Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Społecznicy zwęzili Głogowską - korki tworzyły się od Potockiej i Śniadeckich - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Społecznicy zwęzili Głogowską - korki tworzyły się od Potockiej i Śniadeckich
02-06-2018 17:29   Janusz Ludwiczak
Grupa kilku społeczników, aktywistów miejskich i mieszkańców skupionych w inicjatywnie "Nowa Głogowska nas połączy" postanowiła w środę, przed świętem i długim weekendem na cały dzień zwęzić główną ulice Łazarza w rejonie Rynku Łazarskiego, czego efektem były ogromne korki sięgające aż do ulicy Potockiej i Śniadeckich. Przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz zwracają uwagę, że ZDM nie poinformował wcześniej o żadnych utrudnieniach.
– Organizatorzy wydarzenia zapewniali wcześniej, iż zwężenie ul. Głogowskiej nie doprowadzi do tworzenia się korków. Bez trudu można znaleźć ich wypowiedzi, że ruch po tej ulicy, przy wyłączonych światłach, będzie płynniejszy. Chcemy rzetelnie rozmawiać o tej ulicy w oparciu o fakty, nie mity. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której zmiany na głównej ulicy Łazarza doprowadzą do chaosu na terenie reszty osiedla – wskazuje rada osiedla.

W środę grupa społeczników, aktywistów miejskich i część mieszkańców, domagających się wprowadzenia zmian na głównej ulicy Łazarza, o czym pisaliśmy już kilkukrotnie (więcej w artykule: Społecznicy i część mieszkańców chce zwężenia Głogowskiej) na kilka godzin zwęziła ulicę Głogowską w rejonie Rynku Łazarskiego.

– Przeprowadzamy uproszczoną symulację projektu NOWA Głogowska i prezentujemy mieszkańcom jak może działać ulica. Mieszkańcy, którzy wchodzą na przystanki jednoznacznie pozytywnie odbierają zmianę, przechodzący przez Głogowską na większej długości również, choć mają obawy, że wyłączonym pasem pojedzie na nich samochód. Kierowcy? Najbardziej zróżnicowane opinie. Natomiast pomiar czasu pokazuje, że przejazd średnio zajmuje tyle samo co wtedy, gdy trafi się na choć jedno czerwone – przekonywał Włodzimierz Nowak, miejski aktywista i jeden z inicjatorów akcji "Nowa Głogowska nas połączy".

– Stworzyliśmy azyle dla pieszych przy torach tramwajowych i wyłączyliśmy światła. Dla samochodów został 1 pas ruchu. Ruch pieszy jest płynny, kierowcy uważni, tramwaje jadą nieco wolniej, ale nie zatrzymują ich światła, samochody jadą wolniej i płynniej. Służby drogowe wyłączyły dzisiaj światła z dużym opóźnieniem, co pozwoliło zobaczyć jak dużym utrudnieniem są światła programowane na 6 pasów ruchu. Szybko zrobiły się korki do centrum aż po Potockiej, gdy ruch z sygnalizacją programowaną na 6 pasów skumulował się na jednym pasie. Natomiast wyłączenie świateł poprawiło pieszym i rozładowało korki. Proponowany przez nas układ pozwala całkiem usunąć światła albo zainstalować pieszym osobne światła na każdy z dwóch pasów, co skróciłoby czas oczekiwania tylko na przejazd samochodów – dodaje Włodzimierz Nowak.

Innego zdania jest jednak Rada Osiedla Św. Łazarz. Jak zauważają lokalni samorządowcy ZDM nie wydał żadnego komunikatu o planowanych utrudnieniach.

Dziś na Głogowskiej kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Na wysokości Lejka Łazarskiego ulica została zwężona po obu stronach do jednej jezdni. Efekt? Ponad 300 metrowy korek samochodowy z kierunku Górczyna ciągnie się już od skrzyżowania z ul. Potockiej. Na razie nie znamy przyczyn tego zwężenia, gdyż nikt z Zarządu Dróg Miejskich nie poinformował Rady, że coś takiego będzie miało miejsce – informowała w środę na swoim profilu Rada Osiedla Św. Łazarz.

"W związku z zaplanowanym na dziś zgromadzeniem w godz. 7.30-17.30 oraz wskazaniami ze strony policji, ZDM wygrodził wewnętrzne pasy ruchu na ul. Głogowskiej pomiędzy ul. Rynek Łazarski a ul. Niegolewskich" – odpowiedział na Facebooku Zarząd Dróg Miejskich, jednak nie został wydany żaden komunikat. ZDM nie zamieścił również informacji na swojej stronie internetowej.

W środę korki na Głogowskiej tworzyły się już od Potockiej w stronę centrum, a w kierunku przeciwnym kierowcy stali w korku od Śniadeckich do Rynku Łazarskiego.

– Organizatorzy wydarzenia zapewniali wcześniej, iż zwężenie ul. Głogowskiej nie doprowadzi do tworzenia się korków. Środowa akcja pokazała, że przy codziennym ruchu: przy włączonych światłach jest bardzo źle, przy wyłączonych światłach jest trochę lepiej, ale wciąż nie ma mowy o płynnym ruchu i tworzą się zatory. Pamiętajmy przy tym, że nie było imprez na MTP, a z uwagi na zbliżający się długi weekend atmosfera była trochę wakacyjna. Podczas dyskusji na temat zwężenia Głogowskiej ostrzegaliśmy przed "rozlewaniem się" ruchu z zakorkowanej ulicy na uliczki osiedlowe, usłyszeliśmy wówczas, że nie ma się czego obawiać, bo korków nie będzie i kierowcy nie będą mieli przed czym uciekać. Można było zobaczyć jak kierowcy uciekają przed korkiem w boczne uliczki, jak zatyka się rano Małeckiego a popołudniu Kasprzaka i inne uliczki. Potwierdziło to nasze obawy, że najpierw trzeba wprowadzić uspokojenie ruchu samochodowego na Łazarzu i przeciąć alternatywne trasy tranzytowe, zanim zabierzemy się do wprowadzenia zmian na Głogowskiej – wskazuje Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Cześć z osób uznało, iż pokazanie konsekwencji zwężenia Głogowskiej jest obroną kierowców jadących tranzytem. Nic bardziej mylnego, nie jesteśmy zainteresowani tym by ułatwiać życie kierowcom z podpoznańskich gmin. Chcemy rzetelnie rozmawiać o tej ulicy w oparciu o fakty, nie mity. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której zmiany na głównej ulicy Łazarza doprowadzą do chaosu na terenie reszty osiedla. Niebawem wprowadzona zostanie Strefa Płatnego Parkowania, zakładająca likwidację nielegalnych miejsc parkingowych oraz Strefa Tempo 30 na większości ulic, gdzie wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 30 km/h. Na pewno nie ma sensu robić testów, jeśli nie są jeszcze wprowadzone te zmiany, ani również nie ma zabezpieczonych środków finansowych na realizację docelowej przebudowy ulicy Głogowskiej – zaznacza Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Inicjatorzy akcji na początku roku przekazali władzom Poznania petycję, pod którą 1,5 tys. mieszkańców podpisało się "w sprawie przystąpienia do niezwłocznych zmian na łazarskim odcinku Głogowskiej".

– Ponad 1000 tych poznaniaków spotkaliśmy na ulicach Łazarza w 3 dni ostatniego weekendu stycznia i przeprowadziliśmy rozmowy o tym jak nieznośny jest stan Głogowskiej dzisiaj, a większość przychylała się by choć zaryzykować z odmienną organizacją ruchu uznawaną niemal gremialnie za fatalną, generującą straty przez czasy oczekiwania, hałas i powodującą impulsy do zachowań niezgodnych z prawem tak pieszych, jak kierowców i rowerzystów. Ogromne zatroskanie mieszkańców wywoływała też kondycja ekonomiczna przedsiębiorców na Głogowskiej, którzy mają od wielu lat problemy z utrzymaniem się – wyjaśnia Jakub Skurzyński z Inicjatywy "Nowa Głogowska".

W połowie kwietnia na petycję odpowiedział wiceprezydent Maciej Wudarski, odpowiedzialny za komunikację i inwestycje.

– W 2017 roku została opracowana przez Politechnikę Poznańską "Koncepcja uspokojenia ruchu w rejonie osiedla Łazarz". Przygotowane zostały trzy warianty rozwiązań o różnym stopniu uspokojenia ruchu. W styczniu 2018 roku przeprowadzone były konsultacje społeczne. Następnym etapem będzie rozpoczęcie paneli dyskusyjnych, dotyczących sposobu zagospodarowania ul. Głogowskiej. Wnioski z konsultacji wraz z wynikami przeprowadzonych dyskusji będą podstawą do opracowania prac koncepcyjnych nad przyszłym zagospodarowaniem ulicy. Jednocześnie informuję, że 5 kwietnia odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Poznania z Zastępcami Prezydenta, Sekretarzem i Skarbnikiem, na którym ustalono, że podjęte zostaną działania zmierzające do wdrożenia docelowego rozwiązania komunikacyjnego dla ul. Głogowskiej" – odpowiedział Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Z wiceprezydentem Maciejem Wudarskim nie udało nam się porozmawiać, nie odbierał telefonów.


Fot: Nowa Głogowska nas połączy (0-3), Monika Be (4,5), Rada Osiedla Św. Łazarz (0,6-10), google/maps (11,12)

ZOBACZ TAKŻE: Społecznicy i część mieszkańców chce zwężenia Głogowskiej

ZOBACZ TAKŻE: Głogowska na złość kierowcom czy mieszkańcom?

ZOBACZ TAKŻE: Nie będzie zwężenia ulicy Głogowskiej

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl albo sms/mms: 503 420 675.
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: