Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Głogowska będzie zwężona do jednego pasa ruchu! Wprowadzą ograniczenie prędkości do 40 km/h - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Głogowska będzie zwężona do jednego pasa ruchu! Wprowadzą ograniczenie prędkości do 40 km/h
16-12-2019 01:02   Janusz Ludwiczak
W przyszłym roku ulica Głogowska ma zostać zwężona do jednego pasa ruchu, a kierowcy główną arterią Łazarza mają nie przekraczać 40-tki. Zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa. Tylko w tym roku na przejściach dla pieszych śmierć poniosło 8 osób, a na drogach zginęło 14 osób. Miasto chce zachęcać kierowców do korzystania z drugiej ramy komunikacyjnej.

W ubiegłą sobotę, 7 grudnia na ul. Głogowskiej przed skrzyżowaniem z Berwińskiego 28-letni kierowca potrącił pieszą, która przechodziła na przejściu dla pieszych na pulsującym świetle. Poszkodowana w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Pomimo wysiłku lekarzy trzy godziny później 63-letnia kobieta zmarła. W piątek miasto zapowiedziało zmiany na głównej ulicy Łazarza.

– Sygnalizacja świetlna na śródmiejskim odcinku będzie działać już całodobowo – zapowiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W przyszłym roku Głogowska ma zostać zwężona do jednego pasa ruchu.

– Nie ma już możliwości, by na ulicy Głogowskiej mogły funkcjonować dwa pasy ruchu. Nie pozwalają już na to przepisy. Gdybyśmy chcieli utrzymać dwa pasy ruchu to musielibyśmy wyburzyć kamienice w rejonie ulicy Śniadeckich – zaznacza wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Wiosną Zarząd Dróg Miejskich zlecił firmie Siemens opracowanie wariantów analiz zmian organizacji ruchu dla całego śródmiejskiego odcinka ul. Głogowskiej i dostosowania jej do parametrów bezpieczeństwa oraz przepisów.

Pojawić mają się azyle dla pieszych, wyznaczone zostaną miejsca postoju dla dostawców oraz elementy wymuszające ograniczenie prędkości. W dalszym etapie powiększony zostanie przystanek tramwajowy przy Rynku Łazarskim.

– Głogowska będzie dostosowana do jednego pasa. Od kwietnia firma Siemens badała natężenie ruchu w różnym okresie - zarówno w dni szkolne, w dni targowe, ale również w wakacje i w dni targowe. Chcemy stworzyć szersze azyle dla pieszych, zwłaszcza w rejonie Rynku Łazarskiego. Wprowadzimy ograniczenie prędkości do 40 km/h. Nie chcemy dyskryminować kierowców, ale chodzi o bezpieczeństwo. Dane przedstawione przez policję, pokazujące wzrost popełnianych wykroczeń przez kierowców, szczególnie wobec pieszych, są porażające – zapowiada wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Według danych policji, w tym roku - od 1 stycznia do końca roku w Poznaniu doszło do 873 wypadków (w zeszłym roku było ich 799), w których 14 osób zginęło, a 990 zostało poszkodowanych.

– Wielu kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego. Kierowcy często odmawiają przyjęcia mandatu, odwołują się, sprawa ciągnie się miesiącami, a mówimy tu o karze w wysokości 100 złotych. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Tylko w tym roku na drogach Poznania i powiatu poniosło śmierć 39 osób, a w ubiegłym roku było to 46 osób – zaznacza komisarz Przemysław Kusik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

– Już teraz kierowcy mają często do dyspozycji tylko jeden pas ruchu na Głogowskiej. Drugi blokowany jest przez kierowców i dostawców. Uspokojenie ruchu poprawi bezpieczeństwo na jednej z najniebezpieczniejszych ulic w Poznaniu, która przoduje w statystykach. Trudno prowadzić jest nam pomiary prędkości na Głogowskiej ze względu na dużą liczbę sygnalizacji, ale dzięki współpracy z miastem zyskamy dodatkowe miejsca do kontroli ruchu drogowego. Będziemy sprawdzać czy kierowcy poruszają się zgodnie z przepisami, chcemy eliminować brawurową jazdę i piratów drogowych – zapowiada komisarz Przemysław Kusik, naczelnik poznańskiej "drogówki".

Zmiany na Głogowskiej mają zostać wprowadzone w drugiej połowie przyszłego roku.

– Piesi odczują komfort przejścia na drugą stronę ulicy. Poprawi się funkcjonowanie transportu publicznego. Kierowcy będą jeździli wolniej. Uporządkujemy kwestie parkowania – wyjaśnia Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu.

Na niektórych fragmentach wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości nawet do 30 km/h.

– Niektóre sygnalizacje świetlne zostaną zlikwidowane, a w ich miejscu poprawią się elementy wymuszające ograniczenie prędkości do 30 km/h. Zmiany nie będą dotyczyć na pewno skrzyżowania z Hetmańską czy Berwińskiego, gdzie tam są już odpowiednie azyle dla pieszych – dodaje Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu.

Miasto chce, by docelowo cały ruch tranzytowy zniknął z Głogowskiej, a kierowcy korzystali z drugiej ramy.

– Chcemy, by kierowcy korzystali z drugiej ramy komunikacyjnej. W planach jest budowa parkingu park&ride na Górczynie. Planujemy również przebudowę skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Reymonta. Chcemy wykonać dodatkowy skręt w lewo i przenieść przystanek tramwajowy na ul. Reymonta, już docelowo pod nową trasę tramwajową na os. Kopernika – tłumaczy wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Poparcie dla planowanych zmian zapowiedział szef największego klubu radnych w mieście.

– Nie boimy się trudnych decyzji. Jesteśmy zdeterminowani, by te zmiany wprowadzić, mają one na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników ruchu, jakimi są nie tylko kierowcy, ale piesi i rowerzyści. Nie będziemy tego blokować – podsumowuje Marek Sternalski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.


Komentarze (13)

25-12-2019 22:45:00
x
A kto zapewni bezpieczeństwo na równoległych ulicach? Tam nie ma tylu sygnalizacji, a większość ruchu tam się przeniesie. Są tam szkoły, węższe ulice. Co z autobusami dalekobieżnymi, kursującymi w obie strony Głogowską?
24-12-2019 17:40:26
REDAKCJA
@Gramatyk: Czepia się Pan. Ta forma też jest poprawna, proszę sprawdzić w słowniku PWN, porozmawiać z polonistami. W tytule jest niestety ograniczona liczba znaków, ale poprawiłem specjalnie dla Pana, życzę spokojnych świąt
24-12-2019 17:16:10
Gramatyk
Ograniczenie prędkości "pojawi się"? A może "zostanie wprowadzone"?
21-12-2019 08:56:33
Lukasz
Popieram. Ta ulica musi w końcu zostać dostosowana do wymaganych przepisami szerokości. Sam bardzo dużo razy spotykałem się tam z niebezpiecznymi sytuacjami. Czułem się totalnie bezbronny i nie wyobrażam sobie, żeby taka sytuacja miała dalej miejsce w tym rejonie. To jest śródmieście. Nie autostrada.
18-12-2019 18:50:22
dziadek
Uważam że na całym Łazarzu powinna zostać ograniczona szybkość do 30 km/h A jak komuś za wolno to jest komunikacja miejska albo pieszo Tylko pytanie w pięciolatce to zostanie zrobione Jak na razie dużo się mówi a nic nie robi (poza planami ) ala przykładu Kolejowa od po wojny
17-12-2019 16:32:57
poznaniAnka
No to będzie wesoło na Kasprzaka, Kanałowej, Małeckiego... Chyba niektórzy zapomnieli co działo się , gdy był remont torowiska na Głogowskiej latem... Proponuję najlepiej postawmy barierki już przy Ściegiennego i zróbmy z Głogowskiej deptak!
17-12-2019 10:58:40
Ania
To nic nie da, te ochydne śmierdzące puszki nadal będą jeździć niosąc śmierć. Ludzie, tu trzeba zakazać wjazdu pojazdów i to natychmiast! Ile rodzin jeszcze musi przejść traumę, ile ludzi jeszcze musi zginąć, żebyście to zrozumieli?! Smutna ta ignorancja
16-12-2019 23:44:14
L. Domasłowska
Gratuluję wszystkim lobbującym za takim rozwiązaniem, za skuteczność. Mam tylko prośbę, aby równocześnie wprowadzić podobne ograniczenia, zgodne z planowanymi w ramach bliskiego już (mam nadzieję)!! remontu, na ul. Kolejowej! Jestem za uspokojeniem ruchu na Łazarzu, także na ul. Głogowskiej, ale powinno się to odbywać w sposób całościowy z uwzględnieniem sytuacji komunikacyjnej i natężenia ruchu także na sąsiednich ulicach.
16-12-2019 18:02:17
Pistolero
Czekam na takie zmiany od 20 lat.
16-12-2019 13:57:54
Pieszy
A może by tak pomyśleć żeby światła funkcjonowaly również na skrzyżowaniu Hetmańskiej /Dmowskiego od 5 rano bo ludzie jeżdżą do pracy na 6 i tamtędy nie idzie przejść bo jeżdżą jak wariaci! !!
16-12-2019 11:22:54
kajka
To jest głupota...nie rozumiem dlaczego przez jednego kierowcę ma cierpieć tysiące innych kierowców? Wystarczy zrobić światła przez cała dobę i postawić tam policjanów nawet w nocy i zaraz się uspokoi. Po drugie, 4-5 lat( może troche wcześniej) temu robiono nowe przystanki na wysokości Rynku Lazarskiego i wtedy nikt nie widział ze są za wąskie? Kto wtedy zgodził się na takie przystanki? a po trzecie - ciekawe ze najwięcej się burzą ludzie którzy nie mieszkaja na Głogowskiej
16-12-2019 08:39:21
amb
lepiej pozno niz wcale
16-12-2019 07:00:10
Tomek
Wreszcie!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
17

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Kazachstan" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz" - impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach p

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Koziołek Matołek" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Krokodyl

20

cze

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Ogrodniczy
wstęp bezpłatny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: