Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Głogowska będzie zwężona? ZDM ogłosił przetarg na wykonanie symulacji i wariantów organizacji ruchu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Głogowska będzie zwężona? ZDM ogłosił przetarg na wykonanie symulacji i wariantów organizacji ruchu
02-04-2019 01:26   Janusz Ludwiczak
Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie możliwych wariantów schematów organizacji ruchu, symulacji komputerowej i analizy warunków ruchu dla ulicy Głogowskiej na odcinku od ulicy Ściegiennego do Mostu Dworcowego.

Od dawna mówi się o zwężeniu ulicy Głogowskiej, jednak czy tym razem może stać się to faktem?

ZDM ogłosił przetarg na wykonanie pomiarów ruchu dla szczytu porannego i popołudniowego, w tym pieszych i rowerzystów dla następujących skrzyżowań z ulicą Głogowską: Most Dworcowy/Roosevelta, Dworzec Zachodni, Śniadeckich i Gąsiorowskich, Wyspiańskiego/Berwińskiego, Limanowskiego, Niegolewskich, Rynek Łazarski, Sczanieckiej, Stablewskiego, Potworowskiego, Hetmańska, Palacza, czyli cały łazarski i górczyński odcinek ulicy Głogowskiej - od Mostu Dworcowego do Ściegiennego.

"Pomiary natężenia ruchu drogowego powinny zostać wykonane ręcznie w szczycie porannym i popołudniowych dla wtorku lub czwartku z uwzględnieniem struktury kierunkowej i rodzajowej" – czytamy w ogłoszeniu.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał opracować przynajmniej 3 warianty:

  • możliwe zawężenie ulicy Głogowskiej na wybranych odcinkach do jednego pasa ruchu dla kierunku na wprost,
  • wyłączenie sygnalizacji świetlnej na wybranych skrzyżowaniach,
  • wprowadzenie nakazu skrętu w prawo na wybranych wlotach ulic poprzecznych do ulicy Głogowskiej,
  • wprowadzenie udogodnień dla rowerzystów poruszających się ulicą Głogowską prosto,
  • wprowadzenie azyli na pieszych kosztem istniejącego pasa ruchu dla samochodów na wybranych przejściach dla pieszych przez ulicę Głogowską,
  • wprowadzenie możliwości skrętu w lewo na ulicy Głogowskiej na wybranych skrzyżowaniach,
  • zmiana organizacji ruchu w obszarze ulicy Sielskiej (wraz z przebudową układu drogowego) w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu obsługi przystanku tramwajowego w kierunku południowym,
  • wydłużenie i poszerzenie platform na wybranych przystankach dla komunikacji publicznej w celu dostosowania do tramwajów o długości 45 metrów,
  • zmiana geometrii skrzyżowań, możliwe lokalne poszerzenia chodnika, wyznaczenie dodatkowych miejsc parkingowych.

Jak czytamy w zamówieniu: Należy wziąć pod uwagę opracowanie "Koncepcja uspokojenia ruchu w rejonie osiedla Łazarz (Politechnika Poznańska) oraz będący w trakcie opracowania projekt zmiany stałej organizacji ruchu dla dzielnicy Łazarz w ramach wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania.

Termin składania ofert mija 8 kwietnia o godz. 8:00 (w siedzibie ZDM przy ul. Wilczak 17). Wykonawca będzie miał czas na opracowanie projektu nowej organizacji ruchu na ul. Głogowskiej do końca września.

Do tematu będziemy wracać.


Komentarze (24)

08-06-2019 11:54:28
Pieszy Miejski
Jestem ciekaw czy i jakie stanowisko w sprawie niezwłocznego rozwiązania problemów tej ulicy zajmie nowa RO.
05-04-2019 12:12:36
Mieszkaniec Łazarza
Mieszkam na Łazarzu, nie zamierzam stąd wypadać, mam rower, choć nie nazwałbym się kolarzem, nie noszę pingli i rurek, i popieram zwężenie Głogowskiej. Oczywiście trzeba to dobrze przemyśleć i postarać się znaleźć rozsądny kompromis. Jednak autostrada biegnąca w poprzek pięknej dzielnicy mieszkaniowej z tradycjami po prostu musi zniknąć.
03-04-2019 20:45:14
M.
@Bezczelny Słoik, obie strony "konfilktu" o Głogowską są zacietrzewione. A podobno nowa Głogowska nas połączy... Problem w tym, że w zasadzie dyskutujemy o tej ulicy w oderwaniu od całego układu komunikacyjnego na Łazarzu. Do tego dochodzą wizje, których nie da się zrealizować (np. infrastruktura podziemna uniemozliwia posadzenie drzew). Jedna z nowych Pań radnych przedstawiła swoją koncepcję czyli pozostawienie po jednym pasie dla samochodów (ale za to szerszym), wprowadzenie parkowania równoległego na jezdniach, ścieżki rowerowe, zwiększenie szerokości wysepek tramwajowych oraz chodników, nasadzenie drzew. W sumie pięknie, ale będziemy musieli zlikwidować torowisko, żeby to wszystko się pomieściło :)
03-04-2019 19:48:26
Profesor
Jak czytam wymagania do tego projektu to szukane jest rozwiązanie idealne i doskonałe. Nikt nie straci wszyscy zyskają !
03-04-2019 13:38:16
Bezczelny Słoik
Ja tylko zacytuję najlepsze kwiatki: "Zwężenia Głogowskiej chcą ludzie, ktorzy tu nie mieszkają i garstka napływowych mieszkańców" "Znowu pewnie ten oszolom Nowak sie tu wtraca" "tzw. społecznicy i pseudoekolodzy z Ogrodu społecznego (którzy z braku lepszego pomysłu na życie uprawiają kwiatki)" "Zaraz tu wrzuca jakies sciezki dla kolarzy w rurkach i pinglach" "wypad, jest pelno pustostanow w miescie do zasiedlenia..." Oby tak dalej - dzięki takiej postawie, nie wiem, co Czas na Łazarz musiałby zrobić, żeby przegrać kolejne wybory. P.S. Namówiłem sąsiadów i rodzinę na wybory - to jest właśnie demokracja w działaniu. Niektórzy cały czas tego najwyraźniej nie mogą zrozumieć.
03-04-2019 11:09:55
toms
@z fyrtla: Jak przez lata do rady wchodziła grupa pani Marii Łazarz to było w porządku? Chyba niektórzy nie umieją przegrywać. A mieszkańcy jak widać zawsze mieli gdzieś rady osiedla. Z resztą i yak mają marne kompetencje
03-04-2019 10:16:21
Andrzej
Mich w punkt. Pistrole trzęsą się nad każdą zmianą
03-04-2019 07:55:11
pyra
@as, to zalezy od wychowania, kultury i poszanowania drugiego czlowieka bo przeciez mozna oponowac bez tego hejtu i wrednosci jaka wyplywa z niektorych tutaj.
03-04-2019 07:51:46
z fyrtla
@Marek. Jaka zieleń? Weź ty się chłopie za myślenie. Na Głogowskiej nie powstanie żadna zieleń! Nie wierz w grafiki pomysłodawców tzw. Nowej Głogowskiej, która na wizualizacjach ;pokazuje wielkie drzewa. Ot nie powstaną one na tej ulicy z prostego powodu. Na Głogowskiej jest taka gęstwina infrastruktury podziemnej i to przestarzałej, która notabene powinnno się wymienić w 1 kolejności a nie brać się za ułudy zwężenia ulicy. Ta gęstwina nie pozwala na sadzenie ŻADNYCH drzew bo korzenie zniszczyłyby cała inforastrukturę. By drzewa mogły zostać nasadzone to trzeba by zastosować technologię ze Świętego Marcina, gdzie specjalnie robiło się tunele dla korzeni. Ile ksoztowała przebudowa 300 m ulicy? 100 mln zł!!!! A tu mówimy o odcinku 3 kilometrów ulicy. Kto by za to zapłacił? Może mieszkańcy z zbiórki pieniędzy? Bzdury i jeszcze raz bzdury. Zwężenie skończy się na tym, że 1 pas ulicy zostanie zaanektowany pod parking dla samochodów i ścieżkę rowerową. 2 pasem będą jeździć samochody a korek będize przez Komornikami, bo wszyscy ludzie dojeżdzający spod Poznania nagle nie przesiądą się do tramwajów. A ruch rozleje się na ulice osiedlowe. I tylko dla pieszego miejskiego będzie lepiej ale innym gorzej. Bo samochoody będą smrodzić na uliczkach osiedlowych.
03-04-2019 07:41:04
z fyrtla
@gosownik. Demokracji? Chyba autokracji. W UK też niby w demokratycznym głoswaniu niedoinformowani i przekabaceni przez propagandę ludzie oddali głos za czymś o czym nie mają pojęcia i wybrali brexit a teraz widząc ten cały syf przeklinają w duchu jacy byli durni. Tak samo jest z tymi wyborami. CnŁ nie został wybrany przez mieszkańców tylko garstkę osób skrzyknietych w necie i zbałamuconych fałszywym przekazem. Gdyby mieszkańcom chciało się ruszyć d... a nie chciało bo z wiekszością ludzi jak się rozmawia na ulicach to nawet nie wiedzieli, że są wybory i nie poszło głosować to wynik pewnie byłby zgoła inny. TY mi mówisz o demokracji? Powstanie toru wrotkarskiego poparło 6000 osób (przypominam, że na osobę z największą ilością głosów w wyborach do RO była osoba z poparciem ok 600 głosów czyli 10 razy mniej) i tzw. społecznicy i pseudoekolodzy z Ogrodu społecznego (którzy z braku lepszego pomysłu na życie uprawiają kwiatki) blokują każdym możliwym sposobem włączając w to szantaż budowe tegoż toru. Albo mamią ludzi, że można zbudować go na terenie Energetyka. Szkoda tylko, że miasto już zapowidziało wielokrotnie, że nie przejmie tego terenu bo miasta na to nie stać. Więc ty mnie nie ucz demokracji.
02-04-2019 22:51:19
Mich
Ciekawe jest to, że argumenty zwolenników zwężenia są przeważnie merytoryczne a wypowiedzi dość opanowane, natomiast jeśli chodzi o przeciwników – wypowiedzi są emocjonalne, nierzadko agresywne, często z wycieczkami osobistymi (jak np. "as" poniżej). Czy ktoś może to wytłumaczyć?
02-04-2019 22:14:53
as
Znowu pewnie ten oszolom Nowak sie tu wtraca, chlopie ty nie masz co robic naprawde... Zaraz tu wrzuca jakies sciezki dla kolarzy w rurkach i pinglach (zauwazcie ze kazdy z tej sekcji rowerow miejskich ma pingle ) A Pieszy Miejski jak sie nie podoba mieszkanie przy Glogowskiej to wypad, jest pelno pustostanow w miescie do zasiedlenia...
02-04-2019 21:34:28
L. Domasłowska
Kibicuję wszelkim dobrym zmianom na ul. Głogowskiej, ale mam nadzieję, że projekt uwzględni także zmiany wokół, czyli na ulicach sąsiednich. Sprawa wycinki drzew na pasie przy wejściu do parku Wilsona ciągle jest przywoływana jako argument za źle działającą starą Radą. I znów, marzy mi się zielony Łazarz i dbałość o wszelką istniejącą zieleń, ale.. patrzę z wielką przyjemnością na odsłonięte teraz korony zabytkowych drzew przy ogrodzeniu parku. Nie wypowiadam się o wskazaniach z powodu rozbudowanego systemu korzeniowego, bo nie mam kompetencji, ale.. widzę, że projekt zagospodarowania tego pasa zieleni (nie skweru!!) zakłada posadzenie kilku nowych drzew. Może one będą niskie, albo regularnie przycinane, ale perspektywicznie, za ileś lat mogą pojawić się te same argumenty za lub przeciw ich usunięciu..
02-04-2019 21:14:49
mieszkAniec
Poczytaj odpowiedzi na pytania ankiety wcale nie wszyscy kandydaci Czas na Łazarz chcieli zwężenia Głogowskiej.A ZDM od dawna planował i informował że zleci wykonanie analizy organizacji ruchu na Głogowskiej i żadna to zasługa nowych radnych bo oni jeszcze nie są zaprzysiężeni.
02-04-2019 19:15:56
M.
@Pieszy Miejski. prawo nie obowiązuje wstecz. Dotyczy to także norm dotyczących szerokości jezdni. Tak więc, Głogowska nie spełnia obecnie obowiązujących norm, co wcale nie oznacza iż jest niezgodna z prawem czy wręcz nielegalna (tak twierdziło kilka osób, które obecnie zasiada w RO). Prawdą jest natomiast, że obecnie taka ulicy nie mogłaby powstać. Przebudowa ulicy wiązałaby się do dostosowania jej do obecnego prawa, remont już nie. Tylko i aż tyle.
02-04-2019 18:59:31
Marek
Nareszcie. W końcu jakieś pozytywne zmiany. Dobrze, że rada osiedla została zmieniona na bardziej postępową. Przecież to oczywiste że szeroka głogowska służy dojeżdzajacym z Komornik a wąska jest na krzysc dzielnicy. Bezpieczeństwo., zieleń, mniejszy hałas. Lepsze warunki dla gastronomii i biznesu. Stara rada podejmowała decyzję na niekorzyść dzielnicy i zapłaciła za to cenę. Akceptacja wycinki przed parkiem Wilsona postawiła kropkę na i.
02-04-2019 16:40:58
Gosownik
@z fyrtla - ja akurat mieszkam przy Głogowskiej i chce zwezenia, i co mi zrobisz? Zresztą że Łazarzanie też chcą zwezenia pokazali przy urnach głosując na Czas na Łazarz (a co Czas na Łazarz myśli o Głogowskiej możesz sobie zobaczyć w ankietach przedwyborczych na internecie). Pogodz się z tym, że jesteś w mniejszości, i więcej zrozumienia dla demokracji proszę
02-04-2019 16:27:08
Qshu
Brawo Łazarzanie! Idą zmiany. Cieszę się, że w końcu przejdziemy z poziomu "mnie się wydaje" na dane poparte badaniami. Jeśli okaże się, że zwężenie Głogowskiej nie będzie generować większych utrudnień niż teraz a poprawi jakość życia okolicznych mieszkańców to nie będzie już argumentów przeciw. Z niecierpliwością czekam na wyniki badań.
02-04-2019 14:38:56
Bezczelny Słoik
@z fyrtla Brawo, znowu pojawia się moja ulubiona "garstka napływowych mieszkańców". Rozumiem, że muszę przedstawić drzewo genealogiczne do 5 pokoleń wstecz, aby móc zabierać głos w dyskusjach o Łazarzu, gdzie mieszkam z rodziną?
02-04-2019 13:50:59
Pieszy Miejski
Moje mieszkanie ma wszystkie okna na ten bajzel. Chcę ulicy spełniającej normy co do szerokości pasów, szerokości przystanków, bez przekroczeń norm hałasu. Czyli chcę by przestrzegano prawa. Tyle w temacie.
02-04-2019 11:06:10
z fyrtla
Łazarzanie? Nie badź Pan durny @gosownik. Łazarzanie nie chcą zwężenia Głogowksiej. Wyjdź Pan do ludzi a nie siedź w bańce medialnej w necie to może nie będziesz pisał takich głupot. Zwężenia Głogowksiej chcą ludzie, ktorzy tu nie mieszkają i garstka napływowych mieszkańców, jak Pan Sterczewski czy Skurzyński, którzy na tkaim temacie robią sobie kampanię a nie mają pojęcia o skutkach takich decyzji. Łazarzu obudź się i zacznij działać zanim obudzisz się w ręką w nocniku.
02-04-2019 10:16:10
gosownik
no moze teraz cos ruszy z tymi zmianami, nowo wybrana rada wydaje sie optowac za zwezeniem, wiec nie bedzie przeszkadzac (jak poprzedni) - badzmy dobrej mysli Łazarzanie!
02-04-2019 08:47:27
z fyrtla
A Pan Paweł Masalski nie umie pisać pod nazwiskiem? Boi się hejtu? Teraz dopiero będzie burdel na Łazarzu. Mam nadzieję, że badanie pokaże absurd zwężenia i do niego nie dojdzie. Oby wszyscy zwolennicy tego rozwiązania sie rozczarowali.
02-04-2019 07:07:02
paramido
Widać ZDM miał wszystko przygotowane, jedynie czekali aż społeczeństwo dojrzeje do zmian. Mam nadzieję, że tera z tą symulacją nie będzie tak jak z głosowaniem za wariantami, gdzie większość mieszkańców opowiedziała się za większymi zmianami, a przeinterpretowano to na minimalne.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
61. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

17

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: