Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto chce stworzyć program transportowy dla Łazarza i Górczyna - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto chce stworzyć program transportowy dla Łazarza i Górczyna
04-04-2019 15:53   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Ulica Głogowska, budowa parkingu typu Park&Ride, przebudowa skrzyżowania ulic Reymonta i Hetmańskiej – miasto opracuje kompleksowy program transportowy dla Łazarza i Górczyna.

Jak już informowaliśmy Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie możliwych wariantów schematów organizacji ruchu, symulacji komputerowej i analizy warunków ruchu dla ulicy Głogowskiej na odcinku od ulicy Ściegiennego do Mostu Dworcowego.

– Przystępujemy do opracowania kompleksowego programu transportowego dla Łazarza i Górczyna. Będzie się składał z kilku przedsięwzięć, w tym budowy parkingu typu Park&Ride na Górczynie, przebudowy skrzyżowania ul. Reymonta i Hetmańskiej tak, by kierowcy dzięki dodatkowemu pasowi ruchu mogli omijać ul. Głogowską i korzystali z drugiej ramy komunikacyjnej, wdrożenia strefy płatnego parkowania na Łazarzu oraz dostosowania ulicy Głogowskiej do obsługi przez tramwaje 45-metrowe. To wszystko ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa uczestników ruchu, wsparciu transportu publicznego oraz poprawie jakości powietrza i ograniczeniu hałasu w tym rejonie – zapowiada Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Do najważniejszych celów programu będzie należało dostosowanie parametrów ulic do obowiązujących przepisów i potrzeb komunikacji publicznej. Przystanki na ulicy Głogowskiej mają być szersze i dłuższe - z uwagi na bezpieczeństwo i komfort pasażerów, ale także z myślą o wprowadzeniu 45-metrowych tramwajów. Obecnie nie ma możliwości, aby tramwaje o tej długości jeździły ulicą Głogowską i dowoziły pasażerów m.in. do Dworca Głównego PKP oraz MTP, które są ważnymi celami podróży w mieście.

Przebudowane miałoby zostać skrzyżowanie ulic Hetmańskiej, Reymonta i Arciszewskiego. Lokalizację zmieni tam jeden z przystanków, który zostałby przeniesiony na ul. Reymonta (w kierunku Areny), co będzie również wpisywać się w przyszły projekt budowy trasy tramwajowej na os. Kopernika. Dzięki temu uda się wyodrębnić dodatkowy pas na skrzyżowaniu i udrożnić ruch, co będzie zachęcało do ominięcia ul. Głogowskiej.

Ważny, dla uspokojenia ruchu na Łazarzu, Górczynie, będzie także parking Park&Ride w pobliżu pętli Górczyńskiej. Skorzystają na nim m.in. osoby wjeżdżające do Poznania, które będą mogły zostawić tam swój samochód i dalej poruszać się komunikacją publiczną. Mniej samochodów przejeżdżających przez ul. Głogowską, to mniejszy ruch, hałas i zanieczyszczenie.

Jak zapowiada magistrat pod koniec roku rozpocznie się wprowadzanie na Łazarzu strefy płatnego parkowania (SPP).

Zarząd Dróg Miejskich przystąpił już do zlecenia analiz i badań ruchu dla ulicy Głogowskiej na odcinku od ul. Ściegiennego do Mostu Dworcowego. Będą one stanowić punkt wyjścia do wypracowania rozwiązań, które usprawnią poruszanie się w rejonie ulicy Głogowskiej - zwłaszcza pojazdów transportu publicznego przy zachowaniu odpowiedniej przepustowości na skrzyżowaniach. Dla pieszych wytyczone będą dodatkowe azyle, a w wybranych miejscach - poszerzone chodniki. Wyznaczone zostaną też dodatkowe miejsca parkingowe.

Podstawą dokumentacji będą ilościowe i jakościowe pomiary natężenia ruchu na szesnastu skrzyżowaniach pomiędzy mostem Dworcowym, a pętlą tramwajową na Górczynie, wykonane z wykorzystaniem między innymi danych z systemu ITS.

Uwzględnienie różnych rozwiązań, w zleconych przez ZDM analizach, pozwoli uzyskać pełną wiedzę na temat sposobów poprawy warunków ruchu w tym rejonie i ocenić ich skutki.

Wyniki analiz oraz opracowane schematy organizacji ruchu będą znane na początku października tego roku. Dalsze działania w terenie będą uzależnione od uzyskanych wyników badań.


Komentarze (2)

06-04-2019 21:01:44
Ja
Rozpocznie się wprowadzeniem SPP i na tym się skończy jak mniemam. Ale warto pomarzyć.
04-04-2019 20:25:19
stąd
Koniecznie! Koniecznie trzeba opracować plan. Szkoda, że nie zrobiono tego 10 lat temu gdy Poznań rozrósł się na rubieżach (Plewiska, Komorniki, Luboń) i Głogowska stała się już nie tylko tranzytem na Wrocław i A2 ale te główną arterią wjazdową i wyjazdową do tzw. "sypialni". Obecnie nie da się żyć w tych rejonach. Zwłaszcza przy skumulowaniu piątkowych remontów i targów.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

gru

17:00
Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Świąteczny kiermasz charytatywny

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W zasadzie tak" - spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem, który opowie m.in. o wielu komicznych sytuacjach z życia w PRL-u

14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

13:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
Ptasia sobota - warsztaty edukacyjne dotyczące dokarmiania miejskich ptaków

16:00
Palmiarnia Park Wilsona
Gwiazdka w Palmiarni
w godz. 16:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: