Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Rada osiedla nie widzi potrzeby zmieniania dzielnicy na lepsze" -nie będzie sylwestra na Małeckiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Rada osiedla nie widzi potrzeby zmieniania dzielnicy na lepsze" -nie będzie sylwestra na Małeckiego
11-04-2017 12:33   Janusz Ludwiczak
W tym roku na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej już po raz drugi odbył się "Sąsiedzki sylwester". Po raz pierwszy powitanie nowego roku odbyło się spokojnie, bez większych incydentów. Mieszkańcy mogli sylwester spędzić tanecznie przy muzyce hip-hopowej i klubowej, zjeść ciepłą kiełbasę prosto z grilla i ogrzać się przy koksownikach. Jednak w tym roku nie będzie sylwestra na Małeckiego.
– Rada osiedla współpracowała z nami przy pierwszym oddolnym sylwestrze 2 lata temu, szkoda, że nie widzą potrzeby kontynuacji – mówi Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury. Rada Osiedla Św. Łazarz postanowiła nie przyznać dofinansowania na to zadanie. Za to grant otrzymała ponownie akcja dotycząca psich kup, której współorganizatorką jest córka przewodniczącej Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

"Huczny" sylwester na Małeckiego miał miejsce od kilku ostatnich lat. W 2010 roku grupa młodzieży postanowiła urozmaicić sobie powitanie nowego roku podpalając meble na środku ulicy Małeckiego, w pobliżu Granicznej i Łukaszewicza i urządzając w ten sposób ognisko. Na miejscu pojawiły się dwie jednostki straży pożarnej, jednak chuligani próbowali pobić strażaków i nie dopuścić do ugaszenia pożaru. Potrzebna była interwencja policji. Funkcjonariusze pojawili się z tarczami i pałkami. Zarówno w stronę strażaków, jak i policjantów poleciały m.in. butelki.

W 2012 roku policja zatrzymała trzy osoby. Jeden z mężczyzn rzucił w stronę policjantów petardą. Dwie pozostałe osoby zostały zatrzymane za znieważenie funkcjonariuszy i naruszenie nietykalności cielesnej. Podobnie było w kolejnych latach, gdzie zatrzymywano kilka osób, głównie za napaść na funkcjonariuszy policji i rzucanie petard oraz butelek po szampanie i piwie w stronę mundurowych. Podpalane były także śmietniki.

Sytuację tą postanowili zmienić twórcy Otwartej Strefy Kultury, który po raz pierwszy zorganizowali sylwester na skwerze przy Małeckiego pod koniec 2015 roku. W przygotowania włączyła się nawet Rada Osiedla Św. Łazarz, która postanowiła nie tylko przeznaczyć środki finansowe na organizację tego projektu. Łazarscy radni wspólnie z organizatorami częstowali uczestników zabawy sylwestrowej kiełbaskami z grila i chlebem z kiszonym ogórkiem. Gdy wybiła północ rozpalona została "płonąca kanapa" - nietypowa instalacja artystyczna nawiązująca do słynnego palenia mebli na środku ulicy. Pojawiło się sporo ludzi młodych, przyszli także rodzice z dziećmi, a nawet ludzie starsi.

Uważam, że sylwester był bardzo udany. Przychodziły całe rodziny z dziećmi, które dziękowały, że coś zostało zorganizowane. Było sympatycznie do momentu pokazówki sił porządkowych. Były nieodpowiednie zachowania niektórych uczestników, ale reakcja policjantów była niewspółmierna do przyczyny. Szkoda, że policji nie było na Wildzie jak została wysadzona studzienka. Myślę, że komuś zależy na utrwaleniu utartej opinii o mieszkańcach Łazarza i trudno będzie to zniweczyć ale damy radę. Dziękuje Agnieszce i Łukaszowi z Otwartej Strefy Kultury oraz radnym: Romanowi Modrzyńskiemu i Ryszardowi Balcerzakowi, a także wielu innym "bezimiennym" pomocnikom za zorganizowanie imprezy. Sądzę, że razem zmienimy tradycję sylwestrową na skwerze. Do zobaczenia za rok – powiedziała 1 stycznia 2016 Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Sąsiedzki sylwester odbył się również w tym roku i po raz pierwszy od lat na Małeckiego było spokojnie. Mieszkańcy mogli sylwester spędzić tanecznie przy muzyce hip-hopowej i klubowej, zjeść ciepłą kiełbasę prosto z grilla i ogrzać się przy koksownikach. Na to zadanie Otwarta Strefa Kultury otrzymała dofinansowanie w wysokości 6 tys. zł, które wygrała w konkursie grantowym "Łazarskie Inicjatywy Osiedlowe".

Jednak w tym roku sylwestra sąsiedzkiego na Małeckiego nie będzie. Otwarta Strefa Kultury, która ubiegała się ponownie o dofinansowanie od Rady Osiedla Św. Łazarz nie otrzymała ani złotówki na realizację projektu, który jeszcze rok wcześniej miał wsparcie łazarskich samorządowców.

Złożyliśmy podobny wniosek do zeszłego roku. Nie wiem co się stało, że projekt sylwestra na skwerze został oceniony negatywnie. Wydaje mi się, że była to potrzebna społecznie impreza. W tym roku było spokojnie, nikt nie został zatrzymany, nie był aktów przemocy. A wszyscy wiemy co działo się zawsze na Małeckiego – żali się Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury, współorganizator Sylwestra Sąsiedzkiego.

Nie możemy ubiegać się już o grant z miasta, gdyż wszystkie konkursy grantowe zostały rozstrzygnięte. Szkoda, że rada osiedla nie przyznała nam dofinansowania, a konkurs Łazarskie Inicjatywy Osiedlowe ma na celu zmienianie dzielnicy na lepsze. W interesie rady osiedla powinno być rozwiązywanie problemów dzielnicy. Rada osiedla współpracowała z nami przy pierwszym oddolnym sylwestrze 2 lata temu, szkoda, że nie widzą potrzeby kontynuacji – dodaje Łukasz Trusewicz.

Dlaczego więc komisja konkursu "Łazarskie Inicjatywy Osiedlowe" postanowiła nie przyznać ani złotówki na organizację sylwestra na Małeckiego?

Komisja jest ciałem kolegialnym i tak zdecydowała. Inne projekty były atrakcyjniejsze. Komisja przyznawała punkty. Protokół z posiedzenia Komisji dostałam w środę, to go umieszczę na profilu rady osiedla – mówi w rozmowie z portalem lazarz.pl Maria Łazarz, przewodnicząca Osiedla Św. Łazarz.

Tymczasem protokołu w dalszym ciągu nie ma na profilu Rady Osiedla Św. Łazarz na facebooku. Nie znaleźliśmy go w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Poznania. Prosiliśmy również Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta o przesłanie wyników konkursu grantowego "Łazarskie Inicjatywy Osiedlowe", jednak od tygodnia nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Jednak po raz kolejny dofinansowanie w wysokości 6 586 zł otrzymał projekt dotyczący psich kup, którego współorganizatorką jest Martyna Mendyk, córka Marii Łazarz, przewodniczącej Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Grant otrzymały również projekty zgłoszone przez podmioty powiązane z członkami Rady Osiedla Św. Łazarz. I tak na przykład Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz, którego prezesem jest Wojciech Dera - członek Zarządu Osiedla Św. Łazarz, a wiceprezesem Roman Modrzyński, członek Rady Osiedla Św. Łazarz otrzymało 3,5 tys. zł na projekt "Twój dziadek był młody".


R E K L A M A

Komentarze (21)

13-04-2017 16:51:05
Amicus
Afryka to Afryka, a tu są problemy Łazarza. Takim torem myślenia wszystkie, bądź większość pieniędzy musiałaby iść na Afrykè. Owszem, jest to problem współczesnego świata, ale nasza lokalna społeczność też ma własne - na pewno nie takiego kalibru. Organizowanie bądź nie organizowanie wydarzeń kulturalnych, sportowych, itp w naszej lokalnej społeczności z problemami dalekiego świata nie ma większego powiązania. Wszystko jest potrzebne - rozrywka również (choć jak wspomniałem wcześniej, złotówki niedołożyłbym z kasy RO na organizację Sylwestra).
13-04-2017 16:45:48
Hania
Mozna zrobic zbiorke na cel Sylwestra na Lazarzu. Wszyscy zbieraja Lazarzanie tez moga, ja napewno wrzuce do puszki.
13-04-2017 16:31:34
Zniesmaczony
Żenujące dylematy - tu się kłócą o pieniądze na rozrywkę, a w Afryce 21 milionów ludzi zagrożonych jest klęską głodu, zaś 150 tys. znajduje się obecnie na granicy śmierci głodowej. (cyt. za PAH).
13-04-2017 12:14:56
Negatyw
@ kaśka: To pirotechnika, po przeklawiaturzeniu...
13-04-2017 10:24:39
kaśka
@Negatyw: Co to jest pitotechnika?
13-04-2017 07:16:38
Negatyw
I słusznie. Jeśli ktoś ma ochotę hucznie witać nowy rok - niech idzie na imprezę zamkniętą i za to zapłaci (!!!!!). Moim.zdaniem, pitotechniką, powinny się zajmować wyłącznie specjalistyczne firmy i nie powinno być to sprzedawane.
12-04-2017 10:13:37
maciej
jestem członkiem założycielem Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz, które otrzymało 3 tysiące "z czymś" na rozpropagowanie "starych zdjęć łazarskich" na wystawie(później na następnych) z okazji Dni Łazarza. Wystawa jest przeznaczona dla młodzieży i dzieci, które będą mogły zobaczyć - jak my 50 lat temu - jako dzieci się bawiliśmy. Jest to cenna już historyczna wiedza o dawnym Łazarzu i warto ją promować. Proszę zobaczyć naszą stronę na FB, którą prowadzimy społecznie już od 3 lat bez żadnych dotacji - a Panowie Wojtek i Roman nie byli obecni i nie decydowali o przyznaniu grantu na ten cel. Wszelkie złośliwe insynuacje - to zwykłe chamstwo.
11-04-2017 19:50:48
Amicus
Bardzo dobrze, że RO nie przyjęła wniosku o organizację Sylwestra. Kupa pieniędzy wywalona w błoto i puszczona z dymem w jedną noc. Jest wiele innych inicjatyw godnych wsparcia. Tyleż tu wypowiedzi i pomysłów młodych... Zatem startujcie młodzi do Rady i twórzcie życie Łazarza. Trzeba inicjatywy, a nie tylko komentarz na portalu...
11-04-2017 19:44:58
mieszkaniec
Nie dosc ze Pani Lazarz ma pol etatu z rady osiedla - dieta 850 zl/mc to jeszcze dofinansowany zostal projek jej corki. To sa kpiny. Rowniez dlaczego dofinansowanie dostal projek stowarzyszenia nalezacego do radnych. No ale jak frekwencja w wyborach osiedlowych nie przekraczajaca 5% to sie nie dziwmy ze mamy to co mamy. Niektorzy dorwali sie do koryta i traktuja Lazarz i rade jako swoj prywatny folwark.
11-04-2017 19:40:10
Brandt
To może zbiórkę trzeba zorganizować? Albo przy większym zaangażowaniu okolicznych mieszkańców damy radę to wszystko sami zrobić. Co za problem kupić kiełbasę, upiec kilka blach ciasta, zorganizować nagłośnienie i tyle.
11-04-2017 19:16:59
ab
nepotyzm to jest to co nam trzeba
11-04-2017 18:56:48
max
@Kaska: A skad taka opinia. Bylas chociaz tam i widzialas na wlasne oczy czy tylko plotek sie nasluchalas? A swoja droga to skandal ze dotacje dostaja projekty osob powiazanych z radnymi lub nawet sami radni jak Modrzyński i Dera
11-04-2017 18:39:29
Kasia
Umieścić ten projekt do publicznej wiadomości! Niech ludzie widzą na co miały iść publiczne pieniądze! A dla RO i komisji brawo za brak marnotrawienia pieniędzy! Wszyscy wiemy jaki był ten sylwek w zeszłym roku...
11-04-2017 16:44:34
Pszemek
Czas na ludzi młodych, którym się chce i myślą w inny sposób, oraz tych, którzy nie boją się z nimi współpracować i przyznać im czasem rację. Reszta w odstawkę. Łazarz gnije od środka już dawno w porównaniu do innych fyrtli.
11-04-2017 16:26:10
Łazarzanka
O ile pamiętam- zresztą jest wykaz na stronie- to nie był projekt Sylwester na Małeckiego lecz przygotowanie do sylwestra- nie wiem co się za projektem kryje- ale przygotowanie za 8 tyś. to przegięcie. Żal mogą mieć tylko wnioskodawcy, że nierzetelnie przygotowali projekt albo faktycznie powymyślali jakieś cuda-wianki i nie przeszło. Najlepiej wnioskodawcy niech udostępnią projekt, który złożyli i mieszkańcy ocenią. Zresztą redakcja mogła sama o to poprosić pomysłodawców i zamieścić- wtedy dyskusja miałaby jakiś sens, bo teraz to mowa-trawa, wylewanie żalów i wzajemnych pretensji a nie merytoryczna rozmowa.
11-04-2017 15:44:45
łol
As-iu idź sie leczyć na nogi bo na dekiel już za późno !
11-04-2017 15:36:50
Oko
Jak to możliwe, że pieniądze są przyznawane na projekty radnych i rodziny, czy to socrealizm? Widać, że nauka demokracji jeszcze potrwa. Budżet osiedla to nie jest prywatny folwark. Pewnych funkcji nie powinno się łączyć. Sylwestra szkoda, ale chyba Otwarta Strefa Kultury ma sporo innych dotacji i może dlatego radni zadecydowali inaczej, tylko dlaczego głosują na swoje własne projekty?
11-04-2017 14:36:53
none
Nie zawsze się wygrywa, trzeba pogodzić się z porażką. Zastanowić jakie są przyczyny słabej oceny projektu. Na przyszły rok bardziej się postarać. Gdyby każdy kto nie dostał dotacji wszczynał larum to gdzie dojdziemy.
11-04-2017 13:22:31
Agi
Ani p. Wojciech, ani p. Roman nie zasiadali fizycznie na ławce Komisji konkursowej. Pani Maria i owszem. Ja, gdy się odezwałam w sprawie protokołu z Komisji, zostałam publicznie przez p. Marię skrytykowana w temacie mojego projektu-festynu. Szkoda gadać. Tu są potrzebne radykalne zmiany.
11-04-2017 13:13:49
as
Przeciez ta cala Lazarz to typowa lewaczka, na sylwestra kasy nie ma, ale za to jest na debilna infrastrukture rowerowa, ktora i tak nic nie daje bo te wynaturzenia w obcislych gaciach i tak kjezdza po chodnikach...
11-04-2017 13:08:03
Ja
O co chodzi? W zeszłym roku dla radnych poszło więcej pieniędzy, mieli po kilka projektów. Z 1 zrezygnowal, na drugi było połowa środków. Tak samo jak "psie kupy", które dostały całą pulę pieniędzy. Wtedy nikt nie protestował. Teraz jest jedynie 1 projekt radnych, w połowie obcięty i córką przewodniczącej też ma mniej niz zakładała.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Entlik Pętlik Wiosny Pamiętnik" - spektakl Teatru Mozaika dla dzieci

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

29

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

14

kwi

do 16-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Sport" - targi sportowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: