym roku będą klimaty taneczno-dyskotekowe – powiedziała Agnieszka Szablikowska-Trusewicz z Fundacji Otwarta Strefa Kultury.

Sylwester na Małeckiego minął bardzo spokojnie.

Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa. Zabezpieczyliśmy ulicę Małeckiego i okolice Rynku Łazarskiego. Również w całym mieście nie odnotowaliśmy żadnych incydentów – powiedziała podinsp. Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Wygląda na to, że "niechlubna tradycja" przeszła do historii. Przypomnijmy. "Huczny" sylwester na Małeckiego ma miejsce od kilku ostatnich lat. W 2010 roku grupa młodzieży postanowiła urozmaicić sobie powitanie nowego roku podpalając meble na środku ulicy Małeckiego, w pobliżu Granicznej i Łukaszewicza i urządzając w ten sposób ognisko. Na miejscu pojawiły się dwie jednostki straży pożarnej, jednak chuligani próbowali pobić strażaków i nie dopuścić do ugaszenia pożaru. Potrzebna była interwencja policji. Funkcjonariusze pojawili się z tarczami i pałkami. Zarówno w stronę strażaków, jak i policjantów poleciały m.in. butelki.

W 2012 roku policja zatrzymała trzy osoby. Jeden z mężczyzn rzucił w stronę policjantów petardą. Dwie pozostałe osoby zostały zatrzymane za znieważenie funkcjonariuszy i naruszenie nietykalności cielesnej.

Niespokojnie było również na powitanie 2014 roku. Na ulicy Małeckiego i na Rynku Łazarskim pojawiło się ponad 10 radiowozów i policjanci uzbrojeni w tarcze i broń gładkolufową. W stronę funkcjonariuszy poleciały petardy i butelki. Zatrzymano dwie osoby.

Podobnie było również w 2015 roku. Czterech młodych mężczyzn odpowiedziało za napaść na funkcjonariuszy policji. W stronę mundurowych znów poleciały petardy oraz butelki po szampanie i piwie. Obyło się bez palenia mebli, jednak ktoś podpalił pojemnik śmieciowy na skrzyżowaniu ulic Małeckiego i Kanałowej. Pożar został szybko opanowany. Do innego, znacznie groźniejszego pożaru doszło w Nowy Rok tuż przed godz. 1 w kamienicy przy ul. Łukaszewicza 10 (narożnik Calliera).

Nieco inaczej miało być na Małeckiego podczas powitania 2016 roku. Koordynatorzy Otwartej Strefy Kultury przy współpracy Rady Osiedla Św. Łazarz zorganizowali po raz pierwszy sylwester sąsiedzki, podczas którego na mieszkańców czekał grill, a o północy "płonąca kanapa". Jednak niechlubnej tradycji stało się zadość. Grupa wandali podpaliła śmietniki. Policja zatrzymała osiem osób, z czego dwie odpowiedzą za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, sześć pozostałych zostało aresztowanych za wzniecenie pożaru.

Za to po raz pierwszy spokojnie na Małeckiego było rok temu. Na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej odbył się "Sąsiedzki Sylwester na Skwerze". Mieszkańcy przywitali 2017 rok tanecznie przy muzyce hip-hopowej i klubowej. Chętni mogli ogrzać się przy koksownikach i ciepłej kiełbasie prosto z grilla. Nie zabrakło również fajerwerków, rac. Sylwester na Małeckiego po raz pierwszy od dłuższego czasu przebiegł bez większych incydentów. Zatrzymana została jedynie jedna osoba, która rzuciła w radiowóz petardę.

Podobno "tradycja" ogniska związana jest z pracownikiem drukarni, który pod koniec roku palił stare kalendarze. Z czasem mieszkańcy zaczęli dorzucać stare tapczany, meble, a nawet drzwi i opony. Ogień sięgał nawet drugiego piętra.

"Sąsiedzki sylwester" na Małeckiego transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:


Komentarze (8)

03-01-2018 00:31:28
REDAKCJA
@Agnieszka F.: Ależ komentarz się ukazał, tylko nie został zamieszczony do tego artykułu: http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=12210
02-01-2018 22:45:43
Marcelina
A ja nie chcę za kolejny rok słuchać i oglądać tego!!! Mam prawo do ciszy i spokoju! Policja już ok. 17-tej ustawiła 3 radiowozy przy placu. Nie piszcie więc, że wszystko jest ok. Bo nie jest! Organizatorzy niech sobie zaproszą imprezowiczów pod swe okna lub do swoich willi i ogrodów. My nie chcemy palenia pod oknami czegokolwiek.
02-01-2018 22:24:35
Agnieszka F.
Droga redakcjo! Wczoraj wykonałam tu wpis - nie obrażając nikogo ani nie używając wulgarnych słów. Dlaczego nie zatwierdzono mego postu? Bo pisałam, że nie popieram sylwestra na Małeckiego?
02-01-2018 21:45:22
tonny
pewnie, lepiej, żeby znów było penerstwo, palenie mebli i zadymy?
02-01-2018 21:27:03
Mieszkaniec
Żadnych strat? Spokojnie? A rozwalony znak przy przejściu na Łukaszewicza? Pod nosem wozu straży miejskiej uczestnicy sąsiedzkiego Sylwestra zrobili demolkę......
02-01-2018 19:11:04
Nie powiem
A dlaczego oni to robią? Aby znaleźć się właśnie na takich stronach, aby ludzie o nich wiedzieli. Gdyby nikt się nimi nie interesował to może przestaliby to robić.
02-01-2018 16:38:22
Negatyw
@ emeryt: Bo patologii trzeba pilnować. Od tego są służby.
01-01-2018 18:14:28
emeryt
Jeśli nic się nie działo dlaczego o godz. 2 policja i straż miejska blokowały przejazdy w tym rejonie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: